Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


* * *

Modernizacja trasy tramwajowej od alei Niepodległości
poprzez plac Żołnierza, Wyzwolenia, plac Rodła
aż do Dworca Niebuszewo.

* * *

Irytujące słupki na al. Wyzwolenia koło wieżowca Hanza Tower, w końcu nabiorą sensu.
Nowe informacje o przebudowie

W końcu coś zaczęło się dziać w związku z przebudową fragmentu al. Wyzwolenia w Szczecinie na wysokości hotelu Dana i wieżowca Hanza Tower. Odpowiada za to inwestor obu tych nieruchomości

Aleja Wyzwolenia została przebudowana w ramach tzw. torowej rewolucji. W rejonie pl. Witosa, tj. w sąsiedztwie miejsca, gdzie stoi Hanza Tower, przedsięwzięcie podzielono na zadanie miasta i firmy, która zbudowała wieżowiec. To deweloper J.W. Construction (formalnie zaś spółka celowa Hanza Invest SA).

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 9 marca 2024

Torowa rewolucja. Problem na placu Rodła.
Nowa jezdnia z koleinami i tarką. To nie pierwsza wpadka wykonawcy

Z nowymi torami nie ma problemu, ale firma ZUE, która realizowała w śródmieściu Szczecina i na Niebuszewie "torową rewolucję", znów ma problem z nawierzchnią jezdni

Problem z jakością nawierzchni zmodernizowanych w połowie 2022 roku jezdni na pl. Rodła w Szczecinie jest bezdyskusyjny. Koleiny i tzw. tarka są widoczne gołym okiem. Szczególnie po opadach deszczu, kiedy w zagłębieniach zbiera się woda.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 29 stycznia 2024

Firma, która zbudowała Hanza Tower, nie może już robić uników przed przebudową części al. Wyzwolenia

Firma J.W. Construction od miesięcy tłumaczyła, że nie może rozpocząć przebudowy części al. Wyzwolenia, bo czeka na pozwolenie na budowę. W efekcie na zmodernizowanej alei powstała luka ze starymi chodnikami i bez drogi rowerowej. "Wyborcza" ustaliła, że firma nie ma już wymówki

Tą sprawą zajmowaliśmy się na szczecin.wyborcza.pl już w sierpniu 2023 r. Pisaliśmy wówczas: „Na kompleksowo modernizowanej al. Wyzwolenia w centrum Szczecina nowy chodnik niespodziewanie się urywa. Czy tak ma już zostać, że nowe płyty granitowe po prostu przechodzą w rozsypujące się cementowe płytki z lat 80. zeszłego wieku?".

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 1 stycznia 2024

Rondo Giedroycia. Największy błąd torowej rewolucji w Szczecinie

W środku szczecińskiej torowej rewolucji wartej ponad 180 mln zł pozostawiono tory, zwrotnice, krzyżownice i nawierzchnię na rondzie Giedroycia mające 22 lata. Ten błąd skutkuje brakiem ciągłości pasów autobusowo-tramwajowych

Rondo Giedroycia na Niebuszewie na początku XXI wieku zastąpiło uciążliwe skrzyżowanie, które już w latach 80. powodowało problemy komunikacyjne. Rondo otwarto dla ruchu jesienią 2001 r. - niemal równo 22 lata temu. Zakończona już na Niebuszewie modernizacja torów tramwajowych, w skali jakiej powojenny Szczecin wcześniej nie widział, była okazją, by od podstaw przebudować także torowisko na rondzie.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 13 listopada 2023

Na Niebuszewie jak w alei Jana Pawła II. Nowa kostka już się pokruszyła [foto]

Mija miesiąc od otwarcia okolic Dworca Niebuszewo dla ruchu samochodowego i tramwajowego, a już w niektórych miejscach widać uszkodzoną kostkę brukową. „Stało się coś, czego nikt nie przewidział nawet w najczarniejszych scenariuszach” – ironizuje mieszkaniec na grupie „Piotr Krzystek na mieście”

Dokładnie 2 września „dwunastka” wróciła na swoją stałą trasę z pętli Niebuszewo na Pomorzany. Tego samego dnia przywrócona została również stała organizacja ruchu samochodowego. Niestety, tyle czasu wystarczyło, aby nowa kostka zaczęła się kruszyć.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 5 października 2023 roku

Nie tylko torowa, ale i rurowa rewolucja

Zakończenie dużych inwestycji w Szczecinie cieszy głównie kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Pamiętajmy jednak, że zadania są złożone i zawierają szereg różnych branż, także wodociągową. Torowa rewolucja to także rewolucja rurowa

Ostatnie dni przyniosły ulgę tym, którzy poruszają się w okolicy Niebuszewa. Inwestycja zrealizowana w tej okolicy jest elementem większego zadania i nie polegała wyłącznie na dostawieniu ławek, ułożeniu nowych szyn i nawierzchni. Wykonawca przebudował także całą infrastrukturę podziemną. Dzisiaj niewiele osób pamięta co działo się w trakcie prac i jak dużo niespodzianek pojawiło się pod ziemią.

Stare, blisko 100 letnie rury, w powojennej zabudowie niejednokrotnie sprawiły budowlańcom spore problemy - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Szczecin. Dzisiaj po kolizjach nie ma już śladu, a większość mieszkańców odczuwa zmianę dzięki temu co wybudowano na powierzchni, ale również dzięki poprawie ciśnienia wody w kranach.

Na samym Niebuszewie wymieniono blisko 2,6 km wodociągu i zamontowano rury o średnicy pomiędzy 40mm a 600mm. W pozostałej części zadania, które obejmuje odcinek od Niebuszewa aż do Placu Rodła, doszło dodatkowo ponad 1,8 km wyremontowanej infrastruktury wodociągowej. To pozwoli na lepszą i bardziej wydajną eksploatację i zmniejszenie, a nawet eliminację awarii.

Sens inwestycji w infrastrukturę podziemną ukazuje się także w statystykach związanych ze stratami wody na samej sieci - mówi Hanna Pieczyńska. - W ostatnich latach notujemy spadek na poziomie 5%. Łączna ilość sieci wodociągowej wraz z przyłączami w Szczecinie wynosi blisko 1360 km. To długość większa niż odległość dzieląca nasze miasto z Paryżem.

Źródło:  Foto: ws, 4 września 2023 roku


Koniec torowej rewolucji na Niebuszewie. Tramwaj linii 12 wraca na pętlę.
Znikną przystanki autobusowe na ul. Kołłątaja

Komunikacja miejska w Szczecinie wraca na przebudowane ulice w rejonie dworca Niebuszewo. Zmiany w kursowaniu dotyczą tras tramwajowej "dwunastki" oraz 13 linii autobusowych

Oddanie do użytku zamkniętych ulic na Niebuszewie ma zakończyć "torową rewolucję" w tym rejonie Szczecina. O zmianach, z kilkudniowym wyprzedzeniem, poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Wcześniej, na przełomie czerwca i lipca, tramwaje już kursowały do pętli przy dworcu na ul. Orzeszkowej, ale szybko okazało się, że niezbędne są poprawki związane z pękaniem i zapadaniem się granitowej kostki przy torowiskach. A wiosną kończyła tam trasę tramwajowa "trójka" kursująca z os. Zawadzkiego.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "lop", 26 sierpnia 2023

Dworzec Niebuszewo, Wyzwolenia - 16 sierpnia 2023

W trójkącie ulic Asnyka, Orzeszkowej i Boguchwały prace praktycznie zostały zakończone. Posadzono krzewy, postawiono ławeczki w obrębie trójkąta ulic. Trwają prace porządkowe tzn. tory czyszczone są z piasku. Zastanawiam się, kiedy zostaną puszczone tramwaje do pętli na Niebuszewie, czy na początku czy na koniec września.

Natomiast Wyzwolenia jawi się, jak autostrada w środku miasta. Trwają jeszcze prace brukarskie na przeciwko hotelu Dana. Mam nadzieję, że też skończą się niebawem.

 Foto: js, 16 sierpnia 2023 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy

Dworzec Niebuszewo, Wyzwolenia - 6 lipca 2023

Według komunikaty ZDiTM z dnia 4 lipca 2023 roku kursowanie linii 3 w kierunku dworca Niebuszewo ma być wstrzymane do września br. Nie rozumiem tego kroku. Wydaje się, że przeprowadzone poprawki nawierzchni jezdni przylegającej do torów zostały wykonane. Chyba, że jest jakaś inna ukryta przyczyna, o której mieszkańcom się nie mówi.

Na ulicy Wyzwolenia na odcinku między rondem Giedroycia a placem Rodła trwają prace porządkowe, by już w sobotę 8 lipca 2023 roku po ponad rocznych pracach modernizacyjnych udrożnić i zapewnić przejezdność tego odcinka ulicy dla tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej, jak też ruchu samochodowego.

Jazdy testowe tramwajów odbyły się w środę 5 lipca i wypadły zadowalająco. Od soboty 8 lipca przez Wyzwolenia na razie będą jeździć tramwaje linii 2 i 12. "Dwójka" pojedzie na wydłużonej trasie Osiedle Zawadzkiego - Turkusowa, a "dwunastka" na trasie Las Arkoński - Piotra Skargi (od strony alei Wojska Polskiego), powrót przez plac Gałczyńskiego - Bohaterów Warszawy - Jagiellońską.

 Foto: js, 6 lipca 2023 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Tramwaje i samochody wracają na całą al. Wyzwolenia.
Te pierwsze znikają jednak z Pomorzan i pętli Dworzec Niebuszewo

W sobotę (8 lipca) otwarta dla ruchu zostanie cała al. Wyzwolenia. Na trasy łączące śródmieście z Niebuszewem wrócą tramwaje. Z kolei na Pomorzany pojadą tylko autobusy

Kiedy we wtorek przed południem byliśmy na al. Wyzwolenia, na odcinku między placem Rodła a rondem Giedroycia trwały gorączkowe prace, by już w sobotę zapewnić przejezdność tego odcinka. Jak bowiem zapowiedział tego dnia Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, od soboty 8 lipca wraca komunikacja tramwajowa na całej al. Wyzwolenia. Na niedostępny dziś odcinek wrócą także samochody.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "akr", 4 lipca 2023

Już wiadomo, kiedy tramwaje wrócą na al. Wyzwolenia w Szczecinie.
Remont ulicy potrwa dłużej, niż zapowiadano [ZDJĘCIA]

Do końca lipca miała się zakończyć wymiana torowisk wraz z remontem al. Wyzwolenia w Szczecinie. Termin nie zostanie jednak dotrzymany i prace potrwają dłużej. Będzie aneks do umowy. Sprawdziliśmy, jak teraz wygląda sytuacja na al. Wyzwolenia

Wymiana torowisk tramwajowych wraz z remontem al. Wyzwolenia trwa od grudnia 2021 r. To część większej całości obejmującej remont torowisk od pl. Żołnierza do dworca Niebuszewo. Remont, a w wielu miejscach praktycznie budowa od nowa, obejmuje nie tylko torowiska, ale też wszystko „od ściany do ściany" – jezdnie, chodniki, nowe drogi rowerowe i przystanki tramwajowe, sygnalizację świetlną, latarnie, trakcję tramwajową, małą architekturę plus wszelkie media i instalacje podziemne.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Piotr Szyliński", 19 czerwca 2023

Wyzwolenia - 30 maja 2023

Do zakończenia prac zostało już tylko dwa miesiące. Czy ZUE zdąży oddać w terminie inwestycje? Pozostało jeszcze trochę do zrobienia w ciągu ulicy Wyzwolenie. Prowadzone są prace brukarskie i ziemne na odcinku od "Dany" do ronda Giedrojcia, Rozwieszono już trakcję napowietrzną, postawiono sporne latarnie przy kamienicach, latarnie są odchylone od pionu. Międzytorza wymagają uzupełnienia asfaltem. Wszystko jest przygotowane do puszczenia tramwajów po wyremontowanych torowiskach. Słychać, że nastąpi to prawdopodobnie w lipcu. Powoli widać efekt dwuletnich prac.

Koło Dworca Niebuszewo i jego okolicach trwają też końcowe prace brukarskie i przy torowisku. Pojawia się tam coraz więcej zieleni. Regulowane są także elementy infrastruktury podziemnej.

 Foto: js, 30 maja 2023 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Aleja pochylonych latarni. Poprawka na modernizowanej alei Wyzwolenia.
Słupy już nie są przy balkonach

Na al. Wyzwolenia można już zobaczyć, jak rozwiązany został problem nowych latarni ustawionych bardzo blisko balkonów kamienic. Nowe latarnie są odchylone od pionu

O tej sprawie głośno było w listopadzie ubiegłego roku. Dotyczyła ona części modernizowanej al. Wyzwolenia. W rejonie skrzyżowania z ul. Felczaka słupy nowych latarni przy jezdni w kierunku ronda Giedroycia stanęły bardzo blisko balkonów kamienic. Innego miejsca na nie nie było, bo należało zachować bezpieczną odległość od nowej drogi rowerowej, która powstaje między jezdnią a chodnikiem.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "akr", 25 maja 2023

Zmiany na alei Wyzwolenia

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie prac na alei Wyzwolenia i w okolicy Dworca Niebuszewo - widać to doskonale na placu budowy. Zanim jednak przejazdy testowe i otwarcia to czas na kolejną korektę czasowej organizacji ruchu

 Foto: WS
foto: WS, objazd
Wyzwolenia
W najbliższą sobotę 27 maja 2023 roku zamknięty zostanie wjazd z alei Wyzwolenia w ulicę Ofiar Oświęcimia. Objazd w kierunku Ronda Giedroycia poprowadzony zostanie odcinkiem al. Wyzwolenia do ul. Lubomirskiego, która stanie się jednokierunkową i dalej ul. Staszica. Wyjazd z ul. Odzieżowej możliwy będzie jedynie w kierunku ul. Ofiar Oświęcimia.

Co dzieje się na samym placu budowy? W okolicy Dworca Niebuszewo trwają intensywne prace brukarskie i przy torowisku. Oprócz tego pojawia się tam coraz więcej zieleni. Regulowane są także elementy infrastruktury podziemnej. W rejonie Ronda Giedroycia również działają brukarze. Trwa między innymi wykonanie koryta oraz podbudowy drogowej – odc. ul. Lubomirskiego – ul. Ofiar Oświęcimia, przy skrzyżowaniu z ul. Odzieżową, pojawia się nowa nawierzchnia na ścieżkach rowerowych i jezdni, montowane są słupki przeszkodowe i mała architektura, na słupach trakcyjnych wieszana jest sieć, sadzona jest dodatkowa zieleń. To znak, że finisz prac coraz bliżej.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 24 maja 2023 roku


Roosevelta otwarta, sygnalizacja świetlna na Matejki włączona.
Jest ukłon w stronę pieszych, ale kierowcy muszą uważać

Dopiero ruch w godzinach szczytu w dni powszednie pokaże, jak wygląda sytuacja na ul. Matejki po uruchomieniu sygnalizacji świetlnej. Na razie kierowcy mają kilka świątecznych dni na zapoznanie się ze zmianami

Ulica Roosevelta łączy pl. Rodła (ul. Piłsudskiego) z ul. Mazowiecką. To mały wycinek całej inwestycji obejmującej wymianę torowisk w Śródmieściu i przebudowę układu komunikacyjnego. W piątek wieczorem została otwarta dla ruchu.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "ps", 29 kwietnia 2023

Tramwaje linii 3 znów będą wykonywać nietypowe manewry na Niebuszewie.
Trzeba wymienić nową nawierzchnię na inną

Wraca tzw. trójkątowanie na linii tramwajowej nr 3, ale nie na rondzie Giedroycia, ale nieco bliżej Dworca Niebuszewo. Na samą pętlę tramwaje od soboty nie dojadą. Trzeba tam inaczej zbudować nawierzchnię wzdłuż torów

Zbliżając się do otwarcia ulic na Niebuszewie, trzeba, niestety, zrobić krok wstecz – nie kryje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka Tramwajów Szczecińskich.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 19 kwietnia 2023

Jeszcze 3,5 miesiąca utrudnień.
„Stoi się w korkach, obojętnie, czy jedzie się samochodem, czy komunikacją miejską”

W czasie trwającej od miesięcy przebudowy torowisk, kierowcy muszą mierzyć się na Niebuszewie z częstymi zmianami w organizacji ruchu. Efekt zamknięcia części ulic jest taki, że w wielu miejscach tworzą się zatory. – Ostatnio o wiele więcej czasu spędziłam na samym przejeździe z Manhattanu na Krasińskiego niż przez całe centrum do Manhattanu – obrazowo opisuje pani Agnieszka

Główna trasa ze Śródmieścia w stronę ronda Giedroycia prowadzi teraz ulicami: Wyzwolenia – Ofiar Oświęcimia – Staszica. Duże natężenie ruchu na skrzyżowaniu tych dwóch ostatnich ulic sprawia, że autobusy komunikacji miejskiej mają kłopot, by wjechać do zatoczki przystanku. Problemy mają też kierowcy samochodów i często zaczynają się one już wcześniej.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 14 kwietnia 2023 roku

Dworzec Niebuszewo, Wyzwolenia - 12 kwietnia 2023

Termin zakończenia prac na odcinku od Dworca Niebuszewo do do Hanza Tower w ciągu ulicy Wyzwolenia , jak i całej inwestycji do 31 lipca 2023 jest chyba zagrożony. Ślimaczące się prace w rejonie Dworca Niebuszewo - prowadzony jest remont w remoncie przytorzy z powodu wykruszenia i pękania kostki brukowej przy główce szyn, która jest wymieniana na nawierzchnię betonową.

