Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Hasło linii 80: Rugiańska Osiedle Arkońskie - Zakłady Piekarnicze opublikowane na stronie portalu "Komis" - opracował Michał Szczerbiński.

* * *

Linia 80: Ludowa < -- > Zakłady Piekarnicze

Trasa:
Zakłady Piekarnicze - Łukasińskiego - Reduty Ordona - Wernyhory - Klonowica - Zawadzkiego - Spacerowa - Arkońska - Wszystkich Świętych - Chopina - Osiedle Arkońskie

Kilka ważnych informacji
W latach 70-tych i 80-tych "osiemdziesiątka" kursowała na prawobrzeżu. W swej obecnej postaci powstała w początku lat 90-tych, obsługuje ją zajezdnia SPA Klonowica, kursy zjazdowe wykonywane są do przystanku "Zawadzkiego kościół". W latach początkowych na linii kursowały Autosany H6, oraz Jelcze M11, w chwili obecnej można spotkać prawie każdy typ taboru, łącznie z przegubowym, który posiada SPAK. Czas przejazdu wynosi około 20 min, natomiast długość trasy około 8 km. Częstotliwość kursowania to w szczycie co 25 minut, poza szczytem co 30 minut, w soboty i niedziele co godzinę.

Opis trasy
Jadąc od pętli „Zakłady Piekarnicze” pierwszym ważnym punktem przesiadkowym jest przystanek „Wernyhory”, gdzie możemy kontynuować podróż liniami autobusowymi: 53, 60, 74 lub 75 oraz tramwajowymi 5 i 7.
Następnie jadąc ulicą Wernyhory docieramy do bazy autobusowej SPAK, obok mijamy też Wydział Napraw Taboru, siedzibę Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, oraz dyrekcji MZK . Dalej podróżując ulicami Klonowica i Zawadzkiego docieramy do dużego blokowiska „Zawadzkiego”. Mijając rondo przy ulicy Szafera zjeżdżamy w dół do skrzyżowania alei Wojska Polskiego z ulicą Spacerową, Potem, aż do ulicy Arkońskiej przejeżdżamy przez Lasek Arkoński, mijając stadion Arkoni oraz szpital. Przed wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo w ulicę Wszystkich Świętych, po kilku minutach dojedziemy do kolejnego dużego osiedla - Arkońskiego. Jadąc ulicą Fryderyka Chopina powoli kończymy trasę, mijając bloki mieszkalne, które ciągną się aż do pętli „Osiedle Arkońskie”.

Brygady
Linia w dzień powszedni obsługiwana jest dwoma autobusami:
• 80/1 (5:17-22:40, pojazd niskopodłogowy)
• 80/2 (7:18-18:37)
W dni świąteczne i specjalne kursuje tylko jeden autobus:
• 80/1 (5:17-22:40, pojazd niskopodłogowy).

Budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w dniach 27 sierpnia - 2 października 2007 roku wymusiła zamknięcie dla ruchu odcinka jezdni ulicy Łukasińskiego pomiędzy ulicą Bracką a Taczaka w obu kierunkach.

• linia 80 i 74 jeździły po częściowo zmienionej trasie. W kierunku do Osiedla Arkońskiego i Bezrzecza - od przystanku ,,Łukasińskiego” zlokalizowanego na ulicy Łukasińskiego jeździły ulicami Taczaka, Witkiewicza, Grota Roweckiego do przystanku ,,Reduty Ordona” na ulicy Łukasińskiego i dalej po obecnie obowiązującej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy. Likwidacji uległ przystanek ,,Kleeberga”.

