Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 2023 roku

* * *

Złamany pantograf, czyli o co chodzi z tym odbierakiem i brakiem prądu

Awaria może się zdarzyć zawsze. Używanie nawet najlepszych technologii i korzystanie z nowego sprzętu czy infrastruktury jest obarczone ryzykiem. Jeśli mamy do czynienia z elementami używanymi już od wielu lat i do tego w obrębie placu budowy, to prawdopodobieństwo wzrasta.

W piątek rano (30 marca)doszło do kolejnej w tym tygodniu awarii, która spowodowała wstrzymanie ruchu tramwajów, a tym samym utrudnienia dla pasażerów. Przy okazji każdego takiego zdarzenia na miejsca przyjeżdża pogotowie sieciowe i techniczne, żeby szybko uruchomić komunikację tramwajową. W tym czasie dyspozytorzy Centrali Ruchu przekierowują poszczególne składy na alternatywne trasy i uruchamiana jest komunikacja zastępcza. W następnej kolejności ustalane są dokładne przyczyny zdarzenia.

Źródło:  Foto: wyb , 30 marca 2023

Odsłona starych torów na placu Zwycięstwa


foto: J.Światowy
stare tory
W ramach przebudowy placu Zwycięstwa i Wojska Polskiego 25 marca na przebudowywanym placu Zwycięstwa po usunięciu asfaltu, odsłonięto fragment starych torów trasy tramwajowej z 1904 roku, która biegła od Bramy Portowej do ulicy Ku Słońcu (Cmentarz Centralny). W tamtym czasie tory nie biegły przez środek placu Zwycięstwa, ale jezdnią, wzdłuż kamienic i przed Kościołem Garnizonowym, gdzie skręcały w lewo, by wprowadzić tramwaje na ulicę Krzywoustego. Tramwaje w takim układzie torów jeździły do 1936 roku.


foto: J.Światowy
stare tory
W 1936 roku zmodernizowano układ torów na Hohenzollernplatz (plac Zwycięstwa). Tory przesunięto z jezdni północnej budując nowe rozjazdy przy Bugenhagenkirche (Kościół Garnizonowy) w kierunku Hohenzollerstraße (Krzywoustego) i Falkenwalderstraße (Wojska Polskiego).


foto: J.Światowy
stare tory
Zaletą budowanej i modernizowanej latami szczecińskiej sieci tramwajowej, była jej duża elastyczność, dzięki dużej ilości rozjazdów w różnych kierunkach. Układ torów pozwalał na prowadzenie jazdy w zależności od wynikających potrzeb. Pozwalało to na uruchamianie komunikacji doraźnej na czas trwania wszelkich remontów i modernizacji sieci tramwajowej czy innych wydarzeń. W tej chwili Tramwaje Szczecińskie i miasto powróciły do idei tramwajarzy niemieckich. aby sieć tramwajowa była bardziej elastyczna.

Laboratorium w Tramwajach Szczecińskich

Tramwaje Szczecińskie, to nie tylko tramwaje, zajezdnie, wydziały torowe, energetyczne czy warsztaty napraw taboru, ale także laboratorium, gdzie prowadzone są eksperymenty dbające o bezpieczeństwo osób pracujących „przy napięciu”.

Na terenie spółki znajduje się małe, zamknięte pomieszczenie. Zawieszone na ramie gumowe rękawice moczą się w wodzie i obserwujący to pracownicy, wpatrujący się jednocześnie w monitory pełne różnych parametrów. Wydawałoby się błahe i nudne zadanie. Nic bardziej mylnego! Procesy, które są przeprowadzane i obserwowane w naszym laboratorium są niezwykle ważne i potencjalnie niebezpieczne.

Przepisy BHP i wewnętrzne regulaminy dokładnie określają procedury dla pracowników części energetycznej wydziału infrastruktury sieciowej. Wszystkie osoby pracujące przy urządzeniach elektrycznych muszą dokładnie przygotować swoje stanowisko pracy, a w wielu przypadkach mieć stosowne rękawice i buty. Nie są to zwykłe „gumiaki”, ale sprzęt, który może uratować człowiekowi życie.

W spółce jest prawie 400 elementów, które należy dokładnie sprawdzać i poddawać okresowym badaniom. Są to rękawice, półbuty i kalosze dielektryczne, drążki izolacyjne i uziemiacze przenośne. Sprawdza się je pod określonym napięciem:

• rękawice 1 kV- badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy
• rękawice 15 kV – badanie napięciem 20 kV, badanie co 6 miesięcy
• drążki izolacyjne – badanie napięciem 100 kV, badanie raz na rok
• drążki izolacyjne (krótkie) – badanie napięciem 50 kV, badanie raz na rok
• półbuty – badanie napięciem 15 kV, badanie co 6 miesięcy
• kalosze – badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy

Sprzęt trzeba badać ponieważ ulega stopniowej degradacji przez procesy starzenia się materiału, promieniowanie słoneczne czy podwyższone temperatury. Możliwe są także uszkodzenia mechaniczne. Elementy, które są uszkodzone mechanicznie lub nie przechodzą testów nie są dopuszczone do wydania pracownikom. Chodzi przecież o zdrowie i życie osób pracujących w spółce.