Natomiast na Wyzwolenia torowisko jest już osadzone na wylewce betonowej. Brygady zamiast konsekwentnie kończyć pracę w danym miejscu posuwając się do przodu, skaczą z miejsca na miejsce, powodując stan stałego bałaganu na inwestycji i stwarzając obraz braku organizacji pracy. Na tym wąskim odcinku Wyzwolenia dalej trwają prace brukarskie (płyty chodnikowe) przy jednoczesnych pracach ziemnych. Dalej nie wymieniono "sławnego" słupa przy balkonie ujawnionego w listopadzie ubiegłego roku przez mieszkańców kamienicy, a pojawiły się nowe na środku chodnika na wysokości ulicy Lubomirskiego. Czy tak trudno zaprojektować jest ustawienia słupów lamp ulicznych na przebudowywanej ulicy?

Słupy można przestawić, mocując je na skarpie ulicy Lubomirskiego przy ściankach "Larsena", likwidując jednocześnie śmieszne ich ustawienie na środku chodnika i powodujące kpiny mieszkańców z projektantów i urzędników miejskich odpowiedzialnych za inwestycję. Poza tym na wąskim odcinku Wyzwolenia, zastanawia fakt postawienie dużej ilości latarni. Wystarczyło by postawienie ich po obu stronach ulicy naprzemiennie w odpowiedniej odległości, skorzystało by środowisko i miasto na opłatach za energię elektryczną.

Opóźnienie sięga już 8 miesięcy, a może być więcej.

 Foto: js, 12 kwietnia 2023 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Był słup tuż przy balkonie, teraz jest na środku chodnika.
Aleja Wyzwolenia w Szczecinie znów źródłem drwin

Lawinę komentarzy wywołało zdjęcie opublikowane na Facebooku przez jednego z mieszkańców Szczecina i odpowiedź, jakiej udzielił prezydent Piotr Krzystek. "Jeśli to było najlepsze rozwiązanie, to jakie było najgorsze? Słup poziomo wzdłuż drogi?" - drwią mieszkańcy

Na zrobionym przez jednego z mieszkańców zdjęciu widać nowe lampy uliczne postawione na przebudowywanej al. Wyzwolenia w Szczecinie między dawnym Szpitalem Miejskim a skrzyżowaniem z ul. Ofiar Oświęcimia. Niestety, lampy stoją niemal na samym środku nowego, niezbyt szerokiego chodnika. Lampy postawiono na środku chodnika na ul. Wyzwolenia blisko Hotelu DANA i turystów z całego świata.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "ps", 10 kwietnia 2023

Wyzwolenia, Dworzec Niebuszewo - 22 luty 2023

Opóźniona inwestycja toczy się w powolnym tempie. Miała być zakończona w styczniu 2023 roku. Jednak Tramwaje Szczecińskie podpisały aneks do umowy o jej zakończeniu do 31 lipca 2023 roku. Obecnie roboty prowadzone są na odcinku od Hanza Tower do ronda Giedroycia. Brakuje na tym odcinku niewielkich fragmentów torowisk i jezdni ulicy, gdzie dalej trwają prace przy infrastrukturze podziemnej. Trwają prace brukarskie przy układaniu chodników w ciągu tego odcinka, jak też w rejonie na przystankach przy rondzie Giedrojcia.

Trwają również prace w okolicy Dworca Niebuszewo, gdzie rozebrano ułożoną wcześniej kostkę bezpośrednio przy szynach, która popękała od wibracji przejeżdżający tramwajów i pojazdów budowy. Kostkę zastąpiono betonem, który już ułożono wzdłuż peronu przystanku tramwajowego na pętli Dworzec Niebuszewo. Ta sama sytuacja wystąpiła na ulicy Boguchwały, gdzie przygotowano koryto pod betonową wylewkę.

 Foto: js, 22 luty 2023 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy

Ulica Roosevelta już przebudowana. Nowa rola dawnej arterii z tramwajami.
To element zmiany w komunikacji Szczecin-Police

Modernizacja tras tramwajowych w rejonie placu Rodła objęła także przebudowę niewielkiej ulicy Roosevelta. Dlaczego? Jakie będzie miała znaczenie dla komunikacji miejskiej? Ulica jest już gotowa. Pora wyjaśnić, co będzie się na niej działo, a przy okazji wyruszyć w podróż w ciekawą przeszłość tego zakątka Szczecina

To od dziesięcioleci była spokojna, boczna ulica w centrum miasta. Łączy ulicę Piłsudskiego (odcinek między pl. Rodła i ul. Matejki) i skrzyżowanie ulicy Matejki z ul. Mazowiecką. Przed przebudową były tu miejsca parkingowe i jeden kierunek ruchu. Do tego nadszarpnięty czasem asfalt, pokruszone płyty chodnikowe z lat 70. XX wieku i nieco przetrzebiony szpaler starych drzew.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 20 luty 2023

Przebudowa przebudowanej części pętli tramwajowej Dworzec Niebuszewo. Kostka się nie sprawdziła

Kamienna kostka ułożona w bezpośrednim sąsiedztwie torów w rejonie pętli Dworzec Niebuszewo, rozpadła się, zanim na dobre ulica została włączona do ruchu. Teraz zastępowana jest betonową wylewką

Przebudowa pętli Dworzec Niebuszewo jest częścią wartej ponad 180 mln zł modernizacji torów tramwajowych od Niebuszewa do pl. Żołnierza Polskiego. Jak już informowaliśmy na szczecin.wyborcza.pl, inwestycja znacząco się przedłuży. Prace miały zostać zakończone w styczniu tego roku, nowy termin to 31 lipca.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 4 luty 2023

Opóźnienia w pracach przy pętli Dworzec Niebuszewo.
„Remont jeszcze się nie skończył, a tak naprawdę zaczął od nowa”

Mieszkańcy skarżą się na opóźnienia w przebudowie torowiska i układu drogowego przy pętli Dworzec Niebuszewo. Pierwotnie prace miały zakończyć się w styczniu tego roku, ale jak informują Tramwaje Szczecińskie, nowy termin wyznaczono na koniec lipca. „Jeżeli będzie taka możliwość, to ruch zostanie puszczony wcześniej” – dodaje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowa miejskiej spółki

Przebudowa pętli Dworzec Niebuszewo jest częścią modernizacji całego układu torowisk i jezdni od Śródmieścia. Pod koniec czerwca wróciły tutaj tramwaje linii nr 3, a przebudowa całej trasy miała zakończyć się w styczniu tego roku. Prace nadal jednak trwają, a mieszkańcy skarżą się na „brak estetyki”, „zamknięte parkingi” i „tragiczny stan nowej kostki”.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 3 luty 2023 roku

Wyzwolenia - 18 stycznia 2023

Opóźniona inwestycja, jak tłumaczą ZUE i Tramwaje Szczecińskie są efektem pandemii COVID-19, jak też wojną na Ukrainie (odpływ pracowników) czy problemy z dostępem do materiałów budowlanych. Ale pomimo tych trudności prace powoli posuwają się do przodu. Efekty widać gołym okiem. Od placu Rodła do placu Witosa torowiska położone są w całości. Zamontowano wiaty przystankowe, jak też tablice informacji pasażerskiej z nazwami przystanków, jak chodźby plac Witosa (nowy) czy Lubomirskiego (dawny Odzieżowa).

Najwięcej prac do wykonania jest na odcinku od placu Witosa do placu Giedrojcia, gdzie na krótkich odcinkach brakuje torowisk, gdzie również trwają jeszcze prace ziemne czy prace brukarskie.

 Foto: js, 18 stycznia 2023 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Nowe przystanki tramwajowe już z nazwami i elektronicznymi tablicami.
Nie Hanza Tower, ale Witos. Finał w wakacje?

Na modernizowanej trasie tramwajowej łączącej centrum Szczecina z Niebuszewem ustawiono właśnie elektroniczne tablice, które wyświetlą rozkład jazdy. Można też już poznać nazwy nowych przystanków, które powstały w ramach tej inwestycji, mającej teoretycznie skończyć się w styczniu

Warta 174 mln zł modernizacja torów tramwajowych na Niebuszewie i Śródmieściu skupia się teraz na odcinku między placem Witosa a rondem Giedroycia. Tu jest jeszcze najwięcej pracy do wykonania i nie trzeba być fachowcem, by zdać sobie sprawę, że firma ZUE nie zakończy ich w styczniu, jak przewidywała pierwotna wersja umowy.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 17 stycznia 2023

Koniec prac "rewolucji torowej" dopiero w wakacje

Co najmniej pół roku. Tyle poczekamy na zakończenie prac torowych w centrum miasta

Przebudowa całego torowiska od pl. Żołnierza Polskiego do Dworca Niebuszewo powinna zostać zakończona do stycznia 2023 roku. Wystarczy przejść się przez aleję Wyzwolenia, w kierunku ronda Giedroycia, by zobaczyć, ile jeszcze jest do zrobienia. Jaki jest nowy termin zakończenia „rewolucji torowej”? Procedowany jest termin 31 lipca na całej umowie - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

Czytaj więcej:  Foto: mm "Marek Jaszczyński", 7 stycznia 2023

Przebudowa od Niebuszewa-Bolinka do centrum - osiem miesięcy w poślizgu

Pierwsza z odsłon szczecińskiej tzw. rewolucji torowej, czyli przebudowa torowisk od al. Niepodległości, przez pl. Żołnierza Polskiego, ul. Matejki, pl. Rodła, al. Wyzwolenia po pętlę na Niebuszewie-Bolinku przy ul. Orzeszkowej miała zakończyć się do 1 grudnia tego roku. Tak w każdym razie zakładał pierwotny zapis kontraktu z ZUE SA z Krakowa. Teraz za realny termin finału inwestycji wykonawca podaje lato 2023 roku

Trwa procedowanie wniosku terminowego złożonego przez wykonawcę. Nowy termin, który jest omawiany, to 31 lipca. Przyczyny są niezależne od wykonawcy czy zamawiającego. Chodzi o kolizje z infrastrukturą podziemną i późniejsze procesy z tym związane, ale także problemy z dostępnością materiałów (C0VID i wojna w Ukrainie) - odpowiada Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa spółki Tramwaje Szczecińskie.

Czytaj więcej:  Foto: ks (246) "Mirosław Winconek", 21 grudnia 2022

Latarniane przestawki

Nie ma już w przebudowywanej al. Wyzwolenia w Szczecinie na wysokości kamienicy o numerze adresowym 58 słupa latarni, który stanął na tyle blisko bryły budynku, że można było go dotknąć z balkonu mieszkania na drugim piętrze. Zniknął po protestach mieszkańców - pisaliśmy o tym na naszych łamach. Teraz szykowane jest pod maszt miejsce nieco dalej, na wysokości witryny z wejściem do lokalu użytkowego w parterze budynku i wprost na wysokości planowanego przejścia dla pieszych

To zaniepokoiło z kolei właścicielkę tego lokalu, która stosowną skargę na poczynania komunalnej spółki Tramwaje Szczecińskie, inwestora, skierowała do prezydenta miasta Piotra Krzystka. Jak podkreśla pani Halina Lewandowska, która zwróciła się do naszej redakcji o interwencję, teraz to jej zgotowano problem, bo w nowym rozwiązaniu nie ma szans, by mógł tam podjechać samochód dostawczy z towarem i by można go było wyładować. Tym bardziej że w planach modernizacyjnych urządzony tam został dodatkowo pas drogi rowerowej, który od chodnika przy budynku ma być jeszcze przegrodzony rzędem rozdzielających je słupków, co w praktyce wykluczy parkowanie.

Czytaj więcej:  Foto: ks (241) "M", 14 grudnia 2022

W przebudowywanej al. Wyzwolenia absurd goni absurd

Nie tak dawno pisaliśmy o kuriozalnym ustawieniu kilku nowych słupów latarń wzdłuż pobocza przebudowywanej al. Wyzwolenia w Szczecinie, na odcinku od skrzyżowania z ul. Lubomirskiego w kierunku skrzyżowania z ul. Felczaka. Najjaskrawszy z przypadków lokalizacji masztu dotyczył rejonu kamienicy o adresie 58 - słup sięgał tu drugiego piętra budynku. Mieszkańcy mieli go dosłownie na wyciągnięcie ręki od barierek swoich balkonów, bo W odległości kilkudziesięciu centymetrów. Spółka Tramwaje Szczecińskie, inwestor, twierdziła, że nic z tym nie da się zrobić, bo nie ma miejsca na inne rozwiązanie. Sposób jednak się znalazł, ale tym razem dobór miejsca wywołał oburzenie właścicielki lokalu użytkowego na parterze

Przypomnijmy, standardowy słup latarni, który sięgał do drugiego piętra w przypadku kamienicy przy al. Wyzwolenia, a którego to - według wcześniejszych tłumaczeń TS - ponoć nie można było nijak przesunąć, by nie wchodził w balkony, jednak zniknie. W niewielkiej odległości od niego teraz szykowane jest nowe miejsce z podbudową i z podłączeniem instalacji zasilania dla słupa trakcyjnego, na którego szczycie osadzona ma być oprawa oświetlenia ulicznego wysunięta nad jezdnię. Ten ma stanąć niemal na wprost witryn z wejściem do lokalu w parterze kamienicy przy al. Wyzwolenia 58.

Czytaj więcej:  Foto: ks (237) "M", 8 grudnia 2022

Plac budowy - Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały - Wyzwolenia - 12 października 2022

Dopuszczono do ruchu samochodowego jezdnie ulic Orzeszkowej w okolicach dworca kolejowego i Boguchwały. Trwa teraz przebudowa ulicy Orzeszkowej na odcinku od Boguchwały do wiaduktu kolejowego na Warcisława. Rozstrzygnięto przetarg i wybrano wykonawcę, który zrealizuje miejską część infrastruktury przystanku Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej - Niebuszewo. Firma KRISTONE Krystian Suda, wykona zadanie za kwotę 17 231 716,21 zł brutto w terminie 420 dni od daty podpisania umowy.

Od ronda Giedrojcia wzdłuż Wyzwolenia do ulicy Rayskiego kontynuowane są prace przy układaniu następnych odcinków torowisk tramwajowych i budowaniu od nowa chodników i jezdni. Ustawione zostały już słupy trakcyjne, na których brygady ZUE z Krakowa podwieszają zawiesia i pałąki pod trakcję napowietrzną. Zamontowano na nowo zbudowanych przystankach konstrukcje wiat. Trwa częściowe porządkowanie terenu. Dalej trwają prace brukarskie.

 Foto: js, 12 października 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały - Wyzwolenia - 1 września 2022

Dalej trwają prace porządkowe i brukarskie na ulicy Asnyka, Orzeszkowej i Boguchwały. Na zamkniętej dla ruchu alei Wyzwolenia na odcinku od placu Rodła do ronda Giedroycia, drogowcy prowadzą prace przy układaniu nowych torów i prowadzą prace montażowe infrastruktury podziemnej.

