Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Szczeciński Szybki Tramwaj

* * *

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju opracowania, analizy, rozmowy z 1976 roku, 1978 roku, 2002 roku, 2004 roku, 2008 roku

* * *

Przejście do następnych podstron 0, 2, 3, 5, 6


foto: Janusz Światowy

* * *

Ile kosztuje ten tramwaj - tablice z dezinformacją

W związku z rozbieżnymi informacjami podawanymi oficjalnie, ile kosztować będzie budowany pierwszy odcinek trasy tramwaju z Basenu Górniczego do pętli „Turkusowa”, poprosiliśmy w magistracie o wyjaśnienie i odpowiedzi na pytania dotyczące tej kwestii i tak istotnych różnic w liczbach odnośnie wydatków na inwestycję, jak i poziomu jej dofinansowania z dotacji Unii Europejskiej. Co innego bowiem na ten temat można wyczytać z tablic ustawionych wzdłuż placu budowy, a co innego na przykład w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu

Według danych podawanych w BIP UM w zakładce pn. Inwestycje na terenie gminy, jak również na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.szybkitramwaj.szczecin.pl wartość projektu pn. Budowa „Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju” to 188 542193,81 PLN przy kosztach kwalifikowanych w wysokości: 145 969 041,85 PLN oraz kwocie dofinansowania unijnego z POiŚ 2007-2013 (środki z puli Funduszu Spójności) w kwocie 86 121 734,69 PLN.

Tylko na stronie www.szybkitramwaj.szczecin.pl znajduje się jednocześnie dodatkowa informacja o zwiększonej kwocie dofinansowania unijnego do poziomu 106 081 977,61 PLN, ale przy łącznej wartości projektu w kwocie 188 542 193,81 PLN.

Z informacji podawanych na tablicach ustawionych przy placu budowy wartość projektu jest znacząco wyższa. Na każdej z nich widnieje wartość projektu aż 239 817 241,14 PLN przy dofinansowaniu unijnym w kwocie 106 081 977,61 PLN. Skąd te różnice zarówno w odniesieniu do kosztów projektu, przekraczających sumę ponad 51 mln zł, jak i w odniesieniu do poziomu dofinansowania środkami z unijnej dotacji (w tym przypadku różnica prawie 20 min zł)?

Jak wyjaśnia Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta Szczecina ds. inwestycji finansowanych z udziałem środków unijnych, wartość projektu to 188 542 193,81 zł. Składają się na nią m.in.: wynagrodzenie wykonawcy, koszty projektów, usług firmy wybranej do roli inżyniera kontraktu czy wykupów gruntów dokonanych przed przystąpieniem do realizacji inwestycji. Kwota dofinansowania z Funduszu Spójności wynosi zaś 86 121 734,69 PLN, co stanowi 58,9 procent kosztów kwalifikowanych.

Kwoty widniejące na tablicach są wyższe, bo pochodzą z okresu, kiedy miasto dostało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a nie znało jeszcze rozstrzygnięć przetargowych - tłumaczy Bogdan Jaroszewicz. Zgodnie z zasadami, każdorazowo po przyznaniu dodatkowych środków na miejscu musi stanąć tablica informująca o dofinansowaniu. Wyniki przetargów znane są jednak później, dlatego do umów podpisywane są aneksy. W tym przypadku aneks zmniejszał wartości inwestycji.

Po zakończeniu budowy na miejscu staną inne tablice - pamiątkowe. Dopiero wtedy będzie na nich pełna informacja z danymi nie tylko o jej rzeczywistych kosztach, inwestorze, wykonawcach, terminie realizacji. Podobne zresztą do tych, jakie stoją chociażby przy zakończonych niedawno przebudowach torowisk w al. Piastów i ul. Wawrzyniaka.

Opracowanie "Mir", "Kurier Szczeciński", 30 grudnia 2014 roku

* * *

Tory w wykopie

Spoglądając na plac budowy trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, łatwo zauważyć, że pracownicy z realizujących tę inwestycję firm jeszcze nie świętują

Zmienia się też wygląd trasy. Nowy budynek stacji prostownikowej na Basenie Górniczym oraz jego otoczenie wyglądają już estetycznie. Trawniki, chodniki, ogrodzenie, a w kierunku ulicy Eskadrowej posadzone i zabezpieczone palikami drzewa, robią korzystne wrażenie. Połączono już torowiska w rejonie wiaduktu przy ulicy Eskadrowej, a montaż torów prowadzony jest obecnie na płycie dennej wykopu obudowanego. Pod torami wcześniej montowana jest mata antywibracyjna. Wykonano pale pod ekrany akustyczne mające izolować wykop obudowany w ciągu ulicy Jaśminowej. Na ulicy Batalionów Chłopskich podłączono nową instalację kanalizacji sanitarnej z istniejącą siecią kanalizacji sanitarnej.

Przebudowano tam także odcinek magistrali wodociągowej, wykonanej z rur o średnicy 350 mm. Na pętli „Turkusowa” oprócz budowy torowiska wznoszonyjest budynek socjalno-kasowy.

Z prowadzonych obecnie prac mających szczególne znaczenie dla kierowców pojazdów poruszających się po Prawobrzeżu jest budowa jezdni wjazdowych na wiadukt w ciągu ulicy Batalionów Chłopskich. Wygląda na to, że jeszcze w 2014 roku będziemy mogli przejeżdżać nowym wiaduktem. Udostępniony dla ruchu ma być nadal tylko jeden pas, a ruch, jak dotychczas, będzie odbywał się wahadłowo. Nie będzie więc to jeszcze docelowe otwarcie tego odcinka ulicy, wszak budowa ciągle trwa i w rejonie wiaduktu prowadzone będą prace budowlane. Przeniesienie ruchu na wiadukt umożliwi budowę brakującej części wykopu i przystanku tramwajowego „Giyfińska".

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 23 grudnia 2014 roku

* * *

Zaglądamy na plac budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.
Pogoda (jeszcze) sprzyja wykonawcy

Wykonawca prac przy Szczecińskim Szybkim Tramwaju cieszy się z powodu panujących warunków. Prace idą zgodnie z planem

Mimo okresu zimowego kontynuujemy prowadzenie robót wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - mówi Małgorzata Kaliszewska ze Strabagu, reprezentująca wykonawcę prac. Dotychczasowe warunki pogodowe nie spowodowały wstrzymania robót, jedynie konieczne było, w sporadycznych przypadkach, zastosowanie środków zaradczych w postaci ogacania i dogrzewania elementów żelbetowych podczas betonowań.

Trwają prace przy obudowanym wykopie, którym będą się poruszać tramwaje. Wykonano ponad 95 procent betonowania płyty dennej oraz izolacji płyty dennej. Strabag kończy wykonywanie murków oporowych zwieńczających ściany wykopu obudowanego.

To, na co szczególnie zwracają uwagę mieszkańcy prawobrzeża, to stan zaawansowania prac przy wiadukcie obok przystanku "Gryfińska". Zakończono realizację wiaduktu i kładki technologicznej przy ul. Batalionów Chłopskich. Trwają roboty związane z przebudową układu drogowego tej ulicy - mówi Kaliszewska. Prowadzona jest przebudowa kanalizacji sanitarnej oraz gazociągów biegnących w ul. Batalionów Chłopskich. Równolegle odbywa się również przebudowa sieci teletechnicznych i elektroenergetycznych. Także na przystanku "Lotnisko" widać postęp prac.

Wykonano schody kładki dla pieszych na przystanku "Lotnisko" oraz fundamenty pod windy. Trwają roboty związane z wykonywaniem zabezpieczenia antykorozyjnego powierzchni betonowych - mówi pani rzecznik. Od kładki "Lotnisko" do początku wykopu obudowanego, czyli na 500-metrowym odcinku ułożono warstwę tłucznia i tory. Z kolei na pętli Turkusowa został zmontowany układ torowy wraz z montażem rozjazdów. Jednocześnie rozpoczął się również montaż torowiska na dnie wykopu obudowanego.

Wykonawca prac zaczął też dbać o zieleń. Na obszarze od Basenu Górniczego do kładki na przystanku "Lotnisko" wykonane zostały nasadzenia drzew i krzewów.

Przerwy w pracach przy budowie SST mogą wystąpić wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej minus 5 stopni Celsjusza.

Zgodnie z umową planowany termin zakończenia inwestycji to pierwszy kwartał 2015 roku. Nie oznacza to jednak, że od razu pojedziemy tramwajem. Od miesiąca do dwóch potrwają prace odbiorcze i uzyskanie pozwolenia na dopuszczenie do ruchu. Pierwsza podróż tramwajem po nowej trasie odbędzie się w czerwcu 2015 roku. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Szczeciński Szybki Tramwaj i Strabag.

Opracowanie "Redakcja MM", "Moje Miasto", 23 grudnia 2014 roku

* * *

Plac budowy - ulica Batalionów Chłopskich i Jaśminowa,
pętla Turkusowa - 17 grudnia 2014

ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Jaśminowa
pętla Turkusowa
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa

* * *

Jacyna-Witt i Krzystek mają pomysły
na wdrożenie szybkiego tramwaju

Pospieszne autobusy, które łączą prawo i lewobrzeżną część miasta nie będą likwidowane. Taką deklarację złożyli kandydaci na prezydenta w debacie jaką w telewizyjnym studiu zorganizowała TVP Szczecin we współpracy z Radiem Szczecin

Kolejnym tematem, który był dyskutowany jest budowa szybkiego tramwaju i wdrożenie go w system komunikacji miasta. Pospieszne autobusy trzeba utrzymać - mówi Małgorzata Jacyna-Witt.

To jest normalny tramwaj, który będzie jechał miedzy prawo, a lewobrzeżem. Będziemy mieć problem na prawobrzeżu, dlatego że musimy skomunikować dojazd do szczecińskiego szybkiego tramwaju. Pomysł z likwidacją autobusów pośpiesznych jest po prostu bezsensowny - komentuje kandydatka na prezydenta Szczecina.

O losie autobusów zdecydują mieszkańcy - mówi Piotr Krzystek. Nie ma takiej decyzji i nigdy nie było. Trwają konsultacje i badanie potoku pasażerów. Będziemy te informacje mieli po nowym roku i przedstawimy mieszkańcom Szczecina sposób, w jaki chcemy rozwiązać wpisanie szybkiego tramwaju w system komunikacji naszego miasta - tłumaczy kandydat na prezydenta Szczecina.

Piotr Krzystek poinformował też, że szybki tramwaj będzie dojeżdżał tylko do ulicy Turkusowej, ale linie zostaną przedłużone do kolejnych osiedli.

Opracowanie "Grzegorz Gibas", "Polskie Radio Szczecin", 27 listopada 2014 roku

* * *

Tramwaj na prawobrzeże - trasa po zakrętach

Konsorcjum firm Szybki Tramwaj sp. z o.o. i Strabag sp. z 0.0. dostało niespełna dwa lata na budowę pierwszego odcinka linii tramwaju na prawobrzeże Szczecina. Przez most Pionierów do nowej kładki nad ul. Eskadrową, gdzie będzie przystanek przy dąbskim lotnisku, trasa jest praktycznie gotowa z trawnikami i zielenią na nasypach. Brak tylko sieci trakcyjnej na słupach. Konkretnego kształtu do tej pory nabrała też już pętla na obrzeżach os. Słonecznego w pobliżu wieżowców przy ul. Turkusowej

Po październikowej operacji przesunięcia dawnej willi Grünebergów w budynku trwają roboty remontowe wewnątrz. Po osadzeniu konstrukcji na nowych fundamentach kończą się właśnie prace m.in. przy układaniu nowej dachówki i montażu rynien. W miejscu pierwotnej lokalizacji zabytku, gdzie rozebrane zostały jego stare piwnice, trwają roboty ziemne związane z uzbrajaniem gruntu w infrastrukturę techniczną, w tym kanalizację. To rejon w bezpośrednim sąsiedztwie powstałego nowego wiaduktu drogowego nad betonową rynną tramwajowej trasy.

Patrząc z tego miejsca w kierunku ul. Hangarowej i wznoszącego się nad nią nowego 700-metrowego drogowego wiaduktu nad betonową niecką, w której po torach jeździć będą tramwaje, można obserwować z kolei robotników zajętych budową w niej kolejnego z przystanków przy ul. Batalionów Chłopskich.

W tym rejonie inwestycji sporo utrudnień wciąż czeka na kierowców i pieszych. Nadal ruch ul. Batalionów Chłopskich w obu kierunkach odbywa się na zasadzie wahadła z użyciem sygnalizacji świetlnej, po prowizorycznej nitce jezdni, by mogły tędy poruszać się nie tylko auta, ale także autobusy komunikacji miejskiej. To wąskie - póki co - gardło służy także jako przejście pieszym. I posłuży najpewniej co najmniej do wiosny, dopóki nie zostanie przebudowany odcinek ul. Batalionów Chłopskich do skrzyżowania z ul. Winogronową. Podobnie jak przyległa do trasy tramwaju ul. Jaśminowa, teraz wyłączona z ruchu samochodowego, bo korzystają z niej koparki, wywrotki, dźwigi i betoniarki jako drogi dojazdowej do placu budowy.

Betonowa obudowa trasy w wykopie gotowa jest (nie licząc stworzonego i czynnego na czas budowy jeszcze tymczasowego przejazdu w ul. Batalionów Chłopskich) także wzdłuż wspomnianej ul. Jaśminowej do skrzyżowania z ul. Piechoty. Tu niecka wychodzi z ziemi. Dalej, do wiaduktu kolejowego i pod nim trwają roboty ziemne pod kolejny fragment torowiska. Kilkadziesiąt metrów za wiaduktem, między Selgrosem a nasypem, po którym biegnie tor kolejowy nieopodal wieżowców przy ul. Turkusowej, też został już ułożony fragment torów z rozjazdami i słupami trakcji, a także jedna z trzech zasilających ją podstacji energetycznych. Tę ostatnią, podobnie jak dwie pozostałe (przy ul. Leszczynowej i na Basenie Górniczym) z całą siecią kablową wykonała spółka PKP Energetyka.

Plac budowy wykonawcy przejęli 23 kwietnia ub. roku. Pierwsze tramwaje powinny przejechać torowiskiem z centrum Szczecina przez nową pętlę na Basenie Górniczym do ul. Turkusowej najpóźniej w połowie przyszłego roku. Pod warunkiem, że do tego czasu z rozpoczętą w końcu lipca tego roku przebudową torowiska w ul. Gdańskiej, Energetyków aż do mostu Długiego i jednocześnie przebudową pętli na samym Basenie Górniczym upora się spółka Energopol Szczecin.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 27 listopada 2014 roku

* * *

Dachy nad peronami

Pomimo jesiennych chłodów nie słabnie tempo prac na budowie trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Na kładce przystanku Lotnisko zainstalowano i pomalowano balustrady na biegach schodowych, informuje Ryszard Bednarski, inżynier rezydent z nadzorującej inwestycję firmy Eko-Inwest S.A. Wykonano tam także zabezpieczenia antykorozyjne powierzchni betonowych ustroju nośnego oraz zbudowano fundamenty pod windy. Na przystanku Gryfińska zabetonowany został strop nad peronem dla tramwajów jadących w stronę Basenu Górniczego.

Trwają roboty zbrojarskie oraz deskowanie stropu nad peronem dla pociągów jadących w kierunku Turkusowej. Na pętli Turkusowa trwa układanie torów tramwajowych, ułożono dwa tory oraz rozjazd wjazdowy na tę pętlę, a montowane są kolejne rozjazdy i torowiska.

Kontynuowana jest tam także budowa tunelu dla pieszych pod torami tramwajowymi. Zabetonowano pochylnię nr 2, trwa natomiast zbrojenie i deskowanie ścian biegów schodowych. Nadal prowadzona jest tam izolacja powierzchniowa betonów oraz zasypywanie ścian zaizolowanych. W kolejnych segmentach wykopu obudowanego instalowany jest system drenujący.

Na odcinku od kładki Lotnisko do wiaduktu Leszczynowa układane są warstwy konstrukcyjne podbudowy i elementy torowiska. Natomiast na odcinku trasy od Basenu Górniczego do kładki dla pieszych Lotnisko kontynuowane jest sadzenie krzewów oraz zaczęto sadzenie drzew.

Nadal przebudowywana jest kanalizacja sanitarna w ulicy Batalionów Chłopskich. Biegnącą pod dawną jezdnią kanalizację kolidującą z konstrukcją dna wanny żelbetowej już odcięto i przeniesiono na nowe miejsce zwolnione przez przesuniętą wcześniej zabytkową willę Grüneberga. Włączenie do ruchu zbudowanego wiaduktu w ciągu ulicy Batalionów Chłopskich powinno nastąpić jeszcze w tym roku. Przesunięta zabytkowa willa odzyskała już kominy i zyskała nowe pokrycie dachowe.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 27 listopada 2014 roku

* * *

Plac budowy - pętla Turkusowa - 20 listopada 2014

pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa
pętla Turkusowa

* * *

Krzewy wzdłuż torów

Złota jesień powoli traci swe kolory i choć ledwo minął Dzień Niepodległości, handlowcy już śpiewają nam kolędy

Równie szybko prowadzone są prace na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - 17 października przesunięto zabytkowy budynek przy Batalionów Chłopskich 61, teraz jest już on ostatecznie osadzony na nowych ścianach piwnic. Ściany dawnych jego piwnic i tory ślizgowe, po których się przemieszczał, są rozbierane.

Niedawno obudowana szalunkami kładka nad ulicą Eskadrową, na przyszłym przystanku „Lotnisko", przeszła już próby obciążeniowe. Pomiędzy tą kładką a wiaduktem nad ulicą Hangarową budowany jest brakujący odcinek torowiska. W ulicy Jaśminowej budowane są kolejne segmenty wykopu obudowanego.

Na pętli Turkusowa kontynuowana jest budowa przejścia podziemnego i układane są tory tramwajowe. Na urządzonych po obu stronach torowiska pasach zieleni od strony Basenu Górniczego, wzdłuż torów posadzono krzewy ozdobne. Uporządkowano teren przy stacji prostownikowej „Gdańska 2".

Nie próżnują również wykonawcy innych inwestycji związanych z przebudową dalszego odcinka trasy pomiędzy Basenem Górniczym a mostem Długim. Węzeł komunikacyjny na Basenie Górniczym jest rozkopany, a część istniejących budynków i przystanków rozebrana. Na całej długości ulic Gdańskiej i Energetyków widoczne są układane z boku wzdłuż trasy szyny tramwajowe. Na szczęście, pomimo pewnych niedogodności i początkowego lamentu sceptyków, tymczasowa pętla autobusowa przy ulicy Eskadrowej funkcjonuje poprawnie.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 13 listopada 2014 roku

* * *

Szansa na tramwaj dla mieszkańców Słonecznego

Rozmowa z Bogdanem Jaroszewiczem, zastępcą prezydenta Szczecina i Elżbietą Ostatek, dyrektorem miejskich inwestycji

foto: UM, wizualizacja przystanku Gryfińska
foto: UM, wizualizacja
przystanku Gryfińska
Czy budowa I etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju przebiega zgodnie z planem?

B.J. - Zbliża się powoli do końca. Zgodnie z kontraktem w pierwszym półroczu przyszłego roku roboty budowlane powinny być zakończone. Nie ma realnego zagrożenia, że termin zakończenia prac, czyli drugi kwartał przyszłego roku nie będzie dotrzymany. Około dwóch miesięcy potrwają prace odbiorcze.

Kiedy będziemy mogli pojechać szybkim tramwajem?

E.O. - W drugiej połowie przyszłego roku. Przygotowane będą modernizowane obecnie torowiska tramwajowe na ulicy Gdańskiej i Energetyków. Będziemy już po odbiorach i po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia drugiego etapu SST, od pętli "Turkusowa" w kierunku Kijewa?

B.J. - Nikt nie wycofuje się z realizacji drugiego etapu. Pan prezydent Piotr Krzystek wielokrotnie spotykał się z mieszkańcami. W czasie spotkań pojawiły się kwestie zmiany biegu tramwaju. W tej chwili analizujemy, czy tramwaj ma kończyć bieg w Kijewie, czy też wjechać w osiedla, Słoneczne bądź Bukowe. Na wszystko jest szansa, ale proszę pamiętać, że najtańszym rozwiązaniem byłaby kontynuacja do Kijewa.

Wśród rezultatów inwestycji wymienia się wyeliminowanie niektórych linii autobusowych oraz ograniczenie liczby autobusów?

B.J. - Od początku realizacji SST było wiadomo że siatka połączeń ulegnie zmianie. Trudno w tej chwili odpowiedzieć, jak mocno będzie ograniczone działanie autobusów pospiesznych.

E.O. - Słowo w efektach inwestycji mówiące o zmniejszeniu ilości autobusów odnosi się do powstania nowego połączenia autobusowego i tramwajowego, które do tej pory nie były dostępne na prawobrzeżu. Zmniejszenie natężenia ruchu kołowego należałoby odnosić do pojazdów indywidualnych.

Słyszymy, że mieszkańcy prawobrzeża narzekają na to, że po uruchomieniu SST będą musieli dojeżdżać do pętli i dopiero przesiadać się do tramwaju, a tym samym stracą czas.

E.O. - Przy takiej palecie inwestycji jak w poprzednim okresie finansowania 2007-2013 musimy etapować pewne inwestycje. Nie osiągniemy takiego efektu kończąc bieg przy ul. Turkusowej jak zakładamy docelowo: szybko, bezkolizyjnie, tanio i łatwo dla mieszkańca. Przy tymczasowej pętli tramwajowej będą zlokalizowane przystanki autobusowe, które będą bezpośrednio dowoziły mieszkańców.