• w kierunku do Zakładów Piekarniczych i Łukasińskiego Ogrody - od przystanku ,,Reduty Ordona” zlokalizowanego na ulicy Łukasińskiego jeżdżą ulicami: Grota Roweckiego, Witkiewicza, Taczaka do przystanku ,,Łukasińskiego” na ulicy Łukasińskiego i dalej po obecnie obowiązującej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy. Wyznaczono dodatkowy przystanek w tym kierunku ,,Berlinga” zlokalizowany na ulicy Grota Roweckiego. Likwidacji uległ przystanek: ,,Kleeberga”. Linia wróciła na swoją stałą trasę 13 października 2007 roku

Wycinka drzew na ulicy Chopina pomiędzy ulicą Broniewskiego a Wszystkich Świętych w dniach 17 - 20 stycznia 2011 roku wymusiła przesunięcie przystanku „Chopina” kierunek Krasińskiego, dla linii 51, 78, 80, B, 532, o około 100 metrów przed skrzyżowanie z ulicą Broniewskiego. Po zakończeniu wycinki przystanek powrócił na stałe miejsce.

Na czas trwania remontu kapitalnego ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej do pętli w Lesie Arkońskim wraz z pętlą w dniach 26 marca 2011 - 22 września 2012 roku wymuszały częste zmiany tras linii 80 i linii zastępczych 803 i 803A.

Prace wykonywało konsorcjum Energopol Szczecin – Z.U.E. Kraków. Inwestycja dofinansowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013.

Praktycznie prace rozpoczęły się w lutym 2011 roku od wycinki 300 drzew i zabezpieczeniu na czas budowy pozostałych gatunków. Później bo 26 marca 2011 od wyburzania starego wiaduktu kolejowego biegnącego nad ulicą Arkońską.

Zakres prac rozpoczętych w lutym 2011 roku obejmował gruntowną przebudowę obu ulic. Wraz z budową nowego wiaduktu wchodził w zakres piątego etapu budowy obwodnicy śródmiejskiej. Podczas robót wymieniono sieć trakcyjną i torowiska tramwajowe.

Przebudowa ulicy Łukasińskiego na odcinku od ulicy Taczaka z dniach 5 kwietnia - 27 września 2012 roku wymusiła częściową zmianę trasy przejazdu oraz lokalizacje przystanków dla linii 74 i 80 w rejonie wykonywanych prac.

• linia 80 kursuje w kierunku Zakładów Piekarniczych po stałej trasie. W kierunku Osiedla Arkońskiego jedzie częściowo objazdem ulicami Łukasińskiego – Żniwną do Szerokiej – Sosabowskiego do ul. Łukasińskiego i dalej po stałej trasie Ulegają zmianie lokalizacje przystanków.

• przystanek „Łukasińskiego” w obu kierunkach został czasowo przeniesiony na ulice Łukasińskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Bracką.

Prace odtworzeniowe nawierzchni asfaltowej jezdni na ulicy Wernyhory w dniach 12 -16 lipca 2013 roku wymusiły wahadłowy ruch pojazdów (sterowanie ręczne). Prace prowadziła firma Strabag, w ramach umowy na bieżące utrzymanie dróg. Prowadzone roboty powodowały na liniach autobusowych 74, 75, 53, 60 i 80 opóźnienia.

• później skierowano autobusy linii 53, 75 i 80 objazdem przez ulice Żołnierską i Klonowica. Na ulicy Żołnierskiej zatrzymały się na przystanku wspólnym z autobusami PKS (za skrzyżowaniem z ulicą Wernyhory) oraz na przystanku Klonowica Zajezdnia na przystanku wspólnym z linią 60 (przed skrzyżowaniem z ul. Wernyhory).

Od 1 marca 2014 autobusy linii 80 kursują zmienioną trasą. Na odcinku pomiędzy przystankiem końcowym przy ulicy Łukasińskiego a skrzyżowaniem Obwodnicy Śródmiejskiej z ulicą Chopina trasa autobusu pozostaje ta sama. Od tego miejsca autobus pojedzie inaczej niż obecnie. Zamiast skręcić w ulicę Chopina „osiemdziesiątka” pojedzie kolejnymi odcinkami Obwodnicy Śródmiejskiej aż do wiaduktu przy ulicy Rugiańskiej, w rejonie którego zlokalizowany będzie przystanek końcowy.

