Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Remont torowiska w alei Piastów

* * *

Porządkowe ostatki torowe

Przed planowanym na sobotę powrotem na trasę tramwajów linii „9" trwają porządki przy nowym torowisku w ul. Wawrzyniaka. Z poboczy znikają resztki materiałów budowlanych i gruz

Grunt w pasach poboczy, na których rosną drzewa, jest plantowany i obsiewany trawą. W rozrośniętych koronach niektórych z drzew przycięte zostały gałęzie, zwisające niebezpiecznie nad przewodami trakcji zasilającej, które uniemożliwiały swobodny przejazd.

Wzdłuż chodnika na całym odcinku wymienionego torowiska od wysokości ul. Ojca Beyzyma do ul. Królowej Korony Polskiej pojawiło się ogrodzenie z prefabrykowanych profili wypełnionych taflami specjalnego typu szkła. Międzytorza wykładane są zaś specjalnymi kratownicami - po nawiezieniu na nie warstwy gleby też wysiana będzie trawa.

Opracowanie "mir", "24kurier.pl", 2 lipca 2014 roku

* * *

Tramwajem od poniedziałku

W środę wieczorem - zgodnie zapowiedziami - po przebudowanym torowisku w ul. Wawrzyniaka przejechał pierwszy tramwaj. Tatra rozpoczęła test kilka minut po godz. 20 i ledwie przebrnęła pierwsze metry, kiedy okazało się, że swobodne pokonanie trasy utrudniają bujnie rozrośnięte korony drzew.

Gałęzie niektórych z nich niebezpiecznie wyrosły nad samą trakcją i części będzie wymagała lekkiego prześwietlenia. W niektórych miejscach sieć zasilająca będzie wymagała regulacji, ale to normalne i dlatego - jak zaznaczył Krystian Wawrzyniak, prezes spółki Tramwaje Szczecińskie - takie przejazdy techniczne to standard przed dopuszczeniem tras po modernizacji ponownie do eksploatacji. Po kilku nawrotach w każdym kierunku ii sprawdzeniu. czy trasa nadaje się do użytku zapadła decyzja: od poniedziałku, 30 czerwca, tramwaje wracają na stałe na szlak.

Od początku przyszłego tygodnia, wraz z początkiem wakacji, tramwaje obu linii 1 i 9 będą jeździć na zasadzie linii okólnej Głębokie - Wawrzyniaka - Bohaterów Warszawy - Krzywoustego - Brama Portowa - pl. Żołnierza Polskiego - pl. Rodła - Piłsudskiego - Wojska Polskiego - Głębokie.

Konsorcjum firm ZUE S.A. Kraków i Tor-Kar Sson z Warszawy nie schodzi jeszcze z placu budowy. Do zrobienia pozostały jeszcze wygrodzenia torowiska od strony jezdni i chodnika, włącznie z przystankami, do wyłożenia w technologii "zielonej" - podobnej do tej, jak w al. Piastów - pozostały jeszcze międzytorza, do wykonania pozostała też część robót brukarskich przy obrzeżach samego pasa torowiska i zagospodarowanie pasów poboczy. Tak samo jak w al. Piastów po wymianie torowiska, którego odbiory końcowe techniczne planowane są od najbliższego poniedziałku, ZDiTM i w ul. Wawrzyniaka zleci wymianę nawierzchni jezdni.

Opracowanie "mir", "24kurier.pl", 26 czerwca 2014 roku

* * *

Odbiór torowisk na Wawrzyniaka

Wykonawca prac konsorcjum firm ZUE S.A z Krakowa – Tor Kar Sson Warszawa zgłosił spółce Tramwaje Szczecińskie zakończenie robót zasadniczych. W związku z tym w dniu 25 czerwca o godzinie 20.00 rozpocznie się przejazd techniczny tramwaju po wyremontowanym torowisku. Od wyniku prób uzależniony jest termin powrotu tramwajów na stale na ulicy Wawrzyniaka.

Nastąpi to prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca z chwilą wprowadzenia letnich rozkładów jazdy tramwajów linii 1 i 9.

Jednocześnie wykonawca prac zgłosił gotowość odbioru końcowego realizowanej inwestycji związanej z przebudową torowisk w alei Piastów, na skrzyżowaniu alei Bohaterów Warszawy z ulicą. Jagiellońską oraz na ulicy Wawrzyniaka.

* * *

Remont Wawrzyniaka - 7 czerwca 2014






* * *

41 dni poślizgu w al. Piastów, ale... to już ostatki

Częściowo odblokowany został wreszcie lewy pas jezdni al. Piastów od Pomorzan do centrum Szczecina. Ten na nitce w przeciwnym kierunku na całej długości nadal jeszcze zagradzają barierki, bo to nadal plac budowy. Trwają również roboty wykończeniowe na przystankach i wzdłuż torowiska. Finał inwestycji z lekkim poślizgiem za dwa tygodnie

Według umowy ze spółką Tramwaje Szczecińskie konsorcjum firm ZUE SA Kraków - Tor Kar Sson Warszawa miasto zakończyć prace objęte kontraktem (ten dotyczył nie tylko przebudowy torowiska w al. Piastów, ale także rozjazdu u zbiegu al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską i wymiany torowiska z trakcją w ul. Wawrzyniaka do 11 maja. W aneksie do niej TS zgodziły się na przesunięcie go o 41 dni, do 21 czerwca. Za ten poślizg konsorcjum nie zapłaci jednak kary, bo nie doszło do niego z winy obu firm.

Przyczyny opóźnienia są obiektywne. Po pierwsze, pogoda - zima była wprawdzie krótka i generalnie łagodna, ale dwa tygodnie silnych mrozów w styczniu zrobiło swoje i wszelkie roboty trzeba było wstrzymać. Po drugie, problemem był wodociąg, na. który natrafiono pod torami u zbiegu al. Piastów z ul. Ku Słońcu. Rura o średnicy 600 mm nie była na mapach dostarczonych wykonawcy. Konsorcjum musiało poczekać, aż ZWiK przełoży rurę, bo wodociąg nie może biec pod torowiskiem. Po trzecie, to żywopłoty rosnące dotąd wzdłuż torowiska przy al. Piastów. Liczyły sobie więcej niż pięć lat i na ich wykarczowanie niezbędne było zezwolenie, a to trwa - wylicza Krystian Wawrzyniak, prezes TS, powody wydłużenia realizacji kontaktu ze 180 do 221 dni.