Czy jest niebezpieczeństwo, że tramwaj będzie gotowy, a pętla przy ul. Turkusowej będzie jeszcze w budowie?

E.O. - Takie niebezpieczeństwo istnieje. Pętla autobusowa to inne zadanie, które będzie realizowane w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Na razie autobusy będą korzystać z rozwiązań tymczasowych. Przy tak dużych inwestycjach nie ma możliwości realizacji zadań o tym samym czasie.

B.J. Ze względu na ograniczenia finansowe nie przewidzieliśmy w projekcie SST pętli autobusowej. Ten dyskomfort nie będzie trwał długo, maksymalnie pół roku. Do czasu oddania pętli "Turkusowa" ciężar przejmie przystanek "Gryfińska". Tutaj będzie można przesiąść się z autobusu na tramwaj. Będzie również funkcjonować zmodernizowana pętla na Basenie Górniczym.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl", 11 listopada 2014 roku

* * *

Plac budowy - pętla Turkusowa, ulica Jaśminowa,
Eskadrowa - 28 października 2014

pętla Turkusowa widok od strony wiaduktu kolejowego
pętla Turkusowa - widok ogólny na plac budowy od strony wiaduktu kolejowego
ulica Jaśminowa - prace w wykopie obudowanym
ulica Jaśminowa - prace w wykopie obudowanym
ulica Jaśminowa - plantowanie pobocza
ulica Jaśminowa - stawianie szalunków
ulica Eskadrowa - plantowanie terenu pod przyszłe torowisko
ulica Eskadrowa - prace przy kładce dla pieszych
ulica Eskadrowa - kładka w całej okazałości
pętla Turkusowa - rozjazd położony

* * *

Przewieźli 700 ton willi

Przesunięty i obrócony. Kontrowersyjny budynek dawnej willi Gruenebergów w szczecińskich Zdrojach stoi już w nowym miejscu. Niespełna dwie doby trwała operacja jego przesuwania i opuszczenia na nowe fundamenty piwnic wzniesione kilkadziesiąt metrów dalej na wysokości szklarni, które znajdują się za domem na przyległej do niej posesji przy ul. Batalionów Chłopskich

W części wykopu w miejscu starych fundamentów budynku, które zostaną teraz wyburzone, powstanie jedna z komór kolektora ściekowego przy budowanej tam właśnie trasie szybkiego tramwaju. Więcej w artykule

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 20 października 2014 roku

* * *

Przesuną Willę Grüneberga

ulica Jaśminowa - przesuwanie willi
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa
ulica Jaśminowa

I prawie na nowym miejscu. Operacja przesuwania budynku trwała od piątkowego przedpołudnia i nieprzerwanie była prowadzona do godz. 4 nad ranem w sobotę. Prace wstrzymane zostały tylko na kilka godzin. O godz. 10 w sobotę bryła miała do pokonania jeszcze dystans około 1,5 m na specjalnym fundamencie i przy pomocy hydraulicznych siłowników.

Teraz powinna już trwać faza jego obrócenia o ok. 10 stopni w stosunku do obecnego położenia, gdyż docelowa lokalizacja nie przebiega równolegle do tej pierwotnej. Potem budynek zostanie opuszczony na właściwą rzędną na nowych fundamentach kondygnacji piwnicznej.

Jak nas poinformował Zbigniew Szubski, przedstawiciel konsorcjum Szybki-Tramwaj-Strabag, generalnego wykonawcy inwestycji i zarazem kierownik prac całej operacji przenosin bryły budynku, jego stabilizowanie w nowej lokalizacji potrwa kolejnych kilka dni.


Zakończyło się przesuwanie willi Grünebergów. Procedura rozpoczęła się przed południem w piątek (17 października). Willa pokonała odległość ok. 45 metrów na specjalnie przygotowanych torach ślizgowych.

Przygotowania do obrotu budynku i usadowienia go w miejscu, gdzie znajdują się nowe fundamenty, rozpoczną się po godzinie 10.00 następnego dnia.


W piątek przed południem rozpoczęła się operacja przesunięcia budynku dawnej willi Gruenebergów na nowe miejsce. Ważąca 700 ton konstrukcja w całości w niedzielę ma stanąć na nowych fundamentach piwnic wzniesionych w wykopie kilkadziesiąt metrów dalej od obecnego miejsca przy ul. Batalionów Chłopskich. Operacja na razie przebiega sprawnie, budynek zmienia położenie w tempie ok. 2-3 m na godzinę przy pomocy hydraulicznych siłowników

Prace przygotowawcze trwały od czwartku. Dziś budynek został usytuowany na właściwej wysokości, tzn. takiej, żeby można było go po specjalnych łożyskach przemieścić. Te cały proces zajmie 10-12 godzin, w sobotę rano czeka nas jeszcze faza jego obrócenia o ok. 10 stopni w stosunku do obecnego położenia, gdyż docelowa lokalizacja nie przebiega równolegle do tej pierwotnej. Potem opuścimy budynek na właściwą rzędną na nowe fundamenty - relacjonował nam Zbigniew Szubski, przedstawiciel konsorcjum Szybki-Tramwaj-Strabag, generalnego wykonawcy inwestycji. Stabilizowanie budynku potrwa kolejnych kilka dni.

Budynek po zabezpieczeniu, usztywnieniu go na kilku poziomach, położeniu praktycznie nowej więźby dachowej po zdjęciu starych sypiących się dachówek i przerdzewiałych na wylot rynien, jest przesuwany na żelbetowym sprężonym stropie. Największe potencjalne zagrożenie było w momencie podnoszenia bryły po jej odcięciu.

Podnoszenie odbyło się bez zakłóceń i precyzyjnie w tej chwili nie widzę praktycznie żadnego niebezpieczeństwa, że coś mogłoby pójść nie tak, jak założyliśmy w przyjętych rozwiązaniach tej dyslokacji - zaznaczył kierownik robót przy tej operacji. Roboty prowadzimy własnymi siłami spółki Strabag, a posiłkujemy się specjalistycznym sprzętem. Przesuwaliśmy wiele konstrukcji o wiele większej masie, o wiele większym ciężarze, jak obiekty przemysłowe, mostowe. Jeśli chodzi o tego typu obiekty, jak ten zabytkowy budynek, to jeszcze w dorobku firmy jednak nie mieliśmy - jest on pierwszy.

Operacja odbywa się w obecności na placu budowy pracowników wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków, który zatwierdził projekt budowlany i technologię przeprowadzki budynku w nowe miejsce a następnie wydał pozwolenie na jego przemieszczenie.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "24kurier.pl", 17 października 2014 roku


Rozpoczęła się operacja przesuwania Willi Grüneberga.

Działanie związane jest z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - entuzjastycznie powiadomili urzędnicy ze szczecińskiego magistratu. W tej sprawie zwołali specjalny briefing, który ma się rozpocząć w Zdrojach o godz. 12.30. Komunikat w tej sprawie rozesłano z... 40-minutowym wyprzedzeniem.

Przesuwanie budynku potrwa 2 dni, przez ten czas willa pokona 45 m po szynach. W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonano specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu.

Przesunięcie budynku ma związek z budową pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o.o i STRABAG Sp. z o.o. Koszt inwestycji wynosi 188 542 193,81 złotych, kwota dofinansowania to 106 081 977,61 złotych.

Opracowanie "t", "24kurier.pl", 17 października 2014 roku

* * *

Plac budowy - pętla Turkusowa, ulica Jaśminowa, Hangarowa,
Eskadrowa - 16 października 2014

pętla Turkusowa widok od strony wiaduktu kolejowego
ulica Jaśminowa - widok od strony wiaduktu kolejowego
pętla Turkusowa - częściowo położone torowisko
ulica Jaśminowa - zabezpieczanie budynku
ulica Jaśminowa - stawianie szalunków muru oporowego
ulica Batalionów Chłopskich - wiadukt w ciągu ulicy
kładka dla pieszych nad przystankem Lotnisko - prace ziemne pod przyszłe torowiski, widok od ulicy Hangarowej
ulica Hangarowa - kładzenie podkłatów i torów w korycie
wejście na kładkę od strony lotniska
przstanek Lotnisko - demontaż szalunków
ulica Eskadrowa - budowa torowiska od strny kładki
schody bez szalunku, przystanek Lotnisko - ulica Eskadrowa
pętla Turkusowa - położone podkłady pod torowisko

* * *

Będą ogromne odszkodowania

Sprawa miała się zakończyć wraz z eksmisją lokatorów, ale ci odwołali się do NSA. Sąd stwierdził, że doszło do bezprawnego wywłaszczenia właścicieli, a nawet naruszenia konwencji o prawach człowieka. Wszystko dotyczy byłych mieszkańców willi Gruneberga w Zdrojach. Zgodnie w sentencją wyroku NSA, mieszkańcy willi mogą wystąpić o potężne odszkodowania jakie miasto będzie musiało im wypłacić, gdyż wyrok NSA jest ostateczny i nie ma od niego odwołania.

Wszyscy pamiętamy z jaką zadymą miasto wyprowadzało lokatorów tej willi. Wprawdzie były nieliczne media, które wskazywały, że działania miasta są bezprawne ale nikt na to nie zwracał uwagi. W towarzystwie straży miejskiej, policji i ślusarzy miasto włamało się wręcz do owej willi i siłą wyprowadziło lokatorów. Ci, choć otrzymali od miasta lokale, nie poddali się i w ramach Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek wygrali sprawę w sądzie.

Miasto zwołało konferencję prasową i oświadczyło, że budowa SST nie jest zagrożona. Na konferencję nie przybył Piotr Krzysiek, a jego zastępca Bogdan Jaroszewicz. Tłumaczył, że miasto zdawało sobie sprawę z niuansów prawnych przy wywłaszczaniu, ale zwyciężyły przewidywane korzyści jakie zyskają mieszkańcy po oddaniu do użytku Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Fakt pozostaje jednak faktem, że miasto naruszyło prawo i na pytanie dziennikarzy czy ktoś w urzędzie miasta odpowie za to, zastępca prezydenta był nad wyraz oszczędny w słowach.

Wypowiedzi nie unikał za to reprezentujący byłych mieszkańców willi mecenas Wojciech Witkowski, który potwierdził, że lokatorzy wystąpią o wieloset tysięczne odszkodowania za pozbawienie ich własności. Miasto miało prawo przesunąć willę, ale nie miało prawa pozbawiać kogokolwiek prawa własności do niej. Tym samym prezydent Piotr Krzystek naruszył Europejską Konwencję Praw Człowieka, dodał mecenas.

Obecny na konferencji prasowej przedstawiciel Stowarzyszenia Ocalmy zabytek zadał pytanie wprost; czy prezydent Krzystek wobec naruszenia międzynarodowych zapisów i bezprawnego wywłaszczenia lokatorów poda się do dymisji? Odpowiedź nie padła. Kandydat na prezydenta w nadchodzących wyborach z ramienia PO Łukasz Tyszler powiedział, że w tym stanie rzeczy Piotr Krzystek nie | powinien kandydować na prezydenta miasta.

Jakby tego było mało, po konferencji miasto wydało oświadczenie, w którym przeciwstawia rzekomy interes tysięcy mieszkańców miasta, przeciw interesowi kilku byłych właścicieli zabytkowego budynku. W oświadczeniu wyraźnie zabrakło stwierdzenia, że nastąpiła pomyłka, że miasto nie miało jednak prawa pozbawiać własności, a lokatorzy nadal powinni je zachować choćby na innej działce. Można śmiało stwierdzić, że prawnicy sprawujący opiekę prawną w urzędzie i sam prezydent, który z wykształcenia też jest prawnikiem, nie sprostali zadaniu i sami złamali prawo. Odpowiemy za to wszyscy jako podatnicy, skądś trzeba będzie w końcu wziąć pieniądze na odszkodowania...

Opracowanie "EL", "Prawobrzeże.info", 11 października 2014 roku

* * *

Po nowemu na Hangarowej

We wrześniowym wydaniu „Panoramy 7" informowaliśmy o zakończeniu budowy estakady w ulicy Hangarowej. Poziome oznakowanie jezdni wymalowano, zamontowano poręcze, bariery energochłonne oraz ekrany dźwiękochłonne i 3 października ruch został przeniesiony na nową jezdnię, biegnącą przez estakadę krzyżującą się bezkolizyjnie z trasą Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Z pewnością jeździ się wygodniej, gdyż przywrócono trzy pasy ruchu na jezdni wylotowej ulicy Hangarowej.

Na jezdni wlotowej w stronę centrum Szczecina ruch nadal będzie odbywał się po dwóch zawężonych pasach ruchu, gdyż pozostałe dwa zwolnione pasy będą wykorzystywane przez pojazdy wykonawcy do transportu materiałów na budowę torowiska tramwajowego wewnątrz wykopu obudowanego (wanny).

Zakończono ponadto montaż wewnętrznych urządzeń elektroenergetycznych w stacjach prostownikowych przy Eskadrowej i Jasnej. Na stacji prostownikowej „Gdańska 2" nadal trwa wyposażanie w wewnętrzne urządzenia elektroenergetyczne, a na zewnątrz budynku dobiegają końca roboty związane z zagospodarowaniem otoczenia stacji. Budynek z zewnątrz jest wykończony, a trawniki i chodniki dodają mu uroku.

Z drugiej strony nowej trasy budowane jest przejście podziemne dla pieszych pod torami, na pętli przy ulicy Turkusowej. Zalana betonem jest już płyta fundamentowa i ściany zejścia do tego tunelu. Zbrojenia, betonowania i izolacje prowadzone są na kolejnych segmentach wykopu obudowanego.

Wiadukt w ulicy Gryfińskiej ma już bariery energochłonne i przebudowywana jest jezdnia doprowadzająca od strony ulicy Batalionów Chłopskich. Roboty prowadzone są na nowej trasie kolektora sanitarnego aktualnie przebiegającego w osi tej ulicy. Część nowej trasy tego kolektora przebiegać będzie w miejscu, w którym stoi przygotowana do przesunięcia willa.

Szalunki zdjęto już z kładki dla pieszych na przystanku Lotnisko, zalane betonem są natomiast konstrukcje dwóch ciągów schodowych z tej kładki, a kolejne dwa są przygotowywane do betonowania. Dotrzymanie terminu oddania nowej trasy tramwajowej Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju raczej nie budzi obaw.

Nie napawa natomiast optymizmem tempo niedawno rozpoczętej przez innego wykonawcę przebudowy torowiska na ulicy Gdańskiej i Energetyków. Szerokości jezdni zmniejszone do dwóch pasów, wielokilometrowe korki, a w dołach po starym torowisku niewiele się dzieje. Niby to tylko osiem kilometrów, ale idzie zima, a trwające niejednokrotnie do marca mrozy mogą utrudnić układanie torowiska czy montaż słupów trakcyjnych. Może to czarny scenariusz, lecz do zrobienia na remontowanym odcinku pozostało jeszcze sporo. Oczekujemy przecież na wiosenną przejażdżkę szybkim tramwajem, a nie oświadczeń wykonawcy, że pogoda wpłynęła na poślizg czasowy.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 9 października 2014 roku

* * *

Plac budowy - pętla Turkusowa, ulica Jaśminowa, Hangarowa,
Eskadrowa - 4 października 2014

pętla Turkusowa widok od strony wiaduktu kolejowego
ulica Jaśminowa - widok od strony wiaduktu kolejowego
prace w korycie przystanku Gryfińska
ulica Hangarowa - wiadukt jezdnia wylotowa oddana do użytku
ekrany wyłapujące hałas w barwach pływających ogrodów wraz ze ścieżką pieszo rowerową na wiadukcie - ulica Hangarowa
ulica Hangarowa - dalsze prace przy wlocie do koryta
kładka dla pieszych nad przystankem Lotnisko - ulica Eskadrowa
schody zabetonowane - ulica Eskadrowa
pętla Turkusowa - prace przy konstrukcji przystanku
pętla Turkusowa - prace przy konstrukcji przystanku

* * *

Willa Grüneberga czeka na przesunięcie

Po raz kolejny zmieniono termin przesuwania willi Grüneberga, która stoi przy trasie szybkiego tramwaju

Budynek jest przygotowywany do przesunięcia. Zabezpieczono jego konstrukcję. Przeniesienie willi planowane jest na drugą połowę października - mówi Łukasz Kolasa z Biura Prasowego szczecińskiego magistratu.

Budynek będzie przesunięty w całości. Przypomnijmy, że pod uwagę były brane trzy warianty dalszych losów budynku przy ulicy Batalionów Chłopskich 61. Pierwszy to rozbiórka obiektu, drugi to przeniesienie willi, trzeci to przeniesienie willi we fragmentach.

To już trzeci termin operacji najpierw magistrat wskazywał, że do przesunięcia dojdzie przed wakacjami. Po raz drugi na przełomie września i października.

Uzyskaliśmy zapewnienie, że zamieszanie sądowe wokół budynku nie wpłynie na zawieszenie prac. Przypomnijmy, że Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę kasacyjną stowarzyszenia "Ocalmy Zabytek" na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, w ramach której planowane jest przemieszczenie willi Grüneberga.

Sąd dopatrzył się, że doszło do naruszenia prawa w zakresie m. in. wywłaszczenia działki na której znajduje się zabytkowy budynek, zatwierdzenia projektu budowlanego w części dotyczącej przesunięcia budynku przy ulicy Batalionów Chłopskich.

Jak może wyglądać ta operacja? W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonany będzie specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu.

Taka operacja, na znacznie większą skalę odbyła się w Warszawie. W 1961 roku przesunięto o około 10,5 metra północny budynek Rogatek Grochowskich, celem z poszerzenia ulicy Grochowskiej. Było to pierwsze przesunięcie nieruchomego zabytku w Warszawie. Południową rogatkę przesunięto o 8,7 metrów.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl", 4 października 2014 roku

* * *

Wiadukt na ulicy Hangarowej oddany do eksploatacji

Zgodnie z zapowiedziami o godzinie 12 w dniu 3 października 2014 roku oddano oficjalnie do eksploatacji nowo zbudowany wiadukt drogowy na nitce wyjazdowej z miasta.

Konstrukcja wiaduktu ma około 700 metrów długości, ponad 16 metrów szerokości i 3,5 metra wysokości. W oficjalnym przekazaniu wiaduktu uczestniczył prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Po inauguracji, wiadukt otwarto dla ruchu, po którym pojechały pierwsze samochody.

* * *

Tramwajowo - willowy wyrok sądowy

Wywłaszczając współwłaścicieli dawnej willi Grünebergów w szczecińskich Zdrojach w związku z zamiarem budowy trasy tramwaju przez ul. Batalionów Chłopskich w Zdrojach prezydent Szczecina naruszył Konwencję o ochronie praw człowieka – czytamy w opublikowanym po prawie dwóch miesiącach od wydania uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Urzędnicy magistratu w tej sprawie nie mają sobie nic do zarzucenia. Nie wiadomo czy za błędy przeszłości ktokolwiek w jakikolwiek sposób odpowie i czy będą zadośćuczynienia za krzywdy

O tym, że w związku z wywłaszczaniem właścicieli willi naruszono prawo, NSA orzekł już 30 lipca. Trzem rodzinom odebrano budynek, a następnie siłą je eksmitowano w oparciu o tzw. specustawę drogową. Projekt Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju został bowiem tak opracowany, że budowla znalazła się tuż przy jego planowanej trasie. Magistrat najpierw chciał budynek wyburzyć. Po zabiegach jej ostatnich mieszkańców, skarżących we wszelkich możliwych instancjach decyzje prezydenta, a także konserwatora zabytków, przy wsparciu zawiązanego stowarzyszenia p.n. Ocalmy Zabytek, doprowadzili w końcu do wpisu budynku do rejestru zabytków. Według planów miasta jego lokalizacja koliduje z trasą tramwaju i planami (realne nie wcześniej niż po 2022 r.) rozbudowy w tym miejscu ul. batalionów Chłopskich w drogą dwupasmową. Na razie zalążkiem nowej drogi i węzła komunikacyjnego w tym rejonie jest nowy wiadukt nad nitką mającego biec w betonowym wąwozie torowiska. Budynek stojący teraz tuż przy nim ma być przesunięty o kilkadziesiąt metrów dalej na nowe fundamenty. Na placu budowy trwają wciąż prace do tej operacji.

NSA uznał, że prezydent miasta naruszył konkretnie art. 1 Protokołu Nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który mówi o tym, że każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego mienia. Nikt nie może być pozbawiony swojej własności. Sąd orzekł także naruszenie art. 8 tejże Konwencji, który mówi o tym, że obywatel ma prawo do poszanowania życia prywatnego, rodzinnego i mieszkania, a władza publiczna musi to prawo szanować.

Wywłaszczenie nadmierne

Przewodnicząca składu orzekającego NSA sędzia Anna Łuczaj uznała, że wywłaszczenie było „dopuszczalne", ale w tym przypadku doszło do tzw. nadmiernego wywłaszczenia. Z uzasadnienia wynika, że skoro miasto tylko o kawałek przesuwa willę, to nie należało jej współwłaścicieli pozbawiać prawa własności. Nie należało ich również pozbawiać prawa do własności tego kawałka terenu, na który budynek miał zostać przestawiony.

Nadmierne wywłaszczenie odnosi się także do właściciela sąsiedniej działki przy ul. Batalionów Chłopskich, któremu - co podnosił w skardze do NSA - zabrano 500 metrów kw. gruntu tylko po to, by pociągnąć pod ziemią rury. A wystarczyłoby je - jak utrzymywał - położyć, zasypać i grunt oddać właścicielowi. Jak podkreśla Lech Tomaszewski, który na swojej nieruchomości o powierzchni 3000 mkw. obok dawnej willi Grünebergów ma szklarnie, w których od dziesięcioleci uprawiał m.in. kwiaty, pieniądze z odszkodowania strat mu nie wyrównają. Już zresztą tuż po werdykcie NSA zapowiedział, że tę ziemię chce odzyskać.