Dzięki temu pasażerowie zyskają skomunikowanie jej z wieloma liniami kursującymi do dzielnic północnych i centrum miasta. Na zmienionej trasie (pomiędzy ulicą Chopina a ulicą Rugiańską) autobusy linii 80 zatrzymają się przystankach:
• „Chopina” (w kierunku Rugiańskiej) – nowy przystanek za skrzyżowaniem z ul. Chopina,
• „Łabędzia” (w obu kierunkach) – nowe przystanki zlokalizowane na Obwodnicy Śródmiejskiej za skrzyżowaniem z ul. Krasińskiego,
• „Przyjaciół Żołnierza” w obu kierunkach,
• „Pasterska” obu kierunkach,
• „Golisza” w obu kierunkach,
• „Rugiańska” przystanek końcowy.

W godzinach szczytu linię będą obsługiwały trzy autobusy należące do SPA „Klonowica”. W godz. 5.00 – 18.00 kursy będą wykonywane co 24 – 30 minut, w pozostałym okresie oraz w dni świąteczne co 60 minut.

W dni powszednie będą jeździły na tej linii autobusy przegubowe. O zmianę trasy wnioskowali pasażerowie oraz Rady Osiedla: Niebuszewo i Arkońskie - Niemierzyn.

Brygady
Linia w dzień powszedni obsługiwana jest trzema autobusami:
• 80/1 (4:58-22:54),
• 80/2 (6:14-18:28)
• 80/3 (6:17-18:01)
W dni świąteczne:
• 80/1 (4:51-22:54).

Z dniem 1 kwietnia 2014 roku, ZDiTM wprowadził zmiany rozkładów jazdy na liniach autobusowych 70, 80, 83, 88 i 101.

• Na linii 80 w dni powszednie kurs o godzinie 18:20 z Zakładów Piekarniczych do Klonowica Zajezdnia został opóźniony o 10 minut i wydłużony do Rugiańskiej (18:57). Uruchomiono dodatkowy kurs relacji Rugiańska (18:59) – Klonowica Zajezdnia (19:2).

W okresie od 28 czerwca - 28 września 2014 roku wprowadzono w godzinach 9 – 18 w weekendy i dni świąteczne drugi autobus do obsługi linii autobusowej 80. W okresie tym linia jeździ co 30 minut, w pozostałych okresach jak dotychczas, co 60. Przerwa posiłkowa dla tej brygady odbywała się będzie na Zajezdni Klonowica.

30 sierpnia 2015 roku w godzinach 8:00 - 13:00 odbywał się bieg XXXVI PKO Półmaraton Szczeciński, wymusiło to wprowadzenie zmian na linii 80.

• autobusy linii 80 kursowały w obu kierunkach z pominięciem ulicy Wernyhory od ulicy Łukasińskiego jechały Sosabowskiego – Szeroką – Żołnierską – Klonowica z pominięciem przystanków: ,,Kleeberga’’, ,,Reduty Ordona’’, ,,Wernyhory’’, ,,Klonowica Zajezdnia’.

Organizacja I PZU Maratonu Szczecińskiego, 19 września 2015 roku w godzinach 9 - 16, doprowadzała do perturbacji w komunikacji miejskiej, która powodowały utrudnienia i wymuszały zmianę tras.

• na linii 80 przystanek końcowy "Rugiańska" zlokalizowano na ulicy Rugiańskiej (odcinek Komuny Paryskiej - Wilcza). Powrót odbywał się ulicami Rugiańską i Wilczą i dalej stałą trasą od przystanku "Pasterska".

• ponadto od skrzyżowania ulic Wszystkich Świętych i Arkońskiej w obu kierunkach autobusy kursowały przez ulicę Pawła VI i dalej do przystanku "Zawadzkiego" trasą linii 53.

