Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 2023 roku

* * *

Nowy most na Międzyodrzu

29 grudnia 2023 roku ogłoszono przetarg na wykonawcę projektu „Budowa mostu nad Odrą wraz z układem drogowym”. Na oferty Urząd Miasta czeka do 9 lutego 2024 roku. O wyborze najlepszej oferty brana będzie pod uwagę nie tylko cena (60 procent całej oceny), ale i doświadczenie projektantów (40 procent).

Wybrany wykonawca będzie zobowiązany do wykonania kompletnej dokumentacji projektowej dla każdego z trzech etapów inwestycji oraz do uzyskania wszelkich uzgodnień, opinii, decyzji, pozwoleń, zatwierdzeń oraz ostatecznej decyzji zezwalającej na realizację inwestycji. Wykonawca będzie miał dwa lata nie tylko na przygotowanie projektu nowego mostu łączącego Międzyodrze z lewobrzeżną częścią miasta, ale i związanego z nim układu drogowego.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy – przebudowę i budowę ulicy Heyki na Kępie Parnickiej do mostu nad Kanałem Zielonym, budowę nowej drogi do skrzyżowania z ulicą Kolumba wraz z budową mostu nad Odrą Zachodnią oraz budowę nowego mostu pieszo-rowerowego wraz z budową nowej ulicy Wiatru od Morza.

Plac Zwycięstwa udrożniony

22 grudnia 2023 roku otwarty został wjazd z placu Zwycięstwa i z alei Wojska Polskiego w ulicę Kopernika. Włączona została także sygnalizacja świetlna. Zmieniono w organizację ruchu.

To efekt prac na przebudowywanym od ponad roku placu, ale to nie koniec całej inwestycji. Plac Zwycięstwa nadal jest terenem budowy. Dalej trwają prace przy układaniu chodników, nowych dróg rowerowych, budowany jest dalej nowy przystanek tramwajowo-autobusowy na wysokości kościoła garnizonowego (w kierunku placu Kościuszki).

Ze względu na dodatkowe prace termin zakończenia prac na placu Zwycięstwa został przesunięty na koniec kwietnia. Pierwotnie termin zakończenia całej inwestycji miał nastąpić 15 listopada (łącznie z przebudową śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego). Koszt przebudowy samego placu Zwycięstwa, to około 40 mln zł brutto. Wykonawcą jest Firma Drogowo-Budowlana MTM SA. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawowała spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Poważny wypadek na Krzyoustego

21 grudnia 2023 roku przed godziną 10 w ciągu ulicy Krzywoustego doszło do zderzenia składu Tatr KT4Dt 156+157 (kierunek Stocznia Szczecińska) z pojazdem ciężarowym na niemieckich znakach rejestracyjnych. Po kolizji pierwszy wagon wykoleił się, blokując ulicę w obydwu kierunkach.

Jedna osoba została niegroźnie ranna. Na miejsce przyjechały dwie karetki Pogotowia Ratunkowego, dwa wozy Straży Pożarnej, Policja, Nadzór Ruchu, Inspekcja Transportu Drogowego, Pogotowie Tramwajowe 115, Torowe 183, Sieciowe 161, Dźwigowe 169.

Z uwagi na powyższe linie 61 i 75 jeździły objazdami przez ulicę Kopernika, Narutowicza, Piastów, linia 7 kursowała przez Bramę Portową – plac Rodła – Wawrzyniaka – plac Szarych Szeregów – Stocznia Szczecińska - powrotnie Stocznia Szczecińska – plac Rodła – Wawrzyniaka – plac Szarych Szeregów – Brama Portowa, linia 9 – kursowała trasą linii 1, linia 10 – linia została czasowo wstrzymana (zawieszona).

Na trasie Gumieńce – Plac Szarych Szeregów kursowały autobusy komunikacji zastępczej. Po godzinie 12 usunięto pojazd ciężarowy i przystąpiono do wstawienia wagonu w torowisko, po 13:30 wznowiono ruch tramwajowy.

Testy na Placu Zwycięstwa

Nowy pas autobusowo-tramwajowy na Placu Zwycięstwa to element mający usprawnić przesiadkę z jednego środka komunikacji publicznej do drugiego. Wczoraj w godzinach nocnych odbył się po nim przejazd techniczny autobusu.

W ramach przejazdu sprawdzone zostały warunki w jakich odbywa się wjazd pojazdu na PAT, czy autobus poprawnie zatrzymuje się przy przystanku oraz czy może opuścić Plac Zwycięstwa bez przeszkód. Próba odbyła się bez problemów. To oznacza, że w najbliższym możliwym czasie nie będzie przeciwwskazań do tego aby autobus mógł przejeżdżać nowym odcinkiem torowiska tramwajowego.

Czytaj więcej: Foto: ws 13 grudnia 2023

Elektryk na testach w Dąbiu


foto: Jarek Stróżewski
Mercedes O530 eCitaro
pętla Słoneczne
Na przełomie listopada i grudnia 2023 roku na trasach prawobrzeża obsługiwanych przez spółkę z Dąbia, pojawił się 12 metrowy Mercedes O530 eCitaro o numerze rejestracyjnym MA-MB 1027 i bocznym 9541, który jeździł na testach. Ładowany był na terenie zajezdni Dąbie przez przywiezioną w tym celu swoją ładowarkę. Były problemy z naładowaniem baterii ze względu na słabość instalacji elektrycznej zajezdni. Jeździł na trasach linii 56, 65, 66, 72, 79 i 97.

Autobus produkowany od 2018 roku zaprojektowany przez firmę Daimler Buses GMBH. Ma około 30 miejsc siedzących, a liczba miejsc ogółem wynosi 88 osób. Ładowanie baterii następuje poprzez pantograf plug-in, a na pokładzie ma baterie niklowo-manganowo-kobaltowe.

Tabor w SPPK na dzień 1 grudnia 2023

Stan taboru na 1 grudnia 2023 roku w zajezdni autobusowej w Policach wynosił 46 autobusów różnych marek. Są to autobusy: MAN NL 283 LIONS CITY - 12, MAN NG 323 LIONS CITY G - 15, SOLARIS URBINO 12 - 6, SOLARIS URBINO 18 - 9, MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid - 2, MAN NG330 Lion’s City 18 EfficientHybrid - 2

Zestawienie taboru

MPK w Krakowie wyremontowało historyczną doczepę Wismar dla Poznania

Historia doczepy sięga 1930 roku, kiedy to zbudowano ją w niemieckich zakładach Waggonfabrik Wismar na zamówienie Stettiner Strassenbahn (Tramwaje Szczecińskie). Eksploatowano, ją od maja 1930 do grudnia 1945 z numerem 502, a w 1946 roku lekko uszkodzona podczas walk o Szczecin trafiła do Poznania (wraz z 16 wagonami silnikowymi i 14 doczepnymi), gdzie poddano ją remontowi i włączono w skład taboru poznańskiego MPK.

Stettiner Strassenbahn zaczął odmładzać swoją flotę, zamawiając nowoczesne jak na owe czasy pojazdy. Wagony miały jedno, środkowe wejście, z mocno obniżoną podłogą. Można wnioskować, że były to pierwsze próby stworzenia tramwajów niskopodłogowych. Jednocześnie Stettiner Strassenbahn zamówiły bardzo podobne wozy motorowe. Te powstały w Linke-Hofmann-Busch GmbH w Salzgitter (Dolna Saksonia) nazywane ogólnie LHB (fabryka wciąż istnieje, teraz to część koncernu Alstom).

W sumie od maja 1930 roku po niemieckim Szczecinie kursowało 15 takich nowoczesnych składów. Obsługiwały najdłuższą linię nr 1, która łączyła tor kolarski na zachodzie miasta z lotniskiem w dzisiejszym, prawobrzeżnym Dąbiu (była końcówka przy obecnej stacji benzynowej).


foto: MPK Poznań
doczepa Wismar - 423
Tramwaj używano w latach 1946 - 1970 w Poznaniu, kiedy to wyeksploatowana doczepa o numerze bocznym 423 została wycofana z eksploatacji i sprzedana prywatnemu właścicielowi, który przekształcił ją w altankę ogrodową w Suchym Lesie, stopniowo popadała w ruinę. W 2003 roku zauważyli ją miłośnicy komunikacji miejskiej z Poznania, którzy zaczęli rozmawiać z ówczesnym właścicielem na temat pozyskania wagonu. W 2004 roku udało się ją pozyskać dzięki wsparciu MPK Poznań. Zniszczony i rozpadający się wagon przetransportowano do MPK Kraków, gdzie rozpoczęto żmudny proces jej odbudowy. Było to bardzo trudne, ponieważ wagon był w opłakanym stanie - ściany i dach zapadały się, a reszta konstrukcji była zardzewiała.


foto: MPK Kraków
doczepa Wismar - 423
Pracownicy Stacji Obsługi i Remontów krakowskiego przewoźnika wyremontowali historyczny wagon. Po remoncie wrócił do Poznania by kursować na liniach turystycznych.Wagon "Wismar" – od miejsca pochodzenia nazywany został „Dużym Szczeciniakiem”. "Wismar", to dwukierunkowy wagon, charakteryzujący się wejściem, które znajduje się w połowie jego długości. Prowadzi ono do części niskopodłogowej wagonu. Na jego końcach znajdują się podwyższone podłogi, na których umieszczone zostały przedziały pasażerskie. Znajdują się w nich ławeczki.

MPK w Krakowie i Poznaniu już od kilku lat ściśle współpracują w celu promocji komunikacji miejskiej i historii pojazdów, które w przeszłości kursowały ulicami obu miast. Namacalnym przykładem tych działań jest trwająca już od dwóch lat wymiana zabytkowych tramwajów na okres wakacyjnych, kiedy to są one wykorzystywane na liniach turystycznych. Tym razem ta współpraca objęła remont wagonu "Wismar", którym poznaniacy podróżowali ponad 50 lat temu. Tramwajarze krakowscy zdradzają fakt, że ze względu na wyjątkowość tego wagonu zdecydowali się na stworzenie jego wiernej kopii i włączenie jej do kolekcji krakowskich historycznych pojazdów.

Żródło: MPK Poznań, MPK Kraków, KMPSZ, 21 listopada 2023

Prąd z odpadów zasili szczecińskie autobusy elektryczne

Od stycznia 2024 roku do zasilania komunikacji miejskiej w Szczecinie będzie wykorzystywana energia wyprodukowana z odpadów. Prąd od EcoGeneratora trafi nie tylko do Tramwajów Szczecińskich, ale także do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica”.

Dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, czyli EcoGenerator świecą już m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym mieście (umowa z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego), działa też Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. Podobnie będzie i w przyszłym roku a do tych jednostek dołączą jeszcze miejskie tramwaje (o podpisaniu umowy ze spółką Tramwaje Szczecińskie informowaliśmy w sierpniu tego roku) i autobusy. Umowa z tymi ostatnimi została podpisana na początku listopada.

Czytaj więcej: Foto: ws 15 listopada 2023

Ostatnia Beta na Pogodnie

Do zajezdni Pogodno dotarł w nocy ze środy na czwartek (8/9 listopada 2023) ostatni szósty z kolei dwukierunkowy tramwaj Moderus Beta MF29AC BD, który niedługo kursował będzie po szczecińskiej torach. Dostał numer boczmy 626. Jest ostatnim nowym wagonem z przetargu na dostawy nadwozi, elementów i podzespołów do zmontowania dwóch tramwajów dwukierunkowych, który Tramwaje Szczecińskie rozpisały 4 stycznia. Tramwaje Szczecińskie już wcześniej zamawiały „tramwaje w częściach”.

Police sprzedają

7 listopada 2023 roku na stronie SPPK ukazało się ogłoszenie o sprzedaży dwóch używanych autobusów. Są to pojazdy:

• autobus przegubowy 18 m - SOLARIS URBINO 18 ZPL 26937, rok produkcji 2011, numer boczny 775, stan licznika: 1 270 088 km, dowód rejestracyjny ważny do 31 stycznia 2024
• autobus solowy 12 m - SOLARIS URBIONO 12 ZPL 28046, rok produkcji 2011, numer boczny 3046, stan licznika 1 126 435 km, dowód rejestracyjny ważny do 17 kwietnia 2024 roku.

Oferty kupna z podaniem ceny brutto za autobus, należy złożyć do dnia 17 listopada 2023 roku. Patrz: zestawienie

Sprzedane autobusy wyjechały z zajezdni Police o własnych siłach do nowego właściciela 4 grudnia 2023 roku.

Kursy na motorniczego

W połowie października Tramwaje Szczeciński przygotowały bezpłatny kurs na motorniczego dla 19 osób. Kurs ten przygotowuje do egzaminu na kierowanie tramwajem, jest 77 godzinnym kursem zajęć teoretycznych i 60 praktycznych (według grafików ustalanych indywidualnie). Zajęcia odbywają się w godzinach od 8:00 do 15:00 przez 10 dni od poniedziałku do piątku w ciągu dwu tygodni. Nowi motorniczowie po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu wejdą do służby na początku przyszłego roku.

Z podanych informacji TS wynika, że zainteresowanie kursem rośnie. Ostatni egzamin na motorniczego zdało 11 osób. Motorniczowie wyjadą na linie po odbyciu jazd z patronem za około 2 tygodnie. Tramwaje Szczecińskie prowadzą obecnie nabór na kolejny kurs, który ma się rozpocząć 4 grudnia.

Tabor w zajezdni Dąbie na dzień 11 października 2023 roku

Stan taboru w SPA "Dąbie" na dzień 11 października 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 106 autobusów różnych marek takich jak: SOLARIS URBINO 12 - 31, SOLARIS URBINO 12 HYBRID - 1, SOLARIS URBINO 18 - 52, MERCEDES BENZ 0530G Citaro, 530 Citaro - 22.

wykaz autobusów

SPA Klonowica sprzedaje autobusy

11 października 2023 roku na stronie SPA Klonowica ukazało się ogłoszenie o sprzedaży 4 autobusów MAN A21(1) i A23(3) z 2007 roku o numerach bocznych 1700, 1750, 1751 i 1753 o przebiegu około miliona kilometrów każdy. Oferty z proponowaną ceną zakupu należy przesłać emailowo do 10 listopada.

Nowy Moderus Beta MF 29 AC BD

9 października nad ranem na lawecie do zajezdni Pogodno dotarł nowy tramwaj Moderus Beta MF 29 AC BD. Pojazd wyprodukowany w firmie "Modertrans" w Poznaniu jest w większej części gotowy, do wykonania zostały w nim m.in. drobne prace montażowe. To pierwszy z dwóch zamówionych dwukierunkowych tramwajów.

Planowany termin wyjazdu tramwaju na szczecińskie tory, to przełom października i listopada, dostanie numer boczny 625. Drugi wagon ma dotrzeć do zajezdni w połowie listopada.

Mural na drzwiach dawnej zajezdni tramwajowej

6 października oddano mural, który powstał na bramie dawnej zajezdni tramwajów konnych i elektrycznych znajdującej się na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Piotra Skargi, a obecnie magazynu rowerów miejskich BikeS. Ilustruje historię szczecińskiej komunikacji i ma 60 metrów kwadratowych.