Laboratorium badawcze dysponuje odpowiednim wyposażeniem zapewniającym utrzymanie spójności pomiarowej. Sprzęt zanurzony w wodzie poddawany jest oddziaływaniu odpowiedniego napięcia przez określony czas i pomiarze upływu prądu, który nie powinien przekraczać pewnej wartości. Pozytywny rezultat pozwala na dopuszczanie danego rodzaju wyrobu do użytkowania. Szczegółowe wymagania techniczne w stosunku do rękawic i obuwia elektroizolacyjnego oraz warunki wykonywania badań określone są w normach europejskich. Badanie przeprowadzane jest w osobnym pomieszczeniu i obserwowane przez szybę, ponieważ wysokość napięcia występująca podczas badań może być niebezpieczne także dla osób badających.

Źródło:  Foto: ts 10 marca 2023

Statystyki w komunikacji miejskiej

Każdego dnia na ulicach Szczecina dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. W roku 2022 tramwaje i autobusy uczestniczyły w 717 zdarzeniach drogowych, z czego zdecydowana większość miała miejsce z winy pojazdów obcych. Wstrzymania ruchu powstają także, gdy poszkodowanymi są osoby wewnątrz autobusu czy tramwaju, jeśli po wtargnięciu pieszego na jezdnię, prowadzący musi gwałtownie hamować.

W szczycie komunikacyjnym na ulicach miasta pojawiają się blisko 300 autobusów i tramwajów, dziesiątki tysięcy samochodów i pieszych. O wypadek czy kolizję jest bardzo łatwo.

Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na przykład, gdy piesi zamiast sprawdzić czy nic nie jedzie przechodzą przez jezdnie wpatrzeni w telefon, albo gdy kierowca spiesząc się, wymusza pierwszeństwo na komunikacji miejskiej. Nie bez winy są także kierowcy i motorniczowie, jednak statystyki pokazują, że najwięcej wypadków i kolizji powodują tak zwane pojazdy obce. Pamiętajmy, że poszkodowanymi w trakcie takich sytuacji mogą być nie tylko kierowcy, ale pasażerowie samochodu, tramwaju czy autobusu. Podczas gwałtownego hamowania ludzie spadają z siedzeń, przewracają się lub uderzają w różne elementy wewnątrz pojazdu.

Niestety w zeszłym roku zwiększeniu uległa liczba osób poszkodowanych w wypadkach tramwajowych i autobusowych. Odnotowano 140 osób, które doznały obrażeń ciała, czyli o 10 osób więcej niż w roku poprzednim. Dlatego tak ważne jest, aby trzymać się mocno poręczy i uchwytów podczas podróży autobusem i tramwajem.

Statystyki przedstawiają się następująco:

Liczba kolizji, w których uczestniczyły pojazdy komunikacji miejskiej w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego uległa zmniejszeniu o 122 zdarzenia i zanotowano ich 570.

• Wypadków odnotowano 133, o 8 więcej,
• Najwięcej kolizji drogowych miało miejsce na liniach tramwajowych 1, 11, 12 oraz na trasach linii autobusowych 812, 86, B,

Wypadki drogowe według liczby przedstawiają się następująco: na liniach tramwajowych – 7, 11, 12 na liniach autobusowych – 75, B, 60. Wynika to z faktu, że trasy tych linii przebiegają przez centrum miasta i przez główne punkty węzłowe o dużym natężeniu ruchu tramwajowego, kołowego i pieszego.

W ubiegłym roku doszło do wielu wypadków i kolizji, jednak z roku na rok jest ich coraz mniej. Spadek z pewnością jest związany z mniejszą ilością pojazdów i problemami kadrowymi, ale także z dodatkowym oznakowaniem, które pojawia się na najważniejszych skrzyżowaniach i poprawą infrastruktury drogowej.

Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko. Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

Źródło:  Foto: wyb , 6 marca 2023

Darmowy kurs motorniczego

Tramwaje Szczecińskie notują braki motorniczych i od wielu miesięcy ich poszukują. W związku z niniejszym zorganizowały bezpłatny kurs motorniczego, do którego mogą się zgłosić osoby, które ukończyły 21 lat i niekarane. Po ukończeniu kursu, zdaniu egzaminów i uzyskaniu pozwolenia do kierowania tramwajem, będą miały szansę zatrudnienia w Spółce na stanowisko motorniczego w oparciu o umowę - zlecenie lub umowę o pracę.

Darmowy kurs na motorniczego ma trwać 77 godzin zajęć teoretycznych zaplanowanych na 10 dni oraz 60 godzin zajęć praktycznych. Zatrudniony motorniczy po kursie może liczyć na zarobki od 5 100 zł brutto. Umowa pozwala na różnorakie profity między innym: wczasy pod gruszą, karty SODEXO, paczki okolicznościowe dla dzieci czy nieoprocentowane pożyczki mieszkaniowe, premie kwartalne i nagrody indywidualne.