 Foto: js, 1 września 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały - Wyzwolenia - 2 sierpnia 2022

W rejonie inwestycji na odcinku od ronda Sybiraków poprzez ulice Asnyka, Orzeszkowej i Boguchwały trwają opieszale prace przy wykańczaniu jezdni i chodników. Ślimaczą się prace przy Dworcu Niebuszewo i Boguchwały. Jezdnie i chodniki na nich powinny już dawno być ułożone. Nie wiem, na co czeka główny wykonawca i jego podwykonawcy. Pogoda sprzyja więc nie widzę przeszkód na zakończenie w tym miejscu inwestycji.

Natomiast na odcinku od ronda Giedrojcia wzdłuż Wyzwolenia do CH"Fala" trwają prace przy układaniu odcinkami torowisk tramwajowych i budowaniu od nowa infrastruktury podziemnej. Na rondzie Giedrojcia, brygady Tramwajów Szczecińskich prowadzą prace renowacyjne krzyżownic znajdujących się na nim, a brygady wykonawcy dociągają torowisko do ronda. Przy ulicy Ofiar Oświęcimia postawiono już częściowo mur oporowy wzmacniający górny taras ulicy Wyzwolenia.

 Foto: js, 2 sierpnia 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Pętla z tramwajami i (na razie) nic więcej

Od nieco ponad tygodnia do nowej pętli na ul. Orzeszkowej w Szczecinie znów zajeżdżają tramwaje. Na razie tylko kadłubowej linii 3, której do tego właśnie miejsca wydłużono trasę z pętli na osiedlu Zawadzkiego-Klonowica

I to jedyna w tej okolicy, jak na razie, zmiana dla pasażerów komunikacji miejskiej. Z kolei dla samochodów przejezdne są ulice Kołłątaja wraz z rondem Sybiraków i częściowo tylko ul. Asnyka, bo do skrzyżowania z ul. Boguchwały. Nie zmienia to faktu, że okolica pętli to wciąż plac budowy i zanosi się, że ukończenie prac drogowcom z ZUE i spółek podwykonawczych zajmie tam jeszcze co najmniej kilka tygodni.

Czytaj więcej:  Foto: ks (130) "Mirosław Winconek", 7 lipca 2022

Otwieramy plac Rodła

W najbliższy piątek (1 lipca 2022) z ulgą odetchną kierowcy poruszający się po centrum Szczecina - otwarty dla ruchu zostanie plac Rodła. Oznacza to jednak wejście w kolejny etap prac i zmiany na skrzyżowaniu Wyzwolenia / Rayskiego / Malczewskiego

Zmiany na placu Rodła dotyczą nie tylko kierowców. Zmienią się trasy i przystanki autobusów kursujących w tej okolicy. Prosimy pasażerów o dokładne zaplanowanie podróży i jednocześnie przypominamy, że centrum miasta ciągle jest placem budowy.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 28 czerwca 2022 roku


Plac budowy - Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały - Wyzwolenia, plac Rodła
22 - 24 czerwca 2022

Dawno w rejonie Dworca Niebuszewo i okolic nie było tylu pracowników co obecnie. ZUE i podwykonawcy spieszą się, bo na 27 czerwca 2022 roku zapowiadane jest skierowanie linii 3 z Osiedla Zawadzkiego do Dworca Niebuszewo, czy częściowe oddanie do eksploatacji placu Rodła i przywrócenie komunikacji tramwajowej od placu Szarych Szeregów części Wyzwolenia do placu Żołnierza.

W rejonie Dworca Niebuszewo montowane są pałąki na słupach trakcyjnych, które mają posłużyć do podwieszenia trakcji napowietrznej. Trwają ostatnie prace przy torowiskach. Porządkowany jest teren w ciągu jezdni ulicy Asnyka i Orzeszkowej. Po uruchomieniu komunikacji tramwajowej okolice około dworcowe dalej są placem budowy, gdzie będą trwały prace wykończeniowe na jezdniach i chodnikach, a sporo jest jeszcze do roboty.

Prace w rejonie dworca miały być zakończone w październiku 2021 roku, ale ze względu na trudności obiektywne opóźniły się o prawie osiem miesięcy, ale nie wpływają na termin zakończenia całej inwestycji.

 Foto: js, 22 - 24 czerwca 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Zamknięcie Placu Rodła

W przyszłym tygodniu czeka nas 10 już zmiana organizacji ruchu związana z przebudową torowisk od Niebuszewa do Placu Rodła. To będzie trudny, trwający około dwóch tygodni etap. Zmianę, po których będzie już dużo lepiej, odczują zarówno kierowcy jak i pasażerowie komunikacji miejskiej

Od dnia 16.06.2022 wprowadzony zostanie kolejny etap czasowej organizacji ruchu. Jest to związane z koniecznością wykonania warstwy ścieralnej oraz prac wykończeniowych w rejonie Placu Rodła. Firma ZUE przygotowuje się do otwarcia skrzyżowania do ruchu, ale zanim to nastąpi od najbliższego czwartku.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 10 czerwca 2022 roku


Plac budowy - Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały - Wyzwolenia, plac Rodła - 19 maja 2022

Zakres prac jak widać z oglądu jest znacznie zaawansowany, ale nadal brak tam fragmentu nowego torowiska na łuku przy wyjeździe z nowej pętli przy dworcu Niebuszewo w ulicę Boguchwały. Dalej wloką się prace przy urządzaniu nowych dwóch peronów przystankowych. Zespawane odcinki torów przygotowywane są do ułożenia w prefabrykowanych profilach podbudowy z betonu.

Połączenia wymagają też tory przy dworcu z ulicą Asnyka. Na peronach postawiona wiaty przystankowe i prowadzone są na nich prace brukarskie. Do ułożenia pozostała kostka brukowa od ulicy Boguchwały do Asnyka, jak też samej ulicy Boguchwały oraz uporządkowanie ulicy Asnyka.

Od ronda Giedroycia, przez ulice Asnyka do ulicy Boguchwały została już rozwieszona sieć trakcyjna. Prace na tym odcinku inwestycji posypały się całkowicie, według pierwotnego harmonogramu prace, które rozpoczęły w styczniu 2021 roku, miały zostać ukończone do połowy października 2021 roku. Jak widać trwają dalej, jest już druga dekada maja 2022 roku, a końca ich nie widać. Na moje oko, jak prace będą szły w takim tempie, zakończenie ich potrwa do końca lata.

Od ronda Giedrojcia w stronę śródmieścia na alei Wyzwolenia do wysokości CH "Fala" trwają prace przy infrastrukturze podziemnej. Częściowo przy rondzie Giedrojcia zabetonowano dolną płytę pod przyszłe torowisko. Od CH "Fala" w stronę placu Rodła torowiska na podbudowie betonowej zostały ułożone. Na samym placu Rodła trwają prace przy układaniu asfaltu pomiędzy główkami torowisk. Trwają również prace przy kładzeniu nawierzchni w zatokach postojowych i podbudów pod ścieżkę rowerową w ulicy Piłsudskiego.

 Foto: js, 19 maja 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Postępy na placu budowy

Kto bywa w centrum miasta ten wie, że prace związane z torową rewolucją postępują, a zmiany widać każdego dnia. Nie inaczej jest na Niebuszewie, gdzie po kolizjach z infrastrukturą podziemną nie ma już śladu

Roboty torowe, zawieszanie sieci, prace brukarskie i wodno-kanalizacyjne - to tylko część zadań, które realizuje wykonawca na największym placu budowy w naszym mieście.

Na newralgicznych skrzyżowaniach oraz pętli, w zależności od miejsca, kończą się prace związane z ustawianiem szyn, zalewaniem strefy przyszynowej czy betonowaniu zabudowy - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. Trwają także prace sieciowe, a to oznacza, że do powrotu tramwajów coraz bliżej, a najbliższe tygodnie będą decydujące w kontekście terminu zmian w komunikacji miejskiej.

Co jeszcze będzie działo się w najbliższych dniach w rejonie Dworca Niebuszewo i Placu Rodła? Wykonawca planuje między innymi:

• Wykonanie koryta drogowego i prace kanalizacyjne – ul. Roosevelta
• Wykonanie krawężników peronowych i drogowych – wzdłuż Al. Wyzwolenia oraz na Pl. Rodła i ul. Piłsudskiego
• Betonowanie dolnej płyty torowej w Al. Wyzwolenia przed Rondem Giedroycia oraz zabudowy szynowej na odc. Plac Rodła - Malczewskiego
• Wykonanie nawierzchni na zatokach postojowych i podbudowy pod ścieżkę rowerową – ul. Piłsudskiego
• Wykonanie fundamentów pod słupy trakcyjne – Plac Rodła, Al. Wyzwolenia
• Montaż odwodnień liniowych – Al. Wyzwolenia
• Wykonanie kanalizacji teletechnicznej – ul. Lubomirskiego, Al. Wyzwolenia
• Wykonanie prac brukarskich na ul. Orzeszkowej, ul. Boguchwały, ul. Asnyka
• Wykonanie nawierzchni miejsc postojowych w ul. Boguchwały
• Wykonanie nawierzchni peronu – ul. Boguchwały
• Prace torowe na skrzyżowaniu ul. Asnyka i ul. Boguchwały oraz ul. Boguchwały i ul. Orzeszkowej – montaż szyn i płyt prefabrykowanych
• Wykonanie fundamentów pod słupy trakcyjne – ul. Boguchwały

Źródło:  Foto: ws, 17 maja 2022 roku


Na Roosvelta w odwrotnym kierunku

Przebudowa torowisk, to nie tylko sama infrastruktura tramwajowa. Zmieniają się ulice i ciągi dla pieszych, rowerzystów, elementy dla pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców. W ramach inwestycji ulica Roosvelta zyskała właśnie nowa nawierzchnię dlatego w najbliższy wtorek dojazd do niej będzie możliwy od strony ul. Piłsudskiego, a zamknięty zostanie od strony ul. Mazowieckiej.

Co jeszcze działo się ostatnio w rejonie Placu Rodła? Na ulicy Piłsudskiego łączone było nowe torowisko z istniejącym, prowadzone były prace asfaltowe w torowisku, trwała rozbiórka starego i budowa nowego chodnika, do tego frezowanie istniejącej jezdni. Nie mniejsze zmiany na Wyzwolenia – w zależności od odcinka trwa tam wykonanie podbudowy torowej i ustawianie torowiska. Na samym Placu Rodła betonowanie dolnej warstwy podbudowy oraz ustawianie krawężnika drogowego.

Najbliższe dni także bez większej przerwy świątecznej w planach jest między innymi:

• Wykonanie stabilizacji podłoża pod torowisko – Al. Wyzwolenia na odc. od Placu Rodła do ul. Malczewskiego
• Wykonanie nawierzchni miejsc postojowych oraz zatok autobusowych w ul. Roosevelta
• Wykonanie krawężników peronowych i drogowych – Plac Rodła (wlot północny), odc. Malczewskiego – Plac Witosa
• Prace torowe na odc. Plac Rodła – Malczewskiego
• Betonowanie dolnej płyty torowej oraz zabudowy szynowej w Al. Wyzwolenia od Placu Rodła w stronę ul. Malczewskiego
• Wykonanie nawierzchni chodników wzdłuż ul. Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim
• Prace związane z montażem rozjazdów na Placu Rodła
• Wykonanie fundamentów pod słupy trakcyjne – Plac Rodła, Al. Wyzwolenia
• Montaż odwodnienia napędów zwrotnic – Plac Rodła
• Montaż odwodnień liniowych – Plac Rodła

 Foto: zditm, 15 kwietnia 2022 roku


Plac budowy - Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały - Wyzwolenia plac Rodła - 12 kwietnia 2022

Harmonogram prac prowadzonych w ciągu ulic Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały, jak widać nie trzyma się postawionych założeń ZUE. Prace w tym obszarze ślimaczą się. W czasie obecności na sesji zdjęciowej o godzinie 11 pracowała tylko 6 robotników, co kłóci się z zapewnieniami rzecznika prasowego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, że skończyły się problemy. Mogę zrozumieć problemy związane z pandemią, ale nie przekonuje mnie sytuacja geopolityczna i utrudnienia w dostawach materiałów.

Sprawnie przebiegają natomiast prace w ciągu Wyzwolenia (od placu Witosa) i na samym placu Rodła z odnogami, gdzie nie ma problemów z materiałami i robotnikami. O co tutaj chodzi?

 Foto: js, 12 kwietnia 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Torowa rewolucja: problemy z dostawą materiałów wpłynął na termin zakończenia prac?

Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2021 roku, całość prac na odcinku od Niebuszewa do placu Rodła ma zająć dwa lata. Sprawdzamy, co nowego dzieje się na placu budowy

Harmonogram jest na bieżąco aktualizowany. Były problemy związane z pandemią, teraz sytuacja geopolityczna powoduje utrudnienia w dostawie materiałach. Są przesunięcia na niektórych etapach, ale na ten moment w kontekście terminu końcowego nie ma żadnych zmian w umowie - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Czytaj więcej:  Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 23 marca 2022

Powoli wyłania się „nowy” pl. Rodła [foto]

Przebudowa infrastruktury torowej i drogowej na pl. Rodła trwa już od blisko 9 miesięcy. Na placu budowy gotowe są m.in. nowe wiaty i nawierzchnia przystanków tramwajowych

Garść liczb dotyczących przebudowy infrastruktury na pl. Rodła podała Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi na interpelację Agnieszki Kurzawy (Prawo i Sprawiedliwość).

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 6 marca 2022 roku


Plac budowy - Wyzwolenia - plac Rodła - Piłsudskiego - 1 marca 2022

W dalszym ciągu trwają prace przy przebudowie układu torowo - drogowego na styku Wyzwolenia, placu Rodła, Piłsudskiego i w ciągu Wyzwolenia do ronda Giedrojcia.

Wykonywane są prace rozbiórkowe na odcinku rondo Giedroycia – plac Kilińskiego. Kładzione są torowiska na wykonanej wcześniej podbudowie betonowej na odcinku od Malczewskiego do placu Witosa, gdzie twa ich spawnie. W rejonie "Galaxy" trwa korytowanie i wzmacniane gruntu pod przyszłe torowiska. Trwają prace brukarskie na placu Rodła oraz placu Żołnierza Polskiego. W ciągu Wyzwolenia od placu Witosa do ronda Giedrojcia rozkopano jezdnie bez zrywania szyn, gdzie trwają prace przy infrastrukturze podziemnej.

 Foto: js, 1 marca 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały - 1 marca 2022

Niewiele się zmieniło od od 10 stycznia 2022. Dalej prace idą w żółwim tempie. Prowadzone są prace brukarskie na jezdniach Asnyka i przy układaniu płyt chodnikowych. Trwa montaż torowiska, oklejanie i spawanie szyn na ulicach Boguchwały i Asnyka. Częściowo wykonano korytowanie powierzchni pod przyszłe torowisko, gdzie wykonano betonowe podbudowy pod nie w ciągu ulicy Orzeszkowej przy budynku Dworca Niebuszewo. Częściowo też wykonano betonową podbudowę pod torowiska, na której też częściowo położone zostały szyny w ciągu ulicy Boguchwały. Dalej trwają prace przy infrastrukturze podziemnej.

 Foto: js, 1 marca 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Wyzwolenia - plac Rodła - Piłsudskiego - 18 stycznia 2022

Dalej trwają prace przy przebudowie układu torowo - drogowego na styku Wyzwolenia i placu Rodła, czy wzdłuż Piłsudskiego od placu Rodła do Matejki i placu Rodła i Piłsudskiego na wysokości przyszłego remontowanego gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Zamknięta pozostaje dalej Piłsudskiego pomiędzy placem Rodła i Matejki i placem Rodła w kierunku placu Szarych Szeregów w związku z przebudową jezdni, chodników.

 Foto: js, 18 stycznia 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Asnyka, Dworzec Niebuszewo - 10 stycznia 2022

Prace w tym rejonie inwestycji posuwają się niespiesznie. Niewiele się zmieniło na placu budowy przez małą ilość brygad. Czarno widzę oddanie torowiska do Dworca Niebuszewo na wiosnę. Bardziej realny chyba jest termin na początek lata.

Nie wiem z czym związana jest mała ilość brygad. Podejrzewam, że przerzucono ludzi w rejon placu Rodła i na odcinek Wyzwolenia do Rayskiego czy też rozpoczętej inwestycji Kolumba. Jak jest wie tylko wykonawca prac i inwestor.