• przystanek "Wszystkich Świętych" w kierunku Rugiańskiej zlokalizowano w zatoce przystankowej na ulicy Wszystkich Świętych, natomiast w kierunku Zakładów Piekarniczych przystanek zlokalizowany był pod wiaduktem. Przystanek otrzymał status na żądanie.

• przystanek "Spacerowa" dla autobusów jadących w kierunku Zakładów Piekarniczych został zlokalizowany na alei Wojska Polskiego (na wysokości schroniska dla zwierząt), a w kierunku Rugiańskiej na alei Wojska Polskiego za skrzyżowaniem z ulicą Szafera.

Od 1 lutego 2016 roku obowiązuje nowy rozkład jazdy linii 80. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wprowadził w rozkładach jazdy korekty czasu przejazdu pomiędzy poszczególnymi przystankami - wydłużenie lub skrócenie czasu. W związku z tym zmieniły się godziny odjazdów z przystanków. Częstotliwość kursowania nie zmieniła się.

Awaria sieci wodociągowej w dniu 12 lutego 2016 roku w godziny 8:00 do godziny 18:00 wymusiła zamknięcie dla ruchu samochodowego ulicy Reduty Ordona na odcinku od ulicy Mickiewicza do Łukasińskiego, z możliwością dojazdu do posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku. W związku z tym autobusy linii 53, 74, 75 i 80 jeździły częściowo zmienionymi trasami.

• linie 74 i 80 wykonywały kurs w kierunku pętli Zakłady Piekarnicze od przystanku Wernyhory jechały ulicami Żołnierską, Szeroką, Sosabowskiego, Łukasińskiego i dalej swoją trasą. Na czas trwania objazdu wyłączono z ruchu przystanki Reduty Ordona i Kleeberga.

Z dniem 1 czerwca 2016 roku zmianie uległy rozkłady jazdy jak i trasa linii 80. Autobusy kursowały na wydłużonej trasie. Od Zakładów Piekarniczych do przystanku "Rugiańska" jechał dotychczasową starą trasą, a dalej do przystanku "Ludowa" trasą linii 69. Obowiązywała następująca częstotliwość kursowania:

• dni powszednie do godziny 19:00 - około 24 minuty
• dni powszednie po godzinie 19:00 i w dni świąteczne co 40 minut.

Prace związane z przebudową skrzyżowania ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona w dniach 7 czerwca - 31 października 2016 roku spowodowały perturbacje w kursowaniu linii 53, 74, 75, 80, 521, 527 i 529, które w czasie trwania inwestycji często zmieniały trasy z powodu etapowania tych prac. Tramwaje i autobusy wróciły na swoje trasy 9 listopada 2016 roku.

Organizacja imprezy XXXVII PKO Półmaratonu Szczecińskiego w dniu 28 sierpnia 2016 roku w godzinach 8:00 - 13:00 wymusiła zmiany na linii 80.

• autobusy linii 74 i 80 od godziny 4:30 do czasu zakończenia biegu przez ulice Mickiewicza, Łukasińskiego i Grota Roweckiego kursowały w obu kierunkach z pominięciem ulicy Łukasińskiego od ulicy Wernyhory jechały ulicą Reduty Ordona (w kierunku Bezrzecza przez ulicą Czorsztyńską), Witkiewicza, Taczaka i od przystanku ,,Łukasińskiego’’ swoją trasą.

Z dniem 1 stycznia 2017 roku nastąpiły zmiany rozkładów jazdy linii 54, 64, 77, 80, 101, 108.

• na linii 80 nastąpiła zmiana powszedniego rozkładu jazdy polegająca na przesunięciu kursu z Zakładów Piekarniczych z godziny 7:27 na godzinę 7:23. Dodatkowo nastąpiła korekta czasów przejazdu na wybranych kursach.