Plac Zwycięstwa bez tramwajów

Na czas przełożenia rozjazdów torowych umożliwiających skierowanie komunikacji tramwajowej na nowy odcinek wybudowanego torowiska tramwajowego w dniu 26 lutego 2023 do godziny 12.00, wstrzymano kursowanie taboru tramwajowego przez ten odcinek trasy w kierunku Gumieniec i Krzekowa. Po godzinie 12:00 wznowiony będzie przejazd tramwajów, po jednym torze w obu kierunkach. Lokalizacja rozjazdów nie zmieni się, a po przełożeniu rozjazdów, jazda tramwajów będzie odbywała się nowym torem, a dotychczasowy zostanie zdemontowany oraz wymieniony na nowy.

• Linia 2 będzie kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy.

• Linia 7 kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy – do godziny 12:00 objazdem przez ul. Jagiellońską – al. Piastów – ul. Piłsudskiego – al. Wyzwolenia – pl. Brama Portowa.

• Linia 8 - wstrzymano kursowanie linii do godziny 12:00,

• Linia 9 kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy, objazdem przez ul. Jagiellońską – al. Piastów – ul. Piłsudskiego – al. Wyzwolenia – pl. Brama Portowa: w kierunku ul. Potulickiej przez cały dzień, w kierunku Głębokiego tylko do godz. 12:00.

• Uruchomiona została zastępcza linia autobusowa 808, kursująca co 20 minut w godzinach 5–12 na trasie Gumieńce – Ku Słońcu – Sikorskiego – Krzywoustego – Brama Portowa. Na trasie obowiązywały wszystkie przystanki linii 8 od placu Brama Portowa do Gumienieć w obydwie strony.

* * * * * *

Weekendowe przekładanie rozjazdów umożliwiających skierowanie tramwajów na nowy odcinek torowiska tramwajowego na Placu Zwycięstwa i Krzywoustego zakończyły się sukcesem i to grubo przed wymaganym czasem. Zakres prac obejmuje między innym przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych. Przebudowane są perony przystankowe na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa czy budowa nowego przystanku na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z aleją Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Linia

Trasa2
Plac Rodła < — > Turkusowa
Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego (z powrotem: plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego) — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa7
Krzekowo < — > Turkusowa
Żołnierska — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa9
Głębokie < — > Potulicka
aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — aleja Wojska Polskiego — Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa (z powrotem: plac Brama Portowa — plac Zwycięstwa — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — aleja Bohaterów Warszawy) — aleja Niepodległości — 3 Maja — Narutowicza — Potulicka
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


808
Gumieńce < — > Brama Portowa
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa
Historia linii tutaj

Utrudnienia w rejonie pętli Krzekowo

dojazd
foto: ZDiTM
Umowa na budowę ulicy Sosabowskiego została podpisana 20 lutego 2023 z Konsorcjum firm - TORMEL Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum STANLED I Sp. z o.o. Partner Konsorcjum, a 21 lutego 2023 rozpoczęto prace przygotowawcze, które powodują pierwsze utrudnienia w ruchu w rejonie pętli Krzekowo. Prace te potrwają około 2 tygodnie i w związku z niniejszym zamknięto rejon pętli i ulic Żołnierskiej, Klonowica i wjazdu z ronda w ciągu ulicy Szerokiej. W tyn etapie utrzymana została komunikacja tramwajowo - autobusowa.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta NR XIX/506/08 z 26 lutego 2008 roku nadano nazwę ulicy Gen. Stanisława Sosabowskiego projektowanej drodze roboczo w dokumentacji nazwanej "Szafera". Jest przedłużeniem ul. Gen. Stanisława Taczaka, rozpoczynającą swój bieg od skrzyżowania ulic Gen. Stanisława Taczaka z Waleriana Łukasińskiego, biegnącą w kierunku północnym, przecinającą ulice Żołnierską i dochodzącą do skrzyżowania ulic Szerokiej, Władysława Szafera i Eugeniusza Romera. Ulica Szafera kończy się na rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ.

Budowa projektowanej ulicy Sosabowskiego rozpoczyna się od ronda Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ i zakończy się się włączeniem w istniejącą ulicę Sosabowskiego. Przebudowie ulegnie również skrzyżowanie ulicy Żołnierskiej z ulicą Sebastiana Klonowica. Trasa będzie przebiegała nowym śladem równolegle do ulicy Szerokiej. Wybudowana zostanie droga dwukierunkowa dwupasmowa do ulicy Sosabowskiego/Taczaka wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami. Da to ciągłość drogi dwukierunkowej dwupasmowej praktycznie od Krzywoustego do Wojska Polskiego/Głębokiego. Znacząco odmieni to komunikację w rejonie ulicy Szerokiej, dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego. Rozbiórce ulegnie pętla Krzekowo, a obsługa linii będzie przejęta przez pętlę Szafera. Torowisko zostanie połączone z ulicą Żołnierską i tam się zakończy w tym etapie. Wybudowane zostanie blisko 2000 mtp, 3 przystanki autobusowo-tramwajowe, 1 tramwajowy i 2 zatoki autobusowe.