Uchybienia budowlane

NSA w Warszawie także stwierdził, że dokumentacja przesunięcia willi, dołączona do decyzji zezwalającej na realizacje inwestycji, wydana przez zachodniopomorskiego wojewodę, jest niezgodna z prawem budowlanym i rozporządzeniem ministra infrastruktury.

Jak ustalił NSA, wojewódzki konserwator zabytków wydał opinię w marcu 2011 r., ale projekt przesunięcia zabytku sporządzony został dopiero w lipcu 2011 roku. Konserwator dokonywał zatem oceny jedynie ogólnej koncepcji przesunięcia budynku, nie zaś oceny konkretnego projektu przesunięcia zabytku i zawartych w nim konkretnych rozwiązań.

Bez żalu, inwestycja i fundusze niezagrożone

Decyzji o wywłaszczeniu sąd nie unieważnił, podobnie jak nie wstrzymał budowy szybkiego tramwaju. Nie mógł tego zrobić w sytuacji, kiedy inwestycja jest w toku. Specustawa drogowa, w której trybie przedsięwzięcie miasto przygotowywało, na to nie.

Wyrok NSA w niczym nie zmienia naszego stanowiska i nie będzie miał wpływu na przebieg inwestycji. Harmonogram prac nie jest zagrożony. Wbrew sugestiom nie są też zagrożone środki przewidziane na ten cel w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, co potwierdza stanowisko Komisji Europejskiej z sierpnia br. - oświadczył w poniedziałek Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta Krzystka ds. inwestycji komunalnych współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej.

Jaroszewicz oświadczył, że w jego ocenie nie zostały naruszone ani prawa konstytucyjne, ani przywoływane przez NSA artykuły konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Jak zaznaczył, jest w nich tez mowa o odstępstwach, w tym wypadku o celu publicznym, jakim w tym wypadku jest inwestycja komunikacyjna i drogowa ujęta w planach miasta.

Nie mam wyrzutów sumienia. Czyniłem wszystko, by się porozumieć - oznajmił B. Jaroszewicz. Dokonując wykupów prywatnych gruntów przygotowywaliśmy się nie tylko do inwestycji pn. Szczeciński Szybki Tramwaj. On jest tylko częścią zakładanego zadania przebudowy układu komunikacyjnego w tym obszarze z rozbudową w przyszłości ul. Batalionów Chłopskich w dwupasmówkę, w perspektywie po 2022 roku.

Samowolki nie ma

Elżbieta Ostatek, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich UM, a także jej zastępczyni Agnieszka Belina, zaprzeczały jednocześnie zarzutom, jakoby prace przy przygotowywaniu budynku willi w nową lokalizację były samowolką budowlaną. Bo wykonane zostały wszelkie niezbędne dokumenty, w tym ekspertyza stanu technicznego i wszelkie wymagane projekty, w tym projekt budowlany przesunięcia, projekt wykonawczy, zatwierdzona została technika i technologia, a także zabezpieczenia konstrukcji na czas jej przewożenia, a konserwator wydał stosowne pozwolenie. Jak się dowiedzieliśmy, operacja przenosin budynku zaplanowana jest na drugą połowę października.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 30 września 2014 roku

* * *

Wyrok w sprawie willi Grüneberga.
Doszło do naruszenia prawa

Poznaliśmy prawomocne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące willi Grüneberga. Miasto wydało oświadczenie w sprawie wyroku

To uzasadnienie wyroku NSA z 30 lipca 2014 roku ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, w ramach której planowane jest przemieszczenie willi Grüneberga.

Sąd dopatrzył się, że doszło do naruszenia prawa w zakresie m. in. wywłaszczenia działki na której znajduje się zabytkowy budynek, zatwierdzenia projektu budowlanego w części dotyczącej przesunięcia budynku przy ulicy Batalionów Chłopskich.

Urząd Miasta zwołał w tej sprawie specjalne spotkanie.

Oświadczenie po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

Od kilkudziesięciu lat miasto przymierzało się do budowy połączenia tramwajowego między lewo- i prawobrzeżem Szczecina. Coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe dziś rośnie na naszych oczach. Dla tysięcy osób mieszkających na prawobrzeżu Szybki Tramwaj oznacza bezpieczniejszą, bezkolizyjną, bardziej komfortową i szybszą drogę z i do centrum.

Tym bardziej smutne jest, że inwestycję wartą setki milionów złotych próbuje dyskredytować grupka osób działająca w imię własnych interesów i za nic mająca rozwój miasta.

W trakcie przygotowań do rozpoczęcia inwestycji musieliśmy rozstrzygnąć kwestię dalszych losów wilii. Budynek od kilkunastu lat w planach zagospodarowania był przeznaczony do rozbiórki. W momencie, gdy osoby broniące zabytkowego charakteru willi – głównie Stowarzyszenie "Ocalmy Zabytek” – podjęło działania w celu jej ochrony zmienialiśmy nasze stanowisko i zaproponowaliśmy kompromis. Najpierw miasto gotowe było odtworzyć najcenniejsze elementy wyposażenia budynku.

Następnie zaakceptowaliśmy decyzję o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków. Nie skorzystaliśmy z przysługujących nam możliwości prawnych, aby odwołać się od decyzji ustanawiającej willę zabytkiem. Uznaliśmy racje i argumenty. Miasto podziela pogląd, że willa warta jest zachowania i warto podjąć działania w celu ochrony spuścizny historycznej rodziny Grünebergów. Miasto stoi również na stanowisku, że wartością istotną dla wszystkich szczecinian jest budowa SST. Pogodzenie obu tych wartości możliwe jest tylko poprzez zmianę lokalizacji zabytkowego budynku.

Kompromis zaproponowany przez miasto został odrzucony przez przedstawicieli stowarzyszenia. Odpowiedzią były wnioski o objęcie statusem zabytku kolejnych części nieruchomości, na których znajduje się willa. Miasto stoi na stanowisku, że swymi działaniami stowarzyszenie usiłuje uniemożliwić realizację SST. W naszej ocenie - wbrew swej nazwie - stowarzyszenie dalej próbuje zaszkodzić zabytkowi. Dziś, gdy inwestycja minęła półmetek tym bardziej nie możemy zlekceważyć oczekiwań tysięcy szczecinian i zaprzepaścić setek milionów złotych. Interes społeczny jakim jest budowa SST jest dla miasta wartością tak samo ważną jak ochrona zabytku, którą wyraźnie zadeklarowaliśmy.

W całej sprawie wypowiedział się ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny. NSA rozpatrywał skargę stowarzyszenia, które nie może się pogodzić, ze spełniającymi się marzenia tysięcy mieszkańców, którzy chcą w łatwy sposób podróżować między dwoma brzegami Odry. O ile z wyrokami sądów się nie dyskutuje, fakt, że w całej sprawie zapadało już wiele innych orzeczeń nie powinien pozostać niezauważony. Świadczy to tylko o tym, że sprawa jest bardzo skomplikowana i trudno jest pogodzić interesy wszystkich stron. Mimo, że miasto miało tą świadomość od samego początku zdecydowało się podjąć to ryzyko dla dobra ogółu.

Przytaczany w materiałach prasowych artykuł 1 protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności rzeczywiście mówi, że nikt nie może być pozbawiony swojej własności, ale zaraz po tym stanowi "chyba, że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z ogólnymi zasadami prawa międzynarodowego”. Miasto realizując budowę SST działa właśnie w interesie publicznym mając na względzie dobro wszystkich tych, którzy od lat czekali na realizację inwestycji.

Jako przedstawiciele miasta musimy podejmować trudne decyzje służące dobru pozostałych mieszkańców Szczecina. Nie możemy być obojętni na rozgoryczenie czy frustrację tysięcy mieszkańców spowodowane niedoskonałym połączeniem pomiędzy prawobrzeżnym i lewobrzeżnym Szczecinem. W ich imieniu nie zgodzimy się na utratę bardzo ważnej dla miasta inwestycji.

Łukasz Kolasa

Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl", 29 września 2014 roku

* * *

Zamkną Basen Górniczy

W październiku zostanie zamknięty przystanek Basen Górniczy

Stanie się to z powodu budowy nowej pętli w związku z budową Szybkiego Tramwaju. Basen Górniczy ma być zamknięty co najmniej przez pół roku. Powstaje nowa pętla z nowymi peronami, a stara część będzie w większości rozebrana.

Nie ma jeszcze decyzji gdzie zostanie przeniesiony przystanek i powstanie tymczasowa pętla autobusowa. Jednak wiele przemawia za tym, że tymczasowo pętla powstanie w okolicach stacji benzynowej u zjazdu z Mostu Cłowego.

Jest jeszcze jedna koncepcja ulokowania pętli ale raczej lokalizacja w rejonie stacji benzynowej ma najwięcej pozytywów. Jeśli zapadną decyzje, to naturalnie poinformujemy czytelników o zmianach. Jedno nie ulega wątpliwości, że mieszkańców Prawobrzeża czekają kolejne utrudnienia. Największy węzeł komunikacji miejskiej w Szczecinie na pół roku zmieni lokalizację.

Opracowanie "EL", "Prawobrzeże.info", 27 września 2014 roku

* * *

Tramwaj, willa, procedury i radni

Mijają prawie dwa miesiące od wydania wyroku przez Naczelny Sąd Administracyjny, w którym ten stwierdził naruszenia prawa przy procedurze wywłaszczeń i decyzjach dotyczących realizacji największej ostatniego ćwierćwiecza inwestycji komunikacyjnej w Szczecinie - wartej prawie 240 mln zł budowy pierwszego 4-kilometrowego odcinka trasy tramwajowej na prawobrzeże.

W oczekiwaniu na uzasadnienie o komentarz do sprawy poprosiliśmy radnych komisji ds. budownictwa w Radzie Miasta. Zapytaliśmy ich tez o to, czy i jakie konsekwencje może mieć ten werdykt. Więcej w artykule

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 26 września 2014 roku

* * *

Trwa budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.
"Ciężkie pojazdy zniszczyły nam drogi!"

Ciężkie pojazdy zniszczyły nam ulice – zaalarmowali mieszkańcy prawobrzeża. Jako winowajcę wskazali wykonawcę prac przy Szczecińskim Szybkim Tramwaju

Do redakcji dotarł dramatyczny list od jednego z mieszkańców prawoborzeża. Alarmował o niszczeniu ulicy Jaśminowej i Piechoty.

Czy moglibyście się zająć sprawą konfliktu mieszkańców z budowlańcami przy budowie szybkiego tramwaju? – pyta Michał Kosecki. Sprawa dotyczy niszczenia ulic, które mają dopuszczalne obciążenie do 2,5 tony przez auta ważące do 40 ton!

Ulice już są zrujnowane, mieszkańcy się buntują. Do magistratu nie docierały żadne sygnały od mieszkańców, którzy skarżyliby się na ruch samochodów obsługujących budowę.

Niemniej jednak na spotkaniu, na budowie omówiono ten temat oraz odbyła się wizja lokalna – informuje Łukasz Kolasa z Urzędu Miasta. Stwierdzono, że stan ul. Piechoty jest dobry, natomiast ul. Jaśminowa jest w gorszym stanie, ale taki już był przed rozpoczęciem budowy.

Niemniej jednak część tej ulicy przewidziano do remontu w ramach trwającej inwestycji. Potwierdziły się sygnały od mieszkańców dotyczące użytkowania ulicy Jaśminowej przez ciężkie pojazdy. Kilka dni temu faktycznie na ul. Jaśminowej stały dwa samochody ciężarowe, mimo iż nie mają prawa tam wjeżdżać – wyjaśnia Łukasz Kolasa. Nie były to samochody generalnego wykonawcy, ale jednego z dostawców materiału na budowę. Kierowcy zostali ukarani mandatem.

Kierownik budowy został również poproszony aby zwracał uwagę na podobne sytuacje w przyszłości. Wykonawca prac zapewnił nas, że po zakończeniu prac ulica Jaśminowa będzie w lepszym stanie.

Generalny wykonawca, w ramach umowy, zobowiązany jest do wykonania częściowej przebudowy ulicy Jaśminowej po zakończeniu kontraktu, tj. w połowie 2015 roku, co oznacza, że droga ta po zakończeniu inwestycji będzie pozostawiona w lepszym stanie, niż przed jej rozpoczęciem – zapewnia Ewa Bałdyga, rzecznik prasowy Strabag. W standardzie każdej umowy znajduje się także zawsze zapis mówiący o tym, że wykonawcy inwestycji każdorazowo są zobowiązani do pozostawienia dróg dojazdowych do placu budowy w takim standardzie jaki zastali przed rozpoczęciem robót.

Generalny wykonawca SST zobowiązuje się do wywiązania z tego wymogu. Staramy się budować Szczeciński Szybki Tramwaj w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców miasta, prosimy także o wyrozumiałość.

Opracowanie "redakcja", "Moje Miasto", 24 września 2014 roku

* * *

Plac budowy - pętla Turkusowa - 19 września 2014
i 20 września 2014 - ulica Hangarowa

pętla Turkusowa widok od strony ulicy Turkusowej
Budowa pętli Turkusowa
Wejscie od strony ulicy Turkusowej na pętlę
Budynek podstacji widok od strony ulicy Turkusowej
Nawrót na pętli Turkusowa
Budowa przyszłego torowiska w kierunku centrum na pętli Turkusowa
Słupy trakcyjne na nawrocie pętli Turkusowa
Widok na ślad torowiska w kierunku centrum i wyremontowany wiadukt kolejowy
Montowanie odbojnic - ulica Hangarowa
Montowanie szalunków - ulica Hangarowa
Wewnątrz przyszłego torowiska - ulica Hangarowa
Widok na koryto i wiadukt - ulica Hangarowa
Widok z koryta na przyszłe torowisko - ulica Hangarowa

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Jaśminowa - 18 września 2014

Słupy trakcyjne na pętli Turkusowa
Budowa przystanku na pętli Turkusowa
Torowisko dojazdowe do pętli Turkusowa
Odwierty
Odwierty studni głębinowych
Prace na wiadukcie w ciągu ulicy Batalionów Chłopskich
Prace zabezpieczające koryto przed wilgocią
Prace głębinowe w ciągu ulicy Batalionów Chłopskich od strony ulicy Struga przy przyszłym wiadukcie
Asfaltowanie chodnika na jezdni wyjazdowe ulicy Hangarowej
Widok na jezdnie wyjazdową ulicy Hangarowej, przygotowaną już do eksploatacji
Ściąganie form z zabetonowanego muru oporowego koryta - ulica Hangarowa

* * *

Estakada gotowa

Kończy się lato, czyli okres sprzyjający prowadzeniu prac budowlanych, zwłaszcza tych pod gołym niebem

Czy na budowie trasy szybkiego tramwaju, jesienne słoty nie wpłyną niekorzystnie na postępy prac? Wydaje się, że nie powinny, wszak zdecydowana większość prac ziemnych jest już wykonana. Willa Grueneberga stoi nadal na dotychczasowym miejscu, choć wygląda jak opakowana i czekająca na transport. Nadal czeka, ponieważ, budowa części piwnicznej na nowym miejscu jeszcze nie została zakończona, wyjaśnia Ryszard Bednarski, Inżynier Rezydent z Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych Eko - Inwest S.A.

W willi natomiast wymieniany jest stary strop nad piwnicą na strop żelbetowy, który stanowił będzie solidną podstawę do przesuwania willi. Trwają także prace przy torze betonowym po którym ma być przesuwany budynek. Operacja przesunięcia planowana jest wstępnie na październik. Również w październiku powinna zostać przywrócona organizacja ruchu na ulicy Hangarowej, jaka obowiązywała do 13 sierpnia 2013 roku. Wynika to z faktu zakończenia budowy estakady w ulicy Hangarowej.

Próby obciążeniowe nowej konstrukcji mostowej przeprowadzono 11 września 2014 roku. Wyniki tych badań zostaną opracowane i przedstawione w ciągu tygodnia. Do wykonania pozostały tam prace wykończeniowe, jak montaż ekranów dźwiękochłonnych, barier energochłonnych czy oznakowanie poziome jezdni. Przeniesienie ruchu na dawną, nową jezdnię i estakadę pozwoli na ułożenie torowiska tramwajowego pod estakadą łączącą ulice Leszczynową z Eskadrową.

Na podobny powrót na starą jezdnię czeka objazd przy ulicy Batalionów Chłopskich, w miejscu przyszłego przystańku tramwajowego. Budowa wiaduktu i kładki technicznej nad trasą tramwajową jest zaawansowana w znacznym stopniu. Likwidacja tymczasowej drogi objazdowej pozwoli na połączenie obu części wykopu obudowanego i budowę przystanków tramwajowych.

Obecnie budowany wiadukt będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Docelowo, w planie zagospodarowania przestrzennego Szczecina, ulica Batalionów Chłopskich pomiędzy rondem Ułanów Podolskich a skrzyżowaniem z ulicą Struga ma posiadać dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu każda. Wymagać to wówczas będzie budowy drugiego, równoległego wiaduktu nad trasą szybkiego tramwaju.

Od dawna przewidziane jest też bezkolizyjne skrzyżowanie ulicy Gryfińskiej ze Struga. Są to jednak przyszłościowe zamierzenia, nie związane bezpośrednio z aktualną budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 18 września 2014 roku

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Eskadrowa - 4 września 2014

Widok na wiadukt na ulicy Hangarowej od strony Batalionów Chłopskich
Widok od strony Batalionów Chłopskich na przyszłe torowisko w kierunku wiaduktu na Hangarowej
ulica Batalionów Chłopskich - widok na willę i wiadukt
ulica Hangarowa - widok na uporządkowane pobocze jezdni wyjazdowej
ulica Hangarowa - osadzanie brakujących stelaży
ulica Eskadrowa - zbrojenie schodów
ulica Eskadrowa - zbrojenie schodów
ulica Eskadrowa - zbrojenie schodów
ulica Eskadrowa - schody od strony Enei
ulica Eskadrowa - schody od strony lotniska, pomiary geodezyjne

* * *

Pętla Turkusowa

O budowie nowej trasy szybkiego tramwaju informujemy na bieżąco. Podróżujący na lewobrzeżną stronę Szczecina widzą postęp prac

Tereny wzdłuż torowiska są profilowane, nawożone humusem i obsiewane trawą. Na wielu odcinkach przyszłej trasy zieleni się trawa. Wiadukt przy ulicy Hangarowej niebawem zostanie włączony do ruchu. Trwa przebudowa torowiska od Basenu Górniczego do mostu Długiego, Zdemontowano stare tory prawie na całej długości tego odcinka. Czy zatem wszystko przebiega jak powinno?

W maju przyszłego roku, gdy trasa tramwajowa będzie gotowa, pętla autobusowa przy Turkusowej nie będzie jeszcze wybudowana. Nie będą gotowe drogi dojazdowe do niej. Miasto kończy właśnie przetarg na budowę układu dróg publicznych stanowiących dojazd do pętli tramwajowej przy ul. Turkusowej.

Realizacją zadania zainteresowane są dwie szczecińskie firmy: Zakład Robót Inżynieryjno-Budowlanych Andrzej Dykowski i Musing sp. z o.o. Inwestycja realizowana będzie w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Powstaną m.in. nowe drogi, ścieżki rowerowe, pętla autobusowa z czterema zadaszonymi peronami oraz parking rowerowy. Pętla zyska połączenie drogowe z ulicami Jasną i Walecznych.

Na wykonanie zadania firma będzie miała 16 miesięcy od podpisania umowy. Wynika z tego, że po uruchomieniu tramwaju na pętii przy Turkusowej prace będą prowadzone jeszcze przez co najmniej osiem miesięcy. W tym czasie nie będzie uzasadnione wprowadzanie radykalnych zmian w systemie komunikacji zbiorowej, gdyż nadal funkcjonować będzie pętla autobusowa przy zbiegu Łubinowej i Przelotowej.

Po co budować węzeł komunikacyjny przy Turkusowej, skoro trasa tramwajowa docelowo poprowadzona będzie jeszcze dalej? Z czasem dotrze też tu także szybka kolej miejska. Lecz skoro już zaczęliśmy któryś, to bez względu na przesunięcia w kolejnych zadaniach, zróbmy to jak należy. Osobiście cieszę się z krótkiej perspektywy czasowej dzielącej mnie od możliwości dojazdu bez przesiadki ze Zdrojów do zachodnich części miasta.

Ale Prawobrzeże to nie tylko Słoneczne i Zdroje, choć powierzchnia i rozłożenie obu wymienionych osiedli sprawia, że do tramwaju nawet ich mieszkańcy wcale nie będą mieli tak blisko.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 4 września 2014 roku

* * *

Tramwaj niezgody

Bezsens - tak ideę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju określa część mieszkańców miasta. Entuzjastów znaleźć można głównie wśród urzędników i władz samorządowych - ci szumnie świętują wiekopomne chwile połączenia prawobrzeża z tym "właściwym" Szczecinem. Prawobrzeżni szczecinianie zadowoleni raczej nie są

Poranek na Basenie Górniczym. Zaspani jeszcze ludzie, z rozkopanym torowiskiem i porozrzucanymi bez ładu i składu elementami w tle, dopalają papierosy w oczekiwaniu na autobus. Po krótkim przystanku na trasę wraca ten linii B i pędzi na osiedle Słoneczne, a po chwili autobus linii A rusza w dalszą drogę, w kierunku osiedla Bukowego. Rotacja pasażerów dosyć niewielka w porównaniu z czasem, kiedy jeździły tu tramwaje, zanim wszystko wywrócono do góry nogami.