 Foto: js, 10 stycznia 2022 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Kołłątaja, Asnyka, Dworzec Niebuszewo - 18 grudnia 2021

18 grudnia 2021 roku vis a vis pętli Kołłątaja pojawiła się linia 3 jeżdżąca tymczasowo na trasie Osiedle Zawadzkiego - Kołłątaja. Manewrowanie składów tramwajowych odbywa się na rondzie Giedroycia, na wlotach Wyzwolenia od strony Centrum oraz na wlocie Kołłątaja (składy poruszały się na tych wlotach przodem i tyłem).

Na pętli Kołłątaja pojawił się też nowy element wyposażenia tzn. postawiono ładowarkę pantografową do ładowania elektrycznych autobusów, które obsługiwać będą elektryczne autobusy "Solaris" obsługujące linie 87.

Prace na ulicy Asnyka, Orzeszkowej przy Dworcu Niebuszewo i ulicy Boguchwały przy budowie torowiska i podbudów drogowych oraz montaż rozjazdów torowych jakby zamarły. W porywach pojawia się kilku ludzi, którzy coś tam robią. Od 22 listopada 2021 roku (ostatni pobyt) praktycznie niewiele się zmieniło. Pozostało naprawdę dużo pracy do wykonania i raczej wątpię, że na wiosnę pojawią się tramwaje na pętli przy Dworcu Niebuszewo.

 Foto: js, 18 grudnia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Wyzwolenia - plac Rodła - Piłsudskiego - Matejki - 15 grudnia 2021

Dalej trwają prace przy przebudowie układu torowo - drogowego w ciągu Wyzwolenia od placu Żołnierza Polskiego do placu Rodła, czy wzdłuż Piłsudskiego od placu Rodła do Matejki. Zamknięta pozostaje dalej Piłsudskiego pomiędzy placem Rodła i Matejki w związku z przebudową jezdni, chodników i ścieżek rowerowych.

Z kolei planowane jest od 18 grudnia 2021 roku zamknięcie trasy tramwajowej od placu Szarych Szeregów do placu Giedrojcia, z powodu przystąpienia ZUE do wymiany i budowy nowych torowisk i krzyżownic w kierunku od/do placu Grunwaldzkiego i torowisk na odcinku od placu Rodła do placu Witosa.

 Foto: js, 15 grudnia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Kolejne zmiany związane z przebudową torowisk

W ramach tego etapu od 18 grudnia 2021 roku, w dalszym ciągu wykonywane będą prace związane z przebudową układu drogowego i torowego:

• wzdłuż al. Wyzwolenia od placu Żołnierza Polskiego do placu Rodła
• wzdłuż ul. Piłsudskiego od placu Rodła do Matejki
• rozpoczną się roboty torowe na odcinku al. Wyzwolenia od placu Rodła do placu Witosa oraz na odcinku ul. Piłsudskiego pomiędzy ulicą Mazurską i placem Rodła
• W dalszym ciągu pozostanie zamknięta ul. Piłsudskiego pomiędzy placem Rodła i Matejki. Zamknięty pozostanie także południowy przejazd na placu Rodła.

Wprowadzone zostaną następujące zmiany:
• Otwarta dla ruchu zostanie zachodnia jezdnia ulicy Matejki w związku z tym możliwy będzie ponownie przejazd w obydwu kierunkach ulicą Matejki. Zlikwidowany w związku z tym zostanie tymczasowy przejazd przez torowisko na wysokości parkingowca ZUS
• Wstrzymany zostanie ruch tramwajów w ciągu al. Wyzwolenia na odcinku pomiędzy placem Rodła i Rondem Giedroycia i w ciągu ul. Piłsudskiego pomiędzy placem Rodła i placem Szarych Szeregów
• Zamknięty dla ruchu zostanie odcinek ulicy Piłsudskiego pomiędzy ulicą Mazurską i Place Rodła
• Zamknięta dla ruchu zostanie zachodnia jezdnia al. Wyzwolenia pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Rayskiego i skrzyżowaniem z ulicą Mazowiecką. W związku z tym ruch pojazdów odbywać się będzie w obydwu kierunkach wschodnią jezdnią al. Wyzwolenia. Przejazd na jezdnię wschodnią odbywać się będzie na skrzyżowaniu Wyzwolenia – Rayskiego a powrót na jezdnię zachodnią poprzez tymczasowy przejazd przez torowisko na wysokości skrzyżowanie Wyzwolenia – Mazowiecka
• wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach plac Rodła i Wyzwolenia – Borysza (wjazd do Galaxy)
• Dodatkowo z uwagi na zorganizowanie tymczasowego przystanku końcowego dla linii tramwajowej nr 3 na rondzie Giedroycia i z uwagi na konieczność manewrowania składów tramwajowych na rondzie, na wlotach al. Wyzwolenia od strony Centrum oraz na wlocie ul. Kołłątaja wykonana zostanie tymczasowa wzbudzana sygnalizacja świetlna. Ze względu na nietypowy sposób poruszania się tramwajów (składy poruszać się będą na tych wlotach przodem i tyłem) prosimy kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności w tym rejonie.

 Foto: zditm, 10 grudnia 2021 roku


Tramwaje wrócą w okolice Dworca Niebuszewo dopiero na początku wiosny

Trwa przebudowa infrastruktury tramwajowej w ramach „torowej rewolucji”. Prace prowadzone są równolegle w okolicach pl. Rodła i na Niebuszewie

Na Niebuszewie planowane jest w najbliższym czasie m.in. wykonanie torowiska i podbudów drogowych na ulicach Orzeszkowej i Boguchwały oraz montaż rozjazdu torowego na ul. Boguchwały. Trwają prace brukarskie, przebudowywane są sieci wodociągowe i kanalizacyjne, a także odwodnienie. Wiadomo, że wcześniejszy harmonogram realizacji tej części inwestycji jest już nieaktualny.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 2 grudnia 2021 roku


Postępy w ramach torowej rewolucji

 Foto: WS
foto: WS, 1 grudnia 2021,
przebudowa torowiska
Wyzwolenia, Rodła
Zmienna aura jesienno-zimowa nie jest łatwym czasem na prowadzenie robót. Mimo wszystko prace w ramach torowej rewolucji postępują i jeszcze przed świętami planowane jest wprowadzenie kolejnych organizacji ruchu, a także przekazanie następnego placu budowy.

Na najbliższe dni wykonawca ma zaplanowane między innymi prace związane z montażem szyn i ustawianiem torowiska na pl. Rodła, a także montaż rozjazdu torowego na południowym wlocie placu Rodła.

Przed nami także wykonanie betonowej płyty torowej – plac Rodła, skrzyżowanie i rozjazd od strony południowej - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. W centrum postępować będą prace drogowe i te związane z wykonywaniem koryta pod chodnik i ścieżki rowerowej w rejonie ulic Matejki i Piłsudskiego. Do tego w planie jest także wykonanie kanalizacji kablowej oraz oświetleniowej - ul. Piłsudskiego / ul. Matejki.

Na Niebuszewie także widoczne są postępy. Choć założenia były takie, aby jeszcze w tym roku na Niebuszewie wprowadzony był ruch tramwajowy, ze względu na niezinwentaryzowane kolizje z sieciami (gazowymi, wodociągowymi, teletechnicznymi) oraz brak dostępności materiału spowodowany pandemią, nie uda się tego zrobić. Na ten moment ze względu na przesunięcie terminu i wejście w okres zimowy, który może uniemożliwić np. prace asfaltowe przewidujemy, że będzie to początek wiosny.

W najbliższych dniach w tym rejonie zaplanowane jest wykonanie torowiska z płyt prefabrykowanych VRZ wraz z ustawieniem i regulacją szyn – ul. Orzeszkowej, ul. Boguchwały, wykonanie podbudów drogowych – ul. Orzeszkowej, ul. Boguchwały oraz montaż rozjazdu torowego – ul. Boguchwały.

Postępować będą także prace brukarskie oraz te związane z przebudową istniejących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz odwodnienia terenu na całości odcinka. Jednocześnie informujemy, że ostateczny termin zakończenia całego zadania nie jest zagrożony. Ze względu na ogromny zakres prac związanych z przebudową torowisk harmonogram ulega częstym modyfikacjom.

Wykonawca robi wszystko, aby uciążliwość dla mieszkańców była jak najmniejsza i udrażnia poszczególne relacje wraz z postępem prac - mówi Hanna Pieczyńska.- Biorąc jednak pod uwagę, że wchodzimy w trudny czas zimowy nie możemy z wyprzedzeniem deklarować konkretnie kolejnych zmian. Wstępnie, kolejna czasowa organizacja ruchu ma być wprowadzona jeszcze przed świętami. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.

Źródło:  Foto: ws, 1 grudnia 2021 roku


Plac budowy - Wyzwolenia - plac Rodła - Piłsudskiego - Matejki - 26 listopada 2021

Z każdym dniem widać postęp robót na tym odcinku. Brygady ZUE i podwykonawców prowadzą prace przy układaniu torów na styku Wyzwolenia i placu Rodła. W ciągu ulicy Piłsudskiego torowisko zostało położone na całej długości ulicy łącznie z krzyżownicami na Matejki. Torowisko na krzyżówce Piłsudskiego/Matejki oczekuje na położeniem asfaltu pomiędzy główkami szyn, a trwa w tej chwili asfaltowanie jezdni i wykonywane są prace przy ścieżkach rowerowych i chodnikach zaś w rejonie Roosevelta prowadzone są prace przy infrastrukturze podziemnej.

 Foto: js, 26 listopada 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Kołłątaja, Asnyka, Dworzec Niebuszewo - 22 listopada 2021

20 listopada 2021 autobusy wróciły na pętlę autobusową przy ulicy Kołłątaja w związku zakończeniem prac na odcinku od ronda Giedrojcia do ronda Sybiraków. Odcinek jezdni wraz z torowiskiem jest już gotowy, na razie z jezdni korzystają autobusy wjeżdżające i wyjeżdżające z pętli.

Natomiast gorzej to wygląda na odcinku od ronda Sybiraków do Boguchwały w ciągu Asnyka. Sporo prac czeka ZUE i podwykonawców na dokończenie robót całego pasa jezdni jak i poboczy. Gotowe tylko jest skrzyżowanie zalane już asfaltem Asnyka i Kadłubka ale brak jest przejść dla pieszych, pasów poboczy i chodników.

Najgorzej jawi się sprawa na ulicy Orzeszkowej i Boguchwały, wygląda to na porzuconą inwestycje, praktycznie nic się tam nie dzieje, gdzie nie gdzie pracują pracownicy przy przy wykopkach. Przy dworcu częściowo położono tory w prefabrykowanych profilach z rozgałęzieniem dla drugiego toru.

Najmniej zaawansowane są prace na Boguchwały od strony Orzeszkowej - jest to księżycowy krajobraz - prowadzone są w dalszym ciągu wykopki. Czy mi się wydaje, że inwestycja w tym rejonie załapała lekką zadyszkę? Wg wcześniejszych zapowiedzi ruch tramwajów miał być uruchomiony w połowie październiku 2021, ale tak się nie stało.

 Foto: js, 22 listopada 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Kolejny raport z budowy

Każdy dzień przynosi widoczny postęp prac w ramach Torowej rewolucji. Prace prowadzone są jednocześnie w centrum miasta i na Niebuszewie, a ich front jest bardzo szeroki.

W ubiegłym tygodniu, między innymi, wykonywane były roboty brukarskie na Al. Wyzwolenia, ul. Piłsudskiego / ul. Matejki i Asnyka, prace rozbiórkowe – ul. Piłsudskiego czy elektro-energetyczne na ul. Boguchwały i Placu Rodła. Montowany był także rozjazd na skrzyżowaniu Matejki/Piłsudskiego.

Nie zwalniają prace na torowisku wzdłuż Wyzwolenia i Matejki. Odbywało się również układanie podbudowy drogowej z kruszywa na ul. Orzeszkowej i prace bitumiczne na ul. Asnyka oraz ul. Kadłubka.

Kolejne dni zapowiadają się równie pracowicie. W planach jest między innymi:

• Wykonanie rozbiórek drogowych i robót ziemnych – ul. Piłsudskiego, al. Wyzwolenia przy skrzyżowaniu z ul. Mazowiecką (PAT)
• Betonowanie zabudowy szynowej – pl. Żołnierza Polskiego, al. Wyzwolenia
• Prace związane z montażem szyn i ustawianiem torowiska na pl. Rodła i ul. Piłsudskiego
• Montaż rozjazdów - montaż skrzyżowania torowego – pl. Rodła
• Wykonanie odcinków odwodnienia terenu wraz z montażem odwodnień torowych i punktowych wzdłuż ul. Piłsudskiego
• Wykonanie sieci wodociągowej w ul. Piłsudskiego i Al. Wyzwolenia
• Wykonanie torowiska z płyt prefabrykowanych VRZ wraz z ustawieniem i regulacją szyn – ul. Orzeszkowej
• Wykonanie podbudowy bitumicznej pod płyty VRZ – ul. Asnyka
• Prace brukarskie
• Wykonanie fundamentów pod słupy trakcyjne wraz ze słupami – ul. Nieduża
• Prace drogowe na skrzyżowaniu Matejki/Piłsudskiego
• Wykonanie dolnej płyty betonowej przy rozjeździe – Piłsudskiego/Matejki
• Wykonanie zabudowy szynowej z betonu – łuki na Piłsudskiego/Matejki
• Prace torowe w torowisku na Piłsudskiego

Źródło:  Foto: ws, 9 listopada 2021 roku


Plac budowy - Bogurodzicy - plac Żołnierza - Matejki - 28 października 2021

Przetestowany odcinek nowych torów pozwolił od 28 października 2021 roku na przywrócenie ruchu tramwajów na odcinku od Niepodległości poprzez plac Żołnierza Polskiego i Hołdu Pruskiego oraz Jana Matejki aż do stoczni.

Tymczasowo z trasy korzystają odwieszone „dwójki", które od tego dnia zaczęły jeździć z pętli Turkusowa przez Bramę Portową, Niepodległości, plac Żołnierza, Matejki, Malczewskiego do Stoczni Szczecińskiej. Przekierowano również na nią „jedenastkę", która do tej pory z Pomorzan jeździła przez Wyszyńskiego i Jana z Kolna do Ludowej, a obecnie przez Niepodległości, plac Żołnierza i Matejki do Ludowej. Prace na tym odcinku rozpoczęły się 23 stycznia 2021 roku.

Dalej trwają prace na odcinku od Matejki w ciągu Piłsudskiego do placu Rodła i na nim, oraz Wyzwolenia do placu Żołnierza.

 Foto: js, 28 października 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Próby z wpadką [GALERIA]

Trwają jazdy próbne tramwaju po nowym torowisku w al. Niepodległości, wzdłuż alei kwiatowej i ul. Matejki. Tramwaj w obie strony przejechał bez problemu i jest już niemal pewne, że w czwartek na wspomnianym odcinku pojawią się regularne linie (poinformujemy o tym osobno).

Czytaj więcej:  Foto: 24kurier, "isz", 26 października 2021 roku


W Hanza Tower zakończyły się prace budowlane.
Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku

26-piętrowy budynek mieszkalno-biurowo-komercyjny czeka teraz na pozwolenie na użytkowanie. Duża część mieszkań i lokali usługowych została już dawno sprzedana, ale wciąż dostępne są m.in. ostatnie apartamenty na najwyższych piętrach

Budowa Hanza Tower trwała 10 lat. Kamień węgielny wmurowano bowiem 23 września 2011 r. Pierwotnie zapowiadano, że wysokościowiec będzie gotowy już w 2014 r., ale rok wcześniej prace wstrzymano, po wykonaniu zaledwie trzech kondygnacji podziemnych. Pracownicy wrócili na plac budowy przy al. Wyzwolenia dopiero w marcu 2017 r. 4,5 roku później udało się doprowadzić inwestycję do końca.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 22 października 2021 roku


Plac budowy - Kołłątaja, Asnyka, Dworzec Niebuszewo - 20 października 2021

Dalej trwają prace na Niebuszewie w ciągu ulic Kołłątaja, Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały. 9 października 2021 roku zamknięta została pętla autobusowa Kołłątaja z powodu kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych. Tymczasową pętle autobusową ustanowiono na odcinku ulicy Kołłątaja pomiędzy ulicami św. Barbary i Rondem Sybiraków. Odcinek ulicy Kołłątaja, gdzie są przystanki autobusowe, dostępne tylko dla komunikacji autobusowej.

Na odcinku rondo Giedrojcia - rondo Sybiraków rozpoczęto prace wykończeniowe torowiska i jezdni.