Konsorcjum ma dwa lata na zrealizowanie tego zadania. Wartość kontraktu to 101 781 430,46 zł. Inwestorem tego zadania jest spółka "Tramwaje Szczecińskie".

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 16 lutego 2023 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 16 lutego 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 105 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 10.27 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NG 313 - 3, MAN A21 - 1, MAN A23 - 3, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 27, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 12 Electric - 6, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Prawie 18 tysięcy kursów autobusów i tramwajów wypadło z rozkładu jazdy

dojazd
foto: ZDiTM

Podczas briefingu 11 lutego 2023 roku działacze partii Razem mówili przed szczecińskim magistratem o nieregularności i braku pewności, czy komunikacja miejska poradzi sobie z przewozem pasażerów na danej linii autobusowej i tramwajowej, pomimo znanych trudności braku motorniczych i kierowców. Duże opóźnienia lub niewyjazdy powodują nerwowość pasażerów. W statucie miasta zawarte są zapisy mówiące, że Prezydent zobowiązany jest zgodnie z § 8 i 9 zaspokoić potrzeby mieszkańców odnośnie komunikacji miejskiej. Miasto nie może podejmować arbitralnych decyzji w jej zwijaniu ze względów ekonomicznych.

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak złożyła interpelację do ZDiTM. W odpowiedzi na nią otrzymała pismo z ZDITM-u, że w okresie od września do końca grudnia 2022 roku, w komunikacji miejskiej odwołanych zostało prawie 18 tysięcy kursów autobusów i tramwajów z powodu braku kierowców, motorniczych i rosnących kosztów.

Rozkłady jazdy zostały ograniczone od 1 września i 9 października 2022 roku. Jednak cięcia w kursach nie rozwiązały problemu, dalej brakuje motorniczych i kierowców. Komunikacja miejska potrzebuje dofinansowania, ale miasto nie ma pieniędzy na wyższe wynagrodzenia dla jej obsługi i dopóki ich nie znajdzie sytuacja będzie nagminna.

Patrz również:  Foto: transport publiczny "Jakub Rösler", 15 lutego 2023

Wspólny bilet - jedna organizacja SKM

W listopadzie 2020 roku Prezydent Miasta powierzył Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego realizację działań na rzecz wdrożenia zintegrowanego biletu publicznego transportu zbiorowego z uwzględnieniem przewozów autobusowych, tramwajowych i kolejowych na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego objętego funkcjonowaniem SKM. Organizatorem transportu w SOM jest ZDiTM, który intensywnie pracuje nad wszelkimi aspektami rozwoju i dopasowania sieci połączeń, rozkładów jazdy, ich koordynacji oraz wskazanego jednego biletu na wszystkie rodzaje transportu tj. autobus-tramwaj–kolej, by rozwiązania te wdrożyć równocześnie z uruchomieniem przewozów Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Przewiduje się, że Szczecińska Kolei Metropolitalna częściowo uruchomiona zostanie na początku 2024 roku, pasażerowie będą mogli korzystać wyłącznie z biletu sieciowego uprawniającego również do jazdy autobusem lub tramwaju komunikacji miejskiej. SKM połączy ze sobą Szczecin, Police, Stargard, Goleniów i Gryfino. W chwili obecnej trwają rozmowy między partnerami projektu budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wstępny plan zakłada wprowadzenie biletu metropolitalnego na zakończenie pierwszej fazy realizacji projektu. W pociągach nie będzie automatów do sprzedaży biletów - będą zamontowane na poszczególnych stacjach i przystankach (13 stycznia 2023 SSOM ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń związanych z integracją transportu).

Źródło:  Foto: wyb , 11 luty 2023

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 6 lutego 2023 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Zmiany na Energetyków

6 lutego 2023 roku w ciągu ulicy Energetyków na Międzyodrzu koło Mostu Długiego na wysokości Urzędu Celnego i Przychodni Portowej uruchomiono nowe przystanki „Celna nż” w obu kierunkach (centrum/Turkusowa) dla linii 2, 7, 8, 522, 531 i 532. Jednocześnie nastąpiła zmiana statusu przystanków „Energetyków” ze stałego na żądanie. Wszystkie przystanki na trasie SST od Mostu Długiego oprócz Basenu Górniczego i Jaśminowej są przystankami na żądanie. Przy okazji wprowadzono też inne zmiany na liniach 52, 76 i 62. Patrz: komunikat

Linia

Trasa62
Plac Kościuszki < — > Ustowo Auchan
plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie (z powrotem: rondo Uniwersyteckie — Południowa) — Krakowska — Bronowicka — Smoleńskiej — Husarów — Cukrowa — Radomska — Południowa — rondo Hakena (z powrotem: rondo Hakena — Krygiera — Cukrowa) — Ustowo
Historia linii tutaj