Klientów mamy mniej - żali się pani ze sklepiku przy pętli na Basenie Górniczym. Pogorszyło się od momentu rozebrania torowiska. Ludzie przesiedli się do autobusów pospiesznych i zwyczajnie nas omijają. Sama mieszkam na prawobrzeżu, jednak według mnie ten tramwaj nie był wcale potrzebny, mogłabym jeździć po staremu.

Klientów mniej, bo Basen Górniczy przestaje być głównym węzłem komunikacyjnym. Dla wielu mieszkańców Szczecina zamiast miejscem przesiadki stanie się jedynie obrazkiem zza okna nowoczesnego tramwaju. Odbija się to na osobach prowadzących swoje sklepy przy pętli. Na poprawę tej sytuacji chyba nie ma co liczyć, bo przecież Szczeciński Szybki Tramwaj zastąpi autobusy pospieszne, pasażerowie wciąż będą więc omijać Basen Górniczy. Pozostaną tylko podróżni zmierzający w kierunku Dąbia.

Bardzo odczuwamy spadek liczby klientów - podkreśla pan z cukierni przy pętli. W autobusach pospiesznych ludzie omijają Basen Górniczy, bezpośrednio dostając się na osiedla na prawobrzeżu. Pomijając jednak ten przykry aspekt, idea szybkiego tramwaju to jeden wielki bezsens. Robią go, żeby zlikwidować te pospieszne autobusy. I po co? Przecież tak jest i sprawnie, i wygodnie. Ta zmiana niby ma usprawnić komunikację, ale z tego co się orientuję, będzie generowała jeszcze większą liczbę przesiadek. Czy chodzi o to, by więcej zarobić na biletach, bo przez te przesiadki wydłuży się czas podróży? Mój syn dojeżdża do szkoły przy ul. Hożej i wygląda na to, że jego droga do szkoły znacznie się skomplikuje. Jeszcze raz powtarzam - Szczeciński Szybki Tramwaj to bezsens!

Mieszkańcy zastanawiają się - po co? Skoro nieźle funkcjonują autobusy pospieszne, to po co kombinować? Według niektórych opinii nowy tramwaj to sprytny zabieg zastosowany przed wyborami, trybik nakręcający kampanię.

Mnie też nie podoba się pomysł tego szybkiego tramwaju - podkreśla pasażer spotkany przy pętli na Basenie Górniczym. Ale u nas wszystko robi się jakoś tik bez pomyślunku. Nakupowali nowych tramwajów, które jeżdżą po starych torowiskach. Teraz wymyślili ten szybki tramwaj i usuną autobusy pospieszne, a przecież wielu kierowców straci pracę, o nich nikt nie pomyślał? A jak się ta superszybka maszyna wykolei na odcinku chociażby od Basenu Górniczego w kierunku centrum to co wtedy?

Pytań dotyczących Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju jest wiele. Wśród nich także to: jaki jest sens dojeżdżania z pozostałych osiedli na prawobrzeżu na pętlę na tyłach Selgrosa na osiedlu Słonecznym? Tam bowiem będzie wyruszał w trasę szybki tramwaj. Liczba przesiadek zwiększa się więc już na samym starcie... Zmiana miała być na lepsze, ale wygląda na to, że tylko według niektórych. Czy nie można gospodarować pieniędzmi z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców miasta?

Opracowanie "Martyna Klimas", "Kurier Szczeciński", 3 września 2014 roku

* * *

Plac budowy - Hangarowa - 31 sierpnia 2014

Widok z wiaduktu na ulicy Hangarowej na wiaduktcw ciągu ulicy Batalionów Chłopskich
Widok z wiaduktu na ulicy Hangarowej na przyszłe torowisko w kierunku przystanku Gryfińska
ulica Hangarowa - chodnik wraz z zamontowanymi stelażami pod ekrany tłumiące hałas na wiadukcie
ulica Hangarowa - widok z wiaduktu na chodnik w budowie w kierunku ulicy Leszczynowej
ulica Hangarowa - jezdnia na wiadukcie

* * *

Plac budowy - Jaśminowa, Hangarowa, Eskadrowa
29 sierpnia 2014

ulica Batalionów Chłopskich - przygotowania do przesunięcia budynku - demontaż dachówek
ulica Hangarowa - montaż stelaży pod ekrany
ulica Hangarowa - wiadukt prawie gotowy
ulica Hangarowa - widok z wiaduktu na przyszłe torowisko
ulica Hangarowa - widok na wiadukt z zamontowanymi stelażmi po ekrany od strony TBS-u
ulica Hangarowa - widok na wiadukt
ulica Hangarowa - widok na jezdnie wyjazdową
ulica Eskadrowa - rusztowanie pod schody przystanku Lotnisko od strony lotniska
ulica Eskadrowa - rusztowanie pod schody przystanku Lotnisko od strony lotniska
ulica Leszczynowa - prace porządkowe i brukarskie przy podstacji

* * *

Stowarzyszenie broni willi Grüneberga.
Chcą by miasto zaprzestało prac budowlanych

Natychmiastowego przerwania prac budowlanych przy willi Grüneberga domagają się członkowie stowarzyszenia "Ocalmy Zabytek". Straszą, że miasto może stracić dofinansowanie do budowy szybkiego tramwaju

Stowarzyszenie powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zgodnie z którym doszło do naruszenia prawa przy zatwierdzeniu projektu budowlanego Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju oraz przy wywłaszczeniu pod inwestycję.

Wniosek o przerwanie prac skierowano do prezydenta Szczecina i wykonawcy prac. Zdaniem szefa stowarzyszenia ludzie odpowiedzialni za decyzję unikają odpowiedzialności.

Prace prowadzone są na podstawie niezgodnej z prawem dokumentacji, a osoby nadzorujące prace budowlane narażają się na wszelkie konsekwencje prawne wynikające z nielegalności dokumentacji budowlanej - mówi Mariusz Łojko, prezes stowarzyszenia.

Niezależnie o wstrzymanie prac wezwał też właściciel posesji sąsiadującej z willą. Mój dom jest zagrożony, bo pęka. Zostały założone plomby, ale pojawiły się nowe pęknięcia z powodu prowadzenia prac - mówi Lech Tomaszewski. Takiej technologii nie stosuje się w terenie zabudowanym tylko w otwartym.

Przedstawiciel magistratu w rozmowie z nami mówi, że prace przy przenoszeniu budynku nie będą wstrzymane. Operacja przesunięcia budynku jest planowana na wrzesień - październik tego roku.

Nadal nie znamy uzasadnienia wyroku - mówi Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta. Wyrok sądu nie cofa decyzji o budowie.

Budowa SST jest prowadzona w trybie tzw. specustawy drogowej. Zgodnie z nią sąd administracyjny nie może uchylić decyzji w całości ani stwierdzić jej nieważności, gdy wadą dotknięta jest tylko część decyzji, tak jak w tym przypadku sąd stwierdził naruszenie prawa przy projekcie budowlanym dotyczącym przesunięcia budynku przy ul. Batalionów Chłopskich 61.

Stowarzyszenie nie jest przeciwne budowie SST. Według naszych informacji wykonawca proponował zmianę lokalizacji kolektora, który jest planowany w miejscu willi - dodaje Łojko. Takie działanie pozwoliłoby zostawić budynek w dotychczasowej lokalizacji.

Stowarzyszenie straszy, że w przypadku kontynuowania prac przy willi poinformuje Komisję Europejską, a tym samym miastu grozi utrata dofinansowania na SST.

Ale nie wyczerpuje to listy zarzutów ze strony stowarzyszenia. Organizacja "Ocalmy Zabytek" zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o uchylenie decyzji konserwatora zabytków o przesunięciu zabytkowej willi.

Opracowanie "Marek Jaszczyński ", "gs24.pl", 27 sierpnia 2014 roku

* * *

Plac budowy - Jaśminowa, Hangarowa, Eskadrowa
25 sierpnia 2014

ulica Jaśminowa - betonowanie koryta pod przyszłe torowisko
ulica Jaśminowa - widok na wiadukt
ulica Batalionó Chłopskich - przystanek Gryfińska - wanna w której będą jeździły tramwaje
ulica Hangarowa - przycinanie krawężników
ulica Eskadrowa - przygotowania do budowy schodów na kładce przystanku Lotnisko od strony Enei

* * *

Plac budowy - Jaśminowa, Hangarowa, Eskadrowa
23 sierpnia 2014

ulica Batalionów Chłopskich - przygotowania do przesunięcia budynku
ulica Batalionów Chłopskich - wiadukt w ciągu ulicy
ulica Hangarowa - wanna w której będą jeździły tramwaje
ulica Hangarowa - układanie torowiska
ulica Hangarowa - betonowanie chodnika na płycie nośnej wiaduktu
ulica Hangarowa - betonowanie chodnika na płycie nośnej wiaduktu
ulica Hangarowa - widok na jezdnie wyjazdową
ulica Eskadrowa
ulica Eskadrowa
ulica Eskadrowa

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj bez pętli przystankowej.
Gdzie będą wysiadać pasażerowie? [komentarze]

Najpierw powstanie szybki tramwaj, a dopiero pół roku później pętla przystankowa. I mieszkańcy i internauci krytykują taki sposób przeprowadzania inwestycji

Dwie firmy chcą zaprojektować i wybudować pętlę przesiadkową przy trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - poinformowali w środę urzędnicy.

Jednak biorąc pod uwagę, że SST ma ruszyć wiosną przyszłego roku, to wszystko wskazuje na to, że że autobusy będą zatrzymywać się na początku w polu.

Szybki tramwaj i powolne przesiadki

"Trzeba przyznać, że urzędnicy się zapętlili. W przyszłym roku trzeba zaprosić wszystkie media, żeby zobaczyły, jak pierwszy pasażer wysiada z pierwszego tramwaju na tzw. przystanku Turkusowa i ląduje - prosto w zaroślach”, "Szybki tramwaj i powolne przesiadki - czyli przejazd będzie trwał o wiele dłużej niż obecnie” - komentowali nasi Internauci.

"Wielomilionowe inwestycje realizowane w amatorski sposób"

Równie krytyczni są radni. Jak ocenia Arkadiusz Marchewka, radny Platformy Obywatelskiej, działania służb miejskich po raz kolejny zasłużyły na surową krytykę.

Mamy do czynienia z absurdem. To tak, jak zaczynać budowę domu od położenia dachu – mówi radny PO. Przecież od dawna było wiadomo, że tramwaj jadący na prawobrzeże będzie zatrzymywał się w polu i niezbędne będzie przygotowanie węzła przesiadkowego. Nie mogę uwierzyć, że żaden z urzędników nie zdawał sobie z tego sprawy. To niedopuszczalne, aby wielomilionowe inwestycje z pieniędzy podatników były realizowane w tak amatorski sposób. Teraz przez brak odpowiedniej koordynacji działań jednostek miejskich pasażerów czeka co najmniej pół roku komunikacyjnego chaosu. Oczekuję, że prezydent szybko przedstawi plan B, który pozwoli zniwelować negatywne dla mieszkańców skutki tej wpadki.

"Przesiadka na placu budowy"

Marek Duklanowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, dodaje, że urzędnicy najprawdopodobniej zdawali sobie sprawę z tego, że przy budowie pętli przesiadkowej będą kłopoty.

Podczas jednej z organizowanych przez Komisję ds. gospodarki komunalnej konferencji poświęconych transportowi zbiorowemu w 2013 roku usłyszeliśmy, że jeszcze jest za wcześnie na rozmyślania o pętli przesiadkowej i jest na to jeszcze czas – dodaje radny PiS-u. Dzisiaj mamy efekty. Problem polega teraz na tym, gdzie, jaki i jakie linie będą przebiegać by pasażerowie mogli komfortowo podróżować. Jeśli pętla zostanie oddana rok po zakończeniu budowy I etapu szybkiego tramwaju, to przez ten czas, kiedy pasażerowie będą już tam docierać, będzie ona jednym wielkim placem budowy. Prawdopodobnie głównym miejscem przesiadkowym będzie i tak przystanek na ulicy Gryfińskiej, ponieważ pasażerowie będą mogli przesiadając się tam zaoszczędzić kilka minut, jednak problem placu budowy na dużym przystanku niestety pozostanie.

Urzędnicy: Wygląda to dziwnie, ale...

Nie ma znaczenia, kto zawinił. Fakty są takie, że najprawdopodobniej dostępność pętli po uruchomieniu tramwaju będzie ograniczona, a to chyba nikogo nie cieszy. Spowoduje to z pewnością wiele problemów komunikacyjnych i logistycznych, związanych z reorganizacją komunikacji autobusowej na prawobrzeżu - komentuje Piotr Czypicki, Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina. Mam jednak nadzieję, że ten stan będzie trwał możliwie krótko i uda się znaleźć rozwiązania, które zredukuj negatywne skutki braku koordynacji obu inwestycji.

Magistrat tłumaczy, że w projekcie budowy SST przy ul. Turkusowej nie była przewidziana pętla autobusowa. To odrębne zadanie w celu usprawnienia komunikacji, tak samo odrębnym zadaniem będzie budowa parkingu Park&Ride przy przystanku "Lotnisko" - mówi Łukasz Kolasa ze szczecińskiego magistratu. - Zdaję sobie sprawę, że wygląda to dziwnie, ale starania o budowę pętli zaczęły się z chwilą, kiedy było wiadomo, że powstanie szybki tramwaj.

Jak ustaliliśmy, z opóźnieniem pojawił się także program funkcjonalno-użytkowy (to podstawa przygotowania prac projektowych - przyp .red.) dotyczący pętli, który był poprawiany.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tłumaczy, że jeszcze za wcześnie mówić o tym, jak będzie wyglądała komunikacja autobusowa przy pętli "Turkusowa". Trwają nadal konsultacje nad transportem zbiorowym po tym jak powstanie SST. O tym jak będzie wyglądać komunikacja dowiemy się w przyszłym roku.

Na pewno będzie to rozwiązane tak, żeby pasażerom było jak najwygodniej korzystać z tramwaju - mówi Dariusz Wołoszczuk, rzecznik ZDiTM. Autobusy mogą na przykład korzystać z przystanków pośrednich SST ,a nie z pętli "Turkusowa".

Nasz komentarz - Marek Jaszczyński:

Realizacja Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju chyba zaskoczyła włodarzy naszego miasta. Pomysł długo leżał w biurku i chyba nikt nie wierzył, że zostanie zrealizowany. Dlaczego? Dopiero teraz myślimy nad tym jak będzie wyglądała komunikacja po uruchomieniu szybkiego tramwaju i dopiero teraz myślimy o budowie pętli. Czy te problemy nie powinny być rozwiązane wcześniej?

Opracowanie "Marek Jaszczyński ", "Moje Miasto", 20 sierpnia 2014 roku

* * *

Pętla przesiadkowa później niż szybki tramwaj.
Autobusy będą zatrzymywać się w polu?

Pętlę przesiadkową przy trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju chcą zaprojektować i wybudować dwie firmy problem w tym, że powstanie pół roku później, niż SST
Wizualizacja Urząd Miasta Szczecin
Wizualizacja UM Szczecin

Zadanie będzie realizowane w trybie "Zaprojektuj i wybuduj". Swoje oferty złożyły następujące firmy: Zakład Robót Inżynieryjno Budowlanych Andrzej Dykowski - 8 488 888,87 zł oraz Musing sp. z o.o. - 10 405 110,23 zł - mówi Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta. Komisja przetargowa bada złożone oferty.

W ramach zadania powstanie nie tylko pętla autobusowa o czterech peronach, ale również parking dla samochodów osobowych na sześćdziesiąt miejsc, zadaszony parking bike&ride (dla rowerzystów, którzy zdecydują się na podróż komunikacją miejską), zbudowane będą drogi dla cyklistów.

Zgodnie z zaleceniami Programu Funkcjonalno - Użytkowego pętla oraz parking rowerowy powinien zostać wyposażony w monitoring kamerami. Przewidziano także lokalizacje dwóch automatycznych toalet. Wykonawca ma zadbać również o nową organizację ruchu, która obejmie m.in. zmiany w rejonie skrzyżowania ulic Jasnej i Turkusowej.

Na wykonanie zadania firma będzie miała 16 miesięcy od podpisania umowy - mówi Łukasz Kolasa. Biorąc pod uwagę, że SST ma ruszyć wiosną przyszłego roku, to wydaje się, że autobusy będą zatrzymywać się w polu.

Opracowanie "Marek Jaszczyński ", "gs24,pl", 20 sierpnia 2014 roku

* * *

Przesunięcie willi jesienią

Mija połowa wyjątkowo upalnego lata, piesi szukają schronienia w cieniu, a w pełnym słońcu pracują ekipy budujące nową trasę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Efekty tych prac zauważyć można każdego dnia. Torowisko i słupy trakcyjne są już widoczne na ulicy Hangarowej. Zarówno estakada na Hangarowej, jak i kładka dla pieszych na przystanku Lotnisko mają już wylane żelbetonowe płyty nośne. Przy kładce trwa deskowanie pod przyszłe schody. Zabetonowano także płytę nośną wiaduktu w ulicy Gryfińskiej.

Niebawem wznowione zostaną roboty ziemne przy ulicy Turkusowej, informuje Ryszard Bednarski inżynier rezydent, kierujący zespołem inżyniera kontraktu tej inwestycji. Płynący tam potok zostanie w najbliższych dniach skierowany do nowego systemu kanalizacyjnego, który poprowadzi ciek pod nasypem kolejowym i pod magistralą wodociągową, dalej do Cegielinki.

To 4-kilometrowa instalacja kanalizacyjna zbudowana z rur o średnicach 1000 do 1600 mm. Nie będzie przekładania biegnącego wzdłuż nasypu kolejowego wspomnianego rurociągu magistrali miedwiańskiej. Rura magistrali wodociągowej zabezpieczona będzie rurą osłonową o większej średnicy, co zredukuje w znacznym stopniu przenoszenie drgań z biegnącego nad rurociągiem torowiska tramwajowego.

Duże zainteresowanie czytelników budzi planowane przesunięcie willi Grueneberga. Konkretnego terminu jeszcze nie ustalono, lecz wykonawca zamierza przemieścić ten budynek wczesną jesienią, oczywiście tego roku. Obecnie trwają prace przygotowawcze do tej operacji. Rozebrane zostały przybudówki, zamurowane okna, a wewnątrz budynku prowadzone jest wzmacnianie jego konstrukcji przed transportem.

Niedługo budowany będzie betonowy tor, po którym ślizgać się będzie bryła budynku przesuwana za pomocą siłowników hydraulicznych i prętów sprężających o średnicy 50 mm zamocowanych do budynku. Tak więc najwcześniej pod koniec września możemy wypatrywać przemieszczania się budynku nad nowy fundament.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 7 sierpnia 2014 roku

* * *

Obrońcy willi Grüneberga triumfują po wyroku sądu.
Złożą doniesienie do prokuratury na prezydenta

Miasto nie miało prawa eksmitować lokatorów willi Grüneberga, nie może też przesuwać obiektu. Taki wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Urzędnicy uspokajają, że inwestycja nie jest zagrożona

Nie może być tak w państwie prawa, że bezkarnie pozbawia się kogoś własności i wyrzuca z niej bez konsekwencji - mówi Mariusz Łojko, szef Stowarzyszenia "Ocalmy zabytek", które wywalczyło wyrok przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Spotkanie po ogłoszeniu wyroku odbyło się tuż obok willi Grüneberga i terenu budowy przyszłego szybkiego tramwaju. Nie obyło się bez emocji. To działacze tego stowarzyszenia wstrzymali wyburzenie willi i zaskarżyli do sądu działania zarówno miasta, wojewody, jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wyrok jest jednoznaczny i wynika z niego, że eksmisja lokatorów willi odbyła się niezgodnie z prawem, podobnie jak zajęcie części działki sąsiedniej willi i planowane przez miasto przesunięcie willi.

Miasto będzie musiało teraz zapłacić odszkodowania - twierdzi Mariusz Łojko i zapowiada: - Złożymy doniesienia do prokuratury na prezydenta Krzystka i jego zastępcę, Jaroszewicza. Muszą zostać ukarani. Konserwator zabytków, pani Stanecka też nie może spać spokojnie.

Chodzi o wydaną przez konserwatora zabytków decyzję, że willa może być przesuwana w częściach, a nie w całości. Stowarzyszenie oskarża też wojewodę, który na wniosek premiera miał zbadać sprawę, a uczynił to pobieżnie.

Czy wyrok NSA, od którego nie ma odwołania, może zagrozić dalszej realizacji Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju? Miasto zapewnia, że nie, ale na razie nie chce komentować wyroku. Do momentu zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem nie komentujemy wyroku - mówi Łukasz Kolasa z biura prasowego magistratu.

Opracowanie "Marek Rudnicki", "Moje Miasto", 6 sierpnia 2014 roku

* * *

Plac budowy - Jaśminowa, Hangarowa, Eskadrowa
1 sierpnia 2014

ulica Jaśminowa - trasa tramwaju
ulica Jaśminowa - trasa tramwaju
ulica Jaśminowa - przyszła pętla Turkusowa wraz z budynkiem podstacji
ulica Jaśminowa - trasa tramwaju
ulica Jaśminowa - trasa tramwaju
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa - betonowanie ustroju wiaduktu
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Eskadrowa
ulica Eskadrowa
ulica Eskadrowa
ulica Eskadrowa

* * *

Szybki tramwaj zagrożony.
Obrońcy willi Grüneberga wygrali w sądzie

Na stronie "Ocalmy Zabytek" pojawiła się informacja, która prawdopodobnie popsuje dobry humor włodarzom miasta. "Wygraliśmy w sądzie!!! Prawda wygrała w sprawie willi Grüneberga!!! 6 lat walki !!! nie poszło na marne!"