Na całej długości ulicy Asnyka do skrzyżowania z ulicą Boguchwały położono już torowiska. W rejonie ulicy Boguchwały na skrzyżowaniu z Asnyka kładzione są na podbudowie betonowej, prefabrykowane, żelbetowe, tramwajowe płyty przejazdowe, w których będą umieszczone tory, kładzione płyty stanowią ochronę przed wibracjami i hałasem wtórnym, co jest niebagatelne w przypadku bliskości budynków mieszkalnych. Ta sama sytuacja powtarza się od skrzyżowania z Boguchwały, Asnyka w stronę dworca i całej długości ulicy Orzeszkowej i ulicy Boguchwały (pętla objazdowa).

Na ulicy Orzeszkowej przy budynkach mieszkalny przełożono krzywe chodniki z zachowanych przedwojennych płytek chodnikowych (od strony poprzedniego torowiska tramwajowego). Przy chodniku budowane są zatoczki dla samochodów osobowych, tak na Orzeszkowej jak i Boguchwały.

 Foto: js, 20 października 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Zmiany dla kierowców w rejonie Placu Rodła

Od 9 października 2021 wprowadzony został kolejny etap czasowej organizacji ruchu w związku z przebudową torowisk tramwajowych. W ramach tego etapu w dalszym ciągu wykonywane będą prace związane z przebudową układu drogowego i torowego na ulicy Matejki w rejonie skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego, wzdłuż al. Niepodległości, wzdłuż al. Wyzwolenia od placu Żołnierza Polskiego do placu Rodła, wzdłuż ul. Piłsudskiego od placu Rodła do Matejki.

 Foto: zditm
foto: ZDiTM,
przebudowa torowiska
Wyzwolenia, Piłsudskiego, Matejki
ORGANIZACJA RUCHU

Zmiany w rejonie Placu Rodła:

• Zamknięta zostanie możliwość przejazdu w obu kierunkach ulicą Matejki przez skrzyżowanie z ul. Piłsudskiego
• Zamknięta dla ruchu zostanie ulica Piłsudskiego na odcinku od placu Rodła do ul. Matejki
• Zamknięty zostanie południowy przejazd przez plac Rodła wzdłuż ulicy Piłsudskiego
• Otwarty zostanie przejazd wschodni przez plac Rodła wzdłuż al. Wyzwolenia w kierunku Niebuszewa
• Objazd od Trasy Zamkowej w kierunku Polic i w kierunku przeciwnym poprowadzony zostanie poprzez plac Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia i Malczewskiego
• Dodatkowo zostanie wyznaczony objazd ulicy Matejki w kierunku Polic poprzez ulice: Zygmunta Starego – Starzyńskiego – Plantową
• Na skrzyżowaniach Zygmunta Starego – Starzyńskiego oraz Starzyńskiego – Plantowa zmienione zostanie pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach ulica Plantowa będzie ulicą jednokierunkową w kierunku ul. Matejki
• ulic Zygmunta Starego na odcinku od Matejki do Starzyńskiego będzie ulicą jednokierunkową w kierunku ulicy Starzyńskiego
• na ulicy Matejki na wysokości wjazdu na parking ZUS wykonany zostanie tymczasowy przejazd przez torowisko umożliwiający zawrócenie w kierunku Malczewskiego

 Foto: zditm, 4 października 2021 roku


Plac budowy - Niepodległości, Wyzwolenia, plac Rodła, Matejki, plac Żołnierza
2 października 2021

Inwestycja idzie w dobrym tempie. Prace dalej prowadzone są w ciągu Niepodległości, placu Żołnierza, Wyzwolenia, placu Rodła i Matejki.

Prace na Niepodległości są prawie na ukończeniu. Kładzione są ostatnie płyty i kostka brukowa wokół wiat przystankowych. Zostało również powieszona trakcja napowietrzna. Na placu Żołnierza na wyspie centralnej zagospodarowane zostały miejsca na zieleń. W ciągu alei Wyzwolenia na większej jej części w stronę placu Rodła zabetonowano już torowiska.

Na samym placu Rodła dalej trwają prace przy betonowaniu i układaniu rozjazdów. Na Piłsudskiego w części do Matejki, leżą już częściowo położone torowiska, montowane są nowe słupy trakcyjne. Jeszcze pozostały do położenia rozjazdy w kierunku Malczewskiego i Matejki. Powieszono też trakcję napowietrzną w kierunku placu Żołnierza. Trwają prace przycinania wystających gałęzi drzew wiszących nad trakcją napowietrzną na placu Żołnierza.

Z oglądu sprawy widać, że trasa biegnąca od Niepodległości przez plac Żołnierza i Hołdu Pruskiego do Malczewskiego powoli jest przygotowywana do puszczenia tramwajów.

W pracach uczestniczą brygady ZUE, firmy KML, NTB, STI, FDO Roboty Drogowe, Skanbeton z Polic, Gryfbeton, Proinstal i innych.

 Foto: js, 2 października 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy

Kolejny raport z budowy

Zmiany na placu budowy widać każdego dnia. Choć roboty rozciągnięte są na kilka lokalizacji, to czasowe organizacje ruchu pozwalają na przejazd przez newralgiczne punkty naszego miasta

W zależności od miejsca postęp prac jest różny. Od oddanych już do użytku odcinków jezdni i chodników po ciągle trwające roboty podziemne. Najbardziej widocznym, ale i najtrudniejszym elementem są prace torowe - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. - Tutaj w wielu momentach potrzebna jest ogromna precyzja.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 14 września 2021 roku


Plac budowy - Kołłątaja, Asnyka, Dworzec Niebuszewo - 8 września 2021

Dalej trwają prace na Niebuszewie w ciągu ulic Kołłątaja, Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały. Na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Kadłubka, gdzie układana jest nowa infrastruktura podziemna dalej trwają prace.

Układane są nowe torowiska na przygotowanej wcześniej podbudowie od ulicy Barbary do połowy ulicy Asnyka. Na niektórych odcinkach inwestycji w tym rejonie trwają dalej prace ziemne (ulic Boguchwały i Orzeszkowej). Przygotowywane są kolejne fragmenty torowisk, gdzie zakończono już prace ziemne. Jednocześnie trwają prace brukarskie, a gazownicy układają nową infrastrukturę gazową w okolicach ronda Sybiraków.

Na ulicy Boguchwały 26 sierpnia 2021 roku przy budynku 14 o mało co nie doszło do tragedii. Po godzinie 11 doszło do eksplozji przy sprawdzaniu szczelności gazociągu. Wyrzucona w górę ziemia zabrudziła okna i elewację budynku. Dobrze, że ciśnienie w gazociągu było małe.

Przy robotach zatrudnieni są między innymi pracownicy firm: "Eliot", NBC, STI z Krakowa, ZUE Kraków, KML, Widrog.

 Foto: js, 8 września 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Ułatwienie w centrum miasta

Od 1 września 2021 roku łatwiej będzie poruszać się w centrum miasta. Planowaną zmianą jest otwarcie przejazdu przez plac Żołnierza Polskiego (od Bałuki do Trasy Zamkowej). W związku z tym skrzyżowanie będzie przejezdne ponownie we wszystkich relacjach, jednak w dalszym ciągu będą na nim prowadzone prace.

Prace prowadzone w ramach Torowej rewolucji nie są łatwe, ale idą sprawnie. Wykonawca stara się wprowadzać czasowe organizacje ruchu dynamicznie, w zależności od postępu robót tak, aby ułatwiać poruszanie się po mieście. Przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązywać będą zmiany wprowadzone w poprzednim etapie związane z pracami prowadzonymi wzdłuż al. Niepodległości, al. Wyzwolenia do Placu Rodła, na placu Rodła oraz na ul. Piłsudskiego i Matejki. Na najbliższe dni na placu budowy zaplanowane jest między innymi:

• Wykonanie koryta drogowo-torowego wraz z dolnymi warstwami konstrukcyjnymi – pl. Żołnierza Polskiego, ul. Piłsudskiego, Al. Wyzwolenia
• Wykonanie koryta pod perony – Al. Niepodległości
• Wykonanie płyty betonowej pod torowisko – Al. Wyzwolenia, ul. Piłsudskiego
• Betonowanie górnej zabudowy szynowej – Al. Niepodległości, ul. Piłsudskiego, Plac Żołnierza Polskiego
• Prace brukarskie – montaż krawężników granitowych wzdłuż torowiska – Plac Żołnierza Polskiego
• Wykonanie odcinków odwodnienia terenu wraz z montażem odwodnień torowych oraz montaż fundamentów pod słupy trakcyjne wraz z ustawianiem słupów wzdłuż Al. Niepodległości, Al. Wyzwolenia i ul. Piłsudskiego
• Wykonanie koryta drogowo-torowego i chodnika – ul. Boguchwały, ul. św. Barbary – Rondo Sybiraków
• Prace brukarskie – wykonanie chodników na ul. Asnyka (ul. Boguchwały – ul. Orzeszkowej) oraz Rondzie Sybiraków
• Wykonanie krawężników na odc. ul. św. Barbary – Rondo Sybiraków
• Wykonanie dolnej płyty betonowej – ul. św. Barbary
• Budowa i przebudowa istniejących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz odwodnienia terenu na całości odcinka
• Prace w torowisku tramwajowym – odc. ul. św. Barbary – Rondo Giedroycia
• Prace torowe – ustawianie i regulacja szyn, przygotowanie szalunków pod betonowanie dolnej płyty na skrzyżowaniu ul. Matejki / ul. Piłsudskiego
• Betonowanie dolnej płyty na skrzyżowaniu ul. Matejki / ul. Piłsudskiego
• Prace związane z połączeniem nowego torowiska z istniejącym w ul. Matejki

 Foto: zditm, 27 sierpnia 2021 roku


Plac budowy - Niepodległości, Wyzwolenia, plac Rodła, Matejki, plac Żołnierza
24 sierpnia 2021

Inwestycja przebiega w dobrym tempie. Prace skoncentrowały się w ciągu komunikacyjnym Niepodległości, placu Żołnierza, Wyzwolenia, placu Rodła i Matejki.

Najbardziej widać to przy położonych torowiskach w ciągu Niepodległości biegnących od Bogurodzicy. Rozpoczęło się kładzenie torów w ciągi Wyzwolenia od strony placu Żołnierza Polskiego. Kontynuowane były prace przy zalewaniu ostatnią warstwą betonu torów na zmontowanym dotąd odcinku w alei Piłsudskiego. Na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Matejki trwają prace spawalnicze przy rozjazdach torowisk, co później będzie skutkowała zalaniem ich betonem.

W obrębie placu Rodła układane są torowiska z krzyżownicami tworzący pełny układ torowy we wszystkich możliwych relacjach w postaci tzw. rozgwiazdy, jak również torowiska na odcinku od placu Rodła w ciągu Piłsudskiego do Matejki.

Na odcinku od Piłsudskiego w ciągu Matejki w stronę trasy Zamkowej położona została częściowo warstwa asfaltu międzytorzy, porządkowany jest teren, postawiono też wiat przystankowe. Rozciągane są zawiesia poprzeczne pomiędzy słupami dla trakcji napowietrznej, a na placu Żołnierza zamontowano już pałąki nad torowiskiem. Dalej trwają przygotowania do ułożenie asfaltu pomiędzy torami. Na samym placu Żołnierza są asfaltowane jezdnie od strony Bałuki w kierunku Trasy Zamkowej. Wnoszę z tego, że w niedługi czasie jezdnia w tym kierunku zostanie otwarta.

W pracach uczestniczą brygady ZUE, firmy KML, NTB, STI, FDO Roboty Drogowe, Skanbeton z Polic, Gryfbeton i innych.

 Foto: js, 24 sierpnia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - Kołłątaja, Asnyka, Dworzec Niebuszewo - 9 sierpnia 2021

Dalej trwają prace na Niebuszewie w ciągu ulic Kołłątaja, Asnyka, Orzeszkowej, Boguchwały. W lipcu zostało dopuszczone do ruchu przebudowane rondo Sybiraków, a jednocześnie zamknięto przejazd przez skrzyżowanie ulic Asnyka i Kadłubka, gdzie układana jest nowa infrastruktura podziemna.

Nowe torowiska położono i zalano betonem na przygotowanych wcześniej podbudowie od ulicy Barbary do połowy ulicy Asnyka. Na niektórych odcinkach inwestycji w tym rejonie trwają dalej prace ziemne (ulic Boguchwały i Orzeszkowej). Przygotowywane są kolejne fragmenty torowisk, gdzie zakończono już prace ziemne. Jednocześnie trwają prace brukarskie i czy kończone są w okolicach ronda Sybiraków. Stawiane są również słupy trakcyjno-oświetleniowe w rejonie dworca.

 Foto: js, 9 sierpnia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Torowiska na Niebuszewie Bolinku. Przebudowa za półmetkiem [GALERIA]

Równolegle do przebudowy torów w centrum Szczecina w alejach Niepodległości i Wyzwolenia przez pl. Żołnierza Polskiego z odcinkami ulic Matejki i Piłsudskiego po pl. Rodła modernizowane są odcinki trasy tramwajów na Niebuszewie Bolinku wzdłuż czterech ulic: Kołłątaja, Asnyka, Orzeszkowej i Boguchwały. Tam - według wcześniejszych zapowiedzi - prace, które trwają od początku stycznia, powinny zakończyć się w połowie października tego roku

Są one częścią tej samej inwestycji realizowanej przez spółkę ZUE z Krakowa w ramach kontraktu z Tramwajami Szczecińskimi. Wśród zatrudnionych na placu budowy firm są m.in. Proinstal,, PUIB ELJOT Jacek Luterek, KML i Widrog. Łączny koszt zadania (przed wykonawcą i jego podwykonawcami wciąż główny odcinek trasy od pl. Rodła do ronda Giedroycia) to 174 429 663,24 zł.

Czytaj więcej:  Foto: 24kurier, "Mirosław Winconek", 5 sierpnia 2021 roku


Rozpędzona Torowa Rewolucja

Ostatnie miesiące nie są łatwe dla osób poruszających się po ścisłym centrum naszego miasta. Częste zamiany w organizacji ruchu i wyłączanie z użytku kolejnych relacji budzi niejednokrotnie złość i powoduje dezorientację w pierwszych dniach po wprowadzeniu ograniczeń w poruszaniu się. Sprawna koordynacja działań powoduje jednak, że po zrealizowaniu robót szybko otwierane są wyremontowane odcinki

Otwarcie ulicy Matejki usprawniło wyjazd z naszego miasta od strony Filharmonii. W tej chwili organizacja robót wymusiła zamknięcie innych relacji i kierowcy jadący od strony ulicy Bałuki muszą szukać objazdu.

Pierwsze dni zawsze są najtrudniejsze, ale później prowadzący pojazdy znajdują trasy alternatywne korki lekko zmniejszają się - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. - Widać również jak wiele prac już wykonano i jak duży jest front robót.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 4 sierpnia 2021 roku


Torowy kalejdoskop w centrum. Drogowcy w letnim rozpędzie przebudów

Coraz więcej metrów nowych torów tramwajowych w centrum Szczecina. Drogowcy z ZUE S.A. i ich podwykonawcy nie zwalniają tempa prac przy przebudowie tras od al. Niepodległości przez pl. Żołnierza Polskiego po pl. Rodła

Na centralnej wyspie pl. Rodła wykonane zostały do tej pory prace przy uzbrojeniu podziemnym i grunt szykowany jest już pod ułożenie tam nowych krzyżownic i części rozjazdów. W przygotowanym już wykopie i na utwardzonej warstwie podłoża wzdłuż odcinka ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Matejki szyny obu torów zostały też już na prawie całym odcinku zespawane.

Czytaj więcej:  Foto: 24kurier, "MIR", 30 lipca 2021 roku


Plac Hołdu i przyległości - 24 - 30 lipca 2021

Od 24 lipca 2021 przystąpiono do następnego etapu przebudowy torowisk wciągu Niepodległości, placu Żołnierza Polskiego, Wyzwolenia, placu Rodła i Matejki. Otwarta została możliwość przejazdu na wprost przez plac Żołnierza od strony Trasy Zamkowej, natomiast zamknięto przejazd przez plac Żołnierza Polskiego od strony ulicy Bałuki w kierunku Trasy Zamkowej.