Organizacją w dniu 27 sierpnia 2017 roku w godzinach 8:00 - 14:00 biegu XXXVIII PKO Półmaratonu Szczecińskiego wymusiło wprowadzenie zmian na linii 80.

• autobusy linii 80 kursowały w obu kierunkach z pominięciem ulicy Wernyhory od ulicy Łukasińskiego jechały ulicami Sosabowskiego – Szeroką – Żołnierską – Klonowica z pominięciem przystanków ,,Kleeberga’’, ,,Reduty Ordona’’, ,,Wernyhory’’, ,,Klonowica Zajezdnia’’

Budowa nowej trasy tramwajowej i przebudowa ulicy wraz z infrastrukturą w ciągu ulicy Arkońskiej

Wreszcie ruszyła długo oczekiwana inwestycja przebudowy i budowy od podstaw trasy tramwajowej w ciągu ulicy Arkońskiej (Spacerowej) na odcinku od ulicy Wojciechowskiego do alei Wojska Polskiego i kawałka ulicy Szafera. Przekazanie placu budowy nastąpiło 24 stycznia 2018 roku. Ale wcześniej od początku stycznia, zanim podpisano umowę i przekazano plac budowy trwały już prace sprawdzające, czy na tym terenie nie ma pozostałości po II wojnie. Pracowała prywatna firma saperska.

Zakres inwestycji obejmował przebudowę istniejącej pętli tramwajowej „Las Arkoński” na pętlę tramwajowo–autobusową, przebudowę ulicy Arkońskiej na ulicę o szerokości jezdni 13,0 m o czterech pasach ruchu, po dwa pasy w każdą stronę. Ponadto wybudowane zostało też torowisko tramwajowe (o długości prawie 2 500 metrów toru pojedynczego), chodniki, dwukierunkowe ścieżki rowerowe, przystanki tramwajowo - autobusowe typu wiedeńskiego, parking na ponad 170 miejsc przy stadionie Arkonii. Przebudowę/wzmocnienie przeszedł także istniejący wiadukt.

W ramach inwestycji największe zmiany zaszły na skrzyżowaniu z aleją Wojska Polskiego. W miejsce starego układu drogowego pojawiło się skrzyżowanie typu rondo z rozjazdami dla tramwajów we wszystkich kierunkach. Dodatkowo pracami objęte zostały fragmenty ulic dochodzących do ronda.

Prace przygotowawcze trwały w dniach 8 - 28 lutego 2018 roku polegały na wycince drzew na całej długości planowanej przebudowy.

• w pierwszej kolejności w dniach 8 - 15 lutego, wycinka prowadzona była na odcinku od pętli tramwajowej zlokalizowanej w pobliżu ulicy Wojciechowskiego do wysokości drogi wjazdowej do kąpieliska „Arkonka”. Dojazd do kąpieliska oraz stadionu KS Arkonia Szczecin umożliwiony był od strony alei Wojska Polskiego.

• wycinka drzew na odcinku od alei Wojska Polskiego do wysokości drogi wjazdowej do kąpieliska „Arkonka” prowadzona była w dniach 15 - 28 lutego. Dojazd do kąpieliska „Arkonka” oraz stadionu KS Arkonia umożliwiony był od strony ulicy Wojciechowskiego.

• w tym okresie w obu przypadkach dopuszczono kursowanie tylko autobusów linii 80 i nocnych jeżdżących przez ulice Arkońską.

• dodatkowo w drugiej połowie lutego występowały utrudnienia w ciągu alei Wojska Polskiego, które związane były z wykonaniem tymczasowych przejazdów przez pasy międzyjezdne oraz prac instalatorskich.

• od czwartku 15 lutego 2018, do odwołania zmieniono lokalizację przystanków „Spacerowa” dla linii 80 i 525.

• dla autobusów linii 80 jadących w obu kierunkach przystanki zostały przeniesione na ulice Szafera.