Obiekt powstał pod koniec wieku XIX (1879). Jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Kiedyś mieściła się w nim zajezdnia tramwajów konnych, potem elektrycznych a teraz magazyn rowerów BikeS. Kolorowy mural stanowi artystyczną ilustrację tych trzech rozdziałów ponad stuletniej historii budynku. Konkurs na projekt muralu NiOL ogłosił w czerwcu. Wygrał Olgierd Szopiński z Chojnic, student na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsk. W pracy nad szczecińskim muralem pomagali mu Błażej Miliwek i Bartosz Repiński, z którymi tworzą wspólnie Kolektyw Basgrow Studio, oraz Filip Prec z gdańskiej ASP. Prace zaczęli 17 września.

Na konkurs NiOL wpłynęło 12 prac autorów z Warszawy, Szczecina, Konina, Łaz, Świdnika, Zielonej Góry, Wrocławia i Chojnic. Wyboru najlepszej dokonało jury w składzie: Sylwia Goździk - dyrektor NiOL, Michał Dębowski – Miejski Konserwator Zabytków i Stanisław Ruksza - dyrektor Trafostacji Sztuki, wykładowca Akademii Sztuki, współtwórca albumu „Murale Szczecina”.

Zwycięzca otrzymał w nagrodę zlecenie wykonania muralu i 40 tys. zł.

Źródło: Foto: wyb , 6 października 2023 roku

Hybrydy dla Polic

25 września 2023 roku dotarły do SPPK 3 autobusy hybrydowe marki "Solaris" - 2 autobusy dwunastometrowe, które dostały numery taborowe 3066 i 3067 oraz 1 osiemnastometrowy - 798, a drugi o numerze taborowym 799 dojechał 27 września. Jest do dostawa zgodna z ogłoszony, przetargiem z 26 września 2022 roku, do którego zgłosiła się tylko firma Solaris Bus & Coach, która zaproponowała kwotę 7.134.000,00 złotych brutto.

Wyjechały na linie 18 października 2023 roku w popołudniowym szczycie na trasy linii 101, 102 i 107.

Testy w Dąbiu


foto: Jarek Stróżewski
Mercedes-Benz O530
C2 Hybrid26 września 2023 roku (poniedziałek) w godzinach popołudniowych pojawił się w Dąbiu autobus Mercedes-Benz O530 C2 Hybrid o numerze rejestracyjnym WPR 5749T, testowany od 14 września przez zajezdnię w Policach na trasach szczecińsko-polickich ulic linii 101, 103 i 106. Testy odbywały się na trasie popołudniowej brygady 56/1.

Plan naprawczy dla komunikacji miejskiej

Miejskie spółki komunikacyjne zobowiązały się do natychmiastowego opracowania planów naprawczych, którą mają poprawić sytuację w komunikacji miejskiej.

Chodzi przede wszystkim o braki kadrowe i wynikające z nich problemy z realizacją siatki połączeń zgodnej z rozkładami. W efekcie, w ostatnim czasie konieczne było czasowe ograniczenie kursów tramwajów na niektórych liniach i dopasowania ich liczby do faktycznych możliwości spółki Tramwaje Szczecińskie. Sytuacja ma być jedynie przejściowa.

Prezesi spółek komunikacyjnych: Tramwajów Szczecińskich, SPA Dąbie, SPA Klonowica zobowiązali się do natychmiastowego opracowania i wdrożenia planów naprawczych. Celem priorytetowym jest zminimalizowanie liczby niewyjazdów, natomiast w dalszej perspektywie – zwiększenie liczby połączeń komunikacji miejskiej.

Pierwsze pozytywne zmiany w siatce połączeń spodziewane są w październiku. Wtedy pracę w TS powinni rozpocząć nowi motorniczy, którzy właśnie zdają egzaminy kończące kilkumiesięczne kursy zawodowe. Przypominamy, że kursy są bezpłatne, a nabór jest ciągły.

Nowe etaty pozwolą na zagęszczenie siatki połączeń oraz na zmniejszenie liczby niewyjazdów. Dodatkowo, plany naprawcze mają obejmować zwiększenie ilości kursów autobusowych.

Źródło: Foto: wyb , 21 września 2023 roku

Komentarz

Na posiedzenie komisji gospodarki komunalnej szczecińskiej rady miasta zabrakło mi w wypowiedziach ludzi odpowiedzialnych za szczecińską komunikację, odpowiedzi na podstawowe pytanie, kiedy zostaną podjęte decyzje o podniesieniu pensji kierowców i motorniczych godne ich ciężkiej pracy, kiedy zostaną urealnione rozkłady jazdy środków komunikacji miejskiej i podniesienie stawki tzw. "świętego wozokilometra", kiedy radni podejmą decyzję o większym finansowaniu ogólnie rozumianej komunikacji miejskiej, między innymi na zakup nowego taboru tramwajowego i autobusowego, poprawy infrastruktury komunikacyjnej miasta. Bez tego nie da się osiągnąć zadowolenia mieszkańców przy obecnie skrzeczącej rzeczywistości komunikacji miejskiej. Miasto ma statutowy obowiązek zapewnienia mieszkańcom możliwość przemieszczania po rozrastającym się mieście, a co za tym idzie rozwijania, a nie zwijania komunikacji miejskiej i utrudniania życia mieszkańcom.

Tego mi właśnie zabrakło, natomiast usłyszałem, że jest świetnie, bo w 99 % w spółkach autobusowych plan został wykonany, a w Tramwajach Szczecińskich poprawi się w październiku - czy nie jest to nazbyt optymistyczne oczekiwanie bez systemowej naprawy i systemowego zwiększenia nakładów na komunikację.

Duże cięcia w komunikacji miejskiej

Od soboty 16 września 2023 roku, ZDiTM wprowadził zmiany w organizacji komunikacji tramwajowej z powodu braków kadrowych Tramwajów Szczecińskich.

• Na linii 2 nastąpiła korekta rozkładów jazdy we wszystkie dni tygodnia.

• Linia 6 swój nowy końcowy przystanek ma przy Filharmonii. W dni świąteczne (z wyjątkiem Nowego Roku, Wielkanocy i Bożego Narodzenia) linia kursowała w obiegu łączonym z linią 11 (kursy w obu kierunkach wykonywane przez plac Hołdu Pruskiego). Co pozwoli na przesiadkę osobom jadącym w stronę stoczni.

• Na linii 7 nastąpiła korekta rozkładów jazdy we wszystkie dni tygodnia. Przy częstotliwości kursowania co 20 minut obowiązywało skomunikowanie linii 7 i 12 na przystanku Plac Szarych Szeregów, umożliwiające przesiadkę w relacji Pomorzany < - > Stocznia Szczecińska.

• Linia 11 dojeżdżała do Ludowej tylko w godzinach szczytu w dni powszednie. Poza nimi, a także przez całą sobotę i niedzielę, kursowała w skróconej relacji Pomorzany < – > Plac Żołnierza Polskiego (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego).

• Natomiast „ósemka” jeździła tylko w godzinach szczytu w dni powszednie. Mieszkańcom pozostanie linia 10, która kursowała od tego dnia we wszystkie dni tygodnia (ale tylko do placu Rodła). Przed wprowadzeniem zmian jeździła wyłącznie w dni powszednie i to w godzinach szczytu.

Schematy sieci: schemat linii dziennych, schemat linii tramwajowych, schemat linii nocnych

Linia

Trasa6
Gocław < -- > Filharmonia
Lipowa – Światowida – Strzałowska – Wiszesława – Dębogórska – Ludowa – Druckiego–Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika (z powrotem: Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego) – Łady – Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – aleja Wyzwolenia – plac Rodła – Piłsudskiego – Matejki (z powrotem: Matejki – plac Hołdu Pruskiego – plac Żołnierza Polskiego)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa
11
Ludowa < -- > Pomorzany
Ludowa – Druckiego–Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika (z powrotem: Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego) – Dubois – Parkowa – Malczewskiego – Matejki – Piłsudskiego – plac Rodła – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Szarych Szeregów – aleja Piastów – plac Kościuszki – aleja Piastów – plac Szyrockiego – aleja Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska
Plac Żołnierza Polskiego < -- > Pomorzany
aleja Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego – Matejki – Piłsudskiego – plac Rodła (z powrotem: plac Rodła – aleja Wyzwolenia) – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Szarych Szeregów – aleja Piastów – plac Kościuszki – aleja Piastów – plac Szyrockiego – aleja Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska
Historia linii tutaj

Tramwaje na przedpolu Muzeum Techniki i Komunikacji

Pracownicy MTiK wespół z pracownikami TS (samochód techniczny), 8 września 2023 roku, pierwszy raz od oddania muzeum do eksploatacji (2010) wytoczyło na zewnątrz z hal wystawowych tramwaje Gt6 (919), 102Na (606), N (114) i dwa tramwaje techniczne - jeden adaptowany z tramwaju typu N, a drugi z przedwojennego Bremena. Odrestaurowany przedwojenny wagon Bremen (144) jako perełka zbiorów MTiK pozostał pod dachem hali warsztatowej, po wyciągnięci go z hali wystawowej.

Operacja ta pozwoli na remont posadzki muzeum, która będzie prowadzona etapami. W pierszej kolejności renowacji poddana zostanie część, w której stały tramwaje, a drugiej w to miejsce przesunięte zostaną samochody i inne eksponaty. To pozwoli na wyremontowanie posadzki w kolejnej części hali. Muzeum można odwiedzać bez przeszkód.

Powrót tramwaju i autobusów na pętlę Niebuszewo

Z dniem 2 września 2023 (dla linii nocnych od nocy 2/3 września 2023) wprowadzono zmiany w kursowaniu linii 12, 51, 57, 63, 69, 78, 82, 87, 89, 92, 99, B, 522 i 523. Dodatkowo zmiany obejmą linie 58, 101, 102, 107, 525, 526, 530 i 532 w związku z przywróceniem ruchu ogólnego w ciągu ulic Asnyka, Boguchwały i Orzeszkowej. Więcej w: komunikacie, linie aktualne, schemat linii dziennych, schemat linii tramwajowych, schemat linii nocnych,

Linia

Trasa


12
Dworzec Niebuszewo ↔ Pomorzany
Orzeszkowej – Boguchwały – Asnyka (z powrotem: Asnyka – Orzeszkowej) – rondo Sybiraków – Kołłątaja – rondo Giedroycia – aleja Wyzwolenia – plac Rodła – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Szarych Szeregów – aleja Piastów – plac Kościuszki – aleja Piastów – plac Szyrockiego – aleja Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska
Historia linii tutaj


B
Osiedle Bukowe < — > Osiedle Arkońskie
Kolorowych Domów – Chłopska – rondo Reagana – Handlowa – Łubinowa – Struga – Gryfińska – Batalionów Chłopskich – rondo Ułanów Podolskich – Leszczynowa – Eskadrowa – most Pionierów Miasta Szczecina – Gdańska – Estakada Pomorska – Gdańska – most Portowy – Energetyków – most Długi – Wyszyńskiego – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – aleja Wyzwolenia – plac Rodła – aleja Wyzwolenia – Lubomirskiego – Staszica – rondo Giedroycia (z powrotem: rondo Giedroycia – aleja Wyzwolenia) – Kołłątaja – rondo Sybiraków – Asnyka – Kadłubka – Kołłątaja (z powrotem: Kołłątaja – rondo Sybiraków) – Orzeszkowej – Krasińskiego – Chopina – Wiśniowy Sad
Historia linii tutaj

Powrót na aleje Wojska Polskiego

Po blisko dwu latach przebudowy Wojska Polskiego wraca pełny ruch pieszych (26 - 27 sierpnia) i samochodowy (28 sierpnia). Nie jest to jednak formalny koniec inwestycji, to zakończenie zasadniczych prac budowlanych, który pozwalają w ramach technicznego otwarcia przywrócić ruch samochodowy oraz udostępnić aleję mieszkańcom przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Otwarcie techniczne alei Wojska Polskiego pozwala wdrożyć stałą organizację ruchu. To oznacza przejazd wzdłuż alei w obu kierunkach, przejazd ulicą Jagiellońską, a także wjazd i wyjazd z Placu Zgody na ulice Księcia Bogusława X, Bałuki i Bohaterów Getta Warszawskiego. Niedostępna będzie relacja na wprost z Wojska Polskiego w kierunku ulicy Kopernika i Placu Zwycięstwa, co jest związane z trwającą przebudową Placu Zwycięstwa. Będzie tam możliwy tylko skręt w prawo w ulicę Krzywoustego.

Do zrobienia pozostały prace wykończeniowe, związane głównie z małą architekturą i zielenią oraz prace poprawkowe. Wykonawca otrzymał dodatkowy czas na zrealizowanie prac, których pierwotnie nie było w planach, a które pojawiły się w wyniku uzgodnień z miejskimi jednostkami. W ramach robót dodatkowych wykonana została renowacja kanalizacji sanitarnej i ułożone zostały sieci SEC, których dokumentacja nie przewidywała.

Skala przedsięwzięcia oraz fakt, że są to w większości elementy projektowane indywidualnie, przełożyła się na wydłużony czas oczekiwania na ich dostawę od producentów. Zostaną one zainstalowane dopiero w nadchodzących tygodniach. Część efektownych ławkodonic wykonanych z egzotycznego drewna już możemy podziwiać w bezpośrednim sąsiedztwie "ściany płaczu". Docelowo znajdą się one na całej długości alei Wojska Polskiego i zakryją konstrukcję zieleńców, w których nasadzono magnolie. Liczne ławki pojawią się również w sąsiedztwie skweru z brzozami oraz na przystankach autobusowych.

Wspomnieć należy, że do zakresu inwestycji dodano liczne nowe zieleńce oraz należy poprawić te, które przez ostatnie tygodnie były wielokrotnie niszczone. Nasadzenia ponad 4600 szt. dodatkowych krzewów wykonane zostaną dopiero jesienią. Inwestycja jest gotowa w blisko 99%, co przy tylu dodatkowych robotach odzwierciedla bardzo wysokie tempo narzuconych prac przez Wykonawcę. Jednak dopiero po zrealizowaniu robót wykończeniowych inwestycja przejdzie końcowy odbiór. Finał wszystkich prac przewidziany jest na 15 listopada br.

Koszt przebudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego to ponad 43 mln zł brutto. Za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna ARCHAID Jacek Szewczyk. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Źródło: Foto: wyb , Foto: zditm, Foto: sim, 26 sierpnia 2023

Kryzys komunikacji miejskiej i tysiące odwołanych tramwajów

W Szczecinie z rozkładu jazdy ciągle masowo wypadają autobusy oraz tramwaje, w głównej mierze z powodu braków kadrowych. W pierwszym półroczu 2023 r. odwołano prawie 17 tysięcy kursów, a sytuacja ciągle jest zła. Na szybką poprawę nie ma co liczyć, a miasto rozważa jeszcze większe cięcia oferty, co (teoretycznie) mogłyby urealnić rozkłady jazdy.