Umowa na elektryczne solarisy

23 stycznia podpisana została umowa z firmą Solaris Bus&Coach Sp. z o.o. na dostawę nowych pojazdów z przetargu ogłoszonego 2 września 2022 roku. Umowa obejmuje zakup dwóch zeroemisyjnych autobusów przegubowych. Pojazdy zostaną wyposażone w silnik elektryczny i system odzyskiwania energii podczas hamowania oraz jazdy z góry. Zakupione pojazdy muszą zapewniać możliwość ładowania plug-in oraz przez pantograf. Pojazdy będą objęte znacznie dłuższą gwarancją, wynoszącą nie 48 a 72 miesiące, co przełoży się na oszczędności eksploatacyjne.

Koszt zakupu to 9 102 000 zł brutto, z czego 5 715 447,20 zł to dotacja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”. Operatorem pojazdów będzie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” Sp. z o.o. Autobusy trafią do miasta w terminie 365 dni od dnia zawarcia umowy.

Źródło:  Foto: wyb , 23 stycznia 2023

NIK skontrolował budowę SKM-ki. Raport jest druzgocący dla PKP PLK

20 stycznia 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Przedmiotem kontroli NIK, zakończonej w marcu 2022 roku, była realizacja zadania pod nazwą „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej”. Kontrole przeprowadzono w Stowarzyszeniu Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Urzędzie Miasta Szczecin oraz w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Zachodni.

W dokumencie, NIK pisze o opieszałości i niesolidności wykonawcy głównych inwestycji realizowanych w projekcie „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej”. Stwierdzono, że roboty prowadzono bez odpowiedniego przygotowania i nadzoru. Izba negatywnie oceniła działalność PKP PLK w zakresie przygotowania, realizacji i nadzoru nad realizacją zadania Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

PKP PLK nie wykonała żadnego z dwóch projektów inwestycyjnych objętych zadaniem. W zakresie działalności Stowarzyszenia NIK stwierdziła, że nie posiadało ono wobec Partnerów, w tym PKP PLK kompetencji o charakterze władczym pozwalającym na podjęcie decyzji, które mogłyby podlegać wyegzekwowaniu w sposób przymusowy. Wzajemne działania Partnerów miały charakter współdziałania równorzędnych stron. Każdy Partner odpowiadał za realizację swojej części Projektu.

Obowiązki Stowarzyszenia, jako Beneficjenta z umowy o dofinasowanie polegały głównie na rozliczaniu finansowym zadania wobec Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Stowarzyszenie podejmowało, w miarę posiadanych kompetencji, szereg działań wobec Partnerów odpowiedzialnych za opóźnienia w realizacji zadania oraz informowało o ryzyku utraty unijnych środków finansowych przeznaczonych na jego wykonanie. Gmina Miasto Szczecin odpowiedzialna była za wykonanie czterech zadań, z tego dwa zostały zrealizowane (jedno bezpośrednio przez objęty kontrolą Urząd Miasta Szczecin, drugie przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Dwa pozostałe są w trakcie realizacji przez Spółkę Szczecińskie Inwestycje Miejskie sp. z o.o. Wykorzystanie środków unijnych na koniec 2021 roku wyniosło tylko 12%.

Głównym celem Zadania było przywrócenie dla mieszkańców obszaru położonego między Stargardem, Goleniowem, Gryfinem, Szczecinem i Policami możliwości korzystania z komunikacji kolejowej w celu szybkiego i sprawnego przemieszczania się pomiędzy tymi miastami. Odnowione linie kolejowe miały stanowić kręgosłup komunikacji publicznej łączącej cały obszar, a stacje i przystanki kolejowe zaplanowano, jako centra przesiadkowe skomunikowane z doprowadzoną do nich komunikacją autobusową i tramwajową, wyposażone w parkingi dla samochodów osobowych i rowerów. W porównaniu do obecnego stanu byłaby to rewolucja komunikacyjna.

Wprowadzenie projektowanych rozwiązań w życie miało m.in. na celu znaczne skrócenie czasu przejazdów między miejscowościami i w samym Szczecinie, ograniczenie ruchu samochodowego, zwiększenie atrakcyjności mieszkaniowej i inwestycyjnej terenów położonych przy szlakach SKM i liniach komunikacji publicznej prowadzących do poszczególnych stacji i przystanków SKM. Całość prac miała zostać oddana do użytku do końca września 2022 roku a stanowiące podstawę całego systemu linie kolejowe miały zostać zmodernizowane lub wybudowane do końca sierpnia 2020 roku. Koszt wykonania Zadania oszacowano, według danych na koniec 2021 roku, na kwotę 848,3 mln zł. Na jego realizację uzyskano dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie 512,2 mln zł. Żadne z planowanych zamierzeń do końca 2022 roku nie zostało w pełni zrealizowane.