W dniach 29 października - 17 grudnia 2018 roku, linia jeździła po zmienionej trasie. W obu kierunkach na odcinku pomiędzy aleją Wojska Polskiego a rondem Szczecińskich Olimpijczyków jeździła przez aleję Wojska Polskiego, ulicami Jarzyńskiego i Szafera. Przystanki „Spacerowa nż” zostały przeniesione na aleję Wojska Polskiego (wspólne z linią 809). Zmiana nastąpiła z powodu przebudowy jezdni na Szafera w związku z budową linii tramwajowej wraz z pętlą do "Netto Areny".

1 grudnia 2018 roku zmieniono rozkłady jazdy tej linii, tzn. zwiększono częstotliwość kursowania z 25 na 20 minut, co daje dodatkowe kursy w godzinach w godzinach 6:00-18:00, w dni powszednie. Linia autobusowa jest jedyną, którą można jeździć legalnie przez plac budowy na ulicy Arkońskiej, a jeszcze zyska na znaczeniu po rozpoczęciu budowy węzła Łękno.

Jak każdy wie, na przystanku „Chopina” wsiadają studenci z pobliskich akademików uniwersyteckich, którzy „osiemdziesiątką” jadą na zajęcia w budynkach przy ul. Żołnierskiej. Sporo jest też „zwykłych” pasażerów, którzy korzystają też z tego połączenia. W tej sytuacji "osiemdziesiątka" jest jedynym połączeniem dzielnic rozdzielonych dwoma placami budowy. Tylko tą linią, bez korków i problemów będzie można przejechać.

Realizacja kolejnego etapu prac przy przebudowie Arkońskiej wymusiła, od 4 marca 2019 roku, aż do odwołania zawieszenie przystanku „Las Arkoński” dla linii 80 i 525 (w obu kierunkach).

W dniach 9 lipca - 12 listopada 2019 roku, z powodu rozbiórki pozostałej części wiaduktu w ciągu przebudowywanej ulicy Arkońskiej nastąpiły zmiany w kursowaniu linii 80. Po godzinie 8:00 odcinek Arkońskiej pomiędzy Międzyparkową, a nowo wybudowanym rondem Olszewskiego w ciągu Wojska Polskiego został całkowicie zamknięty dla ruchu. W związku z tym dojazd do kąpieliska Arkonka, stadionu K.S. Arkonia oraz posesji przy Międzyparkowej zapewniono wyłącznie dla służb miejskich, pojazdów zaopatrzenia oraz autobusów komunikacji miejskiej, możliwy był tylko poprzez ulicę Międzyparkową.

 Foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
ulica Jarzyńskiego
8 lutego 2020
Od 25 listopada 2019 - 27 kwietnia 2020 roku, z powodu I etapu przebudowy ulicy Szafera na odcinku od Wojska Polskiego do Szerokiej, linia kursowała objazdem (w obu kierunkach): od ronda Olszewskiego przez Wojska Polskiego, Jarzyńskiego i Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian. Przystanki „Rondo Olszewskiego (Spacerowa)” zlokalizowane zostały w ciągu Wojska Polskiego na wysokości przystanków tramwajów linii 1 i 9 o tej samej nazwie.

Likwidacji uległy przystanki tymczasowe zlokalizowane na Szafera przy rondzie Szczecińskich Olimpijczyków. Linia kursowała według normalnego rozkładu jazdy. Linia jeździła częściowo po placu budowy na odcinku od ronda Szczecińskich Olimpijczyków, Szafera do Jarzyńskiego.

Zakłady Piekarnicze <—> Ludowa
Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Zawadzkiego — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera — Jarzyńskiego — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Arkońska — Wszystkich Świętych — Przyjaciół Żołnierza — Komuny Paryskiej — Rugiańska — Druckiego-Lubeckiego — Ludowa (z powrotem: Ludowa — Blizińskiego — Druckiego-Lubeckiego)

Od 14 lutego 2020 roku linia jeździ już po oddanej do ruchu zmodernizowanej ulicy Arkońskiej na odcinku od pętli tramwajowej Las Arkoński do ronda Olszewskiego przy alei Wojska Polskiego.