Teraz kawałek po kawałku porządkowane są pobocza torowiska z pasami zieleni. Dlatego wciąż z ruchu wyłączony jest lewy pas jezdni w kierunku do Pomorzan, bo trzeba było dowieźć piach i ziemię, która teraz jest plantowana. Natomiast przejezdny jest na niektórych odcinkach lewy pas jezdni do centrum - do skrzyżowania z ul. Narutowicza i od ul. Jagiellońskiej do pl. Szarych Szeregów. Pobocza i międzytorza obsiewane są trawą. Przed posianiem trawy w międzytorzach dodatkowo układane są specjalne kratownice z tworzywa sztucznego, które następnie zasypuje się ziemią. Sadzone są też głogi - teraz wyglądają jak suche patyki, ale z czasem się rozrosną i przycinane będą tworzyć nowy żywopłot.

Robotnicy montują jednocześnie brakujące przęsła w płotkach odgradzających perony dla pasażerów na przystankach od jezdni. W miejscach, gdzie prace zostały wykonane, na bieżąco odbywają się ich częściowe odbiory techniczne z udziałem przedstawicieli firm budowlanych, projektantów i inwestora.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 6 czerwca 2014 roku

* * *

Są ławki i wiaty, a pasażerowie muszą stać

Choć na przystankach są ławki i nowe wiaty, pasażerowie na stojąco czekają na tramwaj. Wiaty na trasie od ul. Dąbrowskiego do Jagiellońskiej w Szczecinie są zagrodzone metalową siatką

I to pomimo, że od kilku tygodni po wyremontowanym torowisku kursują tramwaje.

Niestety nie przejdę przez taki płotek, a nie ma gdzie usiąść. To absurd. Skoro jest nowa wiata, to powinna być otwarta - skarżą się pasażerowie, których nasza reporterka spotkała na przystankach przy ul. Szwoleżerów i Narutowicza.

To wciąż plac budowy - tłumaczy Ryszard Roszak, szef inwestycji w Tramwajach Szczecińskich. Wykonawca jest zobowiązany oddać wiaty dopiero w drugiej połowie czerwca. Te które już oddał, to oddał dlatego, że wykazał się dobrą wolą - wyjaśnia Roszak.

W wiacie przy ul. Jagiellońskiej, którą wykonawca otworzył przed wyznaczonym terminem wandale wybili szybę. Nowe zadaszenie trzeba było remontować.

Opracowanie "Anna Łukaszek", "Polskie Radio Szczecin", 22 maja 2014 roku

* * *

Tramwaj na zielonym

Budowa zielonych torowisk tramwajowych - to byt jeden z głównych postulatów rady naukowej powołanej przy ogrodniku miasta, a utworzonej z reprezentantów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Musiały minąć prawie 4 lata, aby wreszcie doczekał się realizacji. Na razie tylko na dwóch odcinkach: w al. Piastów i ul. Wawrzyniaka

Modernizacja torowisk pociągnęła za sobą spore zmiany, także w zieleni. Szczecinian zaniepokoił fakt, że konsekwencją inwestycji było usunięcie krzewów. Wycięto wszystkie wzdłuż torowisk tramwajowych. Ulica bardzo straciła, nie będę już wymieniać całego szeregu przyrodniczo-krajobrazowo-klimatycznych aspektów tego stanu. Dość, że al. Piastów w pewnym sensie straciła swą kulturową tożsamość - argumentowała dr Helena Freino, urbanistka.

Jak sprawdziliśmy, zmiana na gorsze jest tylko czasowa. Modernizacja torowisk wprawdzie pociągnęła za sobą wycinkę ponad 1,7 tysiąca metrów kw. krzewów, ale w zamian - już po zakończeniu inwestycji - zostaną posadzone nowe: niemal 23 tysiące sztuk głogu jednoszyjkowego. Wiosną będzie kwitł na biało. Zimą jego owoce posłużą ptakom za stołówkę. Jeżeli miasto zadba o systematyczną pielęgnację krzewów tego gatunku, to rozrosną się w gęsty i kłujący żywopłot, więc niemal nie do pokonania przez zwierzęta i ludzi.

Na pewno będzie lepiej niż przed remontem zarówno pod względem estetycznym, wizualnym, jak i technicznym - zapewnia Dariusz Wołoszczuk, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Dawne żywopłoty rosły zbyt blisko torowisk. Rysowały tabor. Teraz zostaną posadzone w nieco większym dystansie.

Ale to nie za ich sprawą w Szczecinie - wzorem Poznania - pojawią się wreszcie pierwsze zielone torowiska: w al. Piastów, od ul. Jagiellońskiej do ul. Dąbrowskiego, na długości nieco ponad 1500 m, a także na ul. Wawrzyniaka - prawie 350 m. Lecz za sprawą trawiastej nawierzchni, jaka zostanie ułożona pomiędzy tramwajowymi szynami.

Na wydzielonym torowisku jest instalowana krata trawnikowa, a następnie jest ona wypełniana ziemią ogrodową z nasionami traw - tłumaczy rzecznik ZDiTM. Już po tygodniu-dwóch między szynami będzie zielono. Efekt byłby bardziej spektakularny, gdyby-jak w innych miastach i krajach - na torowiskach były rozkładane np. maty z rozchodnikami. Ale i ta szczecińska wersja z mieszanką traw, choć tańsza w realizacji, na pewno zadziała na śródmiejski pejzaż pozytywnie.

Jeżeli to prawda, to jest to jedna z niewielu dobrych wiadomości, jeżeli chodzi o miejskie inwestycje - komentuje dr H. Freino.