Na środkowej części odcinka jezdni Wyzwolenia między placami Żołnierza Polskiego i Rodła trwają prace ziemne przygotowujące miejsce pod nowe tory. Oprócz tych prac wykonany został montaż części nowych słupów sieci trakcyjnej. Z kolei na placu Rodła wykonano już prace uzbrojenia podziemnego i przygotowywano grunt pod ułożenie tam nowych krzyżownic i części rozjazdów. W ciągu Piłsudskiego do skrzyżowania z Matejki szyny obu torów zostały ze sobą połączone w przygotowanym wykopie.

 Foto: js, 30 lipca 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac Hołdu i przyległości - 8 lipca 2021

Postęp prac w rejonie okalającym plac Żołnierza, Hołdu Pruskiego, Matejki, plac Rodła, Wyzwolenia jest widoczny gołym okiem. Udrożniono ulice Matejki, co spowodowało zmniejszenie korków, puszczono ruch w ciągi Wyzwolenia w stronę placu Rodła.

Trwają prace przy korytowaniu i kładzeniu torowisk w części ulic Niepodległości, placu Żołnierza, Wyzwolenia w kierunku placu Rodła, jak też na samym placu Rodła i odcinku Piłsudskiego w stronę Matejki. Prowadzone są prace przy odcinkach odwodnienia terenu wzdłuż Wyzwolenia i Piłsudskiego, kanalizacji kablowej pod oświetlenie uliczne oraz kanalizacji teletechnicznej Piłsudskiego i skrzyżowania przy Niepodległości, układanie są kable pod sygnalizację świetlną oraz budowane są fundamenty pod słupy trakcyjne w ciągu Wyzwolenia. Wylewana jest dolna płyta torowa z betonu pod rozjazdy na skrzyżowaniu Placu Żołnierza Polskiego / Niepodległości / Wyzwolenia. Trwają też prace wykończeniowe torowiska w ciągu Matejki w kierunku Piłsudskiego.

 Foto: js, 8 lipca 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy

Zmiany na Niebuszewie

Torowa rewolucja jest rozpędzona także na Niebuszewie. W najbliższą sobotę otwarte dla ruchu zostanie Rondo Sybiraków, a na kierowców czekają kolejne zmiany.

W ramach tego etapu robót prace prowadzone będą w dalszym ciągu na ulicy Kołłątaja na odcinku od ronda Giedroycia do Ronda Sybiraków oraz wzdłuż ulicy Asnyka na odcinku od Ronda Sybiraków do ul. Boguchwały. Dodatkowo wyłączony z ruchu zostanie pozostały odcinek ulicy Asnyka do Dworca Niebuszewo, ulica Orzeszkowej na odcinku od ul. Kołłątaja do Asnyka, oraz ulica Boguchwały. Prace odbywać się będą przy całkowitym zamknięciu ruchu w ciągu tych ulic.

Wprowadzone zostaną następujące zmiany:

• otwarte dla ruchu zostanie rondo Sybiraków wraz z wlotami ulicy Niemcewicza oraz ul. Kołłątaja od strony północnej
• zamknięty zostanie przejazd przez plac budowy w ciągu ul. Kadłubka. Na obydwu odcinkach dochodzących do placu Budowy wprowadzony zostanie na niej ruch dwukierunkowy

W dalszym ciągu obowiązywać będą następujące zmiany w organizacji ruchu drogowego:

• W ciągu alei Wyzwolenia na odcinku od ulicy Odzieżowej do ronda Giedroycia, wewnętrzny pas ruchu przeznaczony jest wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej, z wyjątkiem odcinka przez skrzyżowaniem z ulicą Felczaka, gdzie możliwy jest z tego pasa skręt w lewo dla wszystkich pojazdów.
• W ciągu alei Wyzwolenia na odcinku od ulicy Krasińskiego do Ronda Giedroycia wewnętrzny pas ruchu przeznaczony jest wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej
• Wjazd z ronda Giedroycia na ul. Kołłątaja możliwy jest tylko dla autobusów komunikacji miejskiej wjeżdżających na pętlę „Kołłątaja”. Ruch na pętli odbywa się w przeciwnym kierunku niż obecnie. Autobusy wyjeżdżają przez ulicę Barbary do ulicy Długosza
• Ulica Długosza na odcinku od ul. Św. Barbary do al. Wyzwolenia jest ulicą jednokierunkową w kierunku al. Wyzwolenia
• Na skrzyżowaniu ulic Naruszewicza – Kołłątaja – Kadłubka zmienione zostało pierwszeństwo przejazdu w ciągu ulicy Staszica, buspas wyznaczony w ciągu tej ulicy dociągnięty został do Ronda
• Giedroycia, w związku z tym dojazd dla pozostałych pojazdów możliwy jest tylko jednym pasem.
• Zamknięty został przejazd ulicą Boguchwały
• Na skrzyżowaniu ulic Orzeszkowej – Kołłątaja – Warcisława, na wlocie od ulicy Orzeszkowej dopuszczony zostanie skręt w lewo w ulicę Warcisława

Wprowadzenie kolejnego etapu czasowej organizacji ruchu w ramach Torowej rewolucji planowane jest na koniec lipca w rejonie Placu Rodła.

Źródło:  Foto: zditm, 8 lipca 2021 roku


Plac budowy - Kołłątaja, Asnyka, Dworzec Niebuszewo - 6 lipca 2021

Dalej prowadzone są prace przy budowie nowej kanalizacji w rejonie ulicy Boguchwały, czy nowej instalacji gazowej w rejonie dworca i ulicy Asnyka. W rejonie dworca trwają prace brukarskie przy układaniu chodników. Idąc w stronę ulicy Boguchwały napotkać można na chodniku stare jeszcze z 1927 roku płytki chodnikowe. Zastanawiam się czy zostaną one pozostawione (przełożone od nowa, czy wyrzucone).

Na części ulicy Asnyka położono już tory, a przebudowa placu Sybiraków ma się ku końcowi.

 Foto: js, 6 lipca 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Otwarcie ulicy Matejki

Dobre tempo prac w ramach Torowej rewolucji pozwala na otwarcie dla ruchu ulic Matejki. Przed nami ostatnie roboty na jezdni i w najbliższą niedzielę dużo łatwiejszy będzie przejazd w tym rejonie miasta

Postęp prac w centrum miasta i na niebuszewie jest widoczny z dnia na dzień. Zdajemy sobie sprawę z utrudnień, jakie generuje zadanie związane z przebudową torowisk na tak dużym odcinku, ale wykonawca dokłada wszelkich starań, aby zmieścić się w zakładanym harmonogramie prac i jednocześnie pozostawiać poszczególne relacje przejezdnymi. Przygotowywanie organizacji ruchu na czas remontu było bardzo skomplikowanym zadaniem i trwało wiele tygodni.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 29 czerwca 2021 roku


Za nami pół roku Torowej Rewolucji

Trwają intensywne prace rozbiórkowe na Placu Rodła i Alei Wyzwolenia. Tam gdzie to możliwe rozpoczyna się wykonanie koryta pod nowe jezdnie i torowisko. Roboty w ramach torowej rewolucji prowadzone są w wielu miejscach jednocześnie, aby zakończyć tę ogromną inwestycję w czasie

Za nami pierwszych 6 miesięcy prac w ramach przebudowy torowisk na odcinku od Dworca Niebuszewo do Placu Rodła. Do tej pory to skomplikowane zadanie przebiega zgodnie z harmonogramem.

W ubiegłym tygodniu na Niebuszewie prowadzone były między innymi prace torowe - wykonanie górnej płyty torowej na ul. Kołłątaja i betonowanie dolnej płyty na ulicy Asnyka - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 17 czerwca 2021 roku


Kołłątaja i przyległości - 2 czerwca 2021

Od ronda Giedrojcia w stronę ronda Sybiraków skorytowano jezdnię, na której wylano betonową ławę fundamentową, na której częściowo położono tory. Idąc dalej na rondzie Sybiraków w jego korycie trwa wzmacnianie gruntu poprzez piaskowo-cementową zaprawę. Widać zarys nowego ronda, montowane są krawężniki wokół ronda, układane są też tory na przygotowanych betonowych podkładach. Prace prowadzi firma KLM sp. z o.o - Przedsiębiorstwo Usługowo Transportowe.

Dalej w ciągu ulicy Asnyka trwają prace kanalizacyjne, są dalej układane nowe sieci gazowe (firma Eliot), teletechniczne i energetyczne. Ta sama sytuacja panuje w rejonie pętli Niebuszewo przy dworcu kolejowym, jak też przy ulicy Boguchwały.

Od strony dworca w kierunku ulicy Boguchwały wylewana jest betonowa ława fundamentowa pod torowiska. Prace są bardzo zaawansowane.

 Foto: js, 2 czerwca 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac Hołdu i przyległości - 30 maja 2021

29 maja 2021 roku została zmieniona organizacja ruchu w związku z przystąpieniem do następnego etapu przebudowy torowisk w rejonie placu Żołnierza i na odcinku Wyzwolenia do placu Rodła i na samym placu Rodła, ja też w rejonie Piłsudskiego do Matejki polegającą na demontażu starych torowisk i sieci trakcyjnej.

Otwarto wjazd do miasta od strony Trasy Zamkowej do placu Żołnierza jazda na wprost. Nie ma już przejazdu przez plac Rodła w kierunku Niebuszewa. Rondo od tej strony zostało zamknięte i trwa jak już wspomniałem wyżej usuwanie starych torowisk i przebudowa skrzyżowania. Utrudnienia mają potrwać kilka tygodni.

 Foto: js, 30 maja 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac Hołdu i przyległości - 8 maja 2021

Skoncentrowanie prac w rejonie inwestycji na placu Żołnierza i przyległości przynosi widoczne efekty. Ludzie i sprzęt firm "ZUE", "NGB ", i innych. Układane są torowiska na wylanych uprzednio ławach fundamentowych. Dalej trwają prace przy sieci kanalizacji, sieci gazowych i energetycznych. Koło Bramy Królewskiej na skręcie w kierunku placu Żołnierza przygotowywane jest koryto jezdni, które będzie wzmocnione do większego tonażu jadących samochodów.

 Foto: js, 8 maja 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Torowa rewolucja. Raport z budowy

Ogromne tempo prac i sprawna organizacja robót widoczne są we wszystkich trzech miejscach, gdzie prowadzone są roboty związane z torową rewolucją. Jeszcze niedawno tramwaje jeździły po wyeksploatowanych już szynach, a w centrum miasta spawane są już nowe rozjazdy i trwa budowa peronów przystankowych

Każdy dzień przynosi nowości na jednym z największych placów budowy w naszym mieście. Prace prowadzone są jednocześnie na 3 odcinkach.

Na Placu Żołnierza w zeszłym tygodniu prowadzone były roboty związane z zabudową rur osłonowych i istniejącego ciepłociągu, układaniem i zagęszczeniem warstwy stabilizacji czy spawaniem rozjazdu - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 5 maja 2021 roku


Plac Hołdu i przyległości - 29 kwietnia 2021

Prace w tej części inwestycji są na prawdę imponujące. Skoncentrowano dużą ilość ludzi i sprzętu firm "Widrog", " Eliot", "ZUE" i innych. Przygotowywane są koryta pod przyszłe skręty torów na pacu Żołnierza w kierunku placu Rodła i z powrotem, jak też z kierunki Niepodległości w kierunku placu Hołdu. Układane są torowiska na wylanych uprzednio ławach fundamentowych. Dalej trwają prace przy sieci kanalizacji, sieci gazowych i energetycznych. Zbudowano od nowa fundamenty do osadzenia słupów trakcyjno-oświetleniowych.

 Foto: js, 29 kwietnia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Kołłątaja i przyległości - 27 kwietnia 2021

Z tego pozornego chaosu budowlanego powoli na tej części inwestycji torowej wyłania się porządek. Od ronda Giedrojcia w stronę ronda Sybiraków skorytowano jezdnię, na której wylano betonową ławę fundamentową pod przyszłe torowisko. Widać też zarysy przyszłego przystanku na przeciwko pętli Kołłątaja. Idąc dalej na rondzie Sybiraków w jego korycie trwa wzmacnianie gruntu poprzez piaskowo-cementową zaprawę. Prace prowadzi firma KLM sp. z o.o - Przedsiębiorstwo Usługowo Transportowe.

Dalej w ciągu ulicy Asnyka trwają prace kanalizacyjne, są układane nowe sieci gazowe (firma Eliot), teletechniczne i energetyczne. Ta sama sytuacja panuje w rejonie pętli Niebuszewo przy dworcu kolejowym, jak też przy ulicy Boguchwały.

 Foto: js, 27 kwietnia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac Hołdu Pruskiego i przyległości - 8 kwietnia 2021

Według oglądu prac 8 kwietnia na odcinku od placu Rodła do placu Hołdu Pruskiego wylano już płytę betonową, na której kładzione są szyny. Od skrzyżowania placu Hołdu Pruskiego z placem Żołnierza przygotowywane jest podłoże pod wylewkę betonową w korycie torowym. Prowadzone są prace związane z infrastrukturą podziemną. Budowane są od nowa posadowienia pod przyszłą trakcje napowietrzną.

Zgodnie z komunikatem ZDiTM z 7 kwietnia (patrz niżej) od 10 kwietnia wykonawca wchodzi na kolejną część jezdni i torowiska, i rozpoczyna prace rozbiórkowe na zajętej połowie placu Żołnierza, co wiąże się z wyłączeniem możliwości przejazdu od alei Niepodległości w kierunku placu Rodła. Autobusy od placu Brama Portowa będą jeździć po torowisku i zjeżdżać będą z niego za placem.

 Foto: js, 8 kwietnia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Torowa rewolucja: Zmiany na placu Żołnierza Polskiego

Od 10 kwietnia 2021 roku, ZUE wraz z podwykonawcami przystępują do przebudowy części placu Żołnierza Polskiego, co wiąże się z wprowadzeniem zmian organizacji ruchu w rejonie placu.

Patrz komunikat:  Foto: ws, 7 kwietnia 2021 roku


Torowa rewolucja: Duże tempo prac w centrum i na Niebuszewie

Trwają intensywne prace związane z trwającą torową rewolucją. Na placu Hołdu Pruskiego widać już nowe szyny. To pokazuje jak ogromne jest tempo prac przy tak skomplikowanym i wymagającym zadaniu

Prace wodno-kanalizacyjne, budowa węzła wodociągowego na ul. Kołłątaja, wykonanie koryta torowego na ul. Kołłątaja / ul. Św. Barbary i ul. Asnyka, prace elektro – instalacyjne na Rondzie Sybiraków, montaż szyn na placu Hołdu Pruskiego czy wykonanie płyty torowej na rozjeździe – ul. Matejki / ul. Piłsudskiego – to tylko część z prac, które udało się do tej pory wykonać.

Czytaj więcej:  Foto: ws, 31 marca 2021 roku


Niebuszewo wygląda jak jeden wielki plac budowy. Trwa "torowa rewolucja" [foto]

Pierwszy etap ogromnej inwestycji – remont torowiska na Niebuszewie – trwa już od prawie dwóch miesięcy. To czas, w którym na próbę została wystawiona cierpliwość kierowców, pasażerów i mieszkańców

Obecnie z ruchu wyłączona jest ul. Kołłątaja na odcinku od ronda Giedroycia do ronda Sybiraków oraz ul. Asnyka od ronda Sybiraków do Dworca Niebuszewo Nieprzejezdna jest również ul. Orzeszkowa na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Asnyka oraz ul. Boguchwały.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Agnieszka Wojs", 5 marca 2021 roku


Prace na części placu Żołnierza Polskiego

20 lutego 2021 roku, rozpoczęły się prace na odcinku od placu Hołdu Pruskiego wzdłuż placu Żołnierza Polskiego do Wyzwolenia. Brygady ZUE i firm współpracujących demontują płyty znajdujące się pomiędzy torami, jak też same torowiska.

Aby zagwarantować bezpieczeństwo brygadom pracującym na placu budowy postawiono zapory uniemożliwiające wjazd samochodów na jezdnie w kierunku Wyzwolenia, umożliwiając jednocześnie samochodom jadącym od Trasy Zamkowej skręt w prawo w kierunku ulicy Matejki. Na razie nie widać problemów z przejazdem, ruch pojazdów odbywa się płynnie. Problemy mogą powstać w poniedziałek, kiedy mieszkańcy będą przemieszczać się do pracy.