Na liniach 80 i 525 uruchomiono nowe przystanki:

„Las Arkoński” (na żądanie, na wysokości pętli tramwajowej),
„Stadion »Arkonia«” (na żądanie, na wysokości stadionu i parkingu),
„Międzyparkowa” (na żądanie, w rejonie skrzyżowania ul. Arkońskiej z dojazdem do parkingu kąpieliska „Arkonka”),

„Rondo Olszewskiego”:

dla linii 80 i 525 od strony Arkońskiej (stały – zmiana statusu z „na żądanie”),
dla linii 80 w kierunku Ludowej (stały – zmiana statusu z „na żądanie”, wspólny z liniami 1 i 9 od strony Głębokiego),

Od 27 kwietnia 2020 roku, z powodu sygnałów od pasażerów, dotyczących niedogodności związanych z przejazdem autobusami przez plac budowy (przyczyną był pył, który wdzierał się do autobusów, które przejeżdżają przez rozkopany odcinek ulicy Szafera), została podjęta decyzja o wycofaniu kursujących linii z ulicy Szafera, aż do odwołania. Linie 80, jeździła objazdem. Pozwoli to także wykonawcy na sprawniejsze prowadzenie robót na odcinku, po którym do tej pory odbywa się ruch pojazdów.

Autobusy linii w obu kierunkach kursowały zmienioną trasą od przystanku „Klonowica Zajezdnia” ulicami Klonowica, Unii Lubelskiej i alei Wojska Polskiego do ronda Olszewskiego i dalej bez zmian.

Zakłady Piekarnicze <—> Ludowa
Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Unii Lubelskiej — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Arkońska — Wszystkich Świętych — Przyjaciół Żołnierza — Komuny Paryskiej — Rugiańska — Druckiego-Lubeckiego — Ludowa (z powrotem: Ludowa — Blizińskiego — Druckiego-Lubeckiego)

6 lipca 2020 roku przywrócono ruch na Szafera na odcinku rondo Olszewskiego - rondo Szczecińskich Olimpijczyków. W związku z tym autobusy linii powróciły na swoją starą trasę według nowego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości kursowania.

Zakłady Piekarnicze < — > Ludowa
Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Zawadzkiego — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera — rondo Olszewskiego — Arkońska — Wszystkich Świętych — Przyjaciół Żołnierza — Komuny Paryskiej — Rugiańska — Druckiego-Lubeckiego — Ludowa (z powrotem: Ludowa — Blizińskiego — Druckiego-Lubeckiego)

Z dniem 1 maja 2023 roku, ZDiTM zmienił rozkłady jazdy linii i od tego dnia obowiązuje nowy podział rozkładów jazdy na dni nauki w szkołach, dni powszednie wolne od nauki w szkołach, soboty, niedziele i dni świąteczne.

Jednocześnie wprowadzono nową częstotliwość kursowania dla:
• w dni powszednich do godziny 18 co 20 minut, w pozostałym okresie co 40 minut;
• w soboty, niedziele i dni świąteczne: co 40 minut.

Na prośbę firm działających w parku biznesowym P3 Logistic Parks o dostosowanie rozkładów do dwuzmianowego systemu pracy z dniem 13 stycznia 2024 roku ZDiTM zmienił rozkłady jazdy, polegające na korekcie tzw. międzyprzystankowych czasów przejazdu, częstotliwość kursowania nie uległa zmianie. Ponadto we wszystkie dni tygodnia dotychczasowy kurs o godzinie 22:45 w relacji Ludowa – Klonowica Zajezdnia wydłużony został do pętli „Zakłady Piekarnicze”, uruchomiono również kurs o godzinie 23:15 w relacji Zakłady Piekarnicze – Klonowica Zajezdnia.


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.