Opracowanie "A. Nalewajko", "Kurier Szczeciński", 21 maja 2014 roku

* * *

17 maja 2014 - krzyżówki przejezdne - remont Wawrzyniaka

przystanek przy Jagiellońskiej
zielone torowisko na Piastów
skrzyżowanie Jagiellońska /Piastów
piątka na starej trasie
skrzyżowanie Jagiellońska /Bohaterów Warszawy
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka
ulica Wawrzyniaka

* * *

Inaczej komunikacją po Szczecinie.
"Czwórką" na Krzekowo, "piątka" wróciła na swoją trasę

Od wczoraj zmieniła się siatka połączeń tramwajowych. Jednocześnie rozpoczął się remont ulicy Wawrzyniaka w Szczecinie

Prace na ulicy Wawrzyniaka potrwają około półtora miesiąca - mówi Krystyna Gawrońska, zastępca prezesa spółki Tramwaje Szczecińskie do spraw inwestycji. Ale nie spowdują takch utrudnień w ruchu jak modernizacja torowiska na alei Piastów. Torowisko na ulicy Wawrzyniaka jest wydzielone, chociaż fragment jezdni też może być nieprzejezdny.

Linia nr 4 kursuje od wczoraj na trasie Pomorzany-Krzekowo przez ul. Jagiellońską. Do tej pory kursowała z ulicy Potulickiej na Pomorzany. Ale ze względu na remont tej ulicy została zawieszona. Teraz rusza w nowej odsłonie. Niespodzianką dla pasażerów jest to, że pojawia się na niej niskopodłogowy swing.

To nowa linia, mamy 28 swingów, z czego w ruchu 24 - mówi Zbigniew Dąbrowski, zastępca prezesa spółki Tramwaje Szczecińskie do spraw eksploatacji. Na linii nr 4 mogą się pojawić najwyżej dwa swingi. Pętla jest zbyt mała. Na razie nie oznaczamy na rozkładzie kursów pojazdem niskopodłogowym.

Pasażerowie korzystający z pętli "Pomorzany" muszą się też przyzwyczaić do zmian na peronach. Na torze wewnętrznym zatrzymują się linie 3 i 6, na środkowym linia 12, na torze zewnętrznym linie 4 i 11.

Po przerwie na remont wróciła na stałą trasę linia 5 i kursuje przez ul. Jagiellońską nas trasie Stocznia Szczecińska-Krzekowo.

Linia 9 została zawieszona, a linia 1, jeżdżąca na trasie Głębokie-Dworcowa, jeździć będzie ze zwiększoną częstotliwością - co sześć minut w godzinach szczytu - mówi Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Wszystkie kursy wyjazdowe tramwajów z zajezdni Pogodno na linię 5 i 7 oraz kursy zjazdowe do zajezdni będą odbywały się przez al. Bohaterów Warszawy, ul. Jagiellońską i al. Piastów.

Także od wczoraj rozpoczęła się modernizacja torowiska na ulicy Wawrzyniaka. W ramach inwestycji wymienionych będzie 680 metrów toru pojedynczego na odcinku od ul. Mickiewicza do al. Wojska Polskiego - informuje Wołoszczuk. Przebudowana będzie także sieć trakcyjna, wybudowane będą nowe perony przystankowe oraz ustawione nowe wiaty.

Prace na ul. Wawrzyniaka wiąże się z utrudnieniami dla kierowców. Ulica na odcinku od al. Wojska Polskiego do ul. Królowej Korony Polskiej jest jednokierunkowa w stronę ul. Mickiewicza.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Moje Miasto", 13 maja 2014 roku

* * *

Krzyżówki ul. Jagiellońskiej już przejezdne

Dwa bardzo ważne skrzyżowania na ul. Jagiellońskiej - z al. Piastów i z al. Bohaterów Warszawy są już przejezdne. Kierowcy odetchnęli z ulgą

Obie krzyżówki zostały zamknięte ze względu na modernizację torowisk: na całej długości al. Piastów (od pl. Szarych Szeregów po rondo Szyrockiego), na krzyżówkach ul. Jagiellońskiej i na ul. Wawrzyniaka. Ale ta wielka miejska inwestycja powoli się kończy. Najwcześniej odczuli to kierowcy - zajęte na potrzeby budowy pasy ruchu są już drożne. Dzięki temu można już bez przeszkód podróżować wschodnią nitką al. Bohaterów Warszawy, od Turzynu w stronę Krzekowa. Można też przejechać torowiska na al. Bohaterów Warszawy i na al. Piastów dzięki czemu ul. Jagiellońska jest przejezdna na całej swej długości - od szpitala MSWiA do pl. Lotników.

Tramwaje linii 5 na swoją starą trasę - przez ul. Jagiellońską - powrócą w przyszłym tygodniu. Linia 7 na trasę przez al. Bohaterów Warszawy powróciła w miniony wtorek. Z kolei „9", która od kilku tygodni kursuje na trasie Głębokie-pl. Szarych Szeregów-Piastów Pomorzany (z pominięciem al. Bohaterów Warszawy), zostanie zawieszona.

Opracowanie "wiadowmości", "24kurier.pl", 8 maja 2014 roku

* * *

Powrót linii 5 i 7 na stałe trasy i nowa linia tramwajowa

W związku z zakończeniem prac torowych w al. Bohaterów Warszawy na skrzyżowaniu z ul. Jagiellońską (w relacji na wprost) od wtorku 6 maja tramwaje linii 7 wracają na swoją trasę i będą kursować pomiędzy Krzekowem i Basenem Górniczym przez al. Bohaterów Warszawy. Jednocześnie zlikwidowana zostanie zastępcza linia autobusowa 809.

W dalszym ciągu na tym skrzyżowaniu prowadzone będą prace torowe i drogowe. Tramwaje linii 5 nadal kursować będą objazdem przez ul. Wawrzyniaka i al. Wojska Polskiego. Zamknięty nadal będzie przejazd dla samochodów w kierunku ul. Mickiewicza. Autobus linii 527 w kierunku Krzekowa i Bezrzecza wciąż kursować będzie objazdem przez ul. Pocztową.

Otwarcie dla ruchu skrzyżowania al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską oraz wyjazdu z ul. Jagiellońskiej od strony al. Bohaterów Warszawy w al. Piastów planowane jest pomiędzy 10 a 13 maja.

Wówczas tramwaje linii 5 i autobusy 527 wrócą na swoje trasy. Jednocześnie uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 4Pomorzany - Krzekowo (przez ul. Jagiellońską). To połączenie ma ułatwić przemieszczanie się studentom pomiędzy obiektami uczelni wyższych w al. Piastów, na ul. Mickiewicza i ul. Żołnierskiej.