Regres jakości komunikacji miejskiej w Szczecinie trwa w najlepsze i to pomimo ogromnych inwestycji w infrastrukturę tramwajową (samorząd wyremontował lub aktualnie remontuje spory fragment sieci a ponadto wybudował nowy odcinek torowiska na Szafera, który aktualnie jest zresztą przedłużany). Tylko co z tego, skoro w mieście od miesięcy regularnie odwoływane są kursy autobusów i tramwajów, a ostatnio sytuacja znów przybrała na sile?

Czytaj więcej: Foto: transport publiczny "Jakub Rösler", 11 sierpnia 2023

Szczecińskie tramwaje będą jeździć dzięki energii z odpadów

Dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej przez EcoGenerator świecą m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym Szczecinie, działa też Technopark Pomerania. Na tym nie koniec! Od stycznia 2024 roku energią z odpadów będą zasilane także miejskie tramwaje.

Umowa na zakup energii elektrycznej na potrzeby obiektów Tramwajów Szczecińskich Sp. z o.o. z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. została podpisana 1 sierpnia 2023 roku i ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 lipca 2024 roku. Umowa została zawarta na siedem miesięcy i ma charakter pilotażowy.

Energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów wedle umowy z Tramwajami Szczecińskimi ma zasilać konkretne punkty poboru energii elektrycznej. To stacje prostownikowe „Piotra Skargi”, „Gontyny”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Kaliny”, „Piesza”. Energia elektryczna pochodząca z tych sześciu wymienionych podstacji prostownikowych, służy do zasilania elektroenergetyki trakcyjnej.

Obecnie przez rejony zasilania tych stacji jeżdżą linie tramwajowe nr: 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11 oraz wszystkie tramwaje wyjeżdzające z Zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów.

Planowana ilość zakupionej od EcoGeneratora energii pokryje ok. 30 proc. zapotrzebowania mocy Tramwajów Szczecińskich Sp. z o.o. Stawka jaką ustalono to 448,15zł/MWh, co oznacza, że łączna wartość netto planowanego zakupu energii elektrycznej przez Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o. wyniesie 2.075.149,61 zł. To o ponad 1,6 mln zł netto mniej, niż gdyby TS zawarły umowę z podmiotem, który w przetargu zaproponował zaraz po ZUO najniższą ofertę.

To kolejne działanie w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Docelowo, z EcoGeneratora może pochodzić aż około 65 proc. energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła, które mogłyby wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie. W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

Źródło: Foto: wyb , 11 sierpnia 2023

Aukcja sprzedaży autobusów w Dąbiu

7 sierpnia 2023 roku. SPA "Dąbie" ogłosiło chęć sprzedaży używanych autobusów MERCEDES-BENZ O 530 Citaro nr. boczny 2302, 2303, 2473, 2474, 2352, 2512 oraz SOLARIS Urbino 12 - 2402 i 2502. Termin składania ofert do 11 sierpnia. 14 sierpnia podano informacje o sprzedaży tylko 3 autobusów firmie STAL MAT - MERCEDES-BENZ O 530 G Citaro 2352, 2473 i 2474 za cenę netto odpowiednio: 18, 18 i 17 tys zł. Na pozostałe autobusy nie było chętnych. Muszą poczekać do następnych licytacji.

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 31 lipca 2023 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 31 lipca 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 102 autobusy różnych marek. Ich średni wiek to 10,07 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN A21 - 1, MAN A23 - 3, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 27, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 12 Electric - 6, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Likwidacja pętli "Krzekowo" i ponowne otwarcie pętli "Pomorzany"

Po prawie siedemdziesięciu latach eksploatacji pętli tramwajowo - autobusowej "Krzekowo" z dniem 29 lipca 2023 roku przeszła do historii komunikacji miejskiej miasta. Likwidacja pętli związana była z budową nowego odcinka ulicy Sosabowskiego wraz z torowiskiem, po terenie istniejącej pętli. W związku z powyższym wprowadzono zmiany w kursowaniu linii tramwajowych i autobusowych.

• Tramwaje linii 5 na razie będą kursowały na trasie Żołnierska – Wawrzyniaka, z częstotliwością co 7–8 min w dni powszednie (do godziny 20) i soboty (w godzinach 9–18), w pozostałym okresie co 10 min. Zjazd do zajezdni Pogodno przez aleję Bohaterów Warszawy, Jagiellońską, Piastów i Wojska Polskiego). Linia 5, obsługiwana będzie tylko tramwajami dwukierunkowymi, które poprzez nakładki na torach w rejonie ulicy Żołnierskiej i Mickiewicza/Wawrzyniaka będą zmieniały kierunek jazdy.

• Tramwaje linii 7 na razie będą kursowały na trasie Stocznia Szczecińska – Turkusowa (przez plac Rodła – Wojska Polskiego – plac Gałczyńskiego – Bohaterów Warszawy). Przy częstotliwości kursowania co 20 min.

• Linie 11 i 12 powracają na pętlę Pomorzany, które kursowały będą z rejonu Ludowej (11) i Lasu Arkońskiego (12).

• Na linii 75 wszystkie kursy wykonywane będą na trasie Dworzec Główny – Osiedle Zawadzkiego bez kursów do pętli „Krzekowo” w związku z jej likwidacją.

Pozostałe zmiany w: komunikacie z dnia 25 lipca 2023, schematy sieci 29 lipca 2023 komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Linia

Trasa


5
Żołnierska <—> Wawrzyniaka
Żołnierska — rondo Karskiego — Mickiewicza
tutaj


7
Stocznia Szczecińska < — > Turkusowa
Nocznickiego – Antosiewicza – Firlika – Dubois – Parkowa – Malczewskiego – Matejki – Piłsudskiego – plac Rodła – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Szarych Szeregów – aleja Wojska Polskiego – plac Gałczyńskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – plac Kościuszki – Krzywoustego – plac Zwycięstwa – plac Brama Portowa – Wyszyńskiego – most Długi – Energetyków – most Portowy – Gdańska – Estakada Pomorska – Gdańska – most Pionierów Miasta Szczecina – Eskadrowa – Hangarowa – Jaśminowa
Historia linii tutaj


11
Ludowa < — > Pomorzany
Ludowa – Druckiego-Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika (z powrotem: Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego) – Dubois – Parkowa – Malczewskiego – Matejki – Piłsudskiego – plac Rodła – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska
Historia linii tutaj

12
Las Arkoński < — > Pomorzany
Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – aleja Wyzwolenia – rondo Giedroycia – aleja Wyzwolenia – plac Rodła – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska
Historia linii tutaj


60
Stocznia Szczecińska < — > Cukrowa
Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego – Firlika – (z powrotem: Firlika) – 1 Maja – Sczanieckiej – Plater – Staszica – rondo Giedroycia – aleja Wyzwolenia – Słowackiego – Zaleskiego – aleja Wojska Polskiego – Unii Lubelskiej – Klonowica – Wernyhory – rondo Karskiego – Reduty Ordona – Łukasińskiego (z powrotem: Łukasińskiego – Czorsztyńska – Mickiewicza – rondo Karskiego) – Taczaka – Derdowskiego – rondo Gierosa – Okulickiego – Wrocławska – Krakowska – rondo Uniwersyteckie – Cukrowa
Historia linii tutaj


75
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Główny
Szafera – rondo Szczecińskich Olimpijczyków – Zawadzkiego – Klonowica – Wernyhory – rondo Karskiego – Reduty Ordona – Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza – Żwirki i Wigury – Czorsztyńska – Mickiewicza – rondo Karskiego) – Santocka – 26 Kwietnia – Krzywoustego – plac Kościuszki – Krzywoustego – plac Zwycięstwa – plac Brama Portowa – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – Kolumba
Historia linii tutaj


525
Wernyhory < — > Zajezdnia Golęcin
Wernyhory — Klonowica — Unii Lubelskiej — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Arkońska — Niemierzyńska — Krasińskiego — aleja Wyzwolenia — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — plac Rodła — Piłsudskiego — Matejki — Malczewskiego — Parkowa — Dubois — Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego — Stalmacha — Druckiego-Lubeckiego — Ludowa — Dębogórska — Zajezdnia Golęcin
Historia linii tutaj


527
Bezrzecze < — > Dworzec Główny
Bezrzecze: Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Krzekowo — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Dworzec Główny
Historia linii tutaj529
Zawadzkiego <—> Plac Rodła
Jaworowa — Zegadłowicza — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego (z powrotem: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Taczaka — 26 Kwietnia — Santocka — Ku Słońcu — rondo Gierosa — Okulickiego — Wrocławska — Krakowska — rondo Uniwersyteckie — Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — Milczańska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — Dąbrowskiego — Piekary — Potulicka — Czarnieckiego — Owocowa — 3 Maja — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — aleja Wyzwolenia — Plac Rodła
Historia linii tutaj531
Wernyhory < — > Osiedle Bukowe
Wernyhory — Klonowica — Zawadzkiego — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera — Jarzyńskiego — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — aleja Wojska Polskiego — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — Basen Górniczy — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Leszczynowa — rondo Ułanów Podolskich — Batalionów Chłopskich — Gryfińska — Struga — Jasna — Przelotowa — Osiedle Słoneczne — Handlowa — rondo Reagana — Chłopska — Kolorowych Domów — Osiedle Bukowe
Historia linii tutaj

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego - nowa odsłona strony internetowej

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego uruchomił w sobotę 15 lipca nową stronę internetową. Odświeżony został wygląd, ale sposób nawigacji do którego przyzwyczajeni są użytkownicy pozostał prawie niezmieniony. Dla osób, które preferują przeglądanie stron internetowych w trybie ciemnym (jasny tekst na ciemnym tle) udostępniono taką możliwość.

Jedną z istotnych nowości na nowej stronie jest bieżąca informacja o zakłóceniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Transport publiczny jest skomplikowanym organizmem, w ramach którego codziennie na trasy wyjeżdża kilkaset pojazdów. W takich okolicznościach różnego rodzaju zakłócenia są nieuniknione. Informacje o utrudnieniach podzielone zostały na dwa rodzaje: odwołane kursy oraz inne zakłócenia.

W obecnej trudnej sytuacji kadrowej u przewoźników realizujących przewozy w komunikacji miejskiej (co jest problemem ogólnopolskim) często zdarza się, że wybrane kursy nie są realizowane z powodu braku kierowcy czy motorniczego. Kursy „wypadają” także z innych przyczyn np. awarii pojazdu. Do tej pory konkretne informacje o niewykonanych kursach można było uzyskać dzwoniąc do Centrali Ruchu ZDiTM. Od teraz takie kursy oznaczane będą w rozkładach jazdy na stronie internetowej ZDiTM przekreśleniem. Pozwoli to pasażerom na pewniejsze planowanie podróży.

W ramach informacji o innych zakłóceniach prezentowane będą komunikaty np. o wstrzymaniach ruchu, przeniesionych przystankach itp. Należy przy tym pamiętać, że zarówno te informacje, jak i te dotyczące odwołanych kursów mogą być publikowane z opóźnieniem. Wynika to z czasu potrzebnego na przepływ informacji.

Inną nowością na nowej stronie internetowej jest sekcja „Dla programistów” przeznaczona np. dla twórców aplikacji, którzy chcieliby korzystać z danych udostępnianych przez ZDiTM. Dostęp do tych danych jest otwarty i nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Źródło: Foto: zditm 18 lipca 2023

Prezentacja polskiego autobusu wodorowego

10 lipca 2023 roku, w Szczecinie odbyła się prezentacja polskiego autobusu wodorowego. Pojazd ruszy na ulice miasta i do końca tygodnia szczecinianie będą mieli okazję sami go przetestować. Autobus pojawi się na liniach m.in. 87 i 68.

Z zaciekawieniem przyglądamy się nowym technologiom – powiedział podczas prezentacji autobusu Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Szczecin dąży do samodzielności energetycznej i przychylnie patrzymy na każdą inicjatywę z jednej strony ograniczającą koszty, z drugiej zaś ekologiczną. Taki jest dziś wodór. Mam nadzieję, że technologia jeszcze bardziej się rozwinie i stanie się powszechna. Na pewno pomoże w tym pierwsza w regonie stacja tankowania wodoru, którą Grupa Polsat wybuduje w Szczecinie przy ul. Gryfińskiej. Umowa na dzierżawę terenu jest już podpisana – dodał Krzystek.

Informacje o autobusie wodorowym

NesoBus to nowa polska marka autobusów należąca do grupy spółek: Grupa Polsat Plus i ZE PAK. Marka z rynku autobusów zeroemisyjnych a dokładnie autobusów z napędzanych wodorem.

Historia NesoBusa i inwestycji w świdnicką fabrykę rozpoczęła się w momencie zdefiniowania przez grupę ZE PAK nowej strategii rozwoju. Chodziło o rozwój całego łańcucha wartości wodorowych. W efekcie grupa postawiła na produkcję zielony wodór, na jego dystrybuowanie w pierwszych ogólnodostępnych stacjach tankowania oraz na docelowy odbiór poprzez użytkowanie pojazdów wodorowych.

Autobus NesoBus stworzyli polscy konstruktorzy i inżynierowie ze Świdnika przy współpracy z partnerami z Europy i całego świata.

NesoBus zasilany zielonym wodorem jest najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego.

Konstrukcja NesoBus - polskiego autobusu wodorowego jest stworzona od podstaw jako wodorowa – nie jest przeróbką czy modyfikacją autobusu spalinowego czy na baterie.

Ma 12 m długości i może pomieścić do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. To zeroemisyjny pojazd, który nie emituje spalin i oczyszcza powietrze. Ma zasięg do 450 km, co oznacza, że może być użytkowany bez tankowania przez 2 dni, a samo tankowanie trwa zaledwie 15 minut. Autobus jest bardzo efektywny - zużywa około 8 kg wodoru na 100 km.

NesoBus był już testowany na liniach komunikacji miejskiej w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Gdyni, Koninie czy w Lublinie. To z tych miast NesoBus otrzymał bardzo dobre recenzje od pasażerów.

Autobus wodorowy nie bez przyczyny pojawia się na ulicach miasta Szczecin. Szczecin i całe województwo Zachodniopomorskie staje się prężnie działającym rejonem w kwestii wykorzystania wodoru. To w Szczecin prowadzi z Grupą Polsat dotyczące wspólnych inwestycji wodorowych. Efektem tych rozmów będzie powstanie w Szczecinie pierwszej w regionie stacji ładowania wodoru.

Źródło: Foto: wyb , 10 lipca 2023

Zmiany w komunikacji - kolejny etap prac związany z przebudową torowisk

Z dniem 8 lipca 2023 roku (dla linii nocnych w nocy 8/9 lipca 2023) przystąpiono do kolejnych etapów prac związanych z przebudową torowisk tramwajowych. Z tego powodu wznowiono ruch tramwajów na odcinku plac Rodła – rondo Giedroycia i udrożniono na całej długości aleję Wyzwolenia, poza tym wstrzymano jazdę tramwajów na odcinku rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo (przewidywany termin wznowienia ruchu – wrzesień br.)

