Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Dostawa autobusów "MAN". Autobusy na Gwiazdkę


* * *

Opracowanie Maciek Kubień – zdjęcie Andrzej Szkocki "Głos Szczeciński" z dnia 23.12.2004

* * *

21 grudnia w godzinach porannych do polickiej zajezdni przyjechało 5 nowych autobusów MAN. Tym razem SPPK zamówiło 3 autobusy przegubowe (NG313) i dwa 12-metrowe autobusy solowe (NL283).

Autobusy NG313 są już dobrze znane pasażerom – pierwszy pojazd tego typu pojawił się na szczecińsko-polickich ulicach w 2001 roku, a dwa kolejne – dwa lata później. Są to autobusy przegubowe trzeciej generacji, o długości 18 metrów, ze 100-procentowym udziałem niskiej podłogi. Pojazdy wyposażone są w silnik o mocy 310 KM, klimatyzację stanowiska kierowcy, konwektorowe ogrzewanie wnętrza i system informacji pasażerskiej firmy R&G.

Z kolei autobusy NL283 stanowią pewną nowość na naszej sieci komunikacyjnej. Dwa pierwsze pojazdy tego typu (z SPA Klonowica) weszły do ruchu dopiero w październiku ub. r. Jednak żadna ze spółek nie zdecydowała się na zakup modelu z silnikiem w układzie wieżowym. Zarówno SPAK jak i SPPK kupiły autobusy o konstrukcji pojazdu NL223, jednak z silnikiem o zwiększonej mocy – 280 KM. Konstrukcja posiada cechy identyczne z opisywanym wyżej modelem NG313 (oczywiście z wyjątkiem długości).

Jak zwykle MAN wprowadził pewne zmiany w stosunku do poprzednio dostarczonych autobusów. W pojazdach zastosowano układ siedzeń identyczny, jak w najnowszych klonowickich nabytkach (tzn. z tyłu znajdują się 3 siedzenia równoległe do ściany bocznej zamiast czterech ustawionych do niej prostopadle). many.gifZamontowano dodatkowe osłony klap dachowych (o niezbyt wiadomym przeznaczeniu – być może chodzi o lepsze rozprowadzanie powietrza wewnątrz autobusu). Ponadto zastosowano nowe silniczki do otwierania klap – prawdopodobnie są one bardziej niezawodne, lecz działają znacznie wolniej. Zmieniono sposób awaryjnego otwierania drzwi z zewnątrz pojazdu (dotychczasowe przyciski na wysokości podłogi zostały zastąpione przez dźwignie umieszczone obok przycisków do indywidualnego otwierania drzwi). Powrócono także do znanej z „deskorolek” konstrukcji uchylnych okienek – są one dodatkowo uszczelnione ramką z plastiku.

Dodatkowo na życzenie SPPK zmieniono konstrukcję prawego bocznego lusterka. Obecnie jest ono wysunięte do przodu, dzięki czemu kierowca może je obserwować przez przednią szybę (a nie – jak dotychczas – przez zaparowaną zazwyczaj szybę boczną). Zmieniona konstrukcja powinna również ukrócić skargi pasażerów, rzekomo uderzanych przez lusterka, gdyż są one obecnie zamontowane kilka centymetrów wyżej. Ponadto na życzenie kierowców narzekających na utrudnioną obserwację peronów po zmierzchu (zwłaszcza na nieoświetlonych przystankach), zamontowano dodatkowe lampy boczne, oświetlające drzwi i peron.

Pojazdy oczywiście wyposażone zostały w system informacji pasażerskiej wyprodukowany przez mielecką firmę R&G. Uwagi można mieć do czcionki wyświetlaczy czołowych, która jest brzydsza, niż w autobusach z 2003 roku (jest to czcionka znana ze starych wyświetlaczy mozaikowych R&G). Jako ciekawostkę należy dodać, że w autokomputerach pojazdów znajdowały się nagrania zapowiedzi przystanków, pochodzące z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z tego powodu przez kilka tygodni autobusy miały wyciszone „gadaczki” (choć nie wszystkie – autorowi udało się usłyszeć zapowiedź przystanku „Grzybowa”, która brzmiała – „Makoszowy dworzec PKP”).

Autobusy przegubowe otrzymały numery taborowe 758, 759 i 760, natomiast autobusy solowe – 3028 i 3029. Należy dodać, że SPPK posiada już 31 autobusów niskopodłogowych, co stanowi ponad połowę inwentarza. Miejmy nadzieję, że w tym roku zostaną spełnione obietnice zakupu 20 nowych autobusów.


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.