Zawieszona zostanie linia 9, która obecnie kursuje na trasie Głębokie - Pomorzany. Jednocześnie zwiększona zostanie częstotliwość linii 1 kursującej pomiędzy Głębokim a ul. Dworcową.

Taka organizacja komunikacji miejskiej obowiązywać będzie do czasu zakończenia remontu torowiska na ul. Wawrzyniaka. Remont tego torowiska rozpocznie się od dnia powrotu linii 5 na stałą trasę przez ul. Jagiellońską.

* * *

Termin nie będzie dotrzymany

Wykonawca prac przy torowiskach w centrum miasta ma poślizg czasowy. Wystąpił do spółki Tramwaje Szczecińskie o przedłużenie terminu zakończenia prac

Według naszych informacji skrzyżowanie Al. Piastów i Al. Bohaterów z ulicą Jagiellońska będzie otwarte od 6 maja - mówi Krystyna Gawrońska, zastępca dyrektora TS ds. inwestycji.

Natomiast od 6 maja ekipy będą modernizować torowisko na ulicy Wawrzyniaka. Już dziś wiadomo, że termin zakończenia prac -12 maja nie będzie dotrzymany. Wykonawca prac zwrócił się do nas o przedłużenie tego terminu - dodaje dyrektor Gawrońska. - Opóźnienie wynosi około dwóch tygodni.

Przypomnijmy, że w styczniu z powodu silnych mrozów przerwano prace przy modernizacji torowiska na alei Piastów. Przebudową torowisk zajmuje się konsorcjum ZUE SA - Tor - Kar - Sson Zbigniew Kargul Warszawa.

W ramach tego wartego ok. 45 milionów złotych kontraktu wyremontowane zostanie obok torowiska na al. Piastów, torowisko na ul. Wawrzyniaka (pomiędzy al. Wojska Polskiego a skrzyżowaniem al. Bohaterów Warszawy i Mickiewicza) i rozjazdy na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską.

Opracowanie "jasz", "Moje Miasto" 29 kwiecień 2014 roku

* * *

Prace na Piastów i Boh. Warszawy - 26 kwiecień 2014 roku

W dalszym ciągu trwają prace porządkowe na alei Piastów. Przygotowano już torowiska do położenia trawy pomiędzy nimi. Na przystankach montowane są nowe wiaty przystankowe. Na rogu ulicy Jagiellońskiej a aleją Bohaterów Warszawy położono już krzyżownice. W następnych dniach krzyżownica będzie zalana betonem i położona zostanie nakładka asfaltowa.

ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
ulica Piastów
róg Jagiellońskiej a Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej a Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej a Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej a Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej a Boh. Warszawy

* * *

Remont w al. Piastów w Szczecinie.
Wiemy, kiedy wrócą tramwaje

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego planuje wznowić ruch tramwajów na al. Piastów we wtorek, 15 kwietnia

W poniedziałek ma odbyć się przejazd techniczny wagonu. Wykonawca zaproponował pierwotnie 10 kwietnia jako termin uruchomienia komunikacji, ale ze względów bezpieczeństwa ZDiTM nie wyraził zgody.

Torowisko i sieć są gotowe, problem wynikł z peronami przystankowymi, które nie są zabezpieczone - mówi Zbigniew Dąbrowski, zastępca dyrektora spółki "Tramwaje Szczecińskie".

To nie jedyne zmiany w komunikacji planowane na 15 kwietnia. We wtorek wyłączone z ruchu zostaną:

- ul. Potulicka - od jej początku do skrzyżowania z ul. Narutowicza (ze skrzyżowaniem włącznie) oraz ul. Narutowicza - na odcinku od ul. Potulickiej do al. 3 Maja. Ulice zostaną wyłączone z ruchu po porannym szczycie. Przez plac budowy w miarę możliwości zachowane zostaną dojazdy do posesji dla mieszkańców, zaopatrzenia, obsługi okolicznych budów oraz służb komunalnych i ratunkowych, bez możliwości postoju w tym obszarze.

Opracowanie "jasz", "Moje Miasto" 13 kwiecień 2014 roku

* * *

Prace na Piastów - 12 kwiecień 2014 roku

plac Kościuszki
plac Kościuszki
plac Kościuszki
plac Kościuszki
plac Kościuszki
plac Kościuszki
aleja Piastów przy Jagiellońskiej
aleja Piastów przy Jagiellońskiej
aleja Piastów przy Jagiellońskiej
aleja Piastów przy Jagiellońskiej
aleja Piastów przy Jagiellońskiej
aleja Piastów przy Jagiellońskiej
skrzyżowanie ulic Jagiellońskiej i Boh.Warszawy
skrzyżowanie ulic Jagiellońskiej i Boh.Warszawy
skrzyżowanie ulic Jagiellońskiej i Boh.Warszawy

* * *

Kłopoty w al. Piastów.
Tramwaje jednak nie wrócą jutro na swoje trasy

Na wyremontowanym torowisku na Alei Piastów w Szczecinie nie pojawią się tramwaje. Powód? Bezpieczeństwo pasażerów

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wykonawcy prac, linie jadące przez al. Piastów nie wrócą od 10 kwietnia na stare trasy. Nie odbył się też zapowiadany przejazd techniczny tramwaju.

Ale to nie torowisko jest powodem zmian. Ani też sieć, ale zależy nam na bezpieczeństwie pasażerów: perony nie są zabezpieczone - mówi Krystian Wawrzyniak, prezes spółki "Tramwaje Szczecińskie". Termin 10 kwietnia podał wykonawca, ale nie będziemy ryzykować zdrowia pasażerów. Nie ma opóźnienia w pracach, bo zgodnie z umową wykonawca ma jeszcze czas do 12 maja.

Podobny argument podnosi przedstawiciel Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Pasażerowie nie mogą bezpiecznie dojść, wsiąść i wysiąść z tramwaju - mówi Dariusz Wołoszczuk, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Spytaliśmy o termin uruchomienia komunikacji tramwajowej przez al. Piastów. Być może będzie to koniec przyszłego tygodnia - odpowiada prezes Wawrzyniak.