W związku z powyższym wprowadzone zostały zmiany w kursowaniu linii tramwajowych i autobusowych.

• Linia 2 kursowała na trasie Osiedle Zawadzkiego (przystanek 37614) – Turkusowa (przez ul. Arkońską, al. Wyzwolenia).
• Linia 3 została zawieszona.
• Na linii 7 w dni świąteczne nastąpiła zmiana rozkładów jazdy (bez zmian godzin odjazdów).
• Na linii 8 nastąpiła zmiana rozkładów jazdy.
• Na linii 10 nastąpiła zmiana rozkładów jazdy oraz kierunku nawrotu przez pl. Rodła (dojazd przez pl. Hołdu Pruskiego, powrót przez al. Wyzwolenia).
• Linia 11 kursowała na trasie Ludowa – Piotra Skargi (powrót przez pl. Gałczyńskiego – al. Bohaterów Warszawy – ul. Jagiellońską). Wstrzymanie kursowania linii w kierunku Pomorzan spowodowane zostało pracami na pętli, które nie mogły odbywać się pod ruchem tj. montaż newralgicznych odcinków do zwrotnic i przepięć.
• Linia 12 kursowała na trasie Las Arkoński – Piotra Skargi (powrót przez pl. Gałczyńskiego – al. Bohaterów Warszawy – ul. Jagiellońską).
• Autobusy zastępczej linii 806 kursowały na skróconej trasie Pomorzany Dobrzyńska – Plac Rodła. Na odcinku Pomorzany Dobrzyńska – Plac Żołnierza Polskiego obowiązywać będzie dotychczasowa trasa. Następnie autobusy zatrzymywać się będą na przystanku „Plac Rodła” zlokalizowanym w ciągu al. Wyzwolenia za skrzyżowaniem z ul. Mazowiecką (przystanek wspólny z linią B w kierunku os. Arkońskiego, nr 11531). Nawrót następować będzie na pl. Rodła. Przystanek końcowy „Plac Rodła” zlokalizowany będzie w ciągu al. Wyzwolenia między skrzyżowaniami z ul. Mazowiecką i Małopolską (dotychczasowy przystanek końcowy linii 812, nr 11537). Częstotliwość kursowania nie ulegnie zmianie.
• Uruchomiona została zastępcza linia autobusowa 811, kursująca na trasie Pomorzany Dobrzyńska – Plac Szarych Szeregów (nawrót na pl. Odrodzenia).
• Likwidacji uległa zastępcza linia autobusowa 812.

Schematy tras linii na dzień 8 lipca 2023 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna.

Linia

Trasa2
Osiedle Zawadzkiego < — > Turkusowa
Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera — rondo Olszewskiego — Arkońska — Niemierzyńska — Krasińskiego — aleja Wyzwolenia — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa10
Gumieńce < — > Plac Rodła
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego (z powrotem: Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa11
Ludowa < — > Piotra Skargi
Ludowa — Druckiego-Lubeckiego — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Dubois — Parkowa — Malczewskiego — Matejki — Piłsudskiego — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego (z powrotem: aleja Wojska Polskiego — Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


12
Las Arkoński < – > Piotra Skargi
Arkońska — Niemierzyńska — Krasińskiego — aleja Wyzwolenia — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego (z powrotem: aleja Wojska Polskiego — Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa806
Plac Rodła < — > Pomorzany Dobrzyńska
plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — Czarnieckiego — Potulicka — Piekary — Dąbrowskiego — Starkiewicza — Boczna — Połabska — Szpitalna — aleja Powstańców Wielkopolskich (z powrotem: aleja Powstańców Wielkopolskich — Starkiewicza) — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


811
Plac Szarych Szeregów < — > Pomorzany Dobrzyńska
Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

Klonowica sprzedaje

3 lipca Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe ogłosiło sprzedaż autobusów z 2006 roku o numerach bocznych 1654 (MAN NG 313), 1655 i 1656 (MAN NG 363). Oferty kupna można składać na adres email: sekretariat@spak.pl lub adres firmy: Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” Sp. z o.o. ul. Klonowica 3c do dnia 14 lipca 2023 roku. Autobusy eksploatowane były przez zajezdnie od 2016 i 2017 roku.

Tunel w Świnoujściu otwarty - łączy wyspy Uznam i Wolin

Spełniły się marzenia kilku pokoleń świnoujścian - mija 88 lat, kiedy po raz pierwszy wspomniano o budowie tunelu, a 30 czerwca 2023 roku, (budowany od marca 2021), zastał oddany do użytku tunel w Świnoujściu łączący dwie części miasta leżące na wyspach Wolin i Uznam.

Jest to, jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych w Zachodniopomorskiem. Całkowita wartość inwestycji wynosiła 915 140 174,44 złotych / 191 451 919 euro. Inwestycja finansowana w 85% przez UE tj. 775 676 244,69 złotych / 162 275 365 euro. Pozostałą kwotę dołożył samorząd Miasta Świnoujście. Tunel nie tylko połączył dwie wyspy w obrębie miasta, ale także zwiększy dostępność dla transportu transgranicznego między Polską a Niemcami.


foto: UM Świnoujście
tunel pod Świną
Zakres inwestycji obejmował budowę tunelu pod ujściem rzeki Świny o długości ok. 1 483,80 m wraz z drogami dojazdowymi do tunelu w postaci wykopu otwartego oraz tunelu wykonanego metodą podstropową na wyspie Uznam i na wyspie Wolin.

Elementami układu drogowego były również - drogi dojazdowe do tunelu, plac manewrowy, skrzyżowanie - rondo na wyspie Wolin oraz skrzyżowanie typu T na wyspie Uznam. Inwestycja obejmowała również przebudowę istniejących przyległych ulic.

Inwestycja budowana była w ramach Projektu "Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu - budowa tunelu pod Świną", Działanie 4.2 - Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego, Oś priorytetowa IV - Infrastruktura drogowa dla miast, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dane techniczne:
• Szacowana całkowita długość inwestycji: ok. 3200 metrów
• Szacowana długość tunelu TBM: ok. 1483,80 metrów
• Długość wjazdu na wyspę Uznam w ścianach szczelinowych: ok. 460 metrów
• Długość wyjścia na wyspę Wolin w ścianach szczelinowych: ok. 420 metrów
• Tunel jednorurowy, dwukierunkowy
• Całkowita szerokość jezdni wynosi 10,5 metra
• Średnica zewnętrzna tunelu z uwzględnieniem wypełnienia przestrzeni pierścieniowej - 13,46 metra
• Szerokość pasów ruchu w tunelu TBM: po jednym w każdym kierunku - 3,5 metra
• Szerokość drogi ewakuacyjnej i pobocza w tunelu TBM bez podnoszenia - po 1,75 metra
• Najgłębszy punkt tunelu pod cieśniną Świną, ok. 38,0 metrów poniżej poziomu morza

Tunel pod Świną obsługiwać będzie między innymi linia 5T (tunelowa), która połączy Karsibór bezpośrednio z centrum miasta. Początek trasy będzie przy Kapitanacie Portu, koniec przy ul Łęgowej w Karsiborze. Trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych zaplanowane zostały z uwzględnieniem godzin pracy i nauki i linia 7T (tunelowa) pojedzie z osiedla Przytór-Łunowo bezpośrednio na wyspę Uznam – przez tunel do Kapitanatu Portu. W tym przypadku również zaplanowano trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych.

Inwestorem była Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcą konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gulermak Agir Sanayi Inęaat ve Taahhut A.S. Konsultantaci Sweco Polska Sp. z o.o., Sweco GmbH, Lafrentz Polska Sp. z o.o. Zadanie realizowane było w systemie zaprojektuj i zbuduj.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o planach stałego połączenia pomiędzy wyspami Wolin i Uznam pochodzą z roku 1935. Ówczesny Zarząd Budowlany Portu Świnoujście (Hafenbauamt Swinemünde) zgłosił projekt budowy tunelu na wysokości dworca PKP, nieco na północ od istniejącej przeprawy promowej Warszów.

Tunel miał mieć jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu. Planowana długość ok. 1220 m, a wraz z rampami wjazdowymi przeprawa miała mieć całkowitą długość 2100 m. Najniższy poziom jezdni w tunelu miał wynosić –21,5 m poniżej poziomu wody (przy głębokości toru wodnego - 13,0 m). Koszt budowy miał opiewać na ok. 200 mln marek niemieckich. W roku 1939 wykonano wstępne wiercenia i badania. Dalsze roboty wstrzymała wojna.

W latach 70. XX wieku Rada Ministrów podjęła uchwałę o rozpoczęciu przygotowań do realizacji inwestycji, a dwa lata później Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji ogłosiło ogólnopolski konkurs techniczny na projekt koncepcyjny stałego połączenia. Zakładano, że może powstać tunel albo most wysokowodny o prześwicie 65 m i rozstawie podpór na torze wodnym 180 m. Na 9 złożonych prac, 8 zespołów zaprojektowało przejście przez Świnę tunelem, a tylko jeden zaproponował most o konstrukcji wiszącej. Do budowy nie doszło ze względu na sprzeciw armii ZSRR.

Powrócono do koncepcji stałego połączenia w latach 1996-1999 z inspiracji władz miasta. W roku 1999 Gmina Świnoujście ogłosiła przetarg na projekt i budowę tunelu. Brak zapewnienia finansowania inwestycji sprawił, że przetarg unieważniono.

Dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku (2007) prace nabrały tempa. Władze centralne wraz z Ministerstwem Transportu, wpisały inwestycję świnoujską na listę projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Ta decyzja otworzyła szanse na ubieganie się o fundusze na budowę ze środków przyznawanych centralnie.

W roku 2014 przy wsparciu Marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza Miasto uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych RPO na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego pod nazwą: „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu”. Wykonała go włoska firma Technital. Dokument wskazał m.in. dokładnie miejsce przeprawy, sposób wykonania i jej parametry. To drugi po decyzji środowiskowej kluczowy dokument do uzyskania dofinansowania na budowę i ogłoszenia przetargu na wykonawcę robót.

W marcu 2016 roku Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie zadania w 85-procentach z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20, a w czerwcu 2018 roku zakończyła się procedura zatwierdzania środków unijnych pozytywną akceptacją Komisji Europejskiej.

14 kwietnia 2016 roku ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy według zasady zaprojektuj i wybuduj. Rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy wieńczy podpisana 17 września 2018 roku przez Prezydent Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza umowa na zaprojektowanie i wybudowanie tunelu drogowego łączącego wyspy Uznam i Wolin.

Źródło: Urząd Miasta Świnoujście

Letnie linie na trasie

Z dniem 30 czerwca 2023 roku uruchomiono linie autobusowe 198 i 199, które kursowały będą w piątki, soboty i niedziele w okresie 30 czerwca - 27 sierpnia 2023 roku, z wyłączeniem dni 18–20 sierpnia 2023 roku. W obu przypadkach kursy wykonywane będą:
• w piątki w godz. 17–22 co 40 minut,
• w soboty w godz. 10–22 co 40 minut,
• w niedziele w godz. 10–20 co 40 minut.

 Foto: ZDiTM
Foto: ZDiTM. trasa linii
A w dniach 2 lipca - 27 sierpnia 2023 roku jeździła będzie tramwajowa linia turystyczną 0, która obsługiwana taborem historycznym przez Tramwaje Szczecińskie. Linia kursowała wyłącznie w niedziele. Obowiązywała na niej taryfa dla linii turystycznych, cena biletu normalnego 3,50 zł, ulgowego 2,50 zł. Sprzedaż biletów bezpośrednio w pojazdach u konduktorów.

Linia

Trasa
0
Potulicka < — > Potulicka
Potulicka – Narutowicza – 3 Maja – aleja Niepodległości – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego – Firlika – Łady – Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – plac Brama Portowa – plac Zwycięstwa – Krzywoustego – plac Kościuszki – Krzywoustego – aleja Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – aleja Wojska Polskiego – plac Szarych Szeregów – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Rodła – aleja Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – aleja Niepodległości – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka. Trasa jednokierunkowa.
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


198
Plac Kościuszki < — > Łasztownia
aleja Piastów — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — rondo Portowców — Energetyków — Zbożowa — rondo Lisowskiego (z powrotem: rondo Lisowskiego — Władysława IV — Floriana — rondo Portowców) — Zbożowa — Nad Duńczycą
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


199
Plac Rodła < — > Łasztownia
plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — rondo Portowców — Energetyków — Zbożowa — rondo Lisowskiego (z powrotem: rondo Lisowskiego — Władysława IV — Floriana — rondo Portowców) — Zbożowa — Nad Duńczycą
Historia linii tutaj

Zmiany w budżecie miasta- między innymi na transport zbiorowy

20 czerwca odbyła się LI sesja Rady Miasta, na której między innym rozpatrywano projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2023 rok - uchwała 116/23, która zatwierdziła wydatki na rzecz transportu zbiorowego w wysokości 36 mln zł.

• na przewozy tramwajowe miasto przeznaczyło 22,5 mln zł i ponad 6,7 mln złotych dla spółek autobusowych,
• 2,8 mln zł zagwarantowano na utrzymanie dróg i ich oznakowanie,
• około 3,5 mln zł na rosnące koszty administracji i utrzymanie Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską oraz zatrudnienie dodatkowych 10 kontrolerów biletowych,
• Przesunięto środki w kwocie 37 mln złotych przewidziane na rok 2024 na budowę nowego odcinka ulicy Sosabowskiego w jej pierwszym etapie.

Miasto chce również kupić za 71 mln zł kilka kolejnych autobusów elektrycznych, ale jest to uzależnione od rządowych środków. Wniosek został złożony i trwa jego ocena.

Tramwaje Szczecińskie jadą na stratach

Jak informuje skarbnik miasta Dorota Pudło-Żylińska, miejska spółka Tramwaje Szczecińskie generuje miesięcznie ponad 3 miliony złotych strat na działalności operacyjnej, wpływ na to mają zwiększone ceny energii i większe wynagrodzenia. Koszty energii ponoszone przez TS za energią naliczane są według rządowej stawki 0,785 zł/kWh.

W zeszłym roku TS płacił 0,342 zł/kWh, była to kwota ponad 2 razy mniejsza. W skali roku, to kwota ponad 36 milionów złotych, które miasto będzie musiało zabezpieczyć, aby spółka mogła funkcjonować do końca roku. W związku z tym miasto będzie zmuszone do korekty budżetu, i jak zapowiada skarbniczka miasta nastąpi duża zmiana w budżetu, a koszt ten przełoży się bezpośrednio na funkcjonowanie komunikacji tramwajowej (taboru tramwajowego).