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 27 listopada 2013 r. w sprawie skargi na na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z 4 kwietnia 2012 r. i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Szczecin z 29 grudnia 2011 r.

Chodzi o zezwolenie na realizację budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Jego tory miały przebiegać przez teren, gdzie stoi willa Grüneberga, która w ramach inwestycji miała być przemieszczona w inne miejsce.

Skarga kasacyjna złożona została m.in. przez Stowarzyszenie "Ocalmy Zabytek” i byłych właścicieli willi Grüneberga.

Sąd przyznał rację skarżącym i stwierdził naruszenie prawa przez decyzje prezydenta i wojewody w kwestii wywłaszczenia i zatwierdzenia projektu na przesunięcie zabytku. Stowarzyszenie dziękuje wszystkim za okazaną nam pomoc i wsparcie w walce o willę.

Opracowanie "mdr", "gs24.pl", 31 lipca 2014 roku

* * *

Kiedy będzie Szczeciński Szybki Tramwaj?
Prace idą zgodnie z planem

W ramach budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju trwają prace przy estakadzie na ulicy Hangarowe

Obecnie trwają prace przy wykonywaniu wykopu obudowanego - wykonano ponad 60 procent betonowania płyty dennej - mówi Ewa Bałdyga, rzecznik prasowy Strabag Sp. z o.o. Także wykonywany jest ustrój nośny estakady przy ul. Hangarowej, montaż zbrojenia i przygotowanie do betonowania. Wykonano podbudowy oraz warstwę wiążącą na dojazdach do estakady w ul. Hangarowej. Odbywają się również roboty związane z montażem torowiska na ul. Hangarowej. Trwa również montaż zbrojenia kładki dla pieszych na przystanku "Lotnisko". Ułożono także warstwę tłucznia i tory na odcinku od Basenu Górniczego do kładki "Lotnisko".

W ramach prac zabetonowano wiadukt i kładkę technologiczną przy ul. Batalionów Chłopskich. W najbliższym czasie rozpocznie się wykonywanie izolacji przeciw wilgociowej i zasypek za przyczółkami. Dobiegają końca roboty wykończeniowe na stacjach prostownikowych Jasna i Eskadrowa. Wkrótce nastąpi montaż wyposażenia elektroenergetycznego tych stacji.

Stacja prostownikowa Gdańska 2 jest w stanie surowym. Rozpoczęto roboty wykończeniowe oraz wykonywanie fundamentów pod transformatory. Na ukończeniu są roboty związane z wykonywaniem przebudowy kanalizacji deszczowej, sieci gazowej i sieci elektroenergetycznej.

Trwają roboty związane z przebudową kanalizacji sanitarnej w ul. Batalionów Chłopskich. Lada dzień ma być też znany harmonogram prac przy przesuwaniu zabytkowej willi przy ulicy Batalionów Chłopskich 61.

Szczeciński Szybki Tramwaj to bezkolizyjne połączenie tramwajowe o długości 4 km, łączące prawo- i lewobrzeżną część miasta. Inwestycja ma na celu skrócenie czasu dojazdu z osiedli położonych na prawym brzegu Szczecina do centrum miasta i innych lewobrzeżnych dzielnic, a także polepszenie dojazdu do planowanych terenów inwestycyjnych. Inwestycja ma zostać zakończona do wiosny 2015 roku i będzie kosztowała ponad 165 mln PLN brutto.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Moje Miasto", 25 lipca 2014 roku

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Eskadrowa
9 i 18 lipca 2014

ulica Batalionów Chłopskich - budowa wiaduktu
ulica Batalionów Chłopskich - budowa trasy przebiegu tramwaju
ulica Eskadrowa - budynek podstacji
ulica Hangarowa - budowa ulicy wyjazdowej
ulica Eskadrowa - lora przewożąca tłuczeń
ulica Batalionów Chłopskich - budowa wiaduktu
ulica Batalionów Chłopskich - budowa trasy przebiegu tramwaju
ulica Hangarowa - wysypany tłuczeńpod przyszłe torowisko
ulica Hangarowa - układanie kabli
ulica Eskadrowa - budowa schodów na przystanku Lotnisko

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Eskadrowa
4 lipca 2014

ulica Jaśminowa
ulica Batalionów Chłopskich - budowa trasy przebiegu tramwaju
ulica Batalionów Chłopskich - budowa wiaduktu
ulica Hangarowa - budowa ulicy wyjazdowej
ulica Hangarowa - zbrojenie wiaduktu
ulica Jaśminowa
ulica Hangarowa - budowa wiaduktu
ulica Hangarowa - budowa licy wyjazdowej
ulica Hangarowa - budowa ulicy wyjazdowej
ulica Eskadrowa - zbrojenie wiaduktu

* * *

Budujemy mosty

O postępach budowy nowej trasy tramwajowej możemy się przekonać, obserwując nowe torowiska. Układane od strony Basenu Górniczego tory dotarły już do ulicy Hangarowej. Uwagę zwracają jednak nie tylko tory, a widoczne konstrukcje obiektów mostowych (estakada na Hangarowej, wiadukt na Gryfińskiej i kładka dla pieszych na przystanku Lotnisko przy ulicy Eskadrowej). We wszystkich tych przypadkach podpory mostów są gotowe, a prowadzone są prace związane z budową przęseł. Pod przyszłe betonowe konstrukcje nośne montowane są szalunki.

W poprzedniej relacji pisaliśmy o budowie nasypów dojazdowych do estakady w ulicy Hangarowej. Po warstwie podbudowy z kruszywa i ustawianiu krawężników przyszła kolej na warstwy asfaltu wylewane na nową jezdnię. Roboty murowe prowadzone są w części naziemnej budynku stacji prostownikowej Gdańska 2, na Basenie Górniczym. W budynkach stacji Eskadrowa i Jasna trwają prace wykończeniowe.

Kontynuowane jest zbrojenie i betonowanie kolejnego segmentu fundamentowej płyty dennej wykopu obudowanego, zwanego wanną. Na Gryfińskiej poza budową płyty nośnej wiaduktu i kładki technologicznej uwagę zwracają rury o dużych średnicach przeznaczone do budowy obejścia odcinka istniejącej sieci kanalizacyjnej kolidującej z trasą. Nowy przebieg sieci, poprowadzony będzie w miejscu, gdzie stoi jeszcze willa Grueneberga. Długo jednak w starym miejscu nie postoi, gdyż Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał już decyzję zezwalającą na przesunięcie obiektu o te czterdzieści kilka metrów.

Do redakcji dotarł list Czytelnika, który zastanawiał się nad sensem budowy pętli kończącej trasę tramwaju przy ulicy Turkusowej. Podobne obawy ma zapewne wielu z nas. Jak wiemy, z założenia jest to tylko pośredni etap budowy sieci tramwajowej na Prawobrzeżu. Dlaczego budowę podzielono na etapy? Dlaczego od ponad trzydziestu lat o tramwaju łączącym obie części miasta tylko się mówiło, choć dawno temu tramwaj docierał do lotniska w Dąbiu.

Skoro jednak w końcu coś jest robione, to i tak jest to postęp. Miejmy nadzieję, że na kolejne etapy nie będziemy musieli czekać zbyt długo. Czy pamiętamy, kiedy zbudowano środkowe przęsło mostu Pionierów i jak długo obiekt ten czeka już na tramwaje? Przypomnijmy, że jest to jedna z wielu inwestycji realizowanych w naszym mieście, pomimo istniejących uwarunkowań. Tramwaj (nawet ten tylko do Turkusowej) i tak usprawni komunikację w Szczecinie.

Opracowanie "sm", "Panorama 7", 3 lipca 2014 roku

* * *

Willa Grüneberga będzie przeniesiona o 50 metrów.
Jak to zrobią?

Wykonawca prac przy Szczecińskim Szybkim Tramwaju ma przedstawić dokładny harmonogram związany z przenosinami zabytkowej willi przy ulicy Batalionów Chłopskich

Willa zostanie przesunięta o około 50 metrów w stronę tymczasowej pętli Turkusowa - mówi Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta. W budynku rozpoczęły się już prace konserwatorskie, których celem jest m.in. wzmocnienie budynku.

Harmonogram przesunięcia willi jest obecnie konsultowany. Budynek z ulicy Batalionów Chłopskich 61 będzie przesunięty w całości. Projekt przeniesienia willi zakłada odcięcie budynku od fundamentów i piwnicy oraz przesunięcie go w nowe miejsce.

Opracowanie "Marek Jaszczyński ", "gs24.pl", 3 lipca 2014 roku

* * *

Zmiana organizacji ruchu – Leszczynowa

W związku z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju z dniem 1 lipca 2014 roku po porannym szczycie nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Leszczynowej. Zlikwidowany zostanie fragment nawierzchni tymczasowej, a ruch będzie skierowany na docelową nitkę prowadzącą w kierunku ronda w Zdrojach.

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Eskadrowa
18 czerwca 2014

ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Eskadrowa - budowa przystanu Lotnisko
ulica Eskadrowa - budowa przystanku Lotnisko
ulica Eskadrowa - budowa przystanku Lotnisko

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Eskadrowa, Batalionów Chłopskich
8 czerwca 2014

ulica Hangarowa - zarys przyszłej jezdni wyjazdowej
ulica Hangarowa - jezdnia wyjazdowa widok na wiadukt
ulica Hangarowa - widok na wiadukt
ulica Hangarowa - widok na wiadukt
ulica Hangarowa - pryszły chodnik wiaduktu jezdni wylotowej
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa - widok na dylatacje wiaduktu
ulica Hangarowa - widok na wiadukt
ulica Hangarowa
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Hangarowa - przszłe torowisko
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Eskadrowa
ulica Eskadrowa
ulica Eskadrowa

* * *

Wiemy, jak i kiedy przeniosą willę Grüneberga

Będzie podcięta na wysokości piwnicy, wzmocniona na całym obwodzie, podniesiona i ustawiona na specjalnych szynach, a następnie przesunięta - tak będzie przeniesiona willa Grüneberga w szczecińskich Zdrojach

Zabytkowy budynek trzeba przesunąć, bo koliduje z budową linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

To będzie unikatowe przedsięwzięcie. Willa zostanie odcięta od fundamentów, a następnie przeciągnięta na szynach. Takie operacje są niezwykle rzadkie nie tylko w Polsce, ale i w Europie - mówi zastępca dyrektora wydziału inwestycji miejskich w magistracie, Agnieszka Belina.

Jak zapewnia Tomasz Wolender, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, ostateczna zgoda na przesunięcie willi zapadnie niebawem.

Obecnie ta decyzja jest przygotowywana i konsultowana przez radcę prawnego. Jeżeli wszystkie przesłanki na to pozwolą, to w najbliższych dniach będziemy mogli wydać tę decyzję - dodaje Wolender.

Willa Grüneberga zostanie przesunięta na odległość ok. 50 metrów. Prace będą mogły się rozpocząć prawdopodobnie w czerwcu.

Willa w szczecińskich Zdrojach została wybudowana w 1912 roku. Należała do Feliksa Grüneberga - właściciela położonej po sąsiedzku, zniszczonej w czasie wojny fabryki organów.

Opracowanie "Marek Borowiec", "Polskie Radio Szczecin", 5 czerwiec 2014 roku

* * *

Już za rok tramwaj

W kwietniu 2015 roku zakończony zostanie pierwszy etap inwestycji określanej jako Szczeciński Szybki Tramwaj

Konsorcjum firm Szczeciński Szybki Tramwaj Sp. z o.o. i Strabag Sp. z o.o., po dwunastu miesiącach prac, wykonało około 40% wszystkich zadań, w tym 80% trudnych i pracochłonnych robót mostowych. Aktualnie na placu budowy pracuje ponad 180 osób.

Roboty prowadzone są praktycznie na całej długości przyszłej trasy tramwaju. Torowisko na odcinku od Basenu Górniczego do zjazdu z mostu Pionierów jest już pokryte balastującą warstwą tłucznia - mówi inżynier rezydent Ryszard Bednarski.

Dalej na nasypie prowadzącym w stronę Słonecznego, nad warstwą odsączającą obszaru wzmocnionego podłoża, rozkładana jest pierwsza warstwa tłucznia, na której układane są podkłady i tory tramwajowe. Na tym odcinku są zamontowane słupy trakcyjne. Na przystanku „Lotnisko" trwa betonowanie podpór kładki dla pieszych.

Zabetonowane są ławy fundamentowe stacji prostownikowej „Gdańska 2", trwa tam natomiast zbrojenie naziemnych elementów konstrukcji stacji. Zakończono montaż konstrukcji stalowej przęseł, scalanie elementów i zabezpieczenie styków montażowych estakady budowanej w ciągu ulicy Hangarowej.

W następnej kolejności na stalowej konstrukcji spocznie wylana żelbetowa płyta, na której docelowo zbudowana będzie jezdnia wylotowa. Zakończono także budowę nasypu dojazdowego do tej estakady. Trwa także deskowanie i zbrojenie słupów tworzących konstrukcję nośną zadaszenia nad przystankiem „Gryfińska” oraz budowa wiaduktu nad ulicą Gryfińską.

W najniżej położonym miejscu przebiegu podłużnego wykopu obudowanego, którym pojedzie tramwaj, trwa budowa przepompowni wód opadowych. Po zabetonowaniu płyty fundamentowej segmentu 3 wanny wykopy prowadzone są na długości kolejnych segmentów 6, 7 i 8, biegnącej dołem trasy. W stacjach prostownikowych „Eskadrowa” i „Jasna" prowadzone są prace wykończeniowe, nakładane są tynki wewnętrzne oraz układane instalacje.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 23 maja 2014 roku

* * *

Konserwator, willa i tramwaj

Do zachodniopomorskiego konserwatora zabytków trafiły już dokumenty niezbędne do wydania opinii i pozwolenia na przemieszczenie w nowe miejsce budynku dawnej wilii Gruenebergów przy ul. Batalionów Chłopskich w szczecińskich Zdrojach. Operacja ma być przeprowadzona w związku z trwającymi robotami przy budowie pierwszego odcinka linii tramwaju od pętli na Basenie Górniczym na prawobrzeże

Od Tomasza Wolendera, zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób budynek. wedle propozycji opracowanej na zlecenie konsorcjum firm Szybki Tramwaj-Strabag, wykonawcy inwestycji - zmieni lokalizację. Wniosek wraz z projektem w tej sprawie trafił na biurko konserwatora w kwietniu. Decyzji konserwatora w tej sprawie – według Tomasza Wolendera – należy spodziewać się jeszcze przed wakacjami. Trwa postępowanie.

Wojewódzki konserwator zabytków pismem z 24 kwietna br. zwrócił się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa z prośbą o wydanie opinii konserwatorskiej dotyczącej prawidłowości rozwiązań w projekcie budowlanym i programie prac konserwatorskich związanych z przemieszczeniem budynku dawnej willi Gruenebregów. Instytut wydał 6 maja opinię do projektu technologicznego jego przesunięcia, który przygotowała spółka GTI Tymon Galewski z Gdańska, jak również odniósł się w niej do dokumentacji konserwatorskiej-programu prac zabezpieczających i konserwatorskich, badań konserwatorskich elewacji i wnętrza , jaki opracowała Małgorzata Zyzik.

W opinii NID nie odniósł się jednak do szczegółów proponowanych rozwiązań, gdy chodzi o planowaną przez wykonawcę technologię przetransportowania budynku w nowe miejsce. Uznał, że przyjęta tzw. metoda ślizgowa jest możliwa do zastosowania, a wybrana firma ma doświadczenie i bierze na siebie związku z tym odpowiedzialność za powodzenie tej operacji. NID zwrócił uwagę na sprzeczne zapisy w zakresie przewidzianych rozbiórek. W ich opisie jest mowa o pozostawieniu i wzmocnieniu więźby dachowej, a w innym miejscu o demontażu dachówek i więźby dachowej. I jak podnosi, w znanych przykładach translokacji zabytkowych budowli, które przeprowadzano metoda przetoczenia na wałkach, nie rozbierano konstrukcji i pokrycia dachu 9co nie wykluczało wewnętrznych wzmocnień więźby na czas samej operacji zmiany lokalizacji. Inna uwaga dotyczy nieścisłości, gdy chodzi o rozbiórkę kominów – projektanci zakładają ją do poziomu stropu nad Pietrem, a w projekcie prac konserwatorskich jest mowa o rozbiórce ich jedynie w partii ponad połaciami dachu. Ponadto NID postuluje, żeby metodę przesunięcia dopracować tak, aby uwzględniała przenosiny budynku w całości wraz z murami piwnic oraz bez rozbiórki klatki schodowej i więźby dachowej. Za zbyt ogólne uznał jednocześnie zalecenia co do remontu dachu. Generalnie przemieszczenie budynku powinno odbyć się w sposób, który zminimalizuje szkody przy jak najmniejszej liczbie ewentualnych rozbiórek i wzmocnień ingerujących w jego strukturę.

Wykonawca inwestycji popnuje odcięcie bryły budynku od piwnic i odtworzenie tych ostatnich w obrębie fundamentów, a następnie przesunięcie go na nowej płycie, która jednocześnie stanowiłaby strop piwnic - tłumaczy Tomasz Wolender, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie. Dla firmy Strabag tego rodzaju operacje nie są jakąś nowością, bo dokonywała chociażby przesunięć w całości konstrukcji mostów.

Zachodniopomorski konserwator zabytków postanowił dopuścić do udziału w procedurze administracyjnej zmierzającej do wydania pozwolenia na pzemieszczenie budynku dawnej willi Gruenebergów stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek", które najpierw wraz z ostatnimi współwłaściecielami zabiegało o jej wpis do rejestru zabytków, a później protestowało przeciwko eksmisji wywłaszczonych z niej ostatnich lokatorów.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "24kurier.pl", 23 maja 2014 roku

* * *

Uwaga kierowcy!
Dziś zamykają przejazd z ulicy Leszczynowej w ulicę Hangarową

Od dziś, 20 maja, w związku z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju dojdzie do zmian komunikacyjnych

Zamknięty zostanie tymczasowy przejazd z ulicy Leszczynowej w ulicę Hangarową (obok stacji BP).

Wykonawca prac przy Szczecińskim Szybkim Tramwaju planuje zakończenie budowy nasypu dojazdowego do estakady przy ul. Hangarowej, a także betonowanie podpór kładki dla pieszych na przystanku "Lotnisko”. Kontynuowana będzie budowa wiaduktu na ulicy Batalionów Chłopskich

Opracowanie "wiadomości", "gs24.pl", 20 maja 2014 roku

* * *

Widać torowisko i słupy trakcyjne

Mija półmetek budowy. Zobaczmy co udało się zrobić, co jeszcze jest do zrobienia. Już teraz warto pomyśleć o zmianie drugiego etapu inwestycji, czyli budowie dwóch nitek do osiedli: Bukowego i Słonecznego

Szczeciński Szybki Tramwaj realizuje konsorcjum, spółka Szybki Tramwaj i Strabag. Po 12 miesiącach prac w ramach kontraktu spółka wykonała około 40 procent wszystkich zadań, w tym 80 procent najtrudniejszych dla wykonawcy robót mostowych.

Należały do nich min. budowa wykopu obudowanego pod torowisko tramwajowe i ścian szczelinowych oraz estakady w ul. Hangarowej - mówi Ewa Bałdyga, rzeczniczka firmy Strabag. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Na odcinku budowy, od pętli Basen Górniczy do ul. Eskadrowej łącznie z mostem Pionierów przez rzekę Regalica, zamontowano już torowisko wraz z zabalastowanym tłuczniem oraz wszystkie słupy trakcyjne. Ponadto powstały trakcyjne stacje prostownikowe „Jasna” i „Eskadrowa”, przy których zakończono prace murarskie i rozpoczęto wykonywanie elewacji.

Gotowy jest też tunel dla pieszych pod torem bocznicy kolejowej do elektrociepłowni „Dąbska”. W chwili obecnej trwają prace żelbetowe przy realizacji wykopu obudowanego oraz montaż konstrukcji stalowej ustroju nośnego estakady w ciągu ul. Hangarowej. Rozpoczęły się również roboty palowe przy powstającej kładce dla pieszych na przystanku „Lotnisko". W celu umożliwienia przejazdu komunikacji miejskiej przebudowano ul. Batalionów Chłopskich tworząc jednokierunkowy pas.

Podstawowym wyróżnikiem budowanej trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju jest bezkolizyjność wszystkich jego skrzyżowań z istniejącymi już drogami komunikacyjnymi - mówi Dariusz Korpusiński, kierownik budowy SST. Zapewnienie spełnienia wymogów technicznych, z jednoczesnym dotrzymaniem harmonogramu zaplanowanych prac, wymagało od wykonawcy przeprowadzenia nie tylko robót mostowych, drogowych, torowych, trakcyjnych czy ogólnobudowlanych, ale również w znacznym stopniu robót wodociągowo-kanalizacyjnych, gazowych i teletechnicznych. Największym dla nas wyzwaniem były zadania związane z budową wykopu obudowanego, tzw. „wanny”, po której dnie będzie jeździł Szczeciński Szybki Tramwaj.

Co dalej z komunikacją?