Przypomnijmy, że nadal pozostaje zamknięty przejazd przez skrzyżowanie al. Piastów z ul. Jagiellońską, od strony pl. Szarych Szeregów w kierunku pl. Kościuszki. Utrudnienia mają potrwać do 18 kwietnia. Zamknięto także skrzyżowanie ulicy Jagiellońskiej z Aleją Bohaterów Warszawy. Tak będzie do 28 kwietnia.

Opracowanie " Marek Jaszczyński", "gs24.pl" 9 kwiecień 2014 roku

* * *

Finisz w al. Piastów z bliska

Na przebudowywanym od stycznia tego roku torowisku w al. Piastów na ostatnich odcinkach trwa montaż i szlifowanie szyn. Jego fragment od pl. Szarych Szeregów do wymienianego rozjazdu przy skrzyżowaniu z ul. Jagiellońską jest praktycznie gotowy

Na całej długości modernizowanej trasy do zjazdu w kierunku pl. Jana Szyrockiego równocześnie trwają prace przy urządzaniu peronów przystanków dla tramwajów i regulacji nowej trakcji.

Ekipy krakowsko-warszawskiego konsorcjum spółek ZUE i Tor-Kar-Sson przygotowują się też do wymiany rozjazdu u zbiegu al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską – tam jeszcze w miniony weekend w głębokim wykopie pod jezdnią prowadzone były roboty przy infrastrukturze.

Opracowanie "mir", "24kurier.pl" 7 kwiecień 2014 roku

* * *

Prace na Piastów - 29 marzec 2014 roku

plac Kościuszki
plac Kościuszki
aleja Piastów
plac Kościuszki
plac Kościuszki
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
skrzyżowanie Jagiellońskiej i Boh.Warszawy
skrzyżowanie Jagiellońskiej i Boh.Warszawy
skrzyżowanie Jagiellońskiej i Boh.Warszawy

* * *

Prace na Piastów - 22 marzec 2014 roku

plac Kościuszki
plac Kościuszki
plac Kościuszki
plac Kościuszki
plac Kościuszki
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
aleja Piastów
róg Jagiellońskiej i Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej i Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej i Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej i Boh. Warszawy
róg Jagiellońskiej i Boh. Warszawy

* * *

Kolejne zmiany w organizacji ruchu na Piastów

W nocy z 19 na 20 marca 2014 wprowadzone zostaną kolejne zmiany w związku z przebudową torowisk w al. Piastów. Otwarte dla ruchu zostaną skrzyżowania:

- al. Piastów z ul. Narutowicza i ul. Ku Słońcu oraz przejazd przez al. Piastów na wysokości ul. Pułaskiego. Zamknięty dla ruchu będzie przejazd przez Plac Kościuszki w kierunku centrum miasta.

- w kierunku Dworca Głównego autobusy linii 75, 521 i 527 kursować będą przez torowisko tramwajowe. Tymczasowy przystanek tych linii będzie zlokalizowany pomiędzy ul. Bolesława Śmiałego a ul. Sikorskiego.

Kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z przebudową torowisk planowane są w nocy z 21 na 22 marca 2014 i dotyczyć będą zmian na skrzyżowaniu al. Piastów z ul. Jagiellońską oraz al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską.

* * *

Zamknięte skrzyżowania w Szczecinie uciążliwe dla kierowców.
Jedno otworzą, kolejne zamykają

Zmotoryzowani mieszkańcy narzekają na problemy z przejazdem przez ulice krzyżujące się z aleją Piastów. Przed nami kolejne utrudnienia

Krzyżówkę al. Piastów z ul. Jagiellońską zamknięto w związku z przebudową torowiska w alei Piastów. Miesiąc temu rozpoczęły się prace. Pierwotnie miały potrwać około trzech tygodni.

Zdajemy sobie sprawę, że są utrudnienia w ruchu, ale roboty muszą zostać wykonane dokładnie - mówi Krystyna Gawrońska, zastępca dyrektora ds. inwestycji spółki Tramwaje Szczecińskie.

Wczoraj nie było wiadomo, kiedy skrzyżowanie będzie odblokowane dla ruchu. W nocy z 19 na 20 marca zostanie zamknięty południowy przejazd jezdnią ul. Krzywoustego przez plac Kościuszki. To kierunek z Turzynu w stronę placu Zwycięstwa. Ale zostanie jednocześnie odblokowane skrzyżowanie al. Piastów z ulicą Narutowicza i Ku Słońcu - tłumaczy dyrektor Gawrońska.

Przebudowa torowisk w al. Piastów realizowana jest w ramach projektu "Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie". Wartość projektu wynosi ponad 273 mln zł (brutto) z czego dofinansowanie wynosi 131 mln zł (netto). Torowisko w al. Piastów na odcinku od pl. Szarych Szeregów do ul. Dąbrowskiego będzie zmodernizowane. To łącznie 3735 metrów toru pojedynczego. Wymieniona zostanie także sieć trakcyjna, wybudowana będzie nowa infrastruktura przystankowa (nowe perony przystankowe dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych i nowe wiaty).

Oprócz remontu w al. Piastów, trwają prace na ul. Wawrzyniaka oraz na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy i ul. Jagiellońskiej. Wszystkie zadania mają być wykonane do połowy maja.

Opracowanie "jasz", "Głos Szczeciński" 18 marzec 2014 roku

* * *

Prace na Piastów - 15 marzec 2014 roku































* * *

Prace na Piastów - 22 luty 2014 roku
















* * *

Kolejne zmiany w organizacji ruchu na alei Piastów

Od środy 12 lutego wprowadzone zostały kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z przebudową torowisk w ciągu alei Piastów.

Inaczej niż obecnie kierowcy będą jeździć na skrzyżowaniu alei Piastów z ulicą Jagiellońską, na Placu Kościuszki i na ulicy Krzywoustego. Od środy kierowcy przejeżdżający przez Plac Kościuszki będą mieli do dyspozycji dwa wyremontowane pasy ruchu (prawy i środkowy). Remont torowiska rozpocznie się natomiast na trzecim (lewym) pasie ruchu, po którym obecnie jeżdżą samochody.

Zlikwidowany zostanie pas autobusowo - tramwajowy na ulicy Krzywoustego. Ponownie uruchomiony zostanie przystanek „Krzywoustego” dla linii 61, 62, 75, 81, 521, 527 i 528.