Źródło: Sesja Rady Miasta, 24 maja 2023 roku

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 8 maja 2023 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna. Schematy tras linii na dzień 28 maja 2023 roku komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Dwukierunkową „ósemką” na Gumieńce - przebudowa placu Zwycięstwa

Od 8 maja z powodu następnego etapu prac torowych na placu Zwycięstwa wstrzymano ruch tramwajowy na torze w kierunku placu Kościuszki oraz w kierunku ulicy Wyszyńskiego i placu Żołnierza Polskiego, z jednoczesnym uruchomieniem toru w kierunku ulicy Potulickiej. W dalszym ciągu utrzymana ma być możliwość zmiany toru na rozjeździe nakładkowym w ulicy Krzywoustego. W związku z powyższym cztery linie zmieniły trasy przejazdów (2,7,8,9), a dwie zostały zawieszone (10,12) uruchomiono również linie zastępczą 808.

 Foto: Janusz Światowy
Z tego powodu wprowadzono zmiany na liniach 2,7,8,9,10,12, jednocześnie uruchamiając zastępczą linię autobusową 808 wspomagającą linie 8 na trasie Hrubieszowska - plac Kościuszki. Nowością w tym wstrzymaniu jazdy tramwajów w ciągu ulicy Krzywoustwgo jest użycie taboru dwukierunkowego, który będzie utrzymywać trasę "ósemki" na odcinku Gumieńce - Brama Portowa. Jazda linii według specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości. Taki stan rzeczy ma potrwać do końca maja (prawdopodobnie do 26).

Użycie tramwajów dwukierunkowych, to pierwsze takie rozwiązanie od prawie półwiecza. Ostatnią linią w mieście, na której wykorzystano dwukierunkowe wozy tzw. „enki" była linia 6. Wagony linii 6 na Gocławiu trzeba było przetaczać starymi metodami aby mogły wrócić do centrum, bo nie było tam pętli charakterystycznej dla wszystkich „końcówek" linii tramwajowych w miastach. Jeździły do 1975 roku, do czasu oddania do eksploatacji na Gocławiu pętli, kończąc tym samym manewry na jezdni związane ze zmianą torowiska.

* * * * * *

27 maja na Plac Zwycięstwa/Brama Portowa wrócił ruch tramwajowy. Przywrócono trasy i rozkłady jazdy linii 2, 7, 8 i 10 obowiązujące przed dniem 8 maja 2023 roku. Przywrócono też stałą trasę i rozkłady jazdy linii 9 oraz wznowiono kursowanie linii 12. W związki z tym zlikwidowano linie zastępczą 808. Zakończenie prac budowlanych na Placu Zwycięstwa nastąpi prawdopodobnie w listopadzie.

Linia

Trasa2
Pomorzany < — > Turkusowa
Budziszyńska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — plac Grunwaldzki — plac Rodła — Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa7
Krzekowo < — > Turkusowa
Żołnierska — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


8
Gumieńce < — > Brama Portowa
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa9
Głębokie < — > Potulicka
aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — aleja Wojska Polskiego — Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Narutowicza — Potulicka
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


808
Hrubieszowska < — > Plac Kościuszki
Ku Słońcu — Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego (z powrotem: Sikorskiego — plac Kościuszki — aleja Piastów — Pułaskiego — Sikorskiego)
Historia linii tutaj

35 nowych wiat w tym roku i będą kolejne!

W Szczecinie jest 1158 przystanków. Prawie 700 z nich jest wyposażonych w wiaty, z czego 420 należy do ZDiTM. W tym roku wiat przybędzie nie tylko ze względu na kończące się w naszym mieście inwestycje, ale także dzięki konkursowi, który właśnie został rozstrzygnięty.


foto:STRÖER - wiata
Jeszcze w tym roku pojawi się 35 dodatkowych wiat, które postawi zwycięzca konkursu skierowanego do operatorów reklamy zewnętrznej. Jego założeniem jest ustawienie na przystankach komunikacji miejskiej, wiat które będą własnością operatora zewnętrznego oraz eksploatacja tych będących własnością ZDiTM. W zamian za możliwość prowadzenia działalności reklamowej podmiot będzie zobowiązany utrzymywać wszystkie wiaty oraz ustawić nowe, w kolejnych lokalizacjach.

Przystanki komunikacji miejskiej zostały podzielone na dwa pakiety po 450 lokalizacji, z możliwością rozszerzenia do 480 szt. W wyniku konkursu oba pakiety wygrała firma STROER POLSKA sp. z o.o.. W ciągu pierwszych pięciu lat powinny zostać ustawione wszystkie wiaty, z zastrzeżeniem, że każdego roku nie mniej niż 35 szt.

Zewnętrzny Operator za prowadzenie działalności reklamowej będzie ponosił opłaty zgodnie z uchwała Rady Miasta dotyczącą opłat za zajęcia pasa drogowego powiększone o zaproponowaną w konkursie kwotę. Ponadto Operator będzie ponosił opłatę za dzierżawę terenu, na którym będą ustawione jego wiaty. Gmina Miasto Szczecin uzyska w ten sposób nowe wiaty oraz dodatkowe wpływy z tytułu dzierżawy terenu pod wiatę oraz opłaty za zajęcie pasa drogowego pod reklamę, które są szacowane na ok 1 mln rocznie. Jednocześnie, z uwagi, że to Operator będzie utrzymywał wszystkie wiaty ZDiTM nie będzie ponosił kosztów ich utrzymania. Obecnie przeznaczamy na to ok. 490 tys. zł rocznie. Umowy będą podpisane w najbliższych tygodniach i będą obowiązywać do 2040 roku.

Źródło: Foto: zditm 27 kwietnia 2023

Ludzie komunikacji po godzinach

W ZDiTM i spółkach komunikacyjnych pracują setki ludzi. Niejednokrotnie pisaliśmy, że bez nich miasto stanęłoby, pogrążyło wręcz w chaosie. Urzędnicy kojarzą nam się wyłącznie ze sztywnymi osobami siedzącymi za biurkiem, a jeszcze taki stereotypowy to musi być wyjątkowo wredny! Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej, żeby przekonać się, że ludzie pracujący w naszych zarządowych i spółkowych strukturach są otwarci i niezwykle kompetentni, ale także zaangażowani w swoje zadania. Część z nich robi po godzinach pracy niezwykłe rzeczy. Dzięki temu dystansują się od problemów zawodowych, odstresowują, łagdnieją, czują się zdrowsi i pokonują własne słabości. Co najważniejsze udowadniają, że w każdym wieku i na każdym stanowisku można, a nawet warto mieć pasję. Poznajcie kilkoro z nas!

Marzena Olejnik w ZDiTM pracuje od 1996 roku, jest Dyspozytorem Centrali Ruchu. Odpowiada za komunikację miejską, reaguje na to, co dzieje się na naszych ulicach. Choć emerytura zbliża się do niej wielkimi krokami, skutecznie ucieka przed nią biegając i trenując Nordic Walking. Zaledwie kilka dni temu zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski w maratonie Nordic Walking w kategorii kobiet 55-59 lat! Przez 13 lat jej pasją było bieganie - 10 km,15 km, pólmaratony, maratony min. Szczecin,Rotterdam,Wrocław,Kołobrzeg, biegi górskie min. na Kasprowy Wierch, Babią Górę, Góry Stołowe. Ze względów zdrowotnych w 2020 roku zamieniła wyczynowe bieganie na Nordic Walking. To dość młoda dyscyplina sportu ale coraz bardziej popularna, prężnie się rozwijająca. I jak mówi Marzena - jest dla każdego, młodego i starego. Treningi i uczestnictwo w zawodach to dla niej chęć rywalizacji, endorfiny, poznawanie nowych ludzi, zawiązywanie przyjaźni, poznawanie nowych miejsc, sposób na stres i złe samopoczucie.

Mariusz Haraburda pracuje w Tramwajach Szczecińskich od roku 2009, obecnie na stanowisku Zastępcy Kierownika Wydziału Infrastruktury Tramwajowej. Odpowiada między innymi za utrzymanie elektroenergetyki trakcyjnej - sieć trakcyjna, podstacje trakcyjne, kable elektroenergetyczne, napędy zwrotnic oraz sygnalizacja najazdowa w całym Szczecinie. Jego pasje pozazawodowe to muzyka i boks. Od pierwszego treningu zafascynował się tą dyscypliną i teraz nie wyobraża sobie bez niej codziennej rutyny. Boks oprócz oczywistej poprawy i utrzymania wysokiej kondycji fizycznej oraz możliwości wyładowania emocji w kontrolowanych warunkach, dodatkowo pozwala oderwać się od codziennych problemów oraz ćwiczy samodyscyplinę - nie zawsze chce się iść na trening i się męczyć, a jednak to się robi! Jego drugą ucieczką jest muzyka. Gra na gitarze basowej od blisko 20 lat! Choć miał przerwę pomiędzy jednym zespołem rockowym -"Wściekły pies", a kolejnym założonym w 2020 roku - "9 ulica" to nie wyobraża sobie życia bez grania. Muzyka, podobnie jak boks, pozwala mu przynajmniej na moment zapomnieć o tym co jest tu i teraz i przenieść mnie do zupełnie innego świata, w którym po prostu czuje się dobrze. Jak mówi Mariusz jedno i drugie „ładuje baterie” potrzebne do normalnego życia.

Joanna Dąbkowska od prawie 6 lat pracuje w ZDiTM w dziale Inżynieryjnego Zajęcia Pasa Drogowego. Brzmi poważnie, bo taki jest jej zakres obowiązków. Doskonale zna przepisy i dba o porządek w swoim zakresie, w śródmieściu. Od 2 lat trenuje boks, więc niech Was nie zwiedzie delikatna i piękna twarz naszej Pani inspektor. Jak mówi Asia po pierwszym kontakcie z rękawicą i salą wiedziała, że to sport dla niej. Przez godzinę odcina się całkowicie od wszystkiego. Na sali nie jest mamą, żoną, inspektorem tylko Aśką skupiającą się na tym, by nie dostać ciosu, a zadać ich jak najwięcej i najbardziej celnych…Całkowity reset, który daje jej siłę i energię na „walkę” z całym życiem, również w pracy. W boksie, tak samo jak w pracy nie ma miejsca na pomyłkę. W tym sporcie liczy się skupienie, siła, szybkość i technika. Oprócz korzyści dla ciała jest to bomba energii i pozytywnych emocji dla głowy. Asia po prawie dwóch latach ćwiczeń nie wyobraża sobie tygodnia bez treningu i sparingu, a jedyne czego żałuja to to, że tak późno trafiła na salę, poznała i pokochała ten sport.

Radek Szkolmowski jest kierowcą autobusu w SPAK. Każdego dnia przewozi tysiące pasażerów, a poza godzinami pracy jest strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej. Możliwość niesienia pomocy potrzebującym jest dla niego bardzo ważna. Każda akcja jest inna i uczy czegoś nowego. Dzięki pracy w straży pożarnej jest mu łatwiej podejmować decyzje prowadząc autobus. Przemierzając ulice Szczecina wie, że wszystko może się wydarzyć i w razie wypadku lub, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy będzie w stanie szybko zareagować. Radek mieszka na wsi i dużo czasu spędza na pracach w ogrodzie. Kontakt z naturą jest dla niego czymś bardzo cennym. Wstając wcześnie rano przed pracą korzysta ze spokoju i świeżego powietrza, które sprawia, że podczas pracy w miejskim chaosie może ze spokojem wykonywać swoje obowiązki.

Joanna Skowronek od 7 lat jest filarem BOI w ZDiTM. Siłą swojego spokoju i łagodności potrafi wybrnąć z najtrudniejszych nawet sytuacji z petentami. To, co pomaga jej w codziennych zmaganiach w pracy to taniec. Asia przyznaje, że po całym dniu zmagania się z życiem, wchodzi na parkiet i nagle cały świat znika. Może poczuć się sobą, nic innego się nie liczy. Poza tym obcowanie z innymi osobami, z którymi łączy nas ta sama pasja, daje ogromną dawkę pozytywnej energii i siły do dalszego działania. Jak mówi, jeśli coś sprawa, że jest się szczęśliwym, nie musi mieć sensu dla nikogo innego. Taniec, szczególnie Bachata, działa fantastycznie na ciało, ale jeszcze lepiej na głowę.

Arkadiusz Jarymowicz w ZDiTM pracuje od blisko 10 lat, od niedawna zajmuje stanowisko kierownika w Dziale Utrzymania Czystości w Pasie Drogowym. Od lat jest związany ze sportem, a konkretnie z piłką nożną. Jako młody chłopak rozpoczął treningi w Pogoni, której jest wychowankiem i przez wiele występował w różnych klubach na różnych poziomach rozgrywkowych jako zawodnik. Po zakończeniu przygody zawodniczej ukończył kurs trenerski i pozostał przy piłce nożnej, ale w innej roli. Aktualnie jest trenerem w klubie Iskierka Szczecin występującym w 4 lidze. Arek przyznaje, że jego praca nie jest typowo biurowa, często wymaga interwencji w terenie, uczestniczenie w różnych spotkaniach czy podejmowania decyzji. Spaja się to z tym co lubi, co robił praktycznie całe życie, a więc z ruchem i aktywnością oraz z przebywaniem pośród wielu ludzi. Łączy przyjemne z pożytecznym i sprawia mu to przyjemność.

Przemysław Kijo od 2012 reprezentuje SPAD, jest kierowcą i pracownikiem działu eksploatacji. Każego dnia ma kontakt z innymi prowadzącymi pojazdy i wieloma pasażerami. Jego praca jest bardzo odpowiedzialna i stresująca, ale kilometry robi nie tylko „za kółkiem”, ale także „na 2 kołach”. Rowery towarzyszą mu od zawsze, ale miłość do nich przybrała na mocy podaczas wyprawy w Himalaje w 2017. Pewnego dnia postanowił zamienić autobus na rower i dojechał najwyżej jak się da na jednośladzie. Wspólnie z ekipą na dwóch kółkach pokonał w Nepalu 450 kilometrów, zdobył wysokość 5416m Teraz co roku bierze udział w ultramaratonach, a miesięcznie przejeżdża średnio 1000km! Ma 4 rowery i eksploatuje je bardzo mocno, bo jest to dla niego wielką odskocznią. Plan na ten rok to 12000 przejechanych kilometrów.

Witold Cyran jest pracownikiem ZDiTM od 19 lat. W tej chwili realizuje się na stanowsku kierownika w dziale Inżynieryjnego Zajęcia Pasa Drogowego. Sport jest jego pasją od najmłodszych lat. Swóją przygodę rozpoczął od sekcji trampkarzy Pogoni Szczecin. Jego kariera wyczynowca nie trwała zbyt długo, ale amatorsko nie przestał się realizować. Miłośc do sportu pomogła mu w realizacji się na innym polu. W 2011 roku objął funkcję dyrektora sportowego klubu Pogoń’04 Szczecin grającego w Futsal Ekstraklasie. Przez 6 lat kreował politykę personalną, odpowiadał za kadrę i wizję drużyny. W ciągu kilku lat jego obecności w klubie zdobył on dwa wicemistrzostwa Polski (w 2014 i 2016 roku). Od zeszłego roku pomaga w klubie piłki ręcznej Pogoń Szczecin. Witek przyznaje, że daje mu to satysfakcję, spędzanie czasu wolnego w inny sposób niż bezczynne siedzenie w domu, emocje podczas rywalizacji zespołów inne, niż będąc wyłącznie kibicem oraz zawiązywanie nowych kontaktów. Pasja zdecydowanie pomaga mu w pracy. Praca na stanowisku dyrektora sportowego nauczyła go jak zarządzać większą grupą ludzi.