 Foto: js, 20 lutego 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Zamknięcie części placu Żołnierza Polskiego

W sobotę 20 lutego 2021 roku wprowadzony zostanie kolejny etap czasowej organizacji ruchu związanej z przebudową torowisk.

W ramach tego etapu w dalszym ciągu prace będą się odbywać na torowisku wzdłuż ulicy Matejki na odcinku od ulicy Piłsudskiego do placu Żołnierza Polskiego. Dodatkowo roboty rozpoczną się na odcinku wzdłuż placu Żołnierza Polskiego w części od ul. Matejki do al. Wyzwolenia. Roboty obejmą także jezdnię północną (w kierunku do al. Wyzwolenia).

W związku z tym w dalszym ciągu będą obowiązywać zmiany wprowadzone w poprzednim etapie prac, ale dodatkowo 20.02 zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

• Na skrzyżowaniu Matejki — Piłsudskiego na wlocie południowym ponownie będzie możliwy skręt w lewo z dwóch pasów ruchu.
• Na skrzyżowaniu przy placu Hołdu Pruskiego na wlocie od Trasy Zamkowej możliwy będzie jedynie skręt w prawo w kierunku ulicy Matejki.
• Zmienione zostaną programy sygnalizacji świetlanej na skrzyżowaniach: Matejki — Piłsudskiego i plac Hołdu Pruskiego oraz na placu Żołnierza Polskiego — al. Wyzwolenia

Ze względu na panujące warunki atmosferyczne w ostatnich dniach część prac nie mogła być prowadzona. Wykonawca wstrzymał prowadzenie zaplanowanych prac budowlanych branży drogowo-torowej, sanitarnej i elektro-energetycznej z uwagi na silne opady śniegu i niskie temperatury.

W najbliższym czasie, jeśli pozwoli na to pogoda, w planach, w zależności od odcinka, jest między innymi:

• rozpoczęcie lub ciąg dalszy rozbiórki istniejących elementów jezdni,
• demontaż istniejącego oznakowania,
• rozpoczęcie lub ciąg dalszy rozbiórki istniejącego torowiska tramwajowego,
• rozpoczęcie lub ciąg dalszy rozbiórki elementów podwieszeń trakcyjnych,
• wytyczenie sytuacyjne i wysokościowe zaprojektowanych elementów uzbrojenia podziemnego oraz konstrukcji dróg i torowiska,
• bieżąca inwentaryzacja geodezyjna wykonanych prac,
• rozpoczęcie prac wodno-kanalizacyjnych: odcinek kanalizacji deszczowej, montaż rur osłonowych w korycie torowym,
• rozpoczęcie prac w zakresie elektro-energetyki: układanie rur osłonowych przez koryto torowe.

Źródło:  Foto: zditm, 17 lutego 2021 roku


Plac budowy Hołdu Pruskiego - 25 - 30 stycznia 2021

Prace na tym odcinku zaczęły się 23 stycznia 2021 roku od zabezpieczenia drzew i ściągnięcia trakcji napowietrznej na odcinku od placu Żołnierza do ulicy Piłsudskiego.

Tory tramwajowe od ulicy Piłsudskiego do Bramy Królewskiej przy placu Hołdu Pruskiego zostały już zerwane. Trwają prace przy zdzieraniu nawierzchni zamkniętej jezdni na tym samym odcinku.

Przebudowa ulicy Matejki na tym fragmencie jest zgodna z projektem, w którym przebudowie ulegnie też ulica Roosevelta, gdzie powstaną przystanki końcowe linii autobusowych, co pozwoli rozładować tłok na pętli autobusowej vis a vis niej (ZUS). Przebudowywany będzie cały odcinek między PZU a Bramą Królewską. Autobusy wyjeżdżające z ulicy Roosevelta będą wjeżdżały na pas autobusowo-tramwajowy, który powstanie na przebudowanych torach.

 Foto: js, 30 stycznia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Wymiana torów na ul. Matejki i na Niebuszewie.
Nowe blokady i objazdy [GALERIA, FILM]

Brak przejazdu ul. Jana Matejki od skrzyżowania z al. Marszałka Piłsudskiego w kierunku Bramy Królewskiej i dalej skrętu jej nitką jezdni w lewo do Trasy Zamkowej, jak i w prawo na pl. Żołnierza Polskiego. Blokady jej skrzyżowań z ulicami Małopolską, Mazowiecką i Franklina Delano Roosevelta. Reorganizacja ruchu kołowego z wydzielonymi pasami do zawracania dla autobusów miejskich w rejonie przyległym do pl. Rodła

To tylko część zmian wprowadzonych w centrum Szczecina w związku z rozpoczęciem w sobotę (23 stycznia), od rana przebudowy fragmentu torowiska dla tramwajów. Równocześnie kolejne blokady obowiązują także na Niebuszewie Bolinku - tam z tego samego powodu całkowicie z ruchu wyłączona została już na całej swej długości ul. Adama Asnyka, odcinek ul. Boguchwały, jak też ul. Elizy Orzeszkowej aż do jej skrzyżowania z ulicami Hugona Kołłątaja i księcia Warcisława I.

Czytaj więcej:  Foto: 24kurier, 23 stycznia 2021 roku


Od Niebuszewa-Bolinka po centrum. Torowa przebudowa w rozpędzie

Dodatkowych blokad w przejeździe dla samochodów, utrudnień w parkowaniu, objazdów i zmian w komunikacji miejskiej w Szczecinie ciąg dalszy. Od soboty, 23 stycznia, z ruchu kołowego na Niebuszewie Bolinku wyłączony zostanie pozostały odcinek dojazdowy ul. Adama Asnyka od skrzyżowania z ul. Boguchwały do wyłączonej już z użytku dwa tygodnie temu pętli przy ul. Elizy Orzeszkowej na wysokości dawnej stacji Niebuszewo i odcinek tej ostatniej do wysokości skrzyżowania z ulicami Hugona Kołłątaja i ks. Warcisława I

Podobnie jak odcinek samej ul. Boguchwały między ulicami Elizy Orzeszkowej i Adama Asnyka. Tam też ruszą roboty drogowe przy wymianie na nową całej infrastruktury. Równocześnie w ramach tej inwestycji blokady pojawią się w centrum – ekipy ZUE SA i podwykonawców wkroczą na plac przebudowy fragmentu torowiska w ul. Jana Matejki od skrzyżowania z al. Marszałka Józefa Piłsudskiego do pl. Żołnierza Polskiego przy Bramie Królewskiej.

Czytaj więcej:  Foto: 24kurier, 23 stycznia 2021 roku


Plac budowy Asnyka - 21 stycznia 2021

W ciągu tych dwu tygodni rozebrano torowiska w ulicy Kołłątaja poprzez rondo Sybiraków ulice Asnyka do ulicy Boguchwały. Trwają przygotowania do demontażu torowisk od ulicy Boguchwały do Dworca Niebuszewo, Orzeszkowej i Boguchwały.

Koło pętli Kołłątaja rozkuwane jest betonowe podłoże torowiska i jezdni.

 Foto: js, 21 stycznia 2021 roku


foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Zamknięcie kolejnych ulic w ramach Torowej Rewolucji

Pierwsze dni prac związanych z przebudową torowisk przyniosły intensywne prace rozbiórkowe. Wprowadzone zmiany w organizacji ruch poddawane są dokładnej analizie, a korekty będą wprowadzane wraz z kolejnym etapem, który rozpocznie się w sobotę 23 stycznia

W ramach kolejnego etapu robót prace prowadzone będą w dalszym ciągu na ulicy Kołłątaja na odcinku od ronda Giedroycia do Ronda Sybiraków oraz wzdłuż ulicy Asnyka na odcinku od ronda Sybiraków do ul. Boguchwały.

Dodatkowo wyłączony z ruchu zostanie pozostały odcinek ulicy Asnyka do Dworca Niebuszewo, ulica Orzeszkowej na odcinku od ul. Kołłątaja do Asnyka oraz ulica Boguchwały - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. Prace odbywać się będą przy całkowitym zamknięciu ruchu w ciągu tych ulic.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "redakcja", 14 stycznia 2021 roku


Wielka przebudowa torowisk w Szczecinie.
Zamykają dla ruchu ulice na Niebuszewie. ZDJĘCIA, WIDEO, MAPY - 9.01.2021

Od 9 stycznia rozpoczyna się pierwszy etap modernizacji infrastruktury drogowej. Prace - przy całkowitym zamknięciu ruchu - prowadzone będą na ulicy Kołłątaja na odcinku od ronda Giedroycia do Ronda Sybiraków oraz wzdłuż ulicy Asnyka na odcinku od ronda Sybiraków do ul. Boguchwały. To zaledwie fragment zaplanowanych prac, które obejmą al. Niepodległości i al. Wyzwolenia aż do Dworca Niebuszewo. Inwestycję zaplanowano na prawie dwa lata

Jest to jedna z największych inwestycji w naszym mieście, a z pewnością najbardziej skomplikowane logistycznie zadanie realizowane w Szczecinie. Projekt przebudowy torowiska wraz z siecią trakcyjną zakłada poprawę infrastruktury tramwajowej na łącznym odcinku około 8 kilometrów toru pojedynczego, ale także kompleksowo odpowie na potrzeby pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, rowerzystów i kierowców – wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzecznik spółki Tramwaje Szczecińskie.

Czytaj więcej:  Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 9 stycznia 2021 roku


Rusza kolejny etap torowej rewolucji.
Od soboty zamknięte ulice na Niebuszewie

W nadchodzący weekend rozpoczynają się prace nad modernizacją kolejnego odcinka tramwajowych torowisk. W ciągu dwóch lat poprawione zostaną tory na al. Niepodległości i al. Wyzwolenia, po płac Giedroycia aż do Dworca Niebuszewo. Zadaniem wykonawcy będzie również przebudowa placu Rodła i placu Żołnierza Polskiego

Pracami zajmie się krakowska firma ZUE S.A., która znana jest u nas z innych inwestycji, w tym przebudowy węzła „Wyszyńskiego” węzła „Szarych Szeregów”. Firma ZUE S. A. zaoferowała wykonanie prac za 174,42 min zł.

Czytaj więcej:  Foto: Głos Szczeciński (3), "Oskar Masternak", 5 stycznia 2021 roku


Torowa rewolucja w Szczecinie nabiera rozpędu

W styczniu rozpocznie się kolejna jej część, tym razem związana z przebudową na odcinku od Dworca Niebuszewo do Placu Rodła. W piątek (11 grudnia 2020) została podpisana umowa z dobrze znanym w naszym mieście wykonawcą - firmą ZUE S.A.

Jest to jedna z największych inwestycji w naszym mieście, a z pewnością najbardziej skomplikowane logistycznie zadanie realizowane w Szczecinie. Projekt przebudowy torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego - Matejki – al. Wyzwolenia – pl. Rodła - Rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo zakłada poprawę infrastruktury tramwajowej na łącznym odcinku około 8034 mtp toru pojedynczego, ale także kompleksowo odpowie na potrzeby pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, rowerzystów i kierowców. Poprawi ich komfort i bezpieczeństwo.

Źródło: , 11 grudnia 2020 roku


Przebudowa torowisk w centrum Szczecina rozpocznie się w tym roku [ZDJĘCIA]

Wiemy już, kiedy może ruszyć przebudowa układu torowisk tramwajowych między Dworcem Niebuszewo a placem Żołnierza

Krajowa Izba Odwoławcza po zaskarżeniu wyników przetargu przez jednego z oferentów opublikowała swoje rozstrzygnięcie. Prace przygotowawcze do realizacji inwestycji już trwają.

Jesteśmy po rozstrzygnięciu Krajowej Izby Odwoławczej, która nie uznała zarzutów jednego z potencjalnych wykonawców, w całości je oddaliła - informuje prezes Spółki Tramwaje Szczecińskie Krystian Wawrzyniak. Czytaj więcej: "radioszczecin.pl",

Opracowanie: "Marek Borowiec", "radioszczecin.pl", 2 listopada 2020


Zła wiadomość w sprawie modernizacji torów tramwajowych za ponad 180 mln zł

Niewiele już brakowało do podpisania umowy z firmą ZUE na modernizację torów od Niebuszewa do centrum. Wynik przetargu został jednak zakwestionowany

Oferta ZUE została wybrana przez komisję przetargową Tramwajów Szczecińskich na początku września. Chodzi o największą jak do tej pory inwestycję w modernizację szczecińskich torowisk. Ma objąć cały ciąg od Dworca Niebuszewo przez al. Wyzwolenia do al. Niepodległości. Prace obejmą także tory na fragmencie ul. Piłsudskiego (od pl. Rodła do ul. Matejki), ul. Matejki i dalej do pl. Żołnierza Czytaj więcej: "wyborcza.pl",

Opracowanie: "akr", "wyborcza.pl", 17 września 2020


Część ryneczku na placu Kilińskiego już rozebrana. Powstanie tu duży parking [foto]

Wiele wskazuje, że targowisko przy placu Kilińskiego w Szczecinie powoli przechodzi do historii. Właśnie wyburzana jest górna część rynku. Z ziemią zrównane zostały budki, które stały na działce dzierżawionej od Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego od 1994 roku. O złej kondycji tego miejsca informowaliśmy na łamach portalu wSzczecinie.pl już kilka miesięcy temu. Otwartych jest obecnie tylko kilka sklepów, głównie w przedniej części targowiska, od strony al. Wyzwolenia

Targowisko na placu Kilińskiego w agonii? Część została właśnie rozebrana. Prace rozbiórkowe w górnej części targowiska rozpoczęły się pod koniec ubiegłego tygodnia. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, to efekt zakończenia umowy między targowiskiem a Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego. Czytaj więcej: "wszczecinie.pl",

Opracowanie: "Michał Kaczmarek", "wszczecinie.pl", 2 czerwca 2020


Trzech chętnych na ogromne zadanie w centrum miasta

Trzy firmy zgłosiły się do wykonania ogromnego zadania w samym centrum naszego miasta. Jedna ze złożonych ofert mieści się w zakładanym budżecie. Jednak zanim wyłoniony zostanie wykonawca potrzebna jest dokładna analiza dokumentów oraz, ze względu na dużą wartość zamówienia, procedura kontroli uprzedniej.

Przypominamy, że wykonawca będzie miał 720 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy na zadanie pod nazwą „PRZEBUDOWA TOROWISKA WRAZ Z SIECIĄ TRAKCYJNĄ OD PL. ŻOŁNIERZA DO PĘTLI NIEBUSZEWO ORAZ W CIĄGU PL. ŻOŁNIERZA POLSKIEGO – UL. MATEJKI – UL. PIŁSUDSKIEGO (DO PL. RODŁA)”.

Projekt przebudowy torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – al. Wyzwolenia – pl. Rodła do Ronda Giedroycia zakłada poprawę infrastruktury tramwajowej na łącznym odcinku około 8034 mtp, ale także kompleksowo odpowie na potrzeby pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, rowerzystów i kierowców - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. - Poprawi ich komfort i bezpieczeństwo. Zadanie jest skomplikowane i wymagające, zostanie podzielone na kilka etapów.

Zakres robót obejmuje:

• przebudowę torowiska w al. Niepodległości oraz al. Wyzwolenia do Ronda Giedroycia,
• przebudowę torowiska w ciągu ul. Kołłątaja, ul. Asnyka,
• przebudowę pętli Dworzec Niebuszewo,
• przebudowę torowiska w ciągu pl. Żołnierza Polskiego, ul. Matejki i ul. Piłsudskiego,
• przebudowę placu Rodła i placu Żołnierza Polskiego,
• przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w pasie rozdziału na odcinkach wydzielonych oraz przebudowa całej ulicy na odcinkach torowiska wbudowanego w jezdnię (łącznie ok. 8034 mtp),
• nadanie priorytetu dla komunikacji miejskiej na całym odcinku poprzez wykonanie pasów autobusowo – tramwajowych,
• budowę przystanków „wiedeńskich” tramwajowych/przebudowę peronów przystankowych, integracja przystanków autobusowych i tramwajowych, ułatwienie przesiadek, • poprawa komfortu obsługi pasażerów,
• budowę wydzielonych miejsc postojowych,
• budowę pasów rowerowych,
• przebudowę chodników oraz zjazdów,
• przebudowę sieci trakcyjnej,
• przebudowę oświetlenia ulicznego,
• przebudowę sygnalizacji świetlnej wraz ze zmianą organizacji ruchu.