Wraz z postępem prac, zastanawiamy się nad tym, co dalej będzie z komunikacją miejską. Przedłużenie linii tramwajowej do ulicy Turkusowej tak naprawdę spowoduje niewielkie zmiany, bo SST dojedzie zaledwie od Zdrojów i do kilkunastu budynków osiedla Słonecznego - mówi Robert Lubiński ze Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji. Dla pozostałych mieszkańców osiedli Słonecznego, Majowego, Bukowego, którzy obecnie korzystają z autobusów pospiesznych - po uruchomieniu SST nie zmieni się nic. Nadal dla nich przystanki autobusu pospiesznego będą bliżej domu niż jakikolwiek przystanek tramwajowy. Jeśli zafunduje im się przesiadki, to tak samo teraz można zachęcać do przesiadek, dla nich różnica będzie niewielka - na Basenie Górniczym, czy na Turkusowej, każda przesiadka to strata kilku minut. Wiadomo, że jest to mniej wygodne niż jazda bezpośrednia.

Zdaniem pana Roberta, po wydłużeniu linii tramwajowej linie pospieszne najprawdopodobniej nadal będą potrzebne. Chyba, że ktoś mieszka w Zdrojach, lub w pobliżu Turkusowej, ewentualnie te osoby, które dojeżdżają do autobusu pospiesznego zwykłym autobusem - twierdzi Robert Lubiński. Z kolei dla wszystkich, którzy dojeżdżają zwykłymi autobusami i przesiadają się na Basenie Górniczym, trzeba siatkę połączeń tak opracować, żeby czas jazdy i przesiadki były wygodniejsze niż obecnie. Trzeba wykorzystać lokalizację przystanków tramwajowych, żeby tym ludziom jechało się szybciej. Będzie nowy przystanek autobusowy w Zdrojach (ul. Gryfińska / Batalionów Chłopskich) i na pętli przy ul. Turkusowej. Pytanie, czy dla autobusów jadących w stronę Płoni, bądź Wielgowa lepsza przesiadka będzie w Zdrojach, czy na Turkusowej. Trzeba podsumować czas przejazdu, „Gryfińska” leży przy głównej ulicy, „Turku¬sowa” - tu trzeba kluczyć po uliczkach osiedla. Niezwykle istotna jest też przy tym kwestia jak najkrótszego czasu i jak najmniejszej długości dojścia pieszego pomiędzy autobusem i tramwajem w miejscu przesiadki.

Dwie linie?

Istotne jest to, czy autobusy z Dąbia mają dojeżdżać do Basenu Górniczego, czy może przesiadka ma odbywać się w Zdrojach i tam je połączyć z autobusami z Podjuch. Co będzie korzystniejsze? - pyta Robert Lubiński. Jeżeli po zmianach pasażer będzie miał gorzej, to być może przesiądzie się do własnego samochodu. A przecież chodzi o odwrócenie trendu i zachęcenie do skorzystania z komunikacji miejskiej, a szczególnie do przesiadki z autobusów pospiesznych. Biorąc pod uwagę ulice Gdańską czy Energetyków, jeśli to ma być szybki tramwaj, to nie powinien zatrzymywać się na wszystkich przystankach. Może to jest rozwiązanie, żeby autobusy miały po drodze przystanki. Poza tym jest niezbędne, żeby docelowo tramwaje wjeżdżały do wnętrz osiedli. Co z tego będą mieli pasażerowie linii pospiesznych, jeśli z osiedla Bukowego będą mieli około kilometra do SST, gdy teraz mają bardzo blisko autobus pospieszny?

Zdaniem naszego eksperta należałoby zmodyfikować projekt drugiego etapu SST. Za tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej linia powinna się rozwidlać na dwie trasy. Jedna powinna wjeżdżać do osiedla Słonecznego, żeby przystanki tramwajowe były w pobliżu obecnych przystanków autobusów pospiesznych, bo jeden autobus jedzie ul. Jasną i Przelotową, a inny Łubinową - proponuje Robert Lubiński.

Dzięki temu obsługują praktycznie całe osiedle. Z kolei druga nitka SST zbierałaby ludzi z osiedla Bukowego. Wtedy szybki tramwaj mógłby zastąpić autobusy pospieszne. Ale to nie wszystko. Są ludzie, którzy dojeżdżają autobusami pospiesznymi z prawobrzeża na osiedle Arkońskie albo na ul. Komuny Paryskiej, czy Hożą. Nawet jeśli będą mieć tramwaj pod nosem, to nawet wtedy autobus pospieszny będzie bardziej atrakcyjny. Chyba, że SST będzie jechał o 2-3 minuty szybciej, a to duże wyzwanie: dojechać na przykład na Niebuszewo i dalej przesiąść się na autobus.

Skoro ludzie są zadowoleni z autobusów pospiesznych, to żeby ich zachęcić do przesadki na tramwaje oferta musi być co najmniej tek samo korzystna jak obecnie. Zlikwidowanie autobusów pospiesznych na siłę spowoduje, że część pasażerów podziękuje i wróci do transportu indywidualnego. Przecież chodzi o poprawienie jakości transportu publicznego, a nie jego zabieranie.

Co jest do zrobienia w najbliższym miesiącu

1. Kontynuacja robót żelbetowych związanych z wykonywaniem wykopu obudowanego, tzw. wanny.
2. Montaż konstrukcji stalowej estakady w ul. Hangarowej.
3. Budowa ław fundamentowych i podpór kładki dla pieszych na przystanku „Lotnisko".
4. Zakończenie wykonywania materaca i nasypu na obszarze gruntów słabonośnych.
5. Kontynuacja robót związanych z budową torowiska na obszarze gruntów słabonośnych.
6. Wykonanie pali fundamentowych pod stację prostownikową „Gdańska 2*.
7. Kontynuacja robót wykończeniowych na stacjach prostownikowych: Eskadrowa i Jasna.
8. Kontynuacja robót związanych z przebudową kanalizacji deszczowej.
9. Kontynuacja robót związanych z przebudową kanalizacji sanitarnej w ul. Batalionów Chłopskich.
10.Rozpoczęcie robót związanych z wykonywaniem wiaduktu i kładki w ul. Batalionów Chłopskich.
11.Kontynuacja robót przy wykonywaniu wymiany gruntów organicznych pod nasypem drogowym w ul. Hangarowej.
12.Budowa nasypu drogowego w części zachodniej ul. Hangarowej pod nitką południową.

SST w pigułce

Inwestycja będzie kosztowała ponad 165 min zł. Planowane zakończenie budowy pierwszego etapu - kwiecień 2015 roku. Nowa linia tramwajowa mieć będzie ok. 4 km długości, rozpocznie się na Basenie Górniczym i zakończy się tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej, w sąsiedztwie osiedla Słonecznego. Docelowo trasa SST (drugi etap).

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Głos Szczeciński", 2 maja 2014 roku

* * *

Willa Grüneberga będzie odcięta

Projekt przesunięcia zabytkowego budynku przy trasie Szczecińskiego Szyb¬kiego Tramwaju jest gotowy

Zabytkowa willa należała do rodziny Grünebergów, która już od XVIII wieku zajmowała się budową organów. Budynek z ulicy Batalionów Chłopskich 61 będzie przesunięty w całości. Projekt przeniesienia willi zakłada odcięcie budynku od fundamentów i piwnicy oraz przesunięcie go w nowe miejsce - mówi Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

Aby sprostać oczekiwaniom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, cały czas trwają konsultacje ze specjalistami. Termin przesunięcia budynku jest dziś trudny do określenia i zależy od decyzji WKZ. Zdaniem przedstawiciela WKZ to najlepsza z metod.

Wykonawca co prawda przedstawił metodę segmentacji, ale tak naprawdę nie ma gwarancji, że rozebrany obiekt zostałby odbudowany w pierwotnym kształcie - mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wolender dodaje, że zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, miasto jako właściciel jest zobowiązane do utrzymania obiektu we właściwym stanie.

Przypomnijmy, że pod uwagę były brane trzy warianty dalszych losów budynku przy ulicy Batalionów Chłopskich 61. Pierwszy to rozbiórka obiektu, drugi to przeniesienie willi, trzeci to przeniesienie willi we fragmentach. Zgodnie z zapisami kontraktu, wykonawca SST jest zobowiązany do wykonania projektu wykonawczego określającego szczegółowo technologię przemieszczenia budynku.

Jak może wyglądać ta operacja? W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonany będzie specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji willi umożliwi jej podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych.

Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu.

Opracowanie "jasz", "Głos Szczeciński", 29 kwiecień 2014 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj. Prace (prawie) na półmetku

Około 40 proc. prac na budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju już wykonanych - informuje wykonawca

Po roku prac przy Szczecińskim Szybkim Tramwaju wykonawca potwierdza wykonanie ok. 40 procent wszystkich zadań, w tym 80 procent najtrudniejszych dla wykonawcy robót mostowych.

Należały do nich m.in. budowa wykopu obudowanego pod torowisko tramwajowe i ścian szczelinowych oraz estakady w ul. Hangarowej.

Prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na odcinku budowy, od pętli Basen Górniczy do ul. Eskadrowej łącznie z mostem Pionierów przez rzekę Regalica, wykonano już montaż torowiska wraz z zabalastowanym tłuczniem, zamontowano również wszystkie słupy trakcyjne.

Ponadto powstały trakcyjne stacje prostownikowe "Jasna” i "Eskadrowa”, przy których zakończono prace murarskie i rozpoczęto wykonywanie elewacji. Gotowy jest też tunel dla pieszych pod torem bocznicy kolejowej do EC "Dąbska".

W chwili obecnej trwają prace żelbetowe przy realizacji wykopu obudowanego oraz montaż konstrukcji stalowej ustroju nośnego estakady w ciągu ul. Hangarowej.

Rozpoczęły się również roboty palowe przy powstającej kładce dla pieszych na przystanku "Lotnisko”. W celu umożliwienia przejazdu komunikacji miejskiej przebudowano ul. Batalionów Chłopskich tworząc jednokierunkowy by-pass.

Podstawowym wyróżnikiem budowanej trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju jest bezkolizyjność wszystkich jego skrzyżowań z istniejącymi już drogami komunikacyjnymi. Zapewnienie spełnienia wymogów technicznych, z jednoczesnym dotrzymaniem harmonogramu zaplanowanych prac, wymagało od Wykonawcy przeprowadzenia nie tylko robót mostowych, drogowych, torowych, trakcyjnych czy ogólnobudowlanych, ale również w znacznym stopniu robót wodociągowo-kanalizacyjnych, gazowych i teletechnicznych.

Największym dla nas wyzwaniem były zadania związane z budową wykopu obudowanego tzw. "wanny”, po której dnie będzie jeździł Szczeciński Szybki Tramwaj – mówi Dariusz Korpusiński, kierownik budowy SST, STRABAG Sp. z o.o.

Opracowanie "Sebastian Wołosz", "Moje Miasto", 25 kwiecień 2014 roku

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Eskadrowa, Batalionów Chłopskich
19 kwietnia 2014

ulica Hangarowa - budowa przyszłej jezdni wyjazdowej
ulica Hangarowa - jezdnia wyjazdowa i postawione słupy trakcji napowietrznej
ulica Hangarowa - słup trakcyjny
ulica Eskadrowa - budowa przystanku Lotnisko
ulica Hangarowa - położone belki nośne wiaduktu jezdni wylotowej
ulica Hangarowa - widok na budowaną wannę
ulica Hangarowa - widok na wannę i wiadukt
ulica Hangarowa - widok na słupy trakcyjne w stronę ulicy Eskadrowej
ulica Batalionów Chłopskich - zbrojenie wanny
ulica Jaśminowa - budowa wanny w ciągu ulicy

* * *

Pierwszy... wagon na torach

Postęp prac na budowie trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju dostrzegalny jest z dnia na dzień, a poszczególne ekipy wykonawców tej inwestycji pracują także w dni świąteczne. Na odcinku od Basenu Górniczego aż do zjazdu z mostu Pionierów oba tory są już ułożone, zmontowane i zespawane, a przestrzenie pomiędzy podkładami wypełnione tłuczniem.

foto: Janusz Światowy, Basen Górniczy, 12.04.2014
foto: Janusz Światowy,
Basen Górniczy,
12 kwietnia 2014

Do dowożenia tłucznia w określone miejsca i jego rozsypywania wykorzystywano specjalny wagonik i poruszające się po torach maszyny budowlane. Końcowe roboty torowe na tym odcinku są nadal kontynuowane - mówi kierujący zespołem Inżyniera Kontraktu, Ryszard Bednarski z Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST SA.

Kontynuowana jest także budowa nasypu na 250-metrowym odcinku pomiędzy zjazdem z mostu Pionierów a budynkiem oddziału Enea. Na kolejnym odcinku biegnącym do przyczółka nowej estakady na ulicy Hangarowej prowadzona jest wymiana gruntu pod jezdnię wyjazdową tej ulicy. Wszystkie podpory budowanej estakady są już gotowe. Gotowe są również ściany szczelinowe na całej długości wykopu obudowanego, a obecnie trwa zbrojenie piątego najszerszego segmentu płyty fundamentowej tej wanny.

W pierwszej połowie kwietnia w Zdrojach i okolicznych osiedlach słyszalne było głośne pukanie dochodzące od strony ulicy Eskadrowej. To odgłos wydawany przez kafar wbijający żelbetowe pale pod fundamenty przyszłej kładki dla pieszych na przystanku „Lotnisko”. Wbito 16 pali o przekroju 40 x 40 cm i długości 14 m oraz 20 pali o długości 11 m i przekroju 30 x 30 cm.

Roboty palowe stanowiły rozpoczęcie budowy kładki biegnącej nad torami tramwajowymi i jezdniami ulicy Eskadrowej. Całkowita długość tej konstrukcji wyniesie 75 m, a szerokość jej ciągu pieszego - 3 metry. W części środkowej umiejscowiona będzie wiata przystankowa. Kładka zapewni mieszkańcom bezpieczne dojście do przystanków schodami, a osobom niepełnosprawnym dojazd zamontowanymi tam windami.

Trwa kontynuacja robót budowlanych na stacjach prostownikowych „Eskadrowa” i „Jasna", a niebawem rozpocznie się budowa kolejnej takiej stacji na Basenie Górniczym. Nim jednak prace ziemne związane z budową stacji przy obecnej pętli dobiegną końca, istnieje potrzeba przełożenia kolizyjnych instalacji. Dotyczy to sieci wodociągowej z rurami o średnicy 400 mm oraz sieci energetycznej z przewodami o napięciu 15 kV. Układanie torowiska od strony ulicy Turkusowej rozpocznie się w drugiej połowie tego roku.

Opracowanie "SM", "Panorama 7", 17 kwiecień 2014 roku

* * *

Szybki się przybliża

Nieznany wciąż jest termin operacji przesunięcia w nowe miejsce opuszczonej i zrujnowanej przedwojennej wilii Grünebergów przy ul. Batalionów Chłopskich w Szczecinie. Do budynku wielkimi krokami jednocześnie zdążyła już przybliżyć się budowa linii tramwaju ze stacją końcową - póki co - powstającą między Selgrosem i nasypem kolejowym niedaleko pierwszych wieżowców osiedla Słonecznego przy ul. Turkusowej

Aktualnie na pierwszym odcinku trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju prowadzone są m.in. prace torowe, zbrojeniowe oraz przy układaniu nawierzchni. W rejonie przystanku „Lotnisko” trwa teraz palowanie pod przyszłą kładkę dla pieszych. Jadąc ulicą Hangarową widać także zamontowane już stalowe elementy przyszłej estakady.

Jeśli chodzi o willę, to projekt techniczny przesunięcia jest już na ukończeniu. W ciągu kilku dni trafi on do wojewódzkiego konserwatora zabytków - informuje Łukasz Kolasa z biura prasowego urzędu miasta, które jest inwestorem. Zgodnie z projektem budynek po uprzednim wzmocnieniu będzie odcięty od fundamentów i piwnicy oraz przesunięty w nowe miejsce. Metodę musi zaakceptować konserwator i to od jego decyzji zależy termin translokacji willi.

Plac budowy pod pierwszy odcinek linii tramwajowej na prawobrzeże miasto przekazało wykonawcy 23 kwietnia 2013 roku. Konsorcjum firm Szybki Tramwaj sp. z o.o. i Strabag sp. z o.o. dostało niespełna dwa lata na realizację inwestycji. Pierwsze swingi powinny przejechać torowiskiem z nowej już pętli na Basenie Górniczym w połowie 2015 roku.

Opracowanie "mir", "24kurier.pl" 16 kwiecień 2014 roku

* * *

Plac budowy - Hangarowa, Batalionów Chłopskich
30 marzec 2014

ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Hangarowa
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Batalionów Chłopskich

* * *

Porzucone drzwi przy willi Grüneberga wywołały burzę

Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek zaalarmowało Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Powodem są drewniane drzwi w rejonie willi Grüneberga przy ul. Batalionów Chłopskich. Zabytkowe drzwi z zamkami i okuciami leżą niezabezpieczone na tyłach willi Grüneberga.

Zwracam się o interwencję w sprawie podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie zabytkowych drzwi z zabudowań Grünebergów - mówi Mariusz Łojko ze stowarzyszenia. Ta informacja dotarła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Rozmawialiśmy z przedstawicielem WKZ.

Skontaktowałem się z przedstawicielem wykonawcy w sprawie wyjaśnienia tej sytuacji, czekam na odpowiedź - mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Są to prawdopodobnie drzwi z zabudowań gospodarczych, a nie z samej willi, która jest wpisana do rejestru zabytków. Drzwi będą zabezpieczone.

Zabytkowa willa stoi przy trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju i jest wpisana do rejestru zabytków. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, miasto jako właściciel jest zobowiązane do utrzymania obiektu we właściwym stanie.

Opracowanie "jasz", "Moje Miasto" 25 marzec 2014 roku

* * *

Willowe korowody na placu budowy

Wojewódzki konserwator zabytków przekazał już konsorcjum firm Strabag-Szczeciński Tramwaj swoje stanowisko w sprawie sposobu przeniesienia budynku byłej willi Gruenebergów, stojącej w pasie budowanej właśnie trasy tramwaju przez ulicę Batalionów Chłopskich. Minął miesiąc od ostatniej korespondencji, ale nie ma wciąż odpowiedzi inwestora, którym jest miasto, co zamierza, ani wniosku wykonawcy o wydanie pozwolenia na przesunięcie budynku

W minionym roku Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta Szczecina ds. inwestycji, mówił o pomyśle magistratu, że po zmianie lokalizacji w budynku urządzona miałaby być szkoła muzyczna. Kilka miesięcy później okazało się, że jest inna koncepcja. Padła sugestia, by po operacji przeprowadzki przeznaczyć go na sklep, punkt informacji turystycznej i kasy biletowe.

Na tym etapie, po decyzjach służb wojewódzkiego konserwatora zabytków, nie możemy na razie mówić o tym, co tam w ogóle powstanie. Jakie funkcje publiczne miałby pełnić ten bezcenny zabytek, czy to będzie szkoła muzyczna, czy urządzone zostaną w nim kasy biletowe, czy może centrum turystyczne czy cokolwiek innego, w tej chwili rozmowa jest bezcelowa w sytuacji, kiedy wojewódzki konserwator podał nam jako propozycję przenosiny willi w pierwszym wariancie, czyli przenosiny jej w całości – mówił nam z kolei B. Jaroszewicz w minionym tygodniu.

Jak zaznaczył, miasto proponowało rozwiązanie, które zakładało wyjęcie z budynku tych najbardziej cennych, wartych zachowania elementów historycznych, wraz z fasadą i od razu przystosowanie go do nowych funkcji. Tak się jednak nie stanie. Jednocześnie Bogdan Jaroszewicz oświadczył, że miasto nie zamierza podejmować już kolejnych prób przekonania wojewódzkiego konserwatora zabytków do rewizji stanowiska.

Nie ma już pola negocjacji i ewentualnej zmiany tej decyzji z uwagi na przyjęty harmonogram realizacji inwestycji, jak i stan jej zaawansowania. Wykonawca nie może w nieskończoność przekładać operacji przenosin willi. Wobec opinii konserwatora, że mamy budynek przenieść w całości bez możliwości wyjmowania z niego poszczególnych elementów i zbudowania go na nowo, wykonawca przygotowuje stosowny projekt do akceptacji wojewódzkiego konserwatora zabytków – stwierdził B. Jaroszewicz.

Tomasz Wolender, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, z którym rozmawialiśmy w piątek, podkreślił, że po zasięgnięciu opinii członków Wojewódzkiej rady Ochrony Zabytków i Narodowego Instytutu Dziedzictwa pismo w sprawie zaleceń co do sposobu przeniesienia dawnej willi Gruenebergów wysłane zostało do magistratu i wykonawcy 21 lutego. Do minionego piątku jednak nie było na nie odpowiedzi żadnej z zainteresowanych stron, czyli inwestora i wykonawcy.

W piśmie jest mowa o zaleceniu, że skoro już budynek ma być przenoszony, to najbardziej uzasadniona jest metoda dyslokacji go w całości w odniesieniu do głównej bryły. I przekazaliśmy jednocześnie wnioski i sugestie w tej sprawie ze styczniowego posiedzenia wojewódzkiej rady ochrony zabytków, w tym o tym, iż dyskutowana była również kwestia dopuszczenia przenosin w większych rozmiarami fragmentach niż to zakładał wykonawca – powiedział nam T. Wolender. Czekamy na wniosek o wydanie pozwolenia na przemieszczenie budynku z konkretnymi terminami prac, jak i przez kogo one będą wykonane, przez kogo nadzorowane. W końcu marca, najpóźniej na początku kwietnia do wojewódzkiego konserwatora zabytków – wedle zapowiedzi B. Jaroszewicza - wykonawca ma przesłać projekt z wnioskiem o wydanie pozwolenia na przeniesienie budynku w nowe miejsce.