Kontrola NIK skupiła się m.in. na ustaleniu przyczyn niewykonania Zadania w zakładanych terminach. Beneficjentem środków Unii Europejskiej jest Stowarzyszenie. I to ono odpowiada przed Centrum Unijnych Projektów Transportowych, z którym zawarło 9 maja 2018 roku umowę o dofinansowanie, za terminowe i rzeczowe wykonanie Zadania. Jednak samo Stowarzyszenie nie miało żadnych możliwości samodzielnego jego zrealizowania. Z tego powodu wykonanie Zadania regulowała m.in. umowa partnerstwa z 18 lipca 2017 roku podpisana po między Stowarzyszeniem, Województwem Zachodniopomorskim, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Gminą Miasto Szczecin, Gminą Miasto Stargard, Gminą Goleniów, Gminą Gryfino, Gminą Kobylanka, Gminą Police i Gminą Stargard.

Na jej podstawie każda ze stron/Partnerzy miała przypisane zadania do wykonania, w tym Samorząd Województwa zobowiązał się zabezpieczyć tabor kolejowy do obsługi SKM. Dopełnieniem zasad wzajemnych powiązań między powyższymi podmiotami były zawarte w maju 2018 roku z gminami a we wrześniu 2018 roku z PKP PLK umowy o współpracy. Określono w nich odpowiedzialność gmin i PKP PKL za rzeczowe wykonanie określonych w umowach części prac, terminy ich wykonania oraz wartość robót, w tym kwotę wydatków kwalifikowanych. Zdecydowana większość dofinansowania unijnego przypadała na rzecz PKP PLK (503,7 mln zł ze 512,2 mln zł). W pierwszej kolejności miały zostać ukończone prace na liniach kolejowych, do których wykonania zobowiązała się PKL PLK. Do nich miały być dołączone inwestycje realizowane przez gminy. Samorząd Województwa zobowiązał się do współfinansowania zakupu pociągów obsługujących SKM.

PKP PKL udzieliła dwóch zamówień publicznych na ich realizację w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą była Trakcja S.A., która zaoferowała najkrótsze terminy wykonania i najniższą cenę. I od tego czasu rozpoczęły się problemy.

Wybrany przez PKP PLK Inżynier Kontraktu stwierdził, że głównymi przyczynami niezrealizowania umów były błędy w sporządzonej przez Wykonawcę dokumentacji projektowej oraz nieuzyskanie wymaganych pozwoleń na budowę. Kontrola NIK ustaliła, że wbrew przepisom prawa zamówień publicznych, PKP PLK nie opracowała programu funkcjonalno-użytkowego służącego m.in. do ustalenia wartości zamówienia. PKP PLK jako zamawiający nieprawidłowo ocenił uzyskane wyjaśnienia Wykonawcy dotyczące m.in. zadeklarowanych terminów wykonania i mimo poważnych wątpliwości, co do ich realności podnoszonych na etapie oceny oferty, udzielił zamówienia. Zamawiający dopiero po upływie terminów wykonania inwestycji kolejowych rozważał odstąpienie od umowy z Wykonawcą. Centrum Realizacji Inwestycji sześciokrotnie wystąpiło do Zarządu PKP PLK z propozycją odstąpienia od umów z winy Wykonawcy. Za każdym razem Zarząd tych wniosków nie akceptował. Zamawiający nie naliczał również Wykonawcy kar umownych z tytułu nieterminowego wykonania poszczególnych etapów umów.

PKP Polskie Linie Kolejowe 8 lipca 2022 roku podpisały umowę objęcia akcji Trakcji S.A. za kwotę 200 mln zł, co pozwoliło uzyskać status akcjonariusza większościowego. Obecnie PKP PLK posiada 74,31% akcji, drugim największym akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu (16,09% akcji). Jednak do dziś nie zostały zawarte aneksy określające nowe terminy realizacji umów.

Według danych zaprezentowanych przez Stowarzyszenie część kolejowa inwestycji dokończona będzie w latach 2024-2025. Z tego też powodu Stowarzyszenie 30 września 2022 roku wystąpiło do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o fazowanie Zadania z podziałem zakresu na dwie fazy:

fazę I – realizowaną do 31 grudnia 2023 roku na liniach kolejowych nr 273 do Gryfina, 356 do Stargardu i 401 do Goleniowa i fazę II – prace na linii kolejowej nr 406 do Polic, które mają być zrealizowane do 31 grudnia 2025 roku. Na realizację fazy I zapewnione jest dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Natomiast na wykonanie prac objętych fazą II niezbędne jest dodatkowe dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Koszt budowy SKM aktualnie wynosi ponad 1,184 miliarda złotych, z czego przyznane już dofinansowanie środkami pomocowymi to 512 mln zł, a wnioskowana kwota na fazę II to 307 milionów złotych. W ciągu 2022 roku koszt wykonania Zadania wzrósł o 335,7 mln zł, tj. o prawie 40%.