Na sfinansowanie zadania zamawiający przeznaczył kwotę 185 233 158,07. W przetargu wzięły udział 3 firmy:

• TORPOL S.A – 186 586 760,28
• Budimex – 208 923 158,62
• ZUE S.A – 174 429 663, 24

Trwa weryfikacja złożonych dokumentów.

Żródło:  Foto: ws, 14 maja 2020 roku

Przejście dla pieszych przez środek placu Żołnierza.
Pomysł na scalenie pl. Adamowicza z dawną aleją kwiatową

Wrócił pomysł odtworzenia ciągu spacerowego przerwanego przez plac Żołnierza. Okazją miałaby być modernizacja torowisk tramwajowych, która obejmie także plac

Pomysł przypomniał Szczeciński Ruch Miejski, który na podstawie jednej z wizualizacji modernizacji torów narysował, jak miałoby przebiegać nowe przejście. Chodzi o jego przeciągnięcie przez sam środek placu. W ten sposób powstałby ciąg pieszy łączący zmodernizowany plac Adamowicza oraz dawną aleję Kwiatową. Czytaj więcej: "wyborcza.pl",

Opracowanie: "Andrzej Kraśnicki jr", "wyborcza.pl", 12 lutego 2020


Przetarg na przebudowę torowisk

Tramwaje Szczecińskie w dniu 4 lutego 2020 roku ogłosiły przetarg na przebudowę torowisk wraz z siecią trakcyjną od placu Żołnierza poprzez Wyzwolenia, plac Rodła, Wyzwolenia, plac Giedrojcia, dalej plac Sybiraków, Asnyka do dworca Niebuszewo. W tym samym przetargu ujęto też trasę tramwajową w ciągu placu Żołnierza poprzez plac Hołdu Pruskiego małym odcinkiem Matejki i Piłsudskiego do placu Rodła. Termin składania ofert dla zainteresowanych firm ustalono na 29 kwietnia 2020 roku. Jednak ze względu na pytania potencjalnych wykonawców oraz modyfikacje dokumentacji spowodowały przesunięcie terminu przyjmowania ofert do 8 maja 2020, 14 maja 2020 roku.

Remont torowisk i trakcji napowietrznej został podzielony na etapy ze względu na ich skomplikowanie. Roboty obejmą przebudowę torowisk w ciągu ulic Niepodległości, Wyzwolenia wraz z placami Żołnierza, Rodła, Giedrojcia dalej ulic Kołłątaja, Asnyka i przebudowę pętli koło dworca Niebuszewo.

Żródło:  Foto: ts, 4 lutego, 27 kwietnia 2020 roku

_____________________________________________________________________________________________

Przetarg obejmuje wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie torowiska wraz z siecią trakcyjną od placu Żołnierza Polskiego do pętli Niebuszewo oraz w ciągu placu Żołnierza Polskiego – Matejki – Piłsudskiego do placu Rodła (inwestycja typu „wybuduj”).

Zakres robót określony jest w dokumentach projektowych opracowanych przez DIM Pracownię Projektową Dróg i Mostów Ryszard Kowalski, ul. Sosnowa 6a, 71-468 Szczecin, pod nazwami:

• przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu Niepodległości – placu Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – placów Rodła i Ronda Giedroycia,
• przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu Kołłątaja –ul. Asnyka –pętla Niebuszewo,
• przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną na odcinku placu Żołnierza – placu Hołdu Pruskiego – Matejki – Piłsudskiego (do placu Rodła)

Niebuszewo

Budowa węzła przesiadkowego i powiązanie pętli tramwajowej przy dworcu z nowo budowanym tunelem pod torami kolejowymi umożliwiającymi wejście na perony oraz północną część dworca.

 Foto: DIM Pracownia Projektowa Dróg i Mostów - dokumentacja projektowa
źródło: DIM Pracownia
Projektowa Dróg i Mostów,
dokumentacja projektowa,
pętla Niebuszewo po przebudowie
W ramach inwestycji przebudowane zostanie torowisko w na odcinku od ronda Giedrojcia do dworca Niebuszewo. Przebudowane zostaną chodniki, perony przystankowe, ścieżki rowerowe, postawione zostaną nowe słupy trakcyjne, oświetlenia uliczne, jak też cała infrastruktura podziemna (wodociągowa, energetyczna, kanaliza i ciepłownicza). Wybudowana zostanie sieć teletechniczna na potrzeby monitoringu miejskiego czy instalacja systemu informacji przeciwpożarowej. Wykonane zostaną nasadzenia zieleni wysokiej, urządzone od nowa trawniki czy elementy małej architektury.

 Foto: DIM Pracownia Projektowa Dróg i Mostów - dokumentacja projektowa
źródło: DIM Pracownia
Projektowa Dróg i Mostów,
dokumentacja projektowa,
Asnyka/Bogusławy
po przebudowie
Przebudowany zostanie układ drogowy ulic Kołłątaja na odcinku od ronda Giedrojcia do ronda Sybiraków i Asnyka, ulica Orzeszkowej na odcinku od Asnyka do Kołłątaja oraz Boguchwały od Orzeszkowej do skrzyżowania z Asnyka.

Torowisko pętli ulicznej przy dworcu, zostanie zabudowane w żelbetowych płytach prefabrykowanych. Geometria torowiska na pętli będzie dostosowana do obecnych przepisów, tj. powiększone zostaną promienie łuków poziomych do 25 m z łukami przejściowymi. Na pętli będą 2 perony tramwajowe o długości 65 m każdy. Zbudowany też będzie nowy odcinek toru technicznego pomiędzy ulicą Boguchwały i Asnyka zamykający pętlę uliczną. Odcinek ten będzie stanowić połączenie awaryjne możliwe do wykorzystania tylko w niezbędnych przypadkach.

Plac Hołdu Pruskiego

 Foto: DIM Pracownia Projektowa Dróg i Mostów - dokumentacja projektowa
źródło: DIM Pracownia
Projektowa Dróg i Mostów,
dokumentacja projektowa,
Rodła/Matejki po przebudowie
Przebudowa jezdni, torowiska tramwajowego, ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, sieci trakcyjnej i kolidującej infrastruktury podziemnej oraz zagospodarowaniu terenu elementami małej architektury w ramach inwestycji pn: „Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną na odcinku plac Żołnierza, plac Hołdu Pruskiego, Matejki, Piłsudskiego do placu Rodła”.

W ramach inwestycji zostanie położone nowe torowisko tramwajowe na podbudowie betonowej, po którym będą mogły jeździć autobusy, jak też samochody uprzywilejowane. Przebudowie ulegnie układ rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Matejki i Piłsudskiego. Na skrzyżowaniu Plac Żołnierza wykonana zostanie nowa relacja skrętna torowa umożliwiająca skręt z Wyzwolenia w plac Żołnierza Polskiego i odwrotnie.

Plac Rodła z przyległościami

Inwestycja obejmuje przebudowę torowiska tramwajowego na całej długości. Torowisko w całości zostanie wykonane na podbudowie betonowej z zabudową nawierzchnią bitumiczną. W układzie torowym wykonane zostaną wszystkie brakujące relacje skrętne na placu Rodła oraz rozdzielone zostaną perony na wlocie północnym (osobny do skrętu w prawo i do jazdy na wprost i w lewo).

 Foto: DIM Pracownia Projektowa Dróg i Mostów - dokumentacja projektowa
źródło: DIM Pracownia
Projektowa Dróg i Mostów,
dokumentacja projektowa,
plac Rodła po przebudowie
Na odcinku od Wyzwolenia do Odzieżowej przebudowany zostanie w całości pas rozdziału pomiędzy jezdniami. Na dalszym odcinku przebudowie podlegać będzie cała szerokość pasa drogowego. W ciągu Piłsudskiego przebudowane zostaną istniejące torowiska, jezdnia i chodniki oraz nastąpi rozbudowa ulicy o ścieżki rowerowe.

 Foto: DIM Pracownia Projektowa Dróg i Mostów - dokumentacja projektowa
źródło: DIM Pracownia
Projektowa Dróg i Mostów,
dokumentacja projektowa,
Wyzwolenia po przebudowie
Przebudowana zostanie ulica Roosevelta, na której zlokalizowana zostanie zatoka odstawcza dla autobusów komunikacji miejskiej. W rejonie skrzyżowania z ulicą Wielkopolską przebudowane zostanie skrzyżowanie w sposób umożliwiający docelowe rozwiązanie drogowe obsługujące budynek Hanza Tower. Na odcinku pomiędzy ulicą Ofiar Oświęcimia a wjazdem na teren szpitala, przebudowany zostanie mur oporowy z uwagi na konieczność poszerzenia jezdni na Wyzwolenia.

Wykonana zostanie nowa sieć trakcyjna, oświetlenie, elementy systemu informacji pasażerskiej, odwodnienie nawierzchni dróg oraz usunięte kolizji z sieciami wodociągowymi, ciepłowniczymi.

W ramach inwestycji zakłada się przebudowę istniejących jezdni poprzez wykonanie całkowicie nowej konstrukcji jezdni na odcinku od ulicy Odzieżowej do ronda Giedroycia oraz w niezbędnych miejscach na pozostałych odcinkach. Co umożliwi dostosowanie na całym odcinku poruszania się po nim autobusów komunikacji miejskiej. Wszystkie przystanki zaprojektowane zostały jako przystanki autobusowo – tramwajowe.

W ciągu Wyzwolenia zlikwidowana zostania możliwość parkowania na chodnikach na odcinku od Odzieżowej do Ronda Giedroycia. Parkowanie dopuszczone będzie jedynie na wyznaczonych miejscach parkingowych. Na pozostałych odcinkach zachowano istniejące miejsca parkingowe. Na północnej jezdni Piłsudskiego pomiędzy Matejki a Wyzwolenia zaprojektowano zatoki postojowe dla autokarów na potrzeby hotelu oraz zatokę postojową TAXI.

Zreorganizowana zostanie pętla autobusowa na placu Rodła. Na potrzeby stanowisk odstawczych dla autobusów wykorzystana zastanie prawa strona ulicy Roosevelta oraz południowa strona Piłsudskiego na odcinku od placu Rodła Piłsudskiego.

 Foto: DIM Pracownia Projektowa Dróg i Mostów - dokumentacja projektowa
źródło: DIM Pracownia
Projektowa Dróg i Mostów,
dokumentacja projektowa,
plac Żołnierza po przebudowie
Umożliwiony zostanie wjazd na torowisko na Wyzwolenia przy skrzyżowaniu z ulicą Mazowiecką oraz na torowisko na ulic Matejki na skrzyżowaniu z ulicą Mazowiecką, przez to możliwe będzie obsługiwanie ruchu pasażerskiego wsiadających i wysiadających z autobusów na peronach tramwajowych we wszystkich konfiguracjach.

W związku z przebudową, zostanie też przerobiona sygnalizacja świetlna na placu Żołnierza w rejonie ulic Mazowieckiej i Wyzwolenia na placu Rodła, Wyzwolenia/Borysza, Wyzwolenia/Rayskiego/Malczewskiego, Wyzwolenia/Odzieżowa, Wyzwolenia/Felczaka i placu Giedrojcia.

Na przystankach przewidziano też tablice informacji pasażerskiej, wiaty i małą architekturę.


Chcą zachowania miejsc postojowych w al. Wyzwolenia

W związku z przebudową torowiska w alei Wyzwolenia zlikwidowanych ma zostać kilkadziesiąt miejsc postojowych na odcinku od ul. Lubomirskiego do placu Kilińskiego. Sprzeciwiają się temu okoliczni przedsiębiorcy i mieszkańcy. "Apelujemy do władz miasta o zmianę planów przebudowy w taki sposób, aby miejsca parkingowe zostały zachowane po przynajmniej jednej stronie al. Wyzwolenia" - czytamy w petycji przygotowanej przez radnego osiedlowego Radosława Adamskiego

Miejsca postojowe wzdłuż chodników mają zostać usunięte na rzecz ścieżek rowerowych. Adamski uważa, iż "zła zmiana planowana przez urzędników" spowoduje spadek obrotów okolicznych punktów usługowych, a to może doprowadzić do ich zamknięcia. Dodatkowo wycinka drzew spowoduje pogorszenie jakości powietrza oraz wzrost temperatury na tym odcinku, który stanie się "betonową studnią". Czytaj więcej: "24kurier.pl",

Opracowanie: "KaNa", "24kurier.pl", 24 stycznia 2020


Przedsiębiorcy oburzeni likwidacją miejsc parkingowych na al. Wyzwolenia.
"Gdzie jest miejsce na przedsiębiorczość?"

Remont torowiska w obrębie placu Rodła, który szykuje spółka Tramwaje Szczecińskie, obejmie także odcinek al. Wyzwolenia. Mieszkańcy i przedsiębiorcy na ten remont czekali bardzo, ale teraz chyba woleliby, aby nigdy się on nie odbył. Miasto zamierza zrezygnować z części miejsc parkingowych. – Dla wielu firm to realna wizja bankructwa – mówią zmartwieni. Rada osiedla zastrzega, że nikt nie konsultował z mieszkańcami ograniczenia liczby miejsc parkingowych „Jak nie ma możliwości zaparkowania w pobliżu salonu, to jestem na straconej pozycji w stosunku do centrów handlowych”

Kilkadziesiąt miejsc parkingowych może zniknąć z okolic al. Wyzwolenia w Szczecinie. Mowa o odcinku od Hotelu Dana do ryneczku na placu Kilińskiego. Dotychczas samochody parkowały na chodniku, ale plany inwestycyjne miasta zakładają powstanie ścieżek rowerowych po obu stronach jezdni, co poskutkuje zablokowaniem możliwości parkowania. Mieszkańcy i przedsiębiorcy są bardzo niezadowoleni, bo jak mówią, tracą możliwość dojazdu do swoich mieszkań. Czytaj więcej: "wszczecinie.pl",

Opracowanie: "Michał Kaczmarek", "wszczecinie.pl", 23 stycznia 2020


Znikną wszystkie miejsca parkingowe z fragmentu al. Wyzwolenia.
Jest pomysł na inny parking

Nie będzie miejsca na parkowanie na chodniku po modernizacji torów, jezdni i chodników na części al. Wyzwolenia. Na drzwiach kamienic ktoś rozwiesił alarmujące plakaty. Czy alternatywą może być pobliski, nieco zapomniany parking?

 Foto: Urząd Miasta
źródło: Urząd Miasta
dokumentacja projektowa
Chodzi o odcinek al. Wyzwolenia od ul. Lubomirskiego do ronda Giedroycia. Przejdzie gruntowną przemianę w ramach modernizacji całej trasy tramwajowej od al. Niepodległości przez al. Wyzwolenia aż do Dworca Niebuszewo. Na odcinkach, gdzie tory poprowadzone są jezdnią, przebudowana zostanie cała ulica, łącznie z chodnikami. Czytaj więcej: "wyborcza.pl",

Opracowanie: "Andrzej Kraśnicki jr", "wyborcza.pl", 22 stycznia 2020


Dodatkowe zakręty, przystanki, buspasy, drogi rowerowe.
Mamy projekt przebudowy torowisk

To będą nie tylko nowe tory, ale także mnóstwo nowych rozwiązań komunikacyjnych i zmian w organizacji ruchu

Przedstawiamy projekt przebudowy torów tramwajowych na trasie od alei Niepodległości do Dworca Niebuszewo. Czytaj więcej: "wyborcza.pl",

Opracowanie: "Andrzej Kraśnicki jr", "wyborcza.pl", 22 stycznia 2018


Dokumentacja projektowa

Grupa ZUE - Biuro Inżynieryjnych Usług Projektowych Sp. z o.o. w czerwcu i październiku 2011 roku przekazała do Urzędu Miasta dokumentację projektową na modernizację torowisk tramwajowych i sieci trakcyjnej w ciągu alei Wyzwolenia od placu Żołnierza (nowością będzie dodatkowy skręt łączący torowisko biegnące wzdłuż byłej alei kwiatowej z aleją Wyzwolenia) przez plac Rodła (pojawi się tu pełna rozeta, czyli skręty łączące wszystkie kierunki. Dodatkowo powstanie wydzielony prawoskręt dla linii 12) dalej przez rondo Giedroycia, Kołłątaja, Asnyka do Dworca Niebuszewo (pojawi się dodatkowy peron na pętli, który umożliwi przejście pasażerów bezpośrednio na dworzec).

Źródło: Urząd Miasta, czerwiec 2011 roku


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.