Rozpoczną się również prace na torowisku w ciągu alei Piastów przechodzącym przez skrzyżowanie z ulicą Jagiellońską. W związku z tymi pracami zamknięty zostanie przejazd przez skrzyżowanie w ciągu ulicy Jagiellońskiej. Ruch w ciągu alei Piastów pozostanie bez zmian. Na czas prowadzonych prac wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu.

Organizacja komunikacji miejskiej nie zmieni się. Komunikację na trasie Plac Szarych Szeregów – Pomorzany Dobrzyńska zapewnia autobus linii 812. Prace w alei Piastów wykonuje konsorcjum firm ZUE S.A. z Krakowa – Tor Kar Sson Zbigniew Kargul Warszawa.

* * *

Prace na Piastów - 9 luty 2014 roku





















* * *

Aluminiowe i z podświetleniem

Ile kosztują wiaty, które staną na alei Piastów? Kilkadziesiąt czy kilka tysięcy? Zamieszanie wywołał jeden wpis na Facebooku

Radna Małgorzata Jacyna - Witt umieściła interesujący wpis na swoim profilu w por-talu społecznościowym: „Nowe wiaty tramwajowe przy Al. Piastów mają prawdopodobnie kosztować 50 tys zł/ sztuka. Kupuje je spółka miejska Tramwaje Szczecińskie. Ze złota są?"

Krystian Wawrzyniak, prezes spółki Tramwaje Szczecińskie dementuje cenę podaną przez radną i ucina krótko: To cena z kosmosu!- mówi w rozmowie z „Głosem”.

Nowych wiat ma być jedenaście i staną przy zmodernizowanym torowisku. Mają przypominać te, które znamy już z Bramy Portowej. A więc będą aluminiowe, z wiatrołapami, z oświetleniem gablot. Jak ustaliliśmy w dokumentacji projektowej nie ma wskazanego konkretnego typu wiaty, ale konstrukcje mają być przestronne i posiadać nawet cztery - pięć przęseł. Na alei Piastów nie może być wiat małych, wąskich i stalowych - tłumaczy prezes TS. Muszą być funkcjonalne i estetyczne. Dlatego zażyczyliśmy sobie wiaty o podobnych parametrach i rozwiązaniach do tych z Bramy Portowej.

Te konstrukcje zbierają pozytywne opinie pasażerów. Unia Europejska, która dofinansowała inwestycje, żąda rozwiązań trwałych. Wiata aluminiowa nie będzie rdzewiała, przynajmniej przez 10 lat nie zmieni wyglądu. Dopiero jak zobaczymy torowisko po remoncie, to powiemy: „to jest dobre rozwiązanie”.

Prezes dziwi się, bo często słyszy opinie, że Szczecin powinien korzystać ze wzorów innych miast w rozwiązaniach małej architektury. Róbmy coś porządnego, żeby się za to nie wstydzić, bo to jedna z głównych alei w mieście - mówi Krystian Wawrzyniak. Standard i jakość kosztuje, ale cena 50 tysięcy jest wymyślona, choć wiata stalowa rzeczywiście jest dużo tańsza.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Głos Szczeciński" 6 luty 2014 roku

* * *

Remont torowiska w al. Piastów. Ekipy wróciły już do pracy

Mrozy i opady śniegu za nami, teraz znowu ruszyła przebudowa alei Piastów

Prace idą pełną parą i zgodnie z harmonogramem - zapewnia Krystian Wawrzyniak, prezes spółki Tramwaje Szczecińskie.

Zima spowodowała krótkotrwałą przerwę w przebudowie torowisk w al. Piastów, które realizuje konsorcjum ZUE SA Tor Kar - Sson Zbigniew Kargul Warszawa.

W ramach tego wartego ok. 45 milionów złotych kontraktu poza modernizacją torowisk w al. Piastów wyremontowane zostanie także: torowisko na ul. Wawrzyniaka (pomiędzy al. Wojska Polskiego a skrzyżowaniem al. Bohaterów Warszawy i Mickiewicza) 682 m. toru poejdynczego; rozjazdy na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską.

Łączna długość wymienianego torowiska to 162 m. Na wykonanie wszystkich prac (wraz z al. Piastów) wykonawca ma czas do połowy maja tego roku.

Z powodu remontu torowiska w Alei Piastów na trasie Plac Szarych Szeregów Pomorzany Dobrzyńska kursuje zastępcza komunikacja autobusowa linia 812. Linia tramwajowa nr 5 kursuje na trasie Krzekowo - Wawrzyniaka - al. Wojska Polskiego - Stocznia Szczecińska z pominięciem fragment al. Piastów, ul. Jagiellońską oraz al. Bohaterów Warszawy.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl" 4 luty 2014 roku

* * *

Remont torowiska w al. Piastów. Przez zimę przerwano prace

Wstrzymano prace przy modernizacji torowiska w alei Piastów. Poślizg w czasie to dwa tygodnie

Inspektor nadzoru podjął decyzję o przerwaniu prac - mówi Krystian Wawrzyniak, prezes spółki Tramwaje Szczecińskie. Odbywają się jedynie prace rozbiórkowe. Czekamy do końca tygodnia.

Zgodnie z prognozami wtedy ma się ocieplić. Prace od razu też nie ruszą, bo trzeba będzie poczekać na to, żeby ziemia odtajała.

Torowisko w al. Piastów na odcinku od pl. Szarych Szeregów do ul. Dąbrowskiego będzie zmodernizowane. To łącznie 3735 metrów toru pojedynczego. Wymieniona zostanie także sieć trakcyjna, wybudowana będzie nowa infrastruktura przystankowa (nowe perony przystankowe dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych i nowe wiaty). Zmodernizowane zostaną także przejazdy przez torowiska na całej długości al. Piastów.