Źródło:  Foto: wyb , 20 stycznia 2023

Problemy z brakiem kierowców i motorniczych dają się we znaki

Szczecińska komunikacja miejska boryka się ze sporymi brakami kadrowymi. W mieście brakuje kilkudziesięciu kierowców oraz motorniczych, co skutkuje regularnym odwoływaniem poszczególnych kursów, a tramwaje i autobusy i tak jeżdżą już w ograniczonej częstotliwości. Czy jest jakaś nadzieja na poprawę ciężkiej sytuacji?

Branża transportowa regularnie zwraca uwagę na braki kadrowe, zarówno jeśli chodzi o motorniczych jak i kierowców autobusów. Szczególnie daje się to we znaki przewoźnikom świadczącym usługi komunikacji miejskiej. Nie inaczej jest także w Szczecinie, gdzie organizator transportu, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, musiał kilka miesięcy temu okroić rozkład jazdy poprzez zmniejszenie częstotliwości kursowania tramwajów, z 12 na 15 minut (poza 3 liniami, gdzie częstotliwość wzrosła).

Czytaj więcej:  Foto: transport publiczny "Jakub Rösler", 19 stycznia 2023

Automaty biletowe SSOM w Szczecinie i okolicach

13 stycznia 2023 SSOM ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń związanych z integracją transportu w projekcie „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 273, 351, 406”. Według dokumentacji mają zostać zainstalowane 44 urządzenia stacjonarne wraz z oprzyrządowaniem na terenie gmin: Miasto Szczecin, Miasto Stargard, Stargard, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Police. Zostaną zintegrowane z istniejącym systemem sprzedaży biletów i systemem finansowo-księgowym znajdującym się w gestii Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Sprawa SSOM.SKM.403.6.MK.2022. Otwarcie ofert ma nastąpić 16 lutego 2023 roku.

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 8 stycznia 2023 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Ulica Kolumba zamknięta

Ruszają ostro prace na ulicy Kolumba po miesiącach ustaleń, przerabiania dokumentacji, ustalania właścicieli niezinwentaryzowanej infrastruktury podziemnej. Od 8 stycznia całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego został fragment ulicy Kolumba pomiędzy kamienicą nr 12 do kamienicy nr 3/3a oraz dalej przy kamienicach tzw. Wenecji Szczecińskiej (dojazd na Wyspę Jaskółczą). Aby dostać się w te rejony obowiązywać będzie objazd do ulicy Kolumba przez Śródmieście tj. Wyszyńskiego, Plac Brama Portowa, Plac Zwycięstwa, Aleja Piastów.

Do ruchu samochodowego dopuszczona została połowa szerokości jezdni od strony Mostu Długiego – po Nabrzeże Wieleckie i część Kolumba (tzw. „dolnym tarasie” wzdłuż muru oporowego). Jednocześnie dla ruchu samochodowego zamknięta została górna część jezdni przy dworcu PKP. Kolumba będzie również bez przejazdu w kierunku dworca PKP, zamknięta w połowie długości pomiędzy stacją Orlenu i budynkiem dworca.

Dla komunikacji miejskiej wprowadzony został objazd po ulicami Piekary i Potulickiej (skręt z Kolumba na wysokości skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Zapadłej.

W tym samym dniu nastąpiła korekta rozkładu jazdy autobusów linii 75, 521 i 527, które powróciły na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny” (przez ulice Wyszyńskiego Nabrzeże Wieleckie). Autobusy linii 806 w kierunku pętli „Niemcewicza” od przystanku „Boczna” kursowały przez ulice Dąbrowskiego, Piekary, Potulicką, Czarnieckiego, 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Autobusy linii 526 powróciły na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny”, a autobusy linii 528 w kierunku pętli „Gumieńce” od przystanku „Boczna” kursowały przez ulice Dąbrowskiego, Piekary, Potulicką, Czarnieckiego, 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian.

Linia

Trasa

75
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Główny
Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Krzekowo < — > Dworzec Główny
Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa521
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Główny
Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa526
Police Zajezdnia < — > Dworzec Główny
Police: Fabryczna — Tanowska — Piłsudskiego — Wyszyńskiego — rondo Majdańskiego — Wyszyńskiego — Piaskowa — Grzybowa — rondo Pionierów Polic — Siedlecka — Grunwaldzka — plac Chrobrego — Wojska Polskiego — Asfaltowa — Cisowa — Nadbrzeżna — Szczecin: Stołczyńska — Nad Odrą — Lipowa — Światowida — Strzałowska — Wiszesława — Dębogórska — Ludowa — Blizińskiego — Druckiego-Lubeckiego (z powrotem: Druckiego-Lubeckiego — Ludowa) — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Łady — Jana z Kolna — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa
527
Bezrzecze < — > Dworzec Główny
Bezrzecze: Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Krzekowo < — > Dworzec Główny
Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba
Historia linii tutaj

Linia

Trasa528
Gumieńce < — > Pomorzany Dobrzyńska
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — Czarnieckiego — Potulicka — Piekary — Dąbrowskiego — Starkiewicza — Boczna — Połabska — Szpitalna — aleja Powstańców Wielkopolskich (z powrotem: aleja Powstańców Wielkopolskich — Starkiewicza) — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa806
Niemcewicza < — > Pomorzany Dobrzyńska
Kołłątaja — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — Felczaka — Unisławy — plac Witosa — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — Ofiar Oświęcimia — Staszica — rondo Giedroycia) — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — Czarnieckiego — Potulicka — Piekary — Dąbrowskiego — Starkiewicza — Boczna — Połabska — Szpitalna — aleja Powstańców Wielkopolskich (z powrotem: aleja Powstańców Wielkopolskich — Starkiewicza) — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

Tramwaje Szczecińskie kupują kolejne tramwaje-składaki

Tramwaje Szczecińskie 4 stycznia rozpisały przetarg na dostawy nadwozi, elementów i podzespołów do zmontowania dwóch tramwajów dwukierunkowych. TS już wcześniej zamawiał „tramwaje w częściach”, które do tej pory objawiały się pod postacią Moderusów Beta. Przedmiotem zamówienia jest dostawa nowych nadwozi, elementów, podzespołów, wyposażenia, części mechanicznych i elektrycznych niezbędnych do montażu przez zamawiającego pod nadzorem wykonawcy dwóch tramwajów. Termin składana ofert do 7 lutego. Sprawa 27/ZP/DZ/2022.

* * * * * * *

7 lutego otwarto oferty, tradycyjnie zgłosiła się firma "Modertrans" z Poznania, która zaproponowała kwotę 15.242.160 złotych.

* * * * * * *

28 marca 2023, po prawie dwu miesiącach od terminu składania ofert, Tramwaje Szczecińskie rozstrzygnęły postępowanie i zaakceptowały propozycję Modertransu na dostawę składaków. Pierwsza dostawa ma zostać wykonana w ciągu 160 dni od zawarcia umowy, a drugi pojazd w ciągu 220 dni. Na całe zamówienie przeznaczono 280 dni.

Odwołanie "Budimexu"

2 stycznia 2023 "Budimex" odwołał się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie od decyzji Tramwajów Szczecińskich w sprawie wyboru wykonawcy konsorcjum firm: TORMEL sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz STANLED I sp. z o.o. z siedzibą w Stargardzie jako: „Konsorcjum TORMEL-STANLED”, wyboru konsorcjum do prac budowy dalszej trasy tramwajowej i ulicy Szafera w kierunku Krzekowa,zarzucając TS, że wybrał konsorcjum niezgodnie z treścią złożonej przez tego wykonawcę oferty, i co jest niezgodna z warunkami zamówienia. Patrz: odwołanie

* * * * * * *

13 stycznia "Budimex" zdecydował się wycofać zarzuty związane z wynikiem przetargu na przebudowę ulicy Szafera, więc umowa na kolejny odcinek ulicy Szafera może zostać podpisana.

Linie komunikacji miejskiej na dzień 1 stycznia 2023

Stan na dzień 1 stycznia 2023 roku, tras linii tramwajowych zwykłych i dodatkowych, autobusowych zwykłych, pospiesznych i nocnych. Zestawienie linii

Tabor w SPPK na dzień 1 stycznia 2023

Stan taboru na 1 stycznia 2023 roku w zajezdni autobusowej w Policach wynosił 46 autobusy różnych marek. Są to autobusy: MAN NL 283 LIONS CITY - 12, MAN NG 323 LIONS CITY G - 14, SOLARIS URBINO 12 - 8, SOLARIS URBINO 18 - 8, MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid - 2, MAN NG330 Lion’s City 18 EfficientHybrid - 2

Zestawienie taboru

Tabor tramwajowy w mieście

Tabor na dzień 1 stycznia 2023 roku w Tramwajach Szczecińskich. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach Tramwajów Szczecińskich oraz materiałów własnych. Więcej tutaj

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 1 stycznia 2023 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 1 stycznia 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 105 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 9,83 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NL 223 - 2, MAN NL 283 - 1, MAN NG 313 - 10, MAN A21 - 1, MAN A23 - 6, MAN A35 - 2, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 28, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Kasy biletowe

Kasy biletowe stan na 1 stycznia 2023. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Więcej tutaj

Tabor w zajezdni Dąbie na dzień 1 stycznia 2023 roku

Stan taboru w SPA "Dąbie" na dzień 1 stycznia 2023 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 109 autobusów różnych marek takich jak: SOLARIS URBINO 12 - 32, SOLARIS URBINO 12 HYBRID - 1, SOLARIS URBINO 18 - 52, MERCEDES BENZ 0530G Citaro, 530 Citaro - 24.

wykaz autobusów

Ceny biletów stan na dzień 1 stycznia 2023 roku

Cennik opłat (obowiązuje od 24 marca 2015) za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

• Uchwała nr VI/78/15 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia z dnia 24 marca 2015 roku zmieniająca uchwałę Nr XXIX/736/08 z dnia 5 grudnia 2008 z późniejszymi zmianami w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów.

• Uchwała nr XXIII/690/20 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych (format pdf.) Więcej tutaj

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.