Bartosz Grzegolec od 5 lat jest motorniczym w Tramwajach Szczecińskich. Jednocześnie prowadzi swój profil Uwaga tramwaj! Z zamiłowania jest także fotografem. Zdanem Bartka fotografia to nie tylko sposób na zachowanie piękna natury czy emocji ludzkich, ale także doskonały sposób na uwiecznienie historii miast oraz środków transportu. Praca jako motorniczy daje mu możliwość połączenia pasji z zawodem. Często wykorzystuj swoje doświadczenie aby uzyskać najlepsze ujęcia tramwajów z różnych perspektyw. Jednym z największych wyzwań jest uchwycenie ruchu tramwaju i jego piękna w trakcie jazdy. Fotografia pozwala mu na relaks i odpoczynek od pracy, ale także na zaspokojenie ciekawości i hobby.

Źródło: Foto: zditm 27 kwietnia 2023

Żeby działało trzeba dbać i konserwować. Tego na co dzień nie widać

Spółka Tramwaje Szczecińskie składa się z kilku wydziałów, wszystkie uzupełniają się, aby firma działała bez zakłóceń. Ważnym wydziałem spójnej całości jest część elektroenergetyczna Wydziału Infrastruktury Tramwajowej, która zajmuje się między innymi bieżącym utrzymaniem - konserwacją, przeglądami, remontami, naprawami awaryjnymi urządzeń elektroenergetycznych służących trakcji tramwajowej. Najstarsze, działające nieustannie urządzenia, mają kilkadziesiąt lat, najmłodsza podstacja, na ulicy Chmielewskiego, została wybudowana w 2021 roku.

Infrastruktura sieciowa w liczbach przedstawia się imponująco:
• 156 km kabli trakcyjnych prądu stałego
• 138 km sieci trakcyjnej
• 92 napędy zwrotnic tramwajowych
• 24 najazdowe sygnalizacje tramwajowe
• 38 km linii kablowych SN 15 kV
• 19 podstacji trakcyjnych (stacje prostownikowe) 15/0,525 kV

Wszystkie podstacje trzeba odpowiednio utrzymywać, wykonując szereg czynności w każdej z nich. Prace utrzymaniowe w obiektach, dzięki którym najprościej mówiąc do sieci dostarczany jest prąd odbywają się cały rok według harmonogramu. Oprócz tego oczywiście pracownicy usuwają skutki awarii, wykonują różnego typu prace montażowe, demontażowe, modernizacyjne czy przełączeniowe.

Jest wiele czynności, które trzeba wykonywać systematycznie. Brzmi poważnie, bo takie jest! To bardzo ważne i skomplikowane procesy sprawdzania, czyszczenia, konserwacji, przeglądów i testów. Wystarczy mały błąd lub zaniedbanie, a tramwaje w mieście mogą stanąć. Jednocześnie wszystkie procesy muszą być wykonywane w odpowiedni sposób, z zachowaniem wszelkich zasad BHP ponieważ praca „z pradem” może być niezwykle niebezpieczna.

W ramach prac konserwacyjnych wykonuje się między innymi:

• Konserwacja zespołów – między innymi oględziny i czyszczenie transformatorów prostownikowych i prostowników, sprawdzenie bezpieczników diod prostownika oględziny i czyszczenie wyłączników SN 15 kV oraz wyłączników trakcyjnych 660 VDC.
• Konserwacja roczna - odbywa się w zazwyczaj nocy raz w roku ponieważ stacja musi być wyłączona). Wykonuje się wtedy wiele czynności - oględziny szyn zbiorczych rozdzielnic, przeglądy wyłączników, rozłączników i odłączników, czyszczenie wszystkich urządzeń, pomiary i inne.
• Przegląd techniczny zespołów prostownikowych – raz w roku.
• Przegląd wyłączników szybkich prądu stałego – raz w roku.
• Pomiar rezystancji pętli zwarcia sieci trakcyjnej – w nocy, raz do roku – na podstawie wyników pomiarów dobiera się nastawy zabezpieczeń sieci trakcyjnej.
• Przegląd instalacji elektrycznej – raz w roku.
• Przegląd instalacji odgromowej i uziemiającej – uziemiająca raz w roku, odgromowa raz na 2 lata.

To skomplikowany i złożony proces, dlatego kilkunastu specjalistów z wydziału każdego dnia dba o to, żeby pasażerowie bezpiecznie i na czas dotarli do pracy i szkoły. Czasami pracowników spółki widzimy w mieście, podczas prac sieciowych, ale jak widać nie wszyscy są widoczni i zanim prąd dotrze do tramwaju czeka go długa droga. Pracownicy całego wydziału, a jest ich blisko 50, pracują 7 dni w tygodniu 24h/dobę. Szacunek za ich ciężką pracę.

Źródło: Foto: ts 17 kwietnia 2023

Następna odsłona starego torowiska

Podczas budowy ronda i przebudowy ulic Druckiego-Lubeckiego i Blizińskiego odsłonięto stare tory tramwajowe, po którym przed wojną i krótko po jeździły tramwaje linii 7. Tory zostaną usunięte. Ulicę trzeba przebudować od podstaw na nowej podbudowie, bo po niej będą jeździły ciężkie pojazdy. Generalnym wykonawcą budowy ronda jest firma DGK. Inwestorem jest właściciel centrum logistycznego 7R Park Szczecin.

Odkryte stare torowisko, to pozostałość po przedwojennym układzie linii w mieście. Trasą tą jeździła linia 7, która od strony Gocławia, przed obecną pętlą „Ludowa", skręcała w prawo w ulicę Konarskiego. Przejeżdżała obok zbudowanego w czasie wojny betonowego schronu, wjeżdżała w ulicę Blizińskiego, później ostro skręcała w lewo, w ulicę Druckiego - Lubeckiego pod betonowym wiaduktem (istniejącym do dziś). Dalej jechały po wiadukcie prowadzącym nad terenami magazynowymi z bocznicami kolejowymi, by później pojawić się w rejonie obecnego hotelu „Wulkan", a następnie kierowały się do centrum.

Źródło: Foto: wyb , 4 kwietnia 2023

Złamany pantograf, czyli o co chodzi z tym odbierakiem i brakiem prądu

Awaria może się zdarzyć zawsze. Używanie nawet najlepszych technologii i korzystanie z nowego sprzętu czy infrastruktury jest obarczone ryzykiem. Jeśli mamy do czynienia z elementami używanymi już od wielu lat i do tego w obrębie placu budowy, to prawdopodobieństwo wzrasta.

W piątek rano (30 marca)doszło do kolejnej w tym tygodniu awarii, która spowodowała wstrzymanie ruchu tramwajów, a tym samym utrudnienia dla pasażerów. Przy okazji każdego takiego zdarzenia na miejsca przyjeżdża pogotowie sieciowe i techniczne, żeby szybko uruchomić komunikację tramwajową. W tym czasie dyspozytorzy Centrali Ruchu przekierowują poszczególne składy na alternatywne trasy i uruchamiana jest komunikacja zastępcza. W następnej kolejności ustalane są dokładne przyczyny zdarzenia.

Źródło: Foto: wyb , 30 marca 2023

Odsłona starych torów na placu Zwycięstwa


foto: J.Światowy
stare tory
W ramach przebudowy placu Zwycięstwa i Wojska Polskiego 25 marca na przebudowywanym placu Zwycięstwa po usunięciu asfaltu, odsłonięto fragment starych torów trasy tramwajowej z 1904 roku, która biegła od Bramy Portowej do ulicy Ku Słońcu (Cmentarz Centralny). W tamtym czasie tory nie biegły przez środek placu Zwycięstwa, ale jezdnią, wzdłuż kamienic i przed Kościołem Garnizonowym, gdzie skręcały w lewo, by wprowadzić tramwaje na ulicę Krzywoustego. Tramwaje w takim układzie torów jeździły do 1936 roku.


foto: J.Światowy
stare tory
W 1936 roku zmodernizowano układ torów na Hohenzollernplatz (plac Zwycięstwa). Tory przesunięto z jezdni północnej budując nowe rozjazdy przy Bugenhagenkirche (Kościół Garnizonowy) w kierunku Hohenzollerstraße (Krzywoustego) i Falkenwalderstraße (Wojska Polskiego).


foto: J.Światowy
stare tory
Zaletą budowanej i modernizowanej latami szczecińskiej sieci tramwajowej, była jej duża elastyczność, dzięki dużej ilości rozjazdów w różnych kierunkach. Układ torów pozwalał na prowadzenie jazdy w zależności od wynikających potrzeb. Pozwalało to na uruchamianie komunikacji doraźnej na czas trwania wszelkich remontów i modernizacji sieci tramwajowej czy innych wydarzeń. W tej chwili Tramwaje Szczecińskie i miasto powróciły do idei tramwajarzy niemieckich. aby sieć tramwajowa była bardziej elastyczna.

Laboratorium w Tramwajach Szczecińskich

Tramwaje Szczecińskie, to nie tylko tramwaje, zajezdnie, wydziały torowe, energetyczne czy warsztaty napraw taboru, ale także laboratorium, gdzie prowadzone są eksperymenty dbające o bezpieczeństwo osób pracujących „przy napięciu”.

Na terenie spółki znajduje się małe, zamknięte pomieszczenie. Zawieszone na ramie gumowe rękawice moczą się w wodzie i obserwujący to pracownicy, wpatrujący się jednocześnie w monitory pełne różnych parametrów. Wydawałoby się błahe i nudne zadanie. Nic bardziej mylnego! Procesy, które są przeprowadzane i obserwowane w naszym laboratorium są niezwykle ważne i potencjalnie niebezpieczne.

Przepisy BHP i wewnętrzne regulaminy dokładnie określają procedury dla pracowników części energetycznej wydziału infrastruktury sieciowej. Wszystkie osoby pracujące przy urządzeniach elektrycznych muszą dokładnie przygotować swoje stanowisko pracy, a w wielu przypadkach mieć stosowne rękawice i buty. Nie są to zwykłe „gumiaki”, ale sprzęt, który może uratować człowiekowi życie.

W spółce jest prawie 400 elementów, które należy dokładnie sprawdzać i poddawać okresowym badaniom. Są to rękawice, półbuty i kalosze dielektryczne, drążki izolacyjne i uziemiacze przenośne. Sprawdza się je pod określonym napięciem:

• rękawice 1 kV- badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy
• rękawice 15 kV – badanie napięciem 20 kV, badanie co 6 miesięcy
• drążki izolacyjne – badanie napięciem 100 kV, badanie raz na rok
• drążki izolacyjne (krótkie) – badanie napięciem 50 kV, badanie raz na rok
• półbuty – badanie napięciem 15 kV, badanie co 6 miesięcy
• kalosze – badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy

Sprzęt trzeba badać ponieważ ulega stopniowej degradacji przez procesy starzenia się materiału, promieniowanie słoneczne czy podwyższone temperatury. Możliwe są także uszkodzenia mechaniczne. Elementy, które są uszkodzone mechanicznie lub nie przechodzą testów nie są dopuszczone do wydania pracownikom. Chodzi przecież o zdrowie i życie osób pracujących w spółce.

Laboratorium badawcze dysponuje odpowiednim wyposażeniem zapewniającym utrzymanie spójności pomiarowej. Sprzęt zanurzony w wodzie poddawany jest oddziaływaniu odpowiedniego napięcia przez określony czas i pomiarze upływu prądu, który nie powinien przekraczać pewnej wartości. Pozytywny rezultat pozwala na dopuszczanie danego rodzaju wyrobu do użytkowania. Szczegółowe wymagania techniczne w stosunku do rękawic i obuwia elektroizolacyjnego oraz warunki wykonywania badań określone są w normach europejskich. Badanie przeprowadzane jest w osobnym pomieszczeniu i obserwowane przez szybę, ponieważ wysokość napięcia występująca podczas badań może być niebezpieczne także dla osób badających.

Źródło: Foto: ts 10 marca 2023

Statystyki w komunikacji miejskiej

Każdego dnia na ulicach Szczecina dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. W roku 2022 tramwaje i autobusy uczestniczyły w 717 zdarzeniach drogowych, z czego zdecydowana większość miała miejsce z winy pojazdów obcych. Wstrzymania ruchu powstają także, gdy poszkodowanymi są osoby wewnątrz autobusu czy tramwaju, jeśli po wtargnięciu pieszego na jezdnię, prowadzący musi gwałtownie hamować.

W szczycie komunikacyjnym na ulicach miasta pojawiają się blisko 300 autobusów i tramwajów, dziesiątki tysięcy samochodów i pieszych. O wypadek czy kolizję jest bardzo łatwo.

Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na przykład, gdy piesi zamiast sprawdzić czy nic nie jedzie przechodzą przez jezdnie wpatrzeni w telefon, albo gdy kierowca spiesząc się, wymusza pierwszeństwo na komunikacji miejskiej. Nie bez winy są także kierowcy i motorniczowie, jednak statystyki pokazują, że najwięcej wypadków i kolizji powodują tak zwane pojazdy obce. Pamiętajmy, że poszkodowanymi w trakcie takich sytuacji mogą być nie tylko kierowcy, ale pasażerowie samochodu, tramwaju czy autobusu. Podczas gwałtownego hamowania ludzie spadają z siedzeń, przewracają się lub uderzają w różne elementy wewnątrz pojazdu.

Niestety w zeszłym roku zwiększeniu uległa liczba osób poszkodowanych w wypadkach tramwajowych i autobusowych. Odnotowano 140 osób, które doznały obrażeń ciała, czyli o 10 osób więcej niż w roku poprzednim. Dlatego tak ważne jest, aby trzymać się mocno poręczy i uchwytów podczas podróży autobusem i tramwajem.

Statystyki przedstawiają się następująco:

Liczba kolizji, w których uczestniczyły pojazdy komunikacji miejskiej w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego uległa zmniejszeniu o 122 zdarzenia i zanotowano ich 570.

• Wypadków odnotowano 133, o 8 więcej,
• Najwięcej kolizji drogowych miało miejsce na liniach tramwajowych 1, 11, 12 oraz na trasach linii autobusowych 812, 86, B,

Wypadki drogowe według liczby przedstawiają się następująco: na liniach tramwajowych – 7, 11, 12 na liniach autobusowych – 75, B, 60. Wynika to z faktu, że trasy tych linii przebiegają przez centrum miasta i przez główne punkty węzłowe o dużym natężeniu ruchu tramwajowego, kołowego i pieszego.

W ubiegłym roku doszło do wielu wypadków i kolizji, jednak z roku na rok jest ich coraz mniej. Spadek z pewnością jest związany z mniejszą ilością pojazdów i problemami kadrowymi, ale także z dodatkowym oznakowaniem, które pojawia się na najważniejszych skrzyżowaniach i poprawą infrastruktury drogowej.

Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko. Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

Źródło: Foto: wyb , 6 marca 2023

Darmowy kurs motorniczego

Tramwaje Szczecińskie notują braki motorniczych i od wielu miesięcy ich poszukują. W związku z niniejszym zorganizowały bezpłatny kurs motorniczego, do którego mogą się zgłosić osoby, które ukończyły 21 lat i niekarane. Po ukończeniu kursu, zdaniu egzaminów i uzyskaniu pozwolenia do kierowania tramwajem, będą miały szansę zatrudnienia w Spółce na stanowisko motorniczego w oparciu o umowę - zlecenie lub umowę o pracę.

Darmowy kurs na motorniczego ma trwać 77 godzin zajęć teoretycznych zaplanowanych na 10 dni oraz 60 godzin zajęć praktycznych. Zatrudniony motorniczy po kursie może liczyć na zarobki od 5 100 zł brutto. Umowa pozwala na różnorakie profity między innym: wczasy pod gruszą, karty SODEXO, paczki okolicznościowe dla dzieci czy nieoprocentowane pożyczki mieszkaniowe, premie kwartalne i nagrody indywidualne.

Plac Zwycięstwa bez tramwajów

Na czas przełożenia rozjazdów torowych umożliwiających skierowanie komunikacji tramwajowej na nowy odcinek wybudowanego torowiska tramwajowego w dniu 26 lutego 2023 do godziny 12.00, wstrzymano kursowanie taboru tramwajowego przez ten odcinek trasy w kierunku Gumieniec i Krzekowa. Po godzinie 12:00 wznowiony będzie przejazd tramwajów, po jednym torze w obu kierunkach. Lokalizacja rozjazdów nie zmieni się, a po przełożeniu rozjazdów, jazda tramwajów będzie odbywała się nowym torem, a dotychczasowy zostanie zdemontowany oraz wymieniony na nowy.

• Linia 2 będzie kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy.

• Linia 7 kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy – do godziny 12:00 objazdem przez ul. Jagiellońską – al. Piastów – ul. Piłsudskiego – al. Wyzwolenia – pl. Brama Portowa.

• Linia 8 - wstrzymano kursowanie linii do godziny 12:00,

• Linia 9 kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy, objazdem przez ul. Jagiellońską – al. Piastów – ul. Piłsudskiego – al. Wyzwolenia – pl. Brama Portowa: w kierunku ul. Potulickiej przez cały dzień, w kierunku Głębokiego tylko do godz. 12:00.

• Uruchomiona została zastępcza linia autobusowa 808, kursująca co 20 minut w godzinach 5–12 na trasie Gumieńce – Ku Słońcu – Sikorskiego – Krzywoustego – Brama Portowa. Na trasie obowiązywały wszystkie przystanki linii 8 od placu Brama Portowa do Gumienieć w obydwie strony.

* * * * * *

Weekendowe przekładanie rozjazdów umożliwiających skierowanie tramwajów na nowy odcinek torowiska tramwajowego na Placu Zwycięstwa i Krzywoustego zakończyły się sukcesem i to grubo przed wymaganym czasem. Zakres prac obejmuje między innym przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych. Przebudowane są perony przystankowe na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa czy budowa nowego przystanku na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z aleją Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Linia

Trasa2
Plac Rodła < — > Turkusowa
Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego (z powrotem: plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego) — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa7
Krzekowo < — > Turkusowa
Żołnierska — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa9
Głębokie < — > Potulicka
aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — aleja Wojska Polskiego — Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa (z powrotem: plac Brama Portowa — plac Zwycięstwa — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — aleja Bohaterów Warszawy) — aleja Niepodległości — 3 Maja — Narutowicza — Potulicka
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


808
Gumieńce < — > Brama Portowa
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa
Historia linii tutaj

Utrudnienia w rejonie pętli Krzekowo

dojazd
foto: ZDiTM
Umowa na budowę ulicy Sosabowskiego została podpisana 20 lutego 2023 z Konsorcjum firm - TORMEL Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum STANLED I Sp. z o.o. Partner Konsorcjum, a 21 lutego 2023 rozpoczęto prace przygotowawcze, które powodują pierwsze utrudnienia w ruchu w rejonie pętli Krzekowo. Prace te potrwają około 2 tygodnie i w związku z niniejszym zamknięto rejon pętli i ulic Żołnierskiej, Klonowica i wjazdu z ronda w ciągu ulicy Szerokiej. W tyn etapie utrzymana została komunikacja tramwajowo - autobusowa.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta NR XIX/506/08 z 26 lutego 2008 roku nadano nazwę ulicy Gen. Stanisława Sosabowskiego projektowanej drodze roboczo w dokumentacji nazwanej "Szafera". Jest przedłużeniem ul. Gen. Stanisława Taczaka, rozpoczynającą swój bieg od skrzyżowania ulic Gen. Stanisława Taczaka z Waleriana Łukasińskiego, biegnącą w kierunku północnym, przecinającą ulice Żołnierską i dochodzącą do skrzyżowania ulic Szerokiej, Władysława Szafera i Eugeniusza Romera. Ulica Szafera kończy się na rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ.

Budowa projektowanej ulicy Sosabowskiego rozpoczyna się od ronda Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ i zakończy się się włączeniem w istniejącą ulicę Sosabowskiego. Przebudowie ulegnie również skrzyżowanie ulicy Żołnierskiej z ulicą Sebastiana Klonowica. Trasa będzie przebiegała nowym śladem równolegle do ulicy Szerokiej. Wybudowana zostanie droga dwukierunkowa dwupasmowa do ulicy Sosabowskiego/Taczaka wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami. Da to ciągłość drogi dwukierunkowej dwupasmowej praktycznie od Krzywoustego do Wojska Polskiego/Głębokiego. Znacząco odmieni to komunikację w rejonie ulicy Szerokiej, dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego. Rozbiórce ulegnie pętla Krzekowo, a obsługa linii będzie przejęta przez pętlę Szafera. Torowisko zostanie połączone z ulicą Żołnierską i tam się zakończy w tym etapie. Wybudowane zostanie blisko 2000 mtp, 3 przystanki autobusowo-tramwajowe, 1 tramwajowy i 2 zatoki autobusowe.

Konsorcjum ma dwa lata na zrealizowanie tego zadania. Wartość kontraktu to 101 781 430,46 zł. Inwestorem tego zadania jest spółka "Tramwaje Szczecińskie".

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 16 lutego 2023 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 16 lutego 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 105 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 10.27 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NG 313 - 3, MAN A21 - 1, MAN A23 - 3, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 27, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 12 Electric - 6, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Prawie 18 tysięcy kursów autobusów i tramwajów wypadło z rozkładu jazdy

dojazd
foto: ZDiTM

Podczas briefingu 11 lutego 2023 roku działacze partii Razem mówili przed szczecińskim magistratem o nieregularności i braku pewności, czy komunikacja miejska poradzi sobie z przewozem pasażerów na danej linii autobusowej i tramwajowej, pomimo znanych trudności braku motorniczych i kierowców. Duże opóźnienia lub niewyjazdy powodują nerwowość pasażerów. W statucie miasta zawarte są zapisy mówiące, że Prezydent zobowiązany jest zgodnie z § 8 i 9 zaspokoić potrzeby mieszkańców odnośnie komunikacji miejskiej. Miasto nie może podejmować arbitralnych decyzji w jej zwijaniu ze względów ekonomicznych.

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak złożyła interpelację do ZDiTM. W odpowiedzi na nią otrzymała pismo z ZDITM-u, że w okresie od września do końca grudnia 2022 roku, w komunikacji miejskiej odwołanych zostało prawie 18 tysięcy kursów autobusów i tramwajów z powodu braku kierowców, motorniczych i rosnących kosztów.

Rozkłady jazdy zostały ograniczone od 1 września i 9 października 2022 roku. Jednak cięcia w kursach nie rozwiązały problemu, dalej brakuje motorniczych i kierowców. Komunikacja miejska potrzebuje dofinansowania, ale miasto nie ma pieniędzy na wyższe wynagrodzenia dla jej obsługi i dopóki ich nie znajdzie sytuacja będzie nagminna.

Patrz również: Foto: transport publiczny "Jakub Rösler", 15 lutego 2023

Wspólny bilet - jedna organizacja SKM

W listopadzie 2020 roku Prezydent Miasta powierzył Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego realizację działań na rzecz wdrożenia zintegrowanego biletu publicznego transportu zbiorowego z uwzględnieniem przewozów autobusowych, tramwajowych i kolejowych na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego objętego funkcjonowaniem SKM. Organizatorem transportu w SOM jest ZDiTM, który intensywnie pracuje nad wszelkimi aspektami rozwoju i dopasowania sieci połączeń, rozkładów jazdy, ich koordynacji oraz wskazanego jednego biletu na wszystkie rodzaje transportu tj. autobus-tramwaj–kolej, by rozwiązania te wdrożyć równocześnie z uruchomieniem przewozów Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Przewiduje się, że Szczecińska Kolei Metropolitalna częściowo uruchomiona zostanie na początku 2024 roku, pasażerowie będą mogli korzystać wyłącznie z biletu sieciowego uprawniającego również do jazdy autobusem lub tramwaju komunikacji miejskiej. SKM połączy ze sobą Szczecin, Police, Stargard, Goleniów i Gryfino. W chwili obecnej trwają rozmowy między partnerami projektu budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wstępny plan zakłada wprowadzenie biletu metropolitalnego na zakończenie pierwszej fazy realizacji projektu. W pociągach nie będzie automatów do sprzedaży biletów - będą zamontowane na poszczególnych stacjach i przystankach (13 stycznia 2023 SSOM ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń związanych z integracją transportu).

Źródło: Foto: wyb , 11 luty 2023

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 6 lutego 2023 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Zmiany na Energetyków

6 lutego 2023 roku w ciągu ulicy Energetyków na Międzyodrzu koło Mostu Długiego na wysokości Urzędu Celnego i Przychodni Portowej uruchomiono nowe przystanki „Celna nż” w obu kierunkach (centrum/Turkusowa) dla linii 2, 7, 8, 522, 531 i 532. Jednocześnie nastąpiła zmiana statusu przystanków „Energetyków” ze stałego na żądanie. Wszystkie przystanki na trasie SST od Mostu Długiego oprócz Basenu Górniczego i Jaśminowej są przystankami na żądanie. Przy okazji wprowadzono też inne zmiany na liniach 52, 76 i 62. Patrz: komunikat

Linia

Trasa62
Plac Kościuszki < — > Ustowo Auchan
plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie (z powrotem: rondo Uniwersyteckie — Południowa) — Krakowska — Bronowicka — Smoleńskiej — Husarów — Cukrowa — Radomska — Południowa — rondo Hakena (z powrotem: rondo Hakena — Krygiera — Cukrowa) — Ustowo
Historia linii tutaj

Umowa na elektryczne solarisy

23 stycznia podpisana została umowa z firmą Solaris Bus&Coach Sp. z o.o. na dostawę nowych pojazdów z przetargu ogłoszonego 2 września 2022 roku. Umowa obejmuje zakup dwóch zeroemisyjnych autobusów przegubowych. Pojazdy zostaną wyposażone w silnik elektryczny i system odzyskiwania energii podczas hamowania oraz jazdy z góry. Zakupione pojazdy muszą zapewniać możliwość ładowania plug-in oraz przez pantograf. Pojazdy będą objęte znacznie dłuższą gwarancją, wynoszącą nie 48 a 72 miesiące, co przełoży się na oszczędności eksploatacyjne.

Koszt zakupu to 9 102 000 zł brutto, z czego 5 715 447,20 zł to dotacja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”. Operatorem pojazdów będzie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” Sp. z o.o. Autobusy trafią do miasta w terminie 365 dni od dnia zawarcia umowy.

Źródło: Foto: wyb , 23 stycznia 2023

NIK skontrolował budowę SKM-ki. Raport jest druzgocący dla PKP PLK

20 stycznia 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Przedmiotem kontroli NIK, zakończonej w marcu 2022 roku, była realizacja zadania pod nazwą „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej”. Kontrole przeprowadzono w Stowarzyszeniu Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Urzędzie Miasta Szczecin oraz w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Zachodni.

W dokumencie, NIK pisze o opieszałości i niesolidności wykonawcy głównych inwestycji realizowanych w projekcie „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej”. Stwierdzono, że roboty prowadzono bez odpowiedniego przygotowania i nadzoru. Izba negatywnie oceniła działalność PKP PLK w zakresie przygotowania, realizacji i nadzoru nad realizacją zadania Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

PKP PLK nie wykonała żadnego z dwóch projektów inwestycyjnych objętych zadaniem. W zakresie działalności Stowarzyszenia NIK stwierdziła, że nie posiadało ono wobec Partnerów, w tym PKP PLK kompetencji o charakterze władczym pozwalającym na podjęcie decyzji, które mogłyby podlegać wyegzekwowaniu w sposób przymusowy. Wzajemne działania Partnerów miały charakter współdziałania równorzędnych stron. Każdy Partner odpowiadał za realizację swojej części Projektu.

Obowiązki Stowarzyszenia, jako Beneficjenta z umowy o dofinasowanie polegały głównie na rozliczaniu finansowym zadania wobec Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Stowarzyszenie podejmowało, w miarę posiadanych kompetencji, szereg działań wobec Partnerów odpowiedzialnych za opóźnienia w realizacji zadania oraz informowało o ryzyku utraty unijnych środków finansowych przeznaczonych na jego wykonanie. Gmina Miasto Szczecin odpowiedzialna była za wykonanie czterech zadań, z tego dwa zostały zrealizowane (jedno bezpośrednio przez objęty kontrolą Urząd Miasta Szczecin, drugie przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Dwa pozostałe są w trakcie realizacji przez Spółkę Szczecińskie Inwestycje Miejskie sp. z o.o. Wykorzystanie środków unijnych na koniec 2021 roku wyniosło tylko 12%.

Głównym celem Zadania było przywrócenie dla mieszkańców obszaru położonego między Stargardem, Goleniowem, Gryfinem, Szczecinem i Policami możliwości korzystania z komunikacji kolejowej w celu szybkiego i sprawnego przemieszczania się pomiędzy tymi miastami. Odnowione linie kolejowe miały stanowić kręgosłup komunikacji publicznej łączącej cały obszar, a stacje i przystanki kolejowe zaplanowano, jako centra przesiadkowe skomunikowane z doprowadzoną do nich komunikacją autobusową i tramwajową, wyposażone w parkingi dla samochodów osobowych i rowerów. W porównaniu do obecnego stanu byłaby to rewolucja komunikacyjna.

Wprowadzenie projektowanych rozwiązań w życie miało m.in. na celu znaczne skrócenie czasu przejazdów między miejscowościami i w samym Szczecinie, ograniczenie ruchu samochodowego, zwiększenie atrakcyjności mieszkaniowej i inwestycyjnej terenów położonych przy szlakach SKM i liniach komunikacji publicznej prowadzących do poszczególnych stacji i przystanków SKM. Całość prac miała zostać oddana do użytku do końca września 2022 roku a stanowiące podstawę całego systemu linie kolejowe miały zostać zmodernizowane lub wybudowane do końca sierpnia 2020 roku. Koszt wykonania Zadania oszacowano, według danych na koniec 2021 roku, na kwotę 848,3 mln zł. Na jego realizację uzyskano dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie 512,2 mln zł. Żadne z planowanych zamierzeń do końca 2022 roku nie zostało w pełni zrealizowane.