W ramach tego wartego ok. 45 milionów złotych kontraktu wyremontowane zostanie także torowisko na ul. Wawrzyniaka i rozjazdy na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską. Na wykonanie wszystkich prac wykonawca ma czas do połowy maja.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl" 28 stycznia 2014 roku

* * *

Prace na Piastów - 18 styczeń 2014





















* * *

Prace trwają

Trzeba przyznać, że wykonawca modernizacji torowiska na al. Piastów nie śpi - praca ekipom remontowym aż pali się w rękach. Codziennie widać tego efekty

To dobrze, bo roboty jest dużo. Zgodnie z umową, tory zostaną wymienione na całej długości al. Piastów - od ronda Szyrockiego, po pl. Szarych Szeregów. To prawie 4 km toru. Trzeba jeszcze pamiętać, że częścią tej inwestycji jest remont torowiska na ul. Wawrzyniaka i na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską.

Wykonawca robót ma za zadanie wymienić tory i sieć trakcyjną. Musi też wybudować nowe przystanki z wiatami - perony przystankowe będą dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Poza tym zmodernizuje przejazdy przez torowiska. Prace zostaną ukończone prawdopodobnie w maju.

Opracowanie "wiadomości", "24kurier.pl" 13 stycznia 2014 roku

* * *

Zmiana lokalizacji przystanku "Piastów"

W celu poprawy płynności ruchu w al. Piastów (przed skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską w kierunku Placu Szarych Szeregów) z dniem 10 stycznia 2014 zmieniona została lokalizacja przystanku autobusowego "Piastów". Jadące w kierunku Placu Szarych Szeregów autobusy linii 812, 523 i 524 zatrzymują się za skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską.

* * *

Wielki remont torowiska na al. Piastów.
Mieszkańców Szczecina czekają utrudnienia

Przed nami wielki remont torowiska w alei Piastów: pasażerowie muszą się przesiąść do autobusów, a kierowcy uzbroić w cierpliwość

Prace ruszą w nocy z 7 na 8 stycznia. 8 stycznia zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie budowy.

W pierwszym etapie zamknięte zostaną przejazdy przez torowisko na al. Piastów na wysokości ulic: Bohaterów Getta Warszawskiego, Jagiełły/Pułaskiego, Szwoleżerów. Na jezdni zachodniej al. Piastów (wyjazdowa z miasta) wyłączony z ruchu zostanie lewy pas - od ul. Jagiellońskiej do ul. Szwoleżerów (z wyjątkiem odcinków przed placem Kościuszki i skrzyżowaniem z ulicą Narutowicza).

Na jezdni wschodniej al. Piastów (wjazdowa do centrum) zajęta zostanie częściowo jezdnia na odcinku od ul. Sowińskiego do ul. Jagiellońskiej. Kierowcy będą mieli do swojej dyspozycji dwa pasy ruchu.

Na odcinku pomiędzy placem Kościuszki a ul. Jagiellońską, parkowanie możliwe będzie jedynie równoległe na chodniku - tłumaczy Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Przed skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską z pasa do skrętu w prawo, umożliwiony zostanie przejazd na wprost dla autobusów komunikacji miejskiej, a prawy pas pomiędzy ul. Jagiellońską a placem Szarych Szeregów przeznaczony będzie wyłącznie dla autobusów.

Na pl. Kościuszki przejazd przez torowisko w ciągu al. Piastów w kierunku Turzyna możliwy będzie tylko jednym pasem. Natomiast na ulicy Krzywoustego, na odcinku od pl. Zwycięstwa do pl. Kościuszki lewy pas ruchu w kierunku Turzyna na torze tramwajowym przeznaczony będzie tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej -autobusy w kierunku pl. Kościuszki kursować będą z pominięciem przystanku "Krzywoustego".

Opracowanie "wiadomości", "gs24.pl" 4 stycznia 2014 roku

* * *

Rozpoczyna się modernizacja torowisk



W związku z rozpoczęciem przebudowy torów w ciągu alei Piastów (na odcinku od ulicy Dąbrowskiego do ulicy Jagiellońskiej), 8 stycznia wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Tramwaje linii 1 w dni powszednie kursować będą według specjalnego rozkładu jazdy ze wzrostem częstotliwości do 12-minutowej w godzinach 9-14 (co drugi kurs wydłużony do pętli "Głębokie"). Ekspedycja taboru pozostanie bez zmian.

Tramwaje linii 2 w dni powszednie kursować będą według specjalnego rozkładu jazdy z uwagi na wprowadzenie łączenia z linią 7 (po południu) w miejsce łączeń z linią 4. Ekspedycja taboru i częstotliwość kursowania pozostaną bez zmian. Nie będą realizowane kursy:

• zjazdowe z Basenu Górniczego o godz. 19:45, 20:01,
• z Bramy Portowej do Basenu Górniczego o godz. 17:48,
• z Rayskiego do Dworca Niebuszewo o godz. 17:56.
Ponadto nie będą realizowane kursy dodatkowe na trasie Pomorzany - Nowa - Dworzec Niebuszewo wykonywane w dni świąteczne poprzedzające dni robocze (brygady 7 i 8).

Na linia 3 w dni powszednie w miejsce łączeń z linią 12 wprowadzone zostaną łączenia z linią 10. Nie będą realizowane kursy:

• zjazdowy z Lasu Arkońskiego o godz. 11:21, • z Dworca Niebuszewo do Lasu Arkońskiego o godz. 8:23 i 17:11.
Kursy dojazdowe i zjazdowe w relacji Zajezdnia Pogodno - Pomorzany będą wykonywane trasą przez plac Rodła. Ekspedycja taboru i częstotliwość kursowania pozostaną bez zmian. Odjazdy z pętli "Pomorzany" zostaną przeniesione na dotychczasowy tor linii 4 i 11.

Linia 4 zostanie zawieszona.

Na linii 5 w dni powszednie w miejsce łączeń z linią 4 wprowadzone zostaną łączenia z linią 10. Ekspedycja taboru i częstotliwość kursowania pozostaną bez zmian.

Tramwaje linii 7 w dni powszednie kursować będą według specjalnego rozkładu jazdy na brygadach 4 (łączenie z linią 2 po południu) i 9 (zjazd do zajezdni przez ulicę Wawrzyniaka). Ekspedycja taboru i częstotliwość kursowania pozostaną bez zmian. Nie będzie realizowany kurs zjazdowy z Basenu Górniczego o godz. 17:03.

Na linii 9 w dni powszednie wprowadzone zostaną łączenia z linią 10, a także nastąpi zmiana łączeń i skomunikowań z linią 1. Ekspedycja taboru i częstotliwość kursowania pozostaną bez zmian.