Z uwagi na napięty program inwestycji, które realizujemy w tej kończącej się siedmiolatce budżetowej UE i listę przedsięwzięć do rozliczenia, jak i tych, które mamy w planie, już dziś wiemy, że nie będzie przynajmniej przez najbliższych kilka lat funduszy, z których byłaby szansa na sfinansowanie prac renowacyjnych. Budynek zostanie przewieziony w nowe miejsce w takim stanie, w jakim jest obecnie, podparty, zabezpieczony, zamknięty i ogrodzony. Poczeka na remont – oznajmił B. Jaroszewicz.

PS: Z wypowiedzi Bogdana Jaroszewicza, zastępcy prezydenta ds. inwestycji, jasno wynika, że była willa Gruenebergów w takim stanie, w jakim jest , nawet po przenosinach pozostanie. I to przez najbliższych kilka lat.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "24kurier.pl" 24 marzec 2014 roku

* * *

Willa odjedzie 45 metrów

Rozpoczyna się wiosna 2014 roku. Plac budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju objął już praktycznie całą trasę przyszłej linii

Odcinek torowiska od ulicy Struga do wiaduktu kolejowego nad Jaśminową poprowadzony będzie obudowanym wykopem zwanym wanną. Z kolei ul. Gryfińska na skrzyżowaniu z wykopem tramwaju przebiegać będzie na wiadukcie, którego poziom będzie wyższy o ok. dwa metry od poziomu istniejącej ulicy. Z przebiegiem budowanej wanny oraz z projektowanym wiaduktem w ciągu ul. Gryfińskiej koliduje istniejący kolektor kanalizacyjny położony pod ulicą Gryfińską.

Trzeba więc poprowadzić kanalizację tak, by krzyżowała się z trasą tramwaju w sposób bezkolizyjny. Jedyną możliwością jest jej ułożenie na działce, gdzie stoi obecnie zabytkowy budynek przy ulicy Batalionów Chłopskich 61, będący niegdyś domem Gruenebergów. Po drugiej stronie ulicy Gryfińskiej nie jest to możliwe, gdyż zaplanowano tam zejścia na przystanek „Gryfińska".

Zgodnie z zapisami kontraktu wykonawca inwestycji jest zobowiązany do opracowania projektu wykonawczego,określającego szczegółowo technologię przemieszczenia budynku. Podstawą opracowania jest szczegółowa inwentaryzacja obecnego stanu technicznego budynku. Stan techniczny jest zaś taki, że bez odpowiednich wzmocnień konstrukcji jego przesunięcie jest ryzykowne - mówi Ryszard Bednarski kierujący zespołem inżyniera kontraktu tej inwestycji.

Próbowano uzyskać pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i członków Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków do koncepcji rozebrania budynku i jego odbudowy na nowej lokalizacji. Ze względu na negatywną opinię odnośnie takiej metody zdecydowano się na przesunięcie obiektu w całości.

Obecnie opracowywany jest projekt przesunięcia, który w kwietniu zostanie przedstawiony do akceptacji. Po zatwierdzeniu szczegółowej dokumentacji technicznej oraz po uzyskaniu stosownego pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będą mogły rozpocząć się prace związane z przesunięciem budynku. Przy zachowaniu terminów niezbędnych procedur prace te mogłyby się rozpocząć pod koniec maja. Budynek ma być przesunięty o 44,82 m po specjalnie przygotowanym do tego celu torowisku.

W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonany ma być ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie za pomocą siłowników i umieszczenie na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt będzie konstrukcją stabilizującą budynek podczas jego przesuwania i osadzenia na nowych fundamentach w docelowym miejscu.

Konstrukcja budynku będzie musiała zostać wzmocniona w sposób wynikający z projektu przesunięcia, w tym w szczególności ściany zewnętrzne wykonane w tzw. technologii szczelinowej, czyli z pustką powietrzną pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną warstwą cegieł.

Opracowanie "SM", "Panorama 7" 20 marzec 2014 roku

* * *

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.
Willę Grüneberga przesuną na szynach

Willa Grüneberga, która stoi na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, zostanie przesunięta w całości. Prawdopodobnie przed wakacjami

To decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Łukasz Kolasa z Biura Prasowego Urzędu Miasta Szczecin. – Nie ma jednak pieniędzy na jego modernizację i po przesunięciu będzie stał pusty.

Projekt przemieszczenia będzie gotowy na przełomie marca i kwietnia. Sama operacja ma się odbyć w tym roku, prawdopodobnie przed wakacjami.

Zdaniem przedstawiciela WKZ, to najlepsza z metod. Wykonawca co prawda przedstawił metodę segmentacji, ale tak naprawdę nie ma gwarancji, że rozebrany obiekt zostałby odbudowany w pierwotnym kształcie – mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wolender dodaje, że zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, miasto jako właściciel jest zobowiązane do utrzymania obiektu we właściwym stanie.

Przypomnijmy, że pod uwagę były brane trzy warianty dalszych losów budynku przy ulicy Batalionów Chłopskich 61. Pierwszy – to rozbiórka obiektu, drugi – przeniesienie willi, trzeci to przeniesienie willi we fragmentach. Zgodnie z zapisami kontraktu, wykonawca SST jest zobowiązany do wykonania projektu wykonawczego określającego szczegółowo technologię przemieszczenia budynku przy ul. Batalionów Chłopskich nr 61.

Jak może wyglądać ta operacja? W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonany będzie specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania na docelowe miejsce.

Taka operacja, choć na znacznie większą skalę, odbyła się w Warszawie. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbył podróż na rolkach. Po odcięciu od XVII-wiecznych fundamentów, pod obiekt włożono żelbetowy ruszt i sześć torów z 420 rolkami. Zabytek poruszał się 9,3 cm na minutę, po upływie 226 minut przesunął się o 21 metrów w głąb działki

Opracowanie "jasz", "Moje Miasto" 17 marzec 2014 roku

* * *

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.
Kolejne zmiany organizacji ruchu

W związku z budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju w przyszłym tygodniu zostanie zmieniona organizacja ruchu na ul. Eskadrowej i Leszczynowej

ul. Eskadrowa:

W związku z budową kładki dla pieszych przy przystanku „Lotnisko” w czwartek 20.03.2014 roku na ul. Eskadrowej nastąpi zmiana organizacji ruchu:

Na jezdni wjazdowej do miasta: ruch pieszy oraz rowerowy odbywał się będzie po wygrodzonej części placu budowy. Utrudnień dla ruchu samochodowego nie będzie. Na jezdni wyjazdowej z miasta: w miejscu prowadzonych prac zajęty będzie jeden pas ruchu.

ul. Leszczynowa:

W związku z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju we wtorek 18.03.2014r. na ul. Leszczynowej (obok stacji paliw BP) nastąpi zmiana organizacji ruchu. Ponownie uruchomiony zostanie przejazd z ul. Leszczynowej w ul. Hangarową.

Opracowanie "wiadomości", "Moje Miasto" 14 marzec 2014 roku

* * *

Szybki tramwaj. Układanie estakady

Za rok i trzy miesiące mamy pojechać Szczecińskim Szybkim Tramwajem. Tymczasem trwają prace przy budowie przyszłej estakady

Od kilku tygodni w Zdrojach przy ul. Gryfińskiej obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Jest to związane z pracami nad wiaduktem, który powstanie przy ul. Gryfińskiej.

Fundamenty przyszłej estakady widać już na ul. Hangarowej. Prace przy budowie kolejnej trwają na ul. Gryfińskiej w pobliżu Willi Gruneberga. W ciągu najbliższego roku przez teren robót na odcinku ul. Gryfińskiej (między ulicami Jaśminową i Citroena) przejeżdżać mogą tylko autobusy komunikacji miejskiej, taksówki, auta służb komunalnych, pojazdy budowy oraz rowery i motocykle.

Zakaz przejazdu nie dotyczy mieszkańców okolicznych posesji. Ruch odbywa się wahadłowo, reguluje go tymczasowa sygnalizacja świetlna. Ponadto w okolicach Mostu Pionierów trwa układanie podkładów pod tory tramwajowe oraz przykręcanie kolejnych szyn.

Opracowanie "szymw", "24kurier.pl" 11 marzec 2014 roku

* * *

Plac budowy - Jaśminowa, Hangarowa, Most Pionierów
9 marzec 2014

Batalionów Chłopskich - 9 marzec 2014
Batalionów Chłopskich - 9 marzec 2014
Batalionów Chłopskich - 9 marzec 2014
Batalionów Chłopskich - 9 marzec 2014
Batalionów Chłopskich - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014
 - 9 marzec 2014

* * *

Tramwaj coraz bliżej

Lutowe słońce i ciepły początek marca sprzyjają prowadzeniu prac na placu budowy trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Dobre tempo nie zaskakuje, wszak nową linią łączącą Słoneczne ze Śródmieściem powinniśmy pojechać już w czerwcu przyszłego roku. Postępy prac są także bardziej widoczne, gdyż w większości roboty prowadzone są teraz na powierzchni. Przełożono już większość instalacji infrastruktury podziemnej, poinformował Ryszard Bednarski, inżynier rezydent z Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych Eko- Inwest SA, które nadzoruje pierwszy etap budowy SST.

Zbudowano ponad 4 km instalacji kanalizacji deszczowej złożonej z rur o średnicach 1000 mm do 1600 mm. Do zakończenia tej instalacji pozostał odcinek 400 m. Od strony Basenu Górniczego ułożono tory nitki północnej na długości 1500 m, z czego na 1200 m są przykręcone szyny. Montaż podkładów i szyn prowadzony jest na kolejnym 300 m odcinku. Na moście Pionierów rozpoczęto wysypywanie tłucznia pod tor południowy.

Podstawy słupów trakcyjnych ustawiono za mostem Pionierów. Istniejące tam obecnie zagłębienie pomiędzy jezdniami, ciągnące się do budynku ENEA przy Eskadrowej zostanie zasypane. Torowisko na tym odcinku pobiegnie na poziomie graniczących z nim jezdni. Przy Eskadrowej prowadzona jest budowa stacji prostownikowej, budynek takiej stacji wznoszony jest także na pętli Turkusowa.

Duży wyrównany plac za stacją prostownikową przy ul. Eskadrowej nie jest związany z budową trasy tramwajowej. Ma tam powstać punkt odbioru odpadów problemowych.

Poruszając się dalej trasą tramwaju, na ulicy Hangarowej zobaczymy budowę podpór estakady, pod którą prowadzone zostanie torowisko. W poprzednich relacjach informowaliśmy, że na odcinku 800 metrów trasa biegnie w zagłębieniu. Obniżanie przebiegu torów rozpocznie się około 100 metrów przed estakadą na Hangarowej, następnie obudowanym wykopem nazywanym wanną tramwaj pojedzie wzdłuż ulicy Winogronowej, przejedzie pod Gryfińską i wyjedzie z wanny przed wiaduktem kolejowym przy ulicy Jaśminowej. Jezdnia wiaduktu w ciągu ulicy Gryfińskiej pobiegnie około 2 m wyżej niż obecnie, natomiast torowisko znajdować się będzie 4 m poniżej. Przy tym skrzyżowaniu powstaje położony na poziomie torowiska przystanek „Gryfińską". Perony przystanku w obu kierunkach budowane będą po północnej stronie ulicy Gryfińskiej, czyli od strony budynku oddziału ZUS.

Konstrukcję wanny, w której pojedzie tramwaj tworzą żelbetowe ściany boczne o grubości 60 cm oraz żelbetowa płyta dolna o grubości 80 cm. Z uwagi na podmokły teren konstrukcja wanny będzie odpowiednio uszczelniona oraz zastosowane będzie przepompowywanie wód opadowych do kanalizacji deszczowej. Do wykonywania ścian bocznych oraz do uszczelniania i umacniania gruntu stosowane są specjalistyczne urządzenia i technologie robót. Obecnie przy Gryfińskiej możemy zobaczyć wannę ze ściankami bocznymi zabezpieczonymi od góry rurami rozporowymi. Rury te zostaną zdemontowane po wylaniu płyty dolnej i uzyskaniu przez nią odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. Budowa ścianek bocznych wanny z drugiej strony ulicy Gryfińskiej powinna zostać zakończona jeszcze w marcu.

Prace na odcinku od wiaduktu kolejowego nad Jaśminową do pętli Turkusowa również przebiegają planowo i niebawem rozpocznie się tam przygotowanie podbudowy pod torowisko.

Można więc zakładać, że za kilkanaście miesięcy pojedziemy szybkim tramwajem. Pora zatem pomyśleć o przygotowaniu drugiego etapu tej inwestycji. Dojazd do tymczasowej pętli Turkusowa to dopiero połowa sukcesu. Gdyby tramwaj dojeżdżał chociaż do pętli Słoneczne, liczba jego przyszłych pasażerów byłaby radykalnie wyższa.

Opracowanie "SM", "Panorama 7" 6 marca 2014 roku

* * *

Urzędnicy kontra konserwator zabytków,
czyli burza wokół willi Grüneberga

Urzędnicy kontra konserwator zabytków. Chodzi o sposób przeniesienia zabytkowej budynku z ul. Batalionów Chłopskich

Kilka dni temu na naszych łamach ukazał się tekst o przyszłości zabytkowego budynku przy ul. Batalionów Chłopskich 61. Magistrat powołuje się na protokół z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków dotyczący przeniesienie Willi Grüneberga.

Na posiedzeniu spotkali się członkowie komisji oraz przedstawiciele miasta, wykonawca oraz rzeczoznawcy - mówi Łukasz Kolasa z Biura Prasowego Urzędu Miasta Szczecin. - Członkowie rady zadawali pytania, wykonawca, rzeczoznawca oraz przedstawiciele miasta odpowiadali. Po zakończeniu dyskusji w sali zostali tylko członkowie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, którzy przystąpili do głosowania nad trzema wariantami:

Pierwszy to rozbiórka obiektu. Sześciu z obecnych członków rady nie wyraziło na to zgody, jedna osoba była za tą metodą.

Druga metoda to przeniesienie willi w całości. Sześciu członków wyraziło zgodę, jeden wstrzymał się od głosu.

Trzecia to przeniesienie willi we fragmentach. Na tą propozycję sześciu członków wyraziło zgodę, jeden się wstrzymał.

Nieprawdą jest więc mówienie, że członkowie rady zaakceptowali tylko jedną metodę przeniesienia Willi Gruneberga - wyjaśnia Łukasz Kolasa. Na ten sam protokół w rozmowie z nami powołuje się Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wybór metody poprzedziła burzliwa dyskusja - mówi zastępca ZWKZ. WROZ to tylko ciało wspierające. Mamy też opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa i na tej podstawie WKZ wyda decyzję. Pierwsza metoda czyli segmentacja oznacza de facto rozbiórkę. Druga to przeniesienie w całości, a trzecia, głosowana, ale nie przedstawiona przez wykonawcę to rozłożenie na wielkogabarytowe segmenty.

Co to za budynek?

Przed drugą wojną światową willa była własnością słynnej rodziny Grünebergów, która już od XVIII wieku zajmowała się budową organów. W 1906 r. Felix Grüneberg przeniósł Fabrykę Budowy Organów do Finkenwalde (Zdroje). Następnie obok fabryki do 1911 r. przy ul. Langestrasse 61 (ul. Batalionów Chłopskich 61) zbudowano willę, w której zamieszkał Felix Grüneberg wraz z rodziną.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Moje Miasto" 3 marca 2014 roku

* * *

Uwaga kierowcy.
Inaczej pojedziemy ulicą Gryfińską w Szczecinie

W poniedziałek zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu ul. Gryfińskiej w Szczecinie

W związku z budową wiaduktu w ciągu ul. Gryfińskiej w poniedziałek (24.02)w godzinach południowych w rejonie prac nastąpi zmiana organizacji ruchu. Samochody zostaną skierowane na jezdnię tymczasową utworzoną na placu budowy (obok obecnego przejazdu).

Jednocześnie zostaną utrzymane dotychczasowe zasady przejazdu. Ruch będzie wahadłowy. Prawo przejazdu mają tylko autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy służb komunalnych oraz TAXI.

Opracowanie "wiadomości", "Moje Miasto" 19 luty 2014 roku

* * *

Co dalej z willą Grüneberga?
Sklep zamiast szkoły?

Miała być szkoła muzyczna, będą kasy biletowe albo sklep z napojami lub też punkt informacji turystycznej - to nowe pomysły na zagospodarowanie wilii Grüneberga w szczecińskich Zdrojach

O pomyśle umieszczenia szkoły w budynku mówił w maju 2013 roku wiceprezydent Bogdan Jaroszewicz - zapewniał nawet, że trwają rozmowy w tej sprawie.

Przyszłość willi omawiano na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. Tam nie było już mowy o szkole muzycznej w zabytkowym gmachu. Chociaż - jak zapewnia Łukasz Kolasa z biura prasowego urzędu miasta - nic jeszcze nie jest przesądzone. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Mowa jest faktycznie o tym, żeby była tam kasa biletowa czy centrum informacji turystycznej - wyjaśnia Kolasa.

Ten ostatni pomysł jest autorstwa miejskiej konserwator zabytków Małgorzaty Gwiazdowskiej.

Przypomnijmy, że willę trzeba przesunąć bo stoi na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Wcześniej planowano jej wyburzenie. O zachowanie gmachu, walczyło stowarzyszenie Ocalmy Zabytek. Prezes Mariusz Łojko teraz ostro krytykuje pomysły miasta. Mogło powstać centrum kulturalne, które od razy by miało międzynarodowe znaczenie, a teraz? Może powstanie tam jeszcze szalet publiczny? - skarży się Łojko.

Na razie czekamy na decyzję, kiedy rozpocznie się przenoszenie budynku i jaką metodą - we fragmentach czy w całości. Najwcześniej stanie się to w połowie marca, wtedy też dowiemy się, jak miasto zagospodaruje zabytek. Willa powstała w 1912 roku. Należała do Feliksa Grüneberga, właściciela położonej po sąsiedzku, zniszczonej w czasie wojny fabryki organów.

Opracowanie "Anna Łukaszek", "Radio Szczecin" 19 luty 2014 roku

* * *

Plac budowy - B. Górniczy, Most Pionierów
8 luty 2014

Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów  - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014
Basen Górniczy, Most Pionierów - 8 luty 2014

* * *

Plac budowy - ulica Hangarowa
8 luty 2014

ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014
ulica Hangarowa - 8 luty 2014

* * *

Plac budowy - ulica Jaśminowa - 8 luty 2014

ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014
ulica Jaśminowa - 8 luty 2014

* * *

Likwidacja autobusów pospiesznych w Szczecinie.
Co sądzą mieszkańcy? "To bardzo zły pomysł"

Co się stanie z komunikacją miejską na prawobrzeżu, gdy ruszy Szczeciński Szybki Tramwaj? Pytaliśmy o to mieszkańców

Postanowiliśmy sprawdzić jak mieszkańcy widzą przyszłość komunikacji po uruchomieniu pierwszej nitki SST.

Teraz z ulicy Przelotowej do ul. Wyszyńskiego jadę w 15 minut i jestem w pracy - mówi pan Kamil. Jak zlikwidują linię "A" to będę musiał dojechać jakimś złomem do tramwaju i dopiero nim dostać się na miejsce!

Będzie za duży opór społeczny

Pojawiają się głosy, że trasa szybkiego tramwaju nie jest przemyślana, ponieważ nie przebiega przez największe i najbardziej zaludnione osiedla. Pętla autobusowa jest planowana również daleko od zabudowań.

Likwidacja bezpośrednich połączeń z centrum miasta i zmuszanie mieszkańców do jazdy z przesiadką, co wydłuży czas dojazdu, jest bardzo złym pomysłem - mówi pani Małgorzata, mieszkanka prawobrzeża. Przynajmniej część linii pospiesznych powinna pozostać, żeby mieszkańcy mieli alternatywę. Ponadto szybki tramwaj jest szybki tylko z nazwy, ponieważ w rzeczywistości będzie to zwykły tramwaj, który będzie miał wydłużoną trasę, a tramwaje jeżdżą zdecydowanie wolniej niż autobusy pospieszne.

Niektórzy nie zastanawiali się nad tym, co się zmieni po uruchomieniu SST. Teraz jadę pospiesznym do centrum, ale nie wierzę, żeby wycięli wszystkie autobusy pośpieszne - mówi Jarosław Kowalczyk, którego spotkaliśmy na Basenie Górniczym.- Będzie za duży opór społeczny.

Niektórzy uważają, że to nieskończona inwestycja, bo tramwaj dojedzie tylko do pętli "Turkusowa".

Dalej nie wiadomo kiedy i jak, a gdyby był od razu oddany do Kijewa to docierałby do różnych osiedli i tym samym byłby bezkonkurencyjny dla autobusów uważa pan Tomasz. Ale niestety autobusy pospieszne będą bardzo dużą konkurencją. Dlaczego? Bo jadą szybko, może większy tłok jest, ale mają przystanki pod samymi domami mieszkańców.

Nie brakuje też takich, którzy czekają na szybkie uruchomienie pierwszego odcinka SST.

Mieszkam przy ulicy Walecznych i nie mam zastrzeżeń, co do przebiegu trasy szybkiego tramwaju - mówi pan Ryszard. Będę miał blisko do pętli, nie martwię się, czym dojadę. Słucham przeciwników SST i nie rozumiem ich argumentów. Gdzie byli, kiedy rozmawiano na temat budowy tej inwestycji? Wówczas wszyscy krzyczeli: kiedy będą budować! Teraz zaczęli i słyszę gderanie: po co to komu?

Dwie nitki od Turkusowej

Nad przyszłością autobusów pospiesznych zastanawia się także przedstawiciel Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. Proponuje rewolucyjną zmianę - poprowadzenie dwóch nitek od pętli "Turkusowa".

Co z tego będą mieli pasażerowie linii pospiesznych, jeśli z osiedla Bukowego będą mieli około kilometra do SST, gdy teraz mają bardzo blisko autobus pospieszny? - pyta Robert Łubiński z STMKM. Należałoby zmodyfikować projekt drugiego etapu SST. Za tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej linia powinna się rozwidlać na dwie niezależne trasy. Jedna powinna wjeżdżać do osiedla Słonecznego, żeby przystanki tramwajowe były w pobliżu obecnych przystanków autobusów pospiesznych, bo jeden autobus jedzie ul. Jasną i Przelotową, a inny Łubinową. Dzięki temu obsługują praktycznie całe osiedle. Z kolei druga nitka SST zbierałaby ludzi z osiedla Bukowego. Wtedy szybki tramwaj mógłby zastąpić autobusy pospieszne.

Realizacją SST interesują się radni osiedlowi. Najpierw chcielibyśmy poznać konkretne plany zmian w komunikacji - mówi Marcin Milewski, przewodniczący rady osiedla "Słoneczne". Póki co nikt nas nie pytał o zdanie. Wiemy, że mieszkańcy naszego osiedla najchętniej korzystają z linii pospiesznej "A".

Kiedy będą konkrety? Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego otrzymał opracowanie wykonane przez pracowników Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, jednak nie zamierza go ujawnić. Wiadomo, że jest to kilka wariantów zmian. Ale w dyskusji nad przyszłością transportu zbiorowego będą brali udział także mieszkańcy. Jedno jest pewne: na prawobrzeżu siatka połączeń będzie tworzona od nowa.

Chcielibyśmy poznać opinie mieszkańców na ten temat - mówi Dariusz Wołoszczuk, rzecznik ZDiTM. Z opublikowaniem propozycji ZUT-u poczekamy do czasu powstania planu transportowego.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Moje Miasto" 7 luty 2014 roku

* * *

Willi rozbiórka, cięcie czy przesuwka?

Jak pogodzić troskę o zabytek z interesem miejskiej inwestycji dyskutowali w poniedziałek w Szczecinie członkowie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. Chodzi o to, w jaki sposób dokonać „przeprowadzki" w nowe miejsce dawnej willi Gruenebergów w Zdrojach. Wykonawca trasy tramwaju do ul. Turkusowej proponuje jej rozbiórkę na części i rekonstrukcję. Wojewódzka konserwator zabytków dotąd nie zgadzała się na sugestie konsorcjum budującego torowisko wraz z infrastrukturą

Debatę członków rady poprzedziła wizja lokalna na placu budowy, na którym aktualnie znajduje się dawna willa, jedyna pozostałość kompleksu nieistniejącej już tam manufaktury organów Gruenebergów. Przypomnijmy, że o budynek toczyła się wieloletnia wojna przeciwników jej wyburzenia. Miejscy decydenci zabiegali o jej rozbiórkę, uznając ją za przeszkodę w budowie trasy tramwajowej. Zwolennicy pozostawienia budynku batalię o jej wpis do rejestru zabytków ostatecznie wygrali.

W piśmie z 22.10.2013 r., które jest odpowiedzią na wniosek konsorcjum firm Szybki Tramwaj sp. z o.o. Strabag, któremu miasto zleciło budowę pierwszego odcinka kilkukilometrowej trasy tramwajowej na prawobrzeże, zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków stwierdził, że proponowana przez wykonawcę koncepcja wzmocnień i przesunięcia budynku metodą segmentową nie wchodzi w grę.

W ocenie konserwatora, "nie jest dopuszczalny ze stanowiska konserwatorskiego sposób przemieszczenia polegający na przeniesieniu budynku w ramach zespołu działań obejmujących jego rozbiórkę, przeniesienie na nowe miejsce i odtworzenie przy użyciu oryginalnych oraz własnych - nowych elementów i materiałów. Tego rodzaju operacja bowiem przeprowadzona nawet najbardziej dokładnie i starannie pod względem technicznym, pozostawiłaby swój ślad na budowli czy to w postaci zmian architektury zewnętrznej i wewnętrznej, czy też zmian materiałowych, spowodowanych potrzebą wymiany tych części lub elementów, które w czasie rozbiórki i operacji przeniesienia, uległyby zniszczeniu lub okaleczeniu. Zachodzi tu również niebezpieczeństwo wprowadzenia niepożądanych zmian przy ponownym składaniu zabytku, związanych ze zmianą technologii budowlanych, co za tym idzie zmianą charakteru techniki wykonawczej, co z kolei pociągnęłoby za sobą nieuchronne naruszenia walorów autentyzmu i stanowiłoby oczywisty błąd konserwatorski".

W decyzji prezydenta Szczecina z 29.11.2011 r. zezwalającej na realizację inwestycji pn. Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, jest też mowa o przesunięciu budynku w całości o kilkadziesiąt metrów w stosunku do obecnej jego lokalizacji przy ul. Batalionów Chłopskich ze względu na planowany w miejscu. w którym teraz stoi, przebieg kolektora ściekowego.

W swoim stanowisku z jesieni konserwator wojewódzki dodaje, że "zabytek złożony na nowo, mimo usilnych starań wiele traci, zwłaszcza w zakresie historycznych wartości konstrukcyjnych, choć sam proces składania może nawet przyczynić się do uzdrowienia i wzmocnienia struktury". Wskazuje, że - z jego punktu widzenia - „dopuszczalne jest jedynie przemieszczenie budynku rozumiane jako zespół czynności technicznych związanych z przesunięciem lub przetoczenie z jednego miejsca na drugie w całości".

Na posiedzeniu rady swoje argumenty wyłożyli jej członkom przedstawiciele spółek wykonawczych, wspierani ocenami techniczno-konstrukcyjnymi wykonanymi na ich zlecenie przez ekspertów. Pojawili się na nim też licznie przedstawiciele inwestora, czyli miasta. W pewnym momencie obrady zaszczyciło nawet dwóch prezydenckich zastępców Piotr Mync i Bogdan Jaroszewicz. Byli obecni też urzędnicy wydziału inwestycji miejskich, zatrudniony do pilotowania realizacji projektu SST inżynier kontraktu, miejska konserwator zabytków Małgorzata Gwiazdowska i wojewódzka konserwator zabytków Ewa Stanecka.

Po prezentacji możliwych do zastosowania rozwiązań przy przenosinach budynku w nowe miejsce i dyskusji sześcioro spośród siedmiorga uczestniczących w obradach WROZ jej członków przy ledwie jednym głosie przeciwko (rada powołana w zeszłym roku na 5-letnią kadencję liczy w sumie 10 osób) nie zgodziło się na opcję preferowaną przez firmy wykonawcze Szczeciński Tramwaj i Strabag. Ta bowiem de facto zmierza - co wyszło w trakcie debaty i szczegółowych wyjaśnień - do rozbiórki dawnej willi Gruenebergów cegła po cegle, a następnie wzniesienia jej w nowej lokalizacji. To dla wykonawcy najprostsze i najtańsze z rozwiązań. W taki wariancie koszt operacji zamknąłby się kosztami na poziomie do 2 mln zł.

Inne warianty, zarówno ten zakładający przenosiny w całości, jak i ten, którego członkowie WROZ nie wykluczają, czyli pocięcia budynku na większe fragmenty i przeniesienia w nowe miejsce, są dużo droższe. Koszt szacowany jest na kwotę do 3,5 mln zł. Za wyrażeniem zgody przez konserwatora na przesunięcie w całości opowiedziało się sześcioro członków rady, przy jednym głosie wstrzymującym. Choć nie bez obaw, czy aby taką operację w związku z robotami przygotowawczo-zabezpieczającymi budynek w ogóle w całości przetrwa, czy się nie rozpadnie. W tym kontekście pojawia się też problem ścian szczelinowych. Okazuje się, że ten budynek ma ściany zbudowane z dwóch warstw cegieł, które przedziela 6-centymetrowa pusta przestrzeń pomyślanej jako element izolacji cieplnej. Stąd też sugestia, wyrażona w osobnym głosowaniu, by wojewódzki konserwator zabytków rozważył wariant pośredni, czyli przenosiny budynku w większych kawałkach.

Teraz to do niego należy decyzja. Opinia rady jest tylko głosem doradczym, który konserwator może uwzględnić, ale nie musi. Zgodę na rozpoczęcie prac musi za poprzedzić jeszcze stosowny wniosek wraz z projektem budowlanym i szczegółowym opisem technologii tzw. translokacji, zgodnej z wytycznymi i zaleceniami konserwatora.

Nadal ze strony wykonawcy nie mamy konkretów prócz luźnych rysunków, koncepcji i wyjaśnień. Jesteśmy zgodni, że trzeba tę operację, która - co zrozumiałe - budzi zainteresowanie, bo nieczęsto takie przedsięwzięcia się zdarzają, przeprowadzić. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia jak to zrobić - mówi Ewa Stanecka, zachodniopomorska konserwator zabytków. Jak jednocześnie podkreśla po rozmowach z inżynierem kontraktu, toczące się debaty i rozmowy co do sposobu przeniesienia dawnej willi Gruenebergów w niczym nie zaburza terminów realizacji inwestycji.

Jak zapewnia Ewa Stanecka, nie jest tak, że już natychmiast i po łebkach trzeba wydać decyzję i nikt nikogo nie przyciska do muru, oczekując dziś czy jutro ostatecznych rozstrzygnięć. Taki usłyszeliśmy jej komentarz-dementi na pojawiające się sugestie, jakoby inwestor i wykonawca próbowali wywrzeć presję, by jak najszybciej wydała interesujące ich postanowienie.

Do problemu podchodzimy rozważnie i chcemy go rozwiązać w sposób, który będzie dobry zarówno dla tego obiektu, jak i dla całej inwestycji - podkreśliła w rozmowie "Kurierem".

Czy ten budynek w obecnym stanie wymaga dziś aż tyle troski konserwatora, skoro wcześniej nie dostrzegał on - podobnie zresztą jak władze Szczecina - jego walorów, zasługujących na ocalenie, a tym samym objęcie go specjalną ochroną i uznania za zabytek? To jedno z pytań, jakie nasuwają się same na kanwie burzliwych jego losów ostatnich kilku lat.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "24kurier.pl" 28 stycznia 2014 roku

* * *

Zamknięta Gryfińska

Pomimo zimy prace związane z budową nowej trasy tramwajowej nie zwalniają tempa. Pracownicy na placu budowy widoczni są nawet w niedziele. Przybywa też utrudnień w ruchu wynikających z prowadzonej inwestycji

Wyłączona jedna jezdnia ulicy Hangarowej, zwężenia jezdni ulicy Eskadrowej, zamknięty dojazd do ulicy Bagiennej od strony ulicy Jaśminowej czy zamknięcie odcinka ulicy Gryfińskiej to tylko niektóre niedogodności. O ile jednak wymienione na wstępie zmiany organizacji ruchu są uciążliwe w stopniu umiarkowanym, to zamknięcie Gryfińskiej pomiędzy ulicami Jaśminową a Citroena stanowi już pewien problem. Obecnie przejazd przez włączony do placu budowy zamknięty odcinek ulicy dopuszczony jest dla pojazdów komunikacji miejskiej, służb komunalnych, taxi, rowerów, motocykli, pojazdów budowy i dojeżdżających do posesji. Ruch odbywa się wahadłowo, poinformował Łukasz Kolasa z Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miejskiego.

Na czas prac w tym rejonie, które potrwają około 12 miesięcy, wyznaczono objazdy. I tak: by dojechać do ronda w Zdrojach od ulicy Struga, należy jechać Hangarową, Eskadrową, przed mostem Pionierów zjechać w prawo i zawrócić w Eskadrową i dalej Leszczynową; by od ronda w Zdrojach dojechać do Struga, należy jechać Walecznych, Pszenną do ronda Reagana i dalej Handlową i Łubinową.

To dość kłopotliwa organizacja wymuszająca wydłużenie drogi przejazdu, a ponadto przejazd pomiędzy rondami Ułanów Podolskich a Reagana i tak z powodu dwupasowej jezdni z ruchem dwukierunkowym często się blokował już przed zamknięciem Gryfińskiej. Zamknięcie odcinka ulicy Gryfińskiej związane jest z budową przecinającego ją torowiska oraz budowy wiaduktu dla pojazdów w ciągu tej ulicy. Zapewne nikt nie kwestionuje potrzeby budowy bezkolizyjnego skrzyżowania Trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju z ulicą Gryfińską. Jednak by było lepiej, najpierw trzeba trochę pojeździć w kółko. Nie jest to też ostatnia przebudowa w tym rejonie. Na modernizację czeka przecież skrzyżowanie Struga - Gryfińska, ale przyszłymi utrudnieniami będziemy martwić się później.

Jak zwykle przy utrudnieniach z dojazdem w określone miejsca o zmniejszenie obrotów martwią się właściciele zlokalizowanych tam firm produkcyjnych oraz placówek handlowo-usługowych. Można zakładać, że do firm o określonej renomie klienci i tak znajdą drogę. W tym jednak przypadku nie jest to tak oczywiste, wszak klienci nie są traktowani przez służby porządkowe jako osoby dojeżdżające do posesji. Ich adres zamieszkania nie znajduje się bowiem w zamkniętym dla ruchu rejonie. Z dojazdem do swojego sklepu miał problem nawet właściciel dzierżawiący tam lokal użytkowy. Teoretycznie można zostawić pojazd gdzie indziej, a towary transportować ręcznie. Jest chyba jednak prostsze rozwiązanie.

Dlaczego znak zakazu ruchu z tabliczką określającą wyjątki ustawiono już przy rondzie w Zdrojach, choć do Jaśminowej jeszcze kawałek drogi? Znak ten powinien być ustawiony dopiero przed wjazdem na plac budowy! Co zaś tyczy samego placu budowy, to przyznać należy, że sygnalizacja świetlna z powodzeniem steruje ruchem wahadłowym. Wyjeżdżające z placu budowy pojazdy mają ubłocone koła, lecz by błoto nie pokryło jezdni, pracuje tam maszyna budowlana z przystawką zamiatającą jezdnię. W zasadzie organizacja zdaje egzamin i nie byłoby zastrzeżeń, gdyby nie ten zakaz ruchu od ronda. Skoro zamknięty ma być odcinek Gryfińskiej, to po co zamykać dodatkowo odcinek ulicy Batalionów Chłopskich?

Opracowanie "SM", "Panorama 7" 23 stycznia 2014 roku

* * *

Będzie miał po czym mknąć

Plac budowy linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju coraz bardziej przypomina torowisko. Na odcinku przy Moście Pionierów montowane są już szyny, po których za półtora roku będzie się poruszać tabor

foto: Dariusz Gorajski
foto: Dariusz Gorajski

Budowa SST ruszyła wiosną zeszłego roku. Jest to pierwszy etap przedsięwzięcia. Obecnie firma Strabag buduje czterokilometrową trasę od Basenu Górniczego do przyszłej pętli przy ul. Turkusowej w Zdrojach. W kolejnych latach na powstać odcinek przebiegający przez osiedla: Słoneczne, Majowe z pętlą w Kijewie.

Prace idą szybko, krajobraz budowy zmienia się niemal z dnia na dzień. Na placu budowy SST, a konkretnie tuż za basenem Górniczym na Moście Pionierów pojawiły się szyny, które będą montowane na betonowych podkładach. Obecnie na torowisko wykładają je specjalne koparki.

W obrębie inwestycji rozpoczęły się też przygotowania do budowy wiaduktu przy ul. Gryfińskiej, gdzie przez rok obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu, ulica została wyłączona z ruchu. Przez teren budowy przejeżdżać mogą tylko pojazdy komunikacji miejskiej, taksówki, służby komunalne, pojazdy budowy oraz rowery i motocykle. Ruch odbywa się wahadłowo. Na czas prac wyznaczono objazdy. Jadąc od ul. Struga w kierunku ronda Zdrojach: Hangarowa, Eskadrowa (przed Mostem Pionierów należy zjechać w prawo i zawrócić), Eskadrowa, Leszczynowa. Jadąc od ronda w Zdrojach w kierunku ul. Struga: Walecznych, Pszenna, Rondo Reagana, Łubinowa. Z ruchu wyłączony jest także fragment ul. Bagiennej.

Poza tym powstaną dwa przystanki „Lotnisko" i „Gryfińska" oraz tunel w rejonie ul. Turkusowej. Przebudowa czeka też pętlę na Basenie Górniczym a willę Grünebergów przenosiny.

Opracowanie "szymw", "24kurier.pl" 16 stycznia 2014 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj: Budowa idzie z rozmachem

Prace na budowie pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju idą zgodnie z planem. Drugi etap budowy najwcześniej ruszy w 2023 roku

Pierwszy etap to budowa trasy od Basenu Górniczego do tymczasowej pętli "Turkusowa". Dzisiaj o postęp prac na tym odcinku pytali radni z komisji do spraw Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej.

Termin inwestycji nie jest zagrożony, a więc pierwszy kwartał 2015 roku - wyjaśnia Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta Szczecina. Nie oznacza to jednak, że od razu pojedziemy tramwajem. Od miesiąca do dwóch potrwają prace odbiorcze i uzyskanie pozwolenia na dopuszczenie do ruchu. Na komisji padł więc termin, że pierwsza podróż tramwajem po nowej trasie odbędzie się w czerwcu 2015 roku.

Przy okazji pojawiły się pytania, jak będzie wyglądała komunikacja na prawobrzeżu. Czy autobusy pospieszne zostaną zastąpione przez linie tramwajowe? - pyta Arkadiusz Marchewka, radny PO.

Odpowiedzi jednoznacznej nie było. Jednak likwidacja części linii pospiesznych z prawobrzeża do centrum miasta jest brane pod uwagę.

Można się domyślać, że SST będzie kręgosłupem komunikacyjnym, a linie autobusowe będą dowozić pasażerów do tramwajów - stwierdza Michał Przepiera, dyrektor Biura Strategii Urzędu Miasta.

Radni dowiedzieli się również, że na budowanej pętli "Turkusowa" pasażerowie będą mogli od razu przesiadać się do i z tramwajów do autobusów. A przyjazdy i odjazdy będą zsynchronizowane.

Tymczasowa pętla na osiedlu Słonecznym będzie też pełniła swoją rolę przez kilka, jak nie kilkanaście lat. Budowana nowa linia tramwajowa mieć będzie ok. 4 km długości i zakończy się tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej zlokalizowanej w sąsiedztwie Osiedla Słonecznego i okolicach szpitala w Zdrojach. Docelowo trasa SST ma kończyć się w Kijewie. Na razie nie wiadomo ile Szczecin będzie musiał przygotować pieniędzy na drugi etap, bo nie wiadomo na jakim poziomie dofinansowania będą inwestycje w nowej perspektywie unijnej 2014 - 2020.

Rozpoczęcie budowy linii do Kijewa prędzej niż w 2023 rok jest mało prawdopodobne - dodaje dyrektor Przepiera.

Przypomnijmy, że w czasie pierwszej debaty dotyczącej Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, która odbyła się wiosną ubiegłego roku, padło ważne stwierdzenie.

80 procent pasażerów korzystając z SST musi być zadowolonych i pokonywać trasę szybciej niż obecnie, dla pasażera cena jest istotna, ale najważniejszy jest czas - mówi profesor Wojciech Bąkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Jeżeli się to nie uda, to inwestycja jest niepotrzebna. Kolejne założenie, to koszty przejazdu muszą być zbliżone do obecnego, a jakość usług na prawobrzeżu ma wzrosnąć.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Moje Miasto" 13 stycznia 2014 roku

* * *

Na Gryfińskiej budowa wymusza zmiany

Do dziś jeszcze w porze porannego szczytu komunikacyjnego po staremu można było przejechać odcinkiem ulicy Gryfińskiej od skrzyżowania z ulicami Hangarową i Struga w kierunku Zdrojów do ronda Ułanów Podolskich. To efekt zmian w organizacji ruchu, jakie wymusza postęp robót przy budowie trasy tramwaju na prawobrzeżu do ul. Turkusowej

Ten fragment ul. Gryfińskiej łączący się z ul. Batalionów Chłopskich (między ulicami Jaśminową i Citroena) wyłączony został z ruchu dla aut osobowych i ciężarowych przynajmniej na rok.

O zakazie ruchu obowiązującym tam kierowcy jadący z centrum do Zdrojów mogą dowiedzieć się m.in. z tablicy wyświetlacza przed Bramą Portową. tablice z Informacjami o objeździe zamontowane też zostały w Zdrojach, w tym na dojazdowej do krzyżówki w Zdrojach ul. Leszczynowej.

Zmiany mają związek z budową torowiska Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju oraz wiaduktu dla samochodów w ciągu ul. Gryfińskiej.

Przez najbliższy rok przez teren budowy przejeżdżać będą mogły tylko autobusy komunikacji miejskiej, taksówki, auta służb komunalnych, pojazdy budowy oraz rowery i motocykle. Zakaz przejazdu nie dotyczy też mieszkańców okolicznych posesji. Ruch odbywa się wahadłowo z pomocą tymczasowej sygnalizacji świetlnej.

Na czas prac wyznaczono objazdy. Jadąc od ul. Struga w kierunku ronda w Zdrojach: Hangarowa, Eskadrowa (przed Mostem Pionierów należy zjechać w prawo i zawrócić), Eskadrowa, Leszczynowa. Jadąc od ronda w Zdrojach w kierunku ul. Struga zalecane jest korzystanie ulic: Walecznych, Pszennej, Łubinowej i Ronda Reagana.

Opracowanie "mir", "24kurier.pl" 10 stycznia 2014 roku

* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.