Kontrola NIK skupiła się m.in. na ustaleniu przyczyn niewykonania Zadania w zakładanych terminach. Beneficjentem środków Unii Europejskiej jest Stowarzyszenie. I to ono odpowiada przed Centrum Unijnych Projektów Transportowych, z którym zawarło 9 maja 2018 roku umowę o dofinansowanie, za terminowe i rzeczowe wykonanie Zadania. Jednak samo Stowarzyszenie nie miało żadnych możliwości samodzielnego jego zrealizowania. Z tego powodu wykonanie Zadania regulowała m.in. umowa partnerstwa z 18 lipca 2017 roku podpisana po między Stowarzyszeniem, Województwem Zachodniopomorskim, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Gminą Miasto Szczecin, Gminą Miasto Stargard, Gminą Goleniów, Gminą Gryfino, Gminą Kobylanka, Gminą Police i Gminą Stargard.

Na jej podstawie każda ze stron/Partnerzy miała przypisane zadania do wykonania, w tym Samorząd Województwa zobowiązał się zabezpieczyć tabor kolejowy do obsługi SKM. Dopełnieniem zasad wzajemnych powiązań między powyższymi podmiotami były zawarte w maju 2018 roku z gminami a we wrześniu 2018 roku z PKP PLK umowy o współpracy. Określono w nich odpowiedzialność gmin i PKP PKL za rzeczowe wykonanie określonych w umowach części prac, terminy ich wykonania oraz wartość robót, w tym kwotę wydatków kwalifikowanych. Zdecydowana większość dofinansowania unijnego przypadała na rzecz PKP PLK (503,7 mln zł ze 512,2 mln zł). W pierwszej kolejności miały zostać ukończone prace na liniach kolejowych, do których wykonania zobowiązała się PKL PLK. Do nich miały być dołączone inwestycje realizowane przez gminy. Samorząd Województwa zobowiązał się do współfinansowania zakupu pociągów obsługujących SKM.

PKP PKL udzieliła dwóch zamówień publicznych na ich realizację w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą była Trakcja S.A., która zaoferowała najkrótsze terminy wykonania i najniższą cenę. I od tego czasu rozpoczęły się problemy.

Wybrany przez PKP PLK Inżynier Kontraktu stwierdził, że głównymi przyczynami niezrealizowania umów były błędy w sporządzonej przez Wykonawcę dokumentacji projektowej oraz nieuzyskanie wymaganych pozwoleń na budowę. Kontrola NIK ustaliła, że wbrew przepisom prawa zamówień publicznych, PKP PLK nie opracowała programu funkcjonalno-użytkowego służącego m.in. do ustalenia wartości zamówienia. PKP PLK jako zamawiający nieprawidłowo ocenił uzyskane wyjaśnienia Wykonawcy dotyczące m.in. zadeklarowanych terminów wykonania i mimo poważnych wątpliwości, co do ich realności podnoszonych na etapie oceny oferty, udzielił zamówienia. Zamawiający dopiero po upływie terminów wykonania inwestycji kolejowych rozważał odstąpienie od umowy z Wykonawcą. Centrum Realizacji Inwestycji sześciokrotnie wystąpiło do Zarządu PKP PLK z propozycją odstąpienia od umów z winy Wykonawcy. Za każdym razem Zarząd tych wniosków nie akceptował. Zamawiający nie naliczał również Wykonawcy kar umownych z tytułu nieterminowego wykonania poszczególnych etapów umów.

PKP Polskie Linie Kolejowe 8 lipca 2022 roku podpisały umowę objęcia akcji Trakcji S.A. za kwotę 200 mln zł, co pozwoliło uzyskać status akcjonariusza większościowego. Obecnie PKP PLK posiada 74,31% akcji, drugim największym akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu (16,09% akcji). Jednak do dziś nie zostały zawarte aneksy określające nowe terminy realizacji umów.

Według danych zaprezentowanych przez Stowarzyszenie część kolejowa inwestycji dokończona będzie w latach 2024-2025. Z tego też powodu Stowarzyszenie 30 września 2022 roku wystąpiło do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o fazowanie Zadania z podziałem zakresu na dwie fazy:

fazę I – realizowaną do 31 grudnia 2023 roku na liniach kolejowych nr 273 do Gryfina, 356 do Stargardu i 401 do Goleniowa i fazę II – prace na linii kolejowej nr 406 do Polic, które mają być zrealizowane do 31 grudnia 2025 roku. Na realizację fazy I zapewnione jest dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Natomiast na wykonanie prac objętych fazą II niezbędne jest dodatkowe dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Koszt budowy SKM aktualnie wynosi ponad 1,184 miliarda złotych, z czego przyznane już dofinansowanie środkami pomocowymi to 512 mln zł, a wnioskowana kwota na fazę II to 307 milionów złotych. W ciągu 2022 roku koszt wykonania Zadania wzrósł o 335,7 mln zł, tj. o prawie 40%.

Źródło: Foto: wyb , 20 stycznia 2023

Problemy z brakiem kierowców i motorniczych dają się we znaki

Szczecińska komunikacja miejska boryka się ze sporymi brakami kadrowymi. W mieście brakuje kilkudziesięciu kierowców oraz motorniczych, co skutkuje regularnym odwoływaniem poszczególnych kursów, a tramwaje i autobusy i tak jeżdżą już w ograniczonej częstotliwości. Czy jest jakaś nadzieja na poprawę ciężkiej sytuacji?

Branża transportowa regularnie zwraca uwagę na braki kadrowe, zarówno jeśli chodzi o motorniczych jak i kierowców autobusów. Szczególnie daje się to we znaki przewoźnikom świadczącym usługi komunikacji miejskiej. Nie inaczej jest także w Szczecinie, gdzie organizator transportu, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, musiał kilka miesięcy temu okroić rozkład jazdy poprzez zmniejszenie częstotliwości kursowania tramwajów, z 12 na 15 minut (poza 3 liniami, gdzie częstotliwość wzrosła).

Czytaj więcej: Foto: transport publiczny "Jakub Rösler", 19 stycznia 2023

Automaty biletowe SSOM w Szczecinie i okolicach

13 stycznia 2023 SSOM ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń związanych z integracją transportu w projekcie „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 273, 351, 406”. Według dokumentacji mają zostać zainstalowane 44 urządzenia stacjonarne wraz z oprzyrządowaniem na terenie gmin: Miasto Szczecin, Miasto Stargard, Stargard, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Police. Zostaną zintegrowane z istniejącym systemem sprzedaży biletów i systemem finansowo-księgowym znajdującym się w gestii Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Sprawa SSOM.SKM.403.6.MK.2022. Otwarcie ofert ma nastąpić 16 lutego 2023 roku.

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 8 stycznia 2023 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Ulica Kolumba zamknięta

Ruszają ostro prace na ulicy Kolumba po miesiącach ustaleń, przerabiania dokumentacji, ustalania właścicieli niezinwentaryzowanej infrastruktury podziemnej. Od 8 stycznia całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego został fragment ulicy Kolumba pomiędzy kamienicą nr 12 do kamienicy nr 3/3a oraz dalej przy kamienicach tzw. Wenecji Szczecińskiej (dojazd na Wyspę Jaskółczą). Aby dostać się w te rejony obowiązywać będzie objazd do ulicy Kolumba przez Śródmieście tj. Wyszyńskiego, Plac Brama Portowa, Plac Zwycięstwa, Aleja Piastów.

Do ruchu samochodowego dopuszczona została połowa szerokości jezdni od strony Mostu Długiego – po Nabrzeże Wieleckie i część Kolumba (tzw. „dolnym tarasie” wzdłuż muru oporowego). Jednocześnie dla ruchu samochodowego zamknięta została górna część jezdni przy dworcu PKP. Kolumba będzie również bez przejazdu w kierunku dworca PKP, zamknięta w połowie długości pomiędzy stacją Orlenu i budynkiem dworca.

Dla komunikacji miejskiej wprowadzony został objazd po ulicami Piekary i Potulickiej (skręt z Kolumba na wysokości skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Zapadłej.

W tym samym dniu nastąpiła korekta rozkładu jazdy autobusów linii 75, 521 i 527, które powróciły na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny” (przez ulice Wyszyńskiego Nabrzeże Wieleckie). Autobusy linii 806 w kierunku pętli „Niemcewicza” od przystanku „Boczna” kursowały przez ulice Dąbrowskiego, Piekary, Potulicką, Czarnieckiego, 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Autobusy linii 526 powróciły na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny”, a autobusy linii 528 w kierunku pętli „Gumieńce” od przystanku „Boczna” kursowały przez ulice Dąbrowskiego, Piekary, Potulicką, Czarnieckiego, 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian.

Linia

Trasa

75
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Główny
Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Krzekowo < — > Dworzec Główny
Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa521
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Główny
Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa526
Police Zajezdnia < — > Dworzec Główny
Police: Fabryczna — Tanowska — Piłsudskiego — Wyszyńskiego — rondo Majdańskiego — Wyszyńskiego — Piaskowa — Grzybowa — rondo Pionierów Polic — Siedlecka — Grunwaldzka — plac Chrobrego — Wojska Polskiego — Asfaltowa — Cisowa — Nadbrzeżna — Szczecin: Stołczyńska — Nad Odrą — Lipowa — Światowida — Strzałowska — Wiszesława — Dębogórska — Ludowa — Blizińskiego — Druckiego-Lubeckiego (z powrotem: Druckiego-Lubeckiego — Ludowa) — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Łady — Jana z Kolna — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa
527
Bezrzecze < — > Dworzec Główny
Bezrzecze: Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Krzekowo < — > Dworzec Główny
Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa528
Gumieńce < — > Pomorzany Dobrzyńska
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — Czarnieckiego — Potulicka — Piekary — Dąbrowskiego — Starkiewicza — Boczna — Połabska — Szpitalna — aleja Powstańców Wielkopolskich (z powrotem: aleja Powstańców Wielkopolskich — Starkiewicza) — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa806
Niemcewicza < — > Pomorzany Dobrzyńska
Kołłątaja — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — Felczaka — Unisławy — plac Witosa — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — Ofiar Oświęcimia — Staszica — rondo Giedroycia) — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — Czarnieckiego — Potulicka — Piekary — Dąbrowskiego — Starkiewicza — Boczna — Połabska — Szpitalna — aleja Powstańców Wielkopolskich (z powrotem: aleja Powstańców Wielkopolskich — Starkiewicza) — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

Tramwaje Szczecińskie kupują kolejne tramwaje-składaki

Tramwaje Szczecińskie 4 stycznia rozpisały przetarg na dostawy nadwozi, elementów i podzespołów do zmontowania dwóch tramwajów dwukierunkowych. TS już wcześniej zamawiał „tramwaje w częściach”, które do tej pory objawiały się pod postacią Moderusów Beta. Przedmiotem zamówienia jest dostawa nowych nadwozi, elementów, podzespołów, wyposażenia, części mechanicznych i elektrycznych niezbędnych do montażu przez zamawiającego pod nadzorem wykonawcy dwóch tramwajów. Termin składana ofert do 7 lutego. Sprawa 27/ZP/DZ/2022.

* * * * * * *

7 lutego otwarto oferty, tradycyjnie zgłosiła się firma "Modertrans" z Poznania, która zaproponowała kwotę 15.242.160 złotych.

* * * * * * *

28 marca 2023, po prawie dwu miesiącach od terminu składania ofert, Tramwaje Szczecińskie rozstrzygnęły postępowanie i zaakceptowały propozycję Modertransu na dostawę składaków. Pierwsza dostawa ma zostać wykonana w ciągu 160 dni od zawarcia umowy, a drugi pojazd w ciągu 220 dni. Na całe zamówienie przeznaczono 280 dni.

Odwołanie "Budimexu"

2 stycznia 2023 "Budimex" odwołał się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie od decyzji Tramwajów Szczecińskich w sprawie wyboru wykonawcy konsorcjum firm: TORMEL sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz STANLED I sp. z o.o. z siedzibą w Stargardzie jako: „Konsorcjum TORMEL-STANLED”, wyboru konsorcjum do prac budowy dalszej trasy tramwajowej i ulicy Szafera w kierunku Krzekowa,zarzucając TS, że wybrał konsorcjum niezgodnie z treścią złożonej przez tego wykonawcę oferty, i co jest niezgodna z warunkami zamówienia. Patrz: odwołanie

* * * * * * *

13 stycznia "Budimex" zdecydował się wycofać zarzuty związane z wynikiem przetargu na przebudowę ulicy Szafera, więc umowa na kolejny odcinek ulicy Szafera może zostać podpisana.

Linie komunikacji miejskiej na dzień 1 stycznia 2023

Stan na dzień 1 stycznia 2023 roku, tras linii tramwajowych zwykłych i dodatkowych, autobusowych zwykłych, pospiesznych i nocnych. Zestawienie linii

Tabor w SPPK na dzień 1 stycznia 2023

Stan taboru na 1 stycznia 2023 roku w zajezdni autobusowej w Policach wynosił 46 autobusy różnych marek. Są to autobusy: MAN NL 283 LIONS CITY - 12, MAN NG 323 LIONS CITY G - 14, SOLARIS URBINO 12 - 8, SOLARIS URBINO 18 - 8, MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid - 2, MAN NG330 Lion’s City 18 EfficientHybrid - 2

Zestawienie taboru

Tabor tramwajowy w mieście

Tabor na dzień 1 stycznia 2023 roku w Tramwajach Szczecińskich. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach Tramwajów Szczecińskich oraz materiałów własnych. Więcej tutaj

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 1 stycznia 2023 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 1 stycznia 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 105 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 9,83 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NL 223 - 2, MAN NL 283 - 1, MAN NG 313 - 10, MAN A21 - 1, MAN A23 - 6, MAN A35 - 2, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 28, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Kasy biletowe

Kasy biletowe stan na 1 stycznia 2023. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Więcej tutaj

Tabor w zajezdni Dąbie na dzień 1 stycznia 2023 roku

Stan taboru w SPA "Dąbie" na dzień 1 stycznia 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 109 autobusów różnych marek takich jak: SOLARIS URBINO 12 - 32, SOLARIS URBINO 12 HYBRID - 1, SOLARIS URBINO 18 - 52, MERCEDES BENZ 0530G Citaro, 530 Citaro - 24.

wykaz autobusów

Ceny biletów stan na dzień 1 stycznia 2023 roku

Cennik opłat (obowiązuje od 24 marca 2015) za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

• Uchwała nr VI/78/15 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia z dnia 24 marca 2015 roku zmieniająca uchwałę Nr XXIX/736/08 z dnia 5 grudnia 2008 z późniejszymi zmianami w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów.

• Uchwała nr XXIII/690/20 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych (format pdf.) Więcej tutaj

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.