Tramwaje linii 10 kursować będą według specjalnego rozkładu jazdy - nastąpi przesunięcie godzin odjazdów, a także wprowadzone zostaną łączenia z liniami 3, 5 i 9. Ekspedycja taboru i częstotliwość kursowania pozostaną bez zmian.

Tramwaje linii 11 kursować będą na trasie Ludowa - plac Rodła - Brama Portowa - plac Kościuszki - Gumieńce według specjalnego rozkładu jazdy. Ekspedycja taboru i częstotliwość kursowania pozostaną bez zmian.

Linia 12 zostanie podzielona na dwie linie półokólne:
• linię 12 na trasie Dworzec Niebuszewo - plac Rodła - plac Szarych Szeregów - plac Gałczyńskiego (postój) - plac Kościuszki - Brama Portowa - plac Rodła - Dworzec Niebuszewo,
• linię 13 na trasie Dworzec Niebuszewo - plac Rodła - Brama Portowa - plac Kościuszki - plac Gałczyńskiego (postój) - plac Szarych Szeregów - plac Rodła - Dworzec Niebuszewo.

Linie kursować będą we wspólnym obiegu z częstotliwością 12 minut każda (w dni powszednie po godz. 20, w soboty do godz. 9 i po 18, w dni świąteczne do godz. 11 i po 18 - 20 minut). Ekspedycja taboru:

• w dni powszednie 9 pociągów kategorii B (5 z EZP, 4 EZG),
• w soboty i dni świąteczne 7 pociągów kategorii B z EZG i 2 pociągi kategorii A z EZP.

Z uwagi na konflikt postoju wyrównawczego na placu Gałczyńskiego z innymi liniami, wybrane kursy będą realizować dodatkowy postój na przystanku "Piotra Skargi".

Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa 812 kursująca na trasie plac Szarych Szeregów (nawrót przez plac Odrodzenia) - aleja Piastów - plac Kościuszki - aleja Piastów - aleja Powstańców Wielkopolskich - Budziszyńska - Pomorzany Dobrzyńska, z obsługą następujących przystanków (wspólne z linią 524):

• Plac Szarych Szeregów (słupki nr 11711 w kierunku Pomorzan, 11714 w kierunku placu Szarych Szeregów),
• Piastów (słupki nr 11811, 11821),
• Plac Kościuszki (słupki nr 10411, 10431),
• Narutowicza (słupki nr 21011, 21014),
• Szwoleżerów (słupki nr 21111, 21114),
• Dąbrowskiego (słupki nr 21214, 21211),
• Starkiewicza (słupki nr 21311, 21314),
• Szpitalna (słupki nr 21411, 21412),
• Frysztacka (słupki nr 21522, 21521),
• Pomorzany (słupki nr 21632, 21631),
• Budziszyńska (słupek nr 21711) - w kierunku Pomorzan,
• Inowrocławska nż (słupek nr 21811) - w kierunku Pomorzan,
• Pomorzany Dobrzyńska (słupek nr 21911).

Kursy będą wykonywane z częstotliwością:

• 3 minuty w dni robocze w godzinach szczytów przewozowych,
• 6 minut w dni robocze w okresie międzyszczytu oraz w godz. 17:00-20:00, w soboty w godz. 9:00-18:00 oraz w niedziele i dni świąteczne w godz. 11:00-18:00,
• 10 minut w pozostałym okresie.

Obsługa linii taborem MEGA przegubowym przez SPA Klonowica, SPA Dąbie, SPPK i PKS Szczecin.

Dopuszcza się zmianę klasy taboru na MAXI w dni robocze na brygadach: G/1 (II zmiana), 65/1, 71/1, 73/4.

* * *

W styczniu ruszy remont al. Piastów.
Za tramwaje pojadą autobusy

Remont torowiska w alei Piastów ruszy 7 stycznia przyszłego roku. Osoby podróżujące na trasie centrum-Pomorzany-centrum będą musiały przesiąść się do autobusów

Najważniejszym elementem remontu będzie wymiana torowiska i sieci trakcyjnej w al. Piastów na odcinku od pl. Szarych Szeregów do skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego, z wyłączeniem zmodernizowanego placu Kościuszki. To łącznie 3735 metrów toru pojedynczego. Remont wymusza zamknięcie trasy dla tramwajów.

W zamian pojedzie zastępcza komunikacja autobusowa: linia 812, która będzie odjeżdżała z placu Szarych Szeregów i pojedzie do ulicy Dobrzyńskiej na Pomorzanach – mówi Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Komunikację zapewni 14 autobusów, będą odjeżdżały co trzy minuty. Powracające z Pomorzan autobusy będą zawracały na placu Odrodzenia.

A co się stanie z tramwajami? "Czwórka” będzie zawieszona. "Jedenastka” pojedzie z pętli "Ludowa” przez plac Rodła – plac Kościuszki i dalej na Gumieńce. Natomiast linię nr 12 będzie uzupełniała nowa linia nr 13. "Dwunastką” pojedziemy z Dworca Niebuszewo przez plac Rodła – Szarych Szeregów – Wawrzyniaka – plac Kościuszki i stąd ponownie przez Bramę Portową i plac Rodła na Niebuszewo.

"Trzynastka” będzie jeździła w przeciwną stronę, a więc z Dworca Niebuszewo przez pl. Rodła, Bramę Portową, pl. Kościuszki, pl. Gałczyńskiego, a stąd przez Szarych Szeregów na pl. Rodła i następnie w kierunku Niebuszewa.

Zmiany dotkną także kierowców, zostanie zwężona jezdnia al. Piastów, bo na pasie przylegającym do torowiska będą składowane materiały i sprzęt.

Całość prac w al. Piastów, na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy i ul. Wawrzyniaka (bo kontrakt przewiduje zmodernizowanie torowisk na tych ulicach – przyp. red.) ma zakończyć się do 12 maja – mówi Dariusz Wołoszczuk.

Jak zapewnia wykonawca prac utrudnienia związane z modernizacją będą jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Prace wykona konsorcjum firm ZUE SA i Tor Kar Sson Zbigniew Kargul Warszawa.

Opracowanie "wiadomości", "Moje Miasto" 16 grudnia 2013 